Najnowsze

Najnowsze

Spalili człowieka w zniczu

Czterech młodych mężczyzn z Rosji spaliło podczas libacji przypadkowego przechodnia... w zniczu upamiętniającym radzieckich bohaterów II wojny światowej. Odpowiedzą za to kilkunastoletnim pobytem w łagrze.

"Zdradę Maleszki ciężko przeżyłem"

- To jest bardzo dramatyczny film, trochę nas zbliża do wyjaśnienia sprawy - tak o dokumencie "Trzech kumpli" mówił publicysta Roman Graczyk, autor książki "Tropem SB. Jak czytać teczki". W wyemitowanym w TVN we wtorek filmie Lesław Maleszka przyznał, że jego donosy mogły mieć "daleki związek" ze śmiercią Stanisława Pyjasa. Jaki? Graczyk rozważa dwie wersje.

Droższe parkowanie w Warszawie

Z 2 na 3 złote wzrośnie opłata za pierwszą godzinę parkowania w stolicy. Podwyżek możemy spodziewać się już od września.

Guus Jewgienijewicz Gorodnikow

Popularność piłkarzy Rosji, półfinalistów mistrzostw Europy oraz ich trenera Guusa Hiddinka, zatacza coraz szersze kręgi. Po wielkim triumfie nad Holandią 3:1, nowo narodzonemu dziecku nadano imię Guus. Rosjanie wystawili też Holendrowi pomnik - na razie z gipsu.

Piżamowy rajd na Jana

Rowerzyści z Kalisza wpadli na niecodzienny pomysł, jak uczcić Noc Świętojańską, lub jak kto woli imieniny św. Jana. Kilkudziesięciu śmiałków wystartowało wieczorem 24 czerwca "Pierwszym Spacerze Rowerowym Wieczorową Porą". Warunkiem udziału był odpowiedni strój - piżama lub nocna koszula.

PiS bliżej PO

Platforma Obywatelska może liczyć na 48 procentowe poparcie - wynika z najnowszego sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej". To o 4 punkty proc. mniej niż na początku czerwca. Poparcie spadło także SLD (z 10 do 5 proc.) jednak nie wszyscy mają powody do narzekań: Prawo i Sprawiedliwość odnotowało 5 procentowy zysk.

Niepokojące sygnały w gospodarce

Gospodarka zaczyna słabnąć. Nadal kręci się w niezłym tempie, ale nie jest to już tak szybki marsz jak jeszcze kilka miesięcy temu - donosi środowy "Dziennik".

Pachnące bary mleczne

Piętnaście barów mlecznych, które pozostały w stolicy przeżywa swój renesans. Bary są pachnące i czyste, a ceny są w nich bajecznie niskie - donosi "Życie Warszawy".

Cudo architektury: Falujący wieżowiec

- To pierwszy budynek, który jest dynamiczny, zmienia kształt. Można dostosować jego wygląd. To nie projekt architektoniczny, który powstaje dziś i tyle. On pozostanie na zawsze - tak o swoim dziele mówi architekt-wizjoner David Fisher, twórca falującego wieżowca.

60 proc. Polaków chce otworzyć archiwa IPN

Przy okazji publikacji książki historyków IPN o Lechu Wałęsie wraca polityczna debata o powszechnym dostępie do dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Za pełnym otwarciem archiwów opowiada się 60 proc. Polaków, ankietowanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Słownik szpiegów i agentów

Na Uniwersytecie Warszawskim jest przygotowywany słownik wiedzy o polskich służbach specjalnych. W zespole redakcyjnym zasiada m.in. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk - informuje "Rzeczpospolita".

Otworzyć archiwa IPN

60 proc. Polaków uważa, że archiwa IPN należy otworzyć - wynika z sondażu GfK Polonia zrealizowanego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Volkswagen lubi Poznań

Volkswagen chce wydać 250 mln euro na rozwój fabryki w Poznaniu. Inwestycja zaplanowana do 2012 roku ma pozwolić m.in. na unowocześnienie produkowanych tam samochodów i zwiększenie produkcji - donosi środowa "Rzeczpospolita".

Napoje w górę

O 10 proc. mogą wzrosnąć tego lata ceny napojów. To efekt podwyżek cen opakowań i dystrybucji - donosi środowa "Gazeta Prawna".

Zamieszanie z e-podpisem

Około 830 tysięcy przedsiębiorców przekazujących do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną nie wie, czy nadal musi kupować bezpieczne e-podpisy - informuje "Gazeta Prawna".

Droga podróż na wakacje

W lipcu i sierpniu ceny paliw wzrosną, a wakacyjne wyjazdy Polaków będą o nawet o 12 proc. droższe niż przed rokiem - informuje środowa "Gazeta Prawna".

Monet wart 80,5 mln dolarów

"Le Bassin aux Nympheas" z 1919 roku, płótno francuskiego impresjonisty Claude'a Moneta, sprzedano na aukcji w Londynie za niewyobrażalną sumę 41 mln funtów, czyli 80,5 mln dolarów. To najwyższa kwota zapłacona za obraz tego twórcy.

"Jeszcze nie skończyłem"

- Po zakończeniu Euro dostałem kolejne dwie oferty pracy, ale odmówiłem. Jeszcze nie skończyłem swojej pracy z Polską reprezentacją - mówi "Rzeczpospolitej" Leo Beenhakker. Jak tłumaczy, nie jest człowiekiem, który potrafi tylko błyszczeć w świetle kamer po zwycięstwie, a kiedy przychodzi trudny moment, mówi „do widzenia”.

Beatyfikacja za rok?

- Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiega zgodnie z planem - zapewniają polscy duchowni. Hierarchowie uspokajają sytuację po publikacji włoskiego dziennika "La Stampa", który twierdzi, że na formalne stwierdzenie świętości papieża Polaka trzeba będzie poczekać nawet kilka lat.

Kup moje życie

- Cześć, nazywam się Ian Usher i mam dość swojego życia. Możesz je dostać, jeśli tylko chcesz. Nie zamierzam popełnić samobójstwa, chcę tylko sprzedać swoje życie - tak zaczyna się jedna z aukcji dostępnych na portalu internetowym eBay. Informację przekazał nam internauta Chris na skrzynkę Kontakt TVN24.

Gołębie w służbie narkobiznesu

Narkotyki i telefony komórkowe - te najbardziej poszukiwane przez więźniów gadżety dostarczały do zakładu w brazylijskim mieście Marilia... gołębie. Władze placówki wpadły na plan wymyślony przez iście lotny umysł dopiero w poniedziałek.

Grób gangstera kryje tajemnicę porwania?

W najbliższych dniach prokuratura w Rzymie zwróci się oficjalnie do Watykanu o zgodę na otwarcie znajdującego się w kościele w Rzymie grobu bossa gangu. Według śledczych, może to przybliżyć ich do rozwiązania zagadki porwania w 1983 roku córki pracownika Stolicy Apostolskiej, Emanueli Orlandi.

Saksofonem po mapie

Gdy na scenie spotykają się Norweg, Brazylijczyk, Niemiec i Hindus pewne jest tylko jedno – muzyka, którą zagrają, nie będzie miała granic. Tak było i tym razem w warszawskiej Sali Kongresowej. Jan Garbarek z zespołem dali doskonały koncert.

Kropka nad i 24.06

Wtorek, 24 czerwca- Dopełniłem wszelkich formalności w przekazaniu i odebraniu dokumentów Lechowi Wałęsie. Nie mam sobie nic do zarzucenia.– stwierdził w „Kropce nad I” były szef MSW Andrzej Milczanowski. Według niego ówczesny prezydent nie usuwał akt. Przyznał jednak, że zwrócono niekompletne materiały, a na prośbę o resztę Wałęsa przysłał kopertę z adnotacją: otwierać tylko za zgodą prezydenta.

Złapali kłusowników, trafili do więzienia

Japoński sąd przedłużył areszt dwóm zatrzymanym w piątek aktywistom Greenpeace, którzy wpadli na ślad afery korupcyjnej. Pretekstem do zatrzymania była skrzynka z nielegalnym wielorybim mięsem, które stanowiło dowód przestępstwa. Władz nie przekonał apel prawie 100 tys. osób, którzy chcą uwolnienia ekologów oraz fakt, że oni sami od początku współpracują z policją.

Pitera wściekła na IPN

Wtorek, 24 czerwca- Wysłałam prezesowi Kurtyce konkretne pytanie dotyczące przeszłości urzędnika, który pracował w aparacie państwa także w PRL i odmówiono mi tej odpowiedzi! - z oburzeniem mówiła w "Magazynie 24 Godziny" Julia Pitera. Jej zdaniem, taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Ćwiąkalski ściągnie Jakuba T.?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wystąpi do brytyjskich władz o wydanie do odbywania kary w Polsce dwóch Polaków: Jakuba T. i Kamila K. Obaj zostali w Wielkiej Brytanii skazani za gwałt, a tamtejsze sądy mimo apeli polskiego wymiaru sprawiedliwości i unijnych przepisów nie widzą podstaw do wydania ich Polsce.