Najnowsze

Najnowsze

Trybynał kwestionuje wolę wyborców

Niedziela, 13 maja, 21:00 Fale komentarzy wywołał piątkowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zakwestionowali w dużej części zgodność ustawy lustracyjnej z konstytucją. Zdaniem byłego opozycjonisty Andrzeja Gwiazdy, Trybunał nie powinien uchylać wielu elementów ustawy.

Żona stanu

Podobno w Polsce nie mamy prawdziwych mężów stanu. Ale za to mamy żonę. I to na najwyższym szczeblu.

Cała Portugalia szuka porwanej dziewczynki

Grupa kilkuset portugalskich motocyklistów włączyła się w poszukiwania brytyjskiej dziewczynki. Porwana dziesięć dni temu Madeleine McCann wczoraj skończyła cztery latka. W kościele w Praia da Luz, miasteczku, gdzie dziewczynka zaginęła, odprawiono specjalną Mszę Świętą.

Poznajmy zdrajców (małżeńskich)

Okazuje się, że dla bezpieczeństwa polskiej demokracji ważne jest nie tylko, czy ktoś był agentem, ale też czy w PRL miał kochankę albo „nie takie” skłonności. Bo jeśli miał, to esbek do dzisiaj może go szantażować. Skoro esbek pisał w teczkach, to wie, co pisał. Moskwa też wie. Tylko my nie wiemy. Czas się dowiedzieć – uznał Donald Tusk i przebijając inne partie wezwał do otworzenia teczek, bez zamazywania miejsc intymnych…

Chwila oddechu

Kiedy w weekend większość ludzi myśli o tematach lekkich, łatwych i przyjemnych, ja robię sobie przerwę i zamiast spraw lekkich, łatwych i przyjemnych, biorę się za bary z polityką. I jest mi dobrze.

Trzeba zlikwidować IPN, mówi S. Niesiołowski

Zapytany przez "Trybunę" jak ocenia IPN, prof. Stefan Niesiołowski odpowiedział, że Instytut uległ w ciągu ostatniego roku gruntownej degeneracji i że ta instytucja właściwie staje się powoli niepotrzebna i szkodliwa. Przynosi więcej szkody niż pożytku.

Dałem Ungierowi... pół miliona dolarów

Pół miliona dolarów łapówki za sprzedaż wrocławskiego Dworu Wazów i drugie tyle za pozostałe hotele należące do "Juventuru" wręczył w 1992 r. byłemu szefowi kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego Markowi Ungierowi poszukiwany dziś listem gończym Wiesław Michalski, pisze "Nasz Dziennik".

Gruzja umacnia się w Południowej Osetii

Pokerowa zagrywka prezydenta Micheila Saakaszwilego. Gruziński przywódca ustanowił tymczasową administrację w Osetii Południowej. Jej szefem będzie progruziński były przywódca separatystów tej samozwańczej republiki Dmitrij Sanakojew. To odważny, choć głównie propagandowy, krok w kierunku podporządkowania sobie Osetii.

Polacy biją swoich lekarzy

Naukowcy z Torunia chcą zbadać, jak często lekarze i pielęgniarki padają ofiarą przemocy ze strony pacjentów. Pierwsza ankieta wypadła alarmująco, pisze "Życie Warszawy".

Powróćcie do swojego etosu - wywiad z J. Kaczyńskim

- Zarzut o naszej antyinteligenckości, jeśli rozumieć inteligencję tak, jak my ją rozumiemy, jest całkowicie bezzasadny. My jesteśmy antykorporacyjni, ale nie antyinteligenccy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Kaczyński.

Krzyż na Giewoncie do remontu

Niebawem ruszy remont ponad stuletniego krzyża na Giewoncie, zapowiada "Dziennik Polski". Jego stalowa konstrukcja może być nadwerężona nie tylko przez pioruny, ale także z powodu zamontowanych tam kilka lat temu witraży o tematyce religijnej.

Narnia w Błędnych Skałach

W Górach Stołowych powstanie część zdjęć do ekranizacji drugiego tomu powieściowego cyklu C.S. Lewisa, informuje "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska". Pierwsza - "Opowieści z Narnii" - stała się kasowym sukcesem.

Promocja na... przerywanie ciąży

Dr Andrzej K. z Rybnika jest podejrzewany o to, że w ciągu ostatnich pięciu lat dokonał kilkudziesięciu nielegalnych aborcji. Materiały, jakie do tej pory zebrała rybnicka prokuratura, są porażające, pisze "Dziennik Zachodni".

Komentarze do wyroku Trybunału Konstytucynego

Piątek, 11 maja, 21:00 Profesor Andrzej Zybertowicz zastanawiał się, czy prezes Jerzy Stępień głosząc uzasadnienie do wyroku Trybunału nie wszedł poza rolę sędziego wcielając się w rolę kapłana lub etyka. W magazynie "24 Godziny" socjolog postawił pytanie w jaki sposób sędzia Trybunału chce rozróżnić ujawnienie prawdy od zemsty. Profesor Zybertowicz zwrócił uwagę również, że jest bardzo dużo interpretacji sytuacji gdzie ujawnia się prawdę o kimś.

Requiem

W piątek o 11 umarł Orazio Petrosillo, jeden z najwybitniejszych watykanistów świata, cudowny człowiek. Przez lata pisywał do Il Messaggero. Był wybitnym teologiem i miał pamięć absolutną do Biblii i wszystkiego, co z historią Kościoła i papieży było związane.

Borusewicz - Stołówka powinna być zabytkiem

Prezydent Gdańska w poniedziałek ogłosi międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Europejskiego Centrum Solidarności. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz apeluje, aby do ESC włączyć też związaną z wydarzeniami Sierpnia '80 stoczniową stołówkę - pisze "Gazeta Wyborcza".

Autostrady przyspieszają

Rząd chce przyspieszyć budowę najważniejszych polskich dróg aż o cztery lata. "Dziennik" dotarł do przygotowanego przez Ministerstwo Transportu dokumentu, który dostosowuje program inwestycyjny na lata 2007-2015 do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Poprawki już w najbliższych dniach trafią do uzgodnień międzyresortowych - pisze gazeta.

Poloniści nie chcą sprawdzać matur

Nie wiadomo, kto sprawdzi prace maturalne z polskiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zbuntowali się weryfikatorzy merytoryczni, którzy sprawdzają prace po egzaminatorze - pisze "Gazeta Wyborcza".

Mittal gra pod EURO 2012

Stalowy inwestor zamierza sypnąć groszem na organizację piłkarskich mistrzostw. Stać go na to - pisze "Puls Biznesu".

Alexis miala zwyczaj dawania pieniędzy w kopercie

Do zeznań śląskiej "Alexis", która opisuje prokuratorom, w jaki sposób skorumpowała byłą poseł i minister Barbarę Blidę dotarł "Dziennik". To właśnie zeznania Barbary Kmiecik były główną podstawą do zatrzymania Blidy. Nie doszło do tego, bo była minister strzeliła sobie w serce, gdy agenci ABW przyszli do jej domu.

IPN szybki tylko dla marszałka

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, występując z upoważnienia marszałka Sejmu, dostał z IPN oświadczenia lustracyjne sędziów Trybunału Konstytucyjnego w ciągu niecałej doby. "Życie Warszawy" na takie materiały musi poczekać co najmniej miesiąc - pisze dziennik.

Zdawali maturę na glucho

Grupa maturzystów z Zakopanego prawdopodobnie jeszcze raz będzie musiała napisać maturę z języka angielskiego. Wszystko przez złe nagłośnienie sali, w której zdawali egzamin - pisze "Dziennik Polski".

Ruch Kwaśniewskiego i Olechowskiego na Śląsku

Wielkie postaci ze Śląska – senator i reżyser filmowy Kazimierz Kutz, były rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeusz Sławek oraz legendarny działacz Solidarności Tadeusz Jedynak znaleźli się na liście regionalnych inicjatorów Ruchu na rzecz Demokracji, stowarzyszenia popieranego m.in. przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Andrzeja Olechowskiego i Lecha Wałęsę - informuje "Dziennik Zachodni".

Gdy polityka schodzi na psy

Nie, nie będzie o Trybunale, o lustracji ani kłótniach w koalicji. Będzie o psach, a ściśle - o jednym psie i to suczce.Marszałek Ludwik Dorn wprawił wszystkich w Sejmie w osłupienie, gdy przybył do parlamentu prowadząc na smyczy Sabę - swoją suczkę sznaucerkę. Żelazny marszałek pokazał ludzkie oblicze, oszczędzając Sabie całodziennego oczekiwania na pana urozmaicanego serenadami skowytu.