Najnowsze

Najnowsze

Amerykańska wersja: zabitych nie 90, a tylko 7

Amerykańscy śledczy stwierdzają, że w tragicznym nalocie w sierpniu zginęło najwyżej dziewięciu afgańskich cywilów. To zasadnicza różnica z wersją podawaną przez władze Afganistanu i potwierdzana przez ONZ, według której cywilnych ofiar było 90.

Jak latały wojskowe helikoptery

To były szef MON Aleksander Szczygło wydał polecenie, by wojskowe helikoptery przewiozły prokuratorów. Mieli oni zatrzymać w Gdańsku Ryszarda Krauzego w sprawie tzw. afery gruntowej - informuje "Gazeta Wyborcza". Wojsko wydało na transport 40 tys. zł.

Prezydent otworzy "Biedronkę"

Kto uświetni otwarcie tysięcznego sklepu sieci "Biedronka" w Polsce? Sam prezydent! A ponieważ dyskont jest portugalski, to i głowa państwa będzie portugalska. Gdy kancelaria Lecha Kaczyńskiego zapowiadała podróż Anibal Cavaco Silva do Polski jako "wizytę o wzbogaconym protokole", trudno się było spodziewać, co w praktyce oznaczać będą te słowa.

Łódzka ośmiornica znów przed sądem

Ponownie rusza proces osób związanych z łódzkim gangiem, zwanym ośmiornicą. Przed sądem okręgowym w Łodzi na ławie oskarżonych usiądzie między innymi były mistrz Europy w strzelaniu precyzyjnym, któremu prokuratura zarzuca zabójstwa na zlecenie.

Partie szykują się do eurowyborów

Partie zaczęły przygotowania do kampanii wyborczej o 51 mandatów w europarlamencie. Z obecnymi deputowanymi konkurować będą posłowie i byli ministrowie - donosi "Rzeczpospolita".

Polacy podzieleni w ocenie brukselskiego szczytu

38 proc. Polaków uważa, że efekty szczytu UE w Brukseli, podczas którego nie zastosowano żadnych sankcji wobec Rosji, są wystarczające. 37 proc. sądzi jednak, że reakcja Unii była za miękka - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Spowolnienie gospodarki w Polsce łagodne

Spodziewane przez ekonomistów spowolnienie gospodarki będzie w Polsce najłagodniejsze wśród krajów regionu. Uratuje nas duży rynek wewnętrzny - donosi "Gazeta Prawna".

20 groszy za nieekologiczną torbę?

Sieci handlowe raczej nie obarczą klientów kosztami toreb jednorazowych i opłaty recyklingowe za ich używanie będą finansować z własnych budżetów - informuje "Gazeta Prawna".

Partie szykują sie do eurowyborów

Partie zaczęły przygotowania do kampanii wyborczej o 51 mandatów w europarlamencie. Z obecnymi deputowanymi konkurować będą posłowie i byli ministrowie - donosi "Rzeczpospolita".

Parafia zapłaci za głośne dzwony

60 tysięcy euro - tyle za zbyt głośne i zbyt częste bicie kościelnych dzwonów musi zapłacić parafia z okolic Genui - pisze dziennik "La Repubblica". Wyrok sądu zapadł po 23 latach procesu.

"Inne życie mnie nudzi"

- To jest moje życie. Każde inne mnie nudzi - mówi Henryk Wider, 78-letni podróżnik i żeglarz. Od dwóch lat samotnie opływał Europę. Miesiąc temu nie dostał jednak zgody na wpłynięcie na rosyjskie wody, więc rozpoczął strajk głodowy. Choć planowanej podróży nie ukończył, czuje, że wygrał.

Ekspresowa habilitacja ze Słowacji

Jak można szybko zdobyć tytuł doktora habilitowanego? - retorycznie pyta "Dziennik". I znajduje sposób: okazuje się, że obronić pracę habilitacyjną na Słowacji jest dużo łatwiej niż w Polsce. Sposób jest zupełnie legalny, i tylko niektórzy profesorowie uważają, że nieetyczny.

Milioner zabił żonę i córkę

Angielska policja wyjaśniła zagadkę zniknięcia rodziny milionera Christophera Fostera i podpalenia jego domu. Okazało się, że sprawcą tragedii jest sam Foster który najpierw zabił żonę, a następnie podpalił dom i popełnił samobójstwo.

Hanna też osłabła

Huragan Hanna, który w nocy zbliżył się do wysp Turk i Caicos na wschód od Bahamów, osłabł na tyle, że zdegradowano go do kategorii burzy tropikalnej - poinformował amerykański Państwowy Ośrodek Huraganowy w Miami na Florydzie.

Ciemności na Dolnym Śląsku

Blisko sto tysięcy mieszkańców Dzierżoniowa, Bielawy i okolic przez ponad dwie godziny pozbawionych było prądu. Powodem była awaria linii przesyłowej, do której doszło we worek późnym wieczorem.

Ukraina: Piękna Julia (znów) porzuca Wiktora Juszczenkę

Ukraiński parlament zmienił we wtorek wieczorem prawo, znacząco ograniczające kompetencje szefa państwa, a także upraszczające procedurę jego usunięcia. Zmiany przeforsował Blok Julii Tymoszenko, przy wsparciu opozycji. Może to oznaczać kolejny rozłam wśród Pomarańczowych i próbę usunięcia prezydenta Juszczenki.

Kropka nad i 02.09

Wtorek, 2 września- Prezydent jest trochę nadaktywny, dlatego premier mu ustąpił w sprawie delegacji na szczyt UE. Ale na przyszłość potrzebne są czytelniejsze przepisy – stwierdził w „Kropce nad I” Sławomir Nitras (PO). Zdaniem Wojciecha Olejniczaka (SLD) zmiana konstytucji jest pożądana, ale „nie na potrzeby obecnego konfliktu”.

"Nikt nie obiecywał dostępu do akt dla mediów"

Wtorek, 2 września 21:00- Mówiliśmy jedynie o odtajnieniu przez policję materiałów operacyjnych na użytek śledztwa. Nikt nie mówił, że zostaną udostępnione publicznie - tak minister sprawiedliwości odpierał zarzuty Danuty Olewnik. Siostra zamordowanego Krzysztofa Olewnika zarzuciła mu w poniedziałkowym "Magazynie 24 godziny", że wbrew obietnicom nie ujawnił dotąd akt śledztwa.

"W sprawie Papały bez tematów tabu"

– Najlepsze, co Marek Papała zrobił dla policji, to jego śmierć. Oczyściła ją – to jedna z wypowiedzi o byłym komendancie policji, którą zebrał w swojej książce Sylwester Latkowski. – Nie wyjaśnimy jego zabójstwa bez pokazania, kim był Marek Papała – mówił dziennikarz w "Magazynie 24 godziny”.

"Nikt nie obiecywał dostępu do akt dla mediów"

- Mówiliśmy jedynie o odtajnieniu przez policję materiałów operacyjnych na użytek śledztwa. Nikt nie mówił, że zostaną udostępnione publicznie - tak minister sprawiedliwości odpierał zarzuty Danuty Olewnik. Siostra zamordowanego Krzysztofa Olewnika zarzuciła mu w poniedziałkowym "Magazynie 24 godziny", że wbrew obietnicom nie ujawnił dotąd akt śledztwa.

Ćwiąkalski z Kurtyką o katalogu i Wałęsie

Przez półtorej godziny minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski rozmawiał z prezesem IPN Januszem Kurtyką i szefami pionów lustracyjnego i śledczego Instytutu. - Według przepisów gdyby IPN wpisał Lecha Wałęsę na listę represjonowanych złamałby prawo - przyznał później w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Ćwiąkalski.

Saakaszwili? polityczny trup

Dzień po nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej Gruzja oficjalnie zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją. Niedługo potem, rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew nazywa gruzińską głowę państwa Micheila Saakaszwilego "politycznym trupem".

PO: Prezydent jest nadaktywny

- Prezydent jest trochę nadaktywny, dlatego premier mu ustąpił w sprawie delegacji na szczyt UE. Ale na przyszłość potrzebne są czytelniejsze przepisy – stwierdził w „Kropce nad I” Sławomir Nitras (PO). Zdaniem Wojciecha Olejniczaka (SLD) zmiana konstytucji jest pożądana, ale „nie na potrzeby obecnego konfliktu”.

OBWE: śmierć dziennikarza to zabójstwo

Śmierć opozycyjnego dziennikarza, który został zastrzelony, gdy znajdował się w rękach milicji, była "zabójstwem" - oświadczył we wtorek przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Magomed Jewłojew został zastrzelony w niedzielę przez milicję z Inguszetii.

Ziobro dostał anonim, bo naciskał na śledczych?

Zbigniew Ziobro twierdzi, że dostał anonim, w którym ostrzegano go przed śledztwami i czekającymi go zarzutami karnymi. To z anonimu miał się dowiedzieć, że w prokuraturze są ludzie, którzy chcą Ziobrę "zniszczyć". Świadkowie twierdzą, że były minister sprawiedliwości przekroczył uprawnienia i naciskał na śledczych. Jak donosiło RMF FM, prokuratura wznowiła postępowanie w tej sprawie.

"To Rosja poniosła porażkę"

Decyzja Unii Europejskiej o wstrzymaniu rozmów z Rosją o nowym partnerstwie jest bardzo ważnym krokiem, a Rosja odniosła porażkę, chcąc podzielić Europejczyków - tak skomentował rezultat szczytu UE ws. konfliktu na Kaukazie prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

Tokio w czasach popkultury (i celofanu)

Futurystyczne kreacje inspirowane popkulturą, ciuchy stworzone z nylonu i celofanu, a wszystko okraszone szczyptą niewymuszonej elegancji - to propozycje młodych japońskich projektantów, którzy swoje najnowsze kolekcje mieli okazję zaprezentować na tygodniu mody w Tokio.

"Polska przehandlowała swoje stanowisko"

Brak sankcji w zamian za brak krytyki Gruzji? Graham Watson, szef liberałów w Parlamencie Europejskim, stawia zarzut, że kraje bałtyckie i Polska przehandlowały swoje stanowisko. - Wydaje mi się, że doszło do handlu z krajami bałtyckimi i z Polską. W zamian za ich zgodę, by nie wprowadzać sankcji wobec Rosji, w deklaracji ze szczytu pominięto krytykę Gruzji - powiedział brytyjski polityk.

Koniec z wanną Wassermanna

Wadliwy montaż wanny z hydromasażem nie jest przestępstwem, tylko błędem - uznał krakowski sąd. A monterzy nie zamierzali narazić rodziny Zbigniewa Wassermanna na niebezpieczeństwo - stwierdziła prokuratura. Toczące się od pięciu lat i w dwóch prokuraturach śledztwo zostało we wtorek zakończone.

Wojna ma się nijak do książek

A jednak polskie książki pojadą na targi do Moskwy. Tyle, że nie we wrześniu, a w listopadzie - informuje w rozmowie z portalem tvn24.pl dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Dodaje, że decyzja o wyborze terminu zapadła już dawno i nie ma co mieszać do tego polityki.