Najnowsze

Najnowsze

Inicjatywa Steinbach ma zielone światło

Niemiecki parlament Bundestag przyjął ustawę otwierającą drogę dla utworzenia w Berlinie placówki poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców z dawnych wschodnich terenów III Rzeszy. Przewiduje ona ustanowienie pod auspicjami Niemieckiego Muzeum Historycznego niesamodzielnej fundacji powierniczej "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", roboczo zwanej wcześniej "Widocznym Znakiem". Do rady fundacji wejść chce pomysłodawczyni Erika Steinbach.

Kałasze nadal podbijają świat

Rosja jest nadal światowym mocarstwem. Przynajmniej jeśli chodzi o produkcje broni. W porównaniu z 2007 rokiem, eksport rosyjskiej broni ma wzrosnąć o kolejne 12,5 proc. do ponad ośmiu miliardów dolarów - powiedział wicedyrektor rządowej i instytucji ds. współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą (FSWTS) Wiaczesław Dzirkaln.

Mikołaj to słodki świety

Przede wszystkim słodycze i zabawki otrzymają dzieci na dzień Świętego Mikołaja - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Tradycję "mikołajek" obchodzi jednak tylko 5 proc. Polaków.

Rodzice - do szkoły!

Rodzice powinni mieć coraz większy wpływ na warunki nauczania w szkole. Rada rodziców mogłaby m.in. opiniować koncepcje opieki nad dziećmi po lekcjach - mówi w wywiadzie dla "Gazeta Prawnej" minister edukacji Katarzyna Hall.

Kropka nad i 04.12

Czwartek, 4 grudnia - Nie jesteśmy formalnymi sojusznikami, ale jesteśmy krajami zaprzyjaźnionymi i życzymy Gruzji dobrze. Mamy współpracę wojskową, nawet promujemy gruzińskie wina. Nie chcemy jednak zachowywać się tak jak Gruzja i nie chcemy skończyć tak jak ona - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w "Kropce nad i" TVN24.

Utalentowani docenili jego talent

Choć 17-letni Marcin Pawłowski z Bydgoszczy muzykę tworzy dopiero od dwóch lat, jego twórczość usłyszało już kilka milionów Polaków. Młody artysta stworzył podkłady muzyczne do występów duetu "Melkart Ball", który wygrał pierwszą edycję programu "Mam Talent".

Sikorski: nie jesteśmy sojusznikami Gruzji

- Nie jesteśmy formalnymi sojusznikami, ale jesteśmy krajami zaprzyjaźnionymi i życzymy Gruzji dobrze. Mamy współpracę wojskową, nawet promujemy gruzińskie wina. Nie chcemy jednak zachowywać się tak jak Gruzja i nie chcemy skończyć tak jak ona - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w "Kropce nad i" TVN24.

Putin o wieszaniu "za jaja": dlaczego za jedno?

- Dlaczego za jedno? - zapytał retorycznie rosyjski premier Władimir Putin, kiedy zapytano go, czy prawdziwe są informacje, że chciał powiesić Micheila Saakaszwilego "za jedno miejsce", w odwecie za gruzińskie działania w Osetii Południowej.

Wałęsa będzie rozrabiał

W Brukseli odbyło się w czwartek pierwsze spotkanie grupy refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Uczestniczący w nim Lech Wałęsa zapowiedział, że jako "stary rewolucjonista" będzie zadawał prowokacyjne pytania i "jeśli go nie wyrzucą, to trochę porozrabia".

Czuma: Niesiołowski nie sypał

W protokołach przesłuchań Stefana Niesiołowskiego nie dostrzegłem, by kogoś sypnął - zapewnił w "Faktach po faktach" Andrzej Czuma (PO), komentując wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o wicemarszałku Sejmu. Prezes PiS stwierdził, że Niesiołowski "pękł" i "sypał" przesłuchiwany przez SB w latach 70. Niesiołowski nazwał te oskarżenia podłością.

Transportowcy wyjdą na ulice

Jeszcze nie skończyły się protesty "mrówek" na przejściu granicznym w Medyce a już szykują się kolejne demonstracje. W piątek przewoźnicy mają zablokować dwa polsko-białoruskie przejścia graniczne - w Kuźnicy Białostockiej (podlaskie) i Koroszczynie (lubelskie). Tymczasem pięciu uczestników wtorkowych protestów na podkarpaciu usłyszało zarzuty.

PiS nie chce sześciolatków w szkołach

- Obniżenie wieku obowiązku szkolnego z 7 do 6 lat to działanie dla dobra dzieci. Dzięki temu szanse edukacyjne polskich dzieci będą porównywalne z szansami dzieci w innych krajach Unii Europejskiej - mówiła w sejmie minister edukacji Katarzyna Hall. Nie wierzy w to jednak PiS, które złożyło w czwartek w Sejmie wniosek o odrzucenie ustawy.

1,9 tys. dolarów za zamach w Bombaju

Azam Amir Kasab, jeden z terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Bombaju, zeznał, że za całą akcję otrzymał 150 tys. pakistańskich rupii czyli około 1,9 tys. dolarów - informuje na swojej stronie internetowej brytyjska gazeta "The Times".

Ministerstwa zdrowia nie interesuje sytuacja w prosektorium

Błąd ludzki i jakiś przypadek stał się przyczyną tego, co stało się w warszawskim Zakładzie Medycyny Sądowej - mówi Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa zdrowia. Według niego resort w żadnym stopniu nie poczuwa się do odpowiedzialności za sytuację w tym konkretnym przypadku. Sprawą zajął się rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Izraelscy żołnierze walczą z żydowskimi osadnikami

Szybko rozprzestrzeniają się zamieszki na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izraelska policja w pełnym rynsztunku wraz z żołnierzami wywlekła z budynku w centrum Hebronu żydowskich osadników. Ci zrewanżowali się ciskaniem kamieni, jajek i butelek.

Bondaryk: otrzymałem od Ery ok. 450 tys. zł

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk ujawnił, że po rozwiązaniu umowy o pracę z telefonią komórkową Era, otrzymał świadczenia wysokości prawie 450 tys. zł, wypłacane co kwartał. Bondaryk pobierał te pieniądze będąc jednocześnie szefem ABW.

Żona premiera tańczy za pieniądze

Żona premiera Danii Anne-Mette Rasmussen wzmacnia rodzinny budżet tańcząc za pieniądze na prywatnych przyjęciach - doniósł w czwartek dziennik "Se og Hoer". Honorarium do negocjacji.

Śmierć komputerowej myszki?

W czasie, gdy potentat rynku myszy komputerowych ogłosił wyprodukowanie miliardowej myszy, świat coraz bardziej odchodzi od jej idei. I wszystko wskazuje na to, że niebawem obędziemy się bez podręcznego "gryzonia". Co go zastąpi? Być może myślowy interfejs.

Zwłoki torturowanego mężczyzny w śmietniku

Na jednym z osiedli w Żaganiu (lubuskie) mężczyzna znalazł na śmietniku okaleczone zwłoki mężczyzny. Ślady na ciele ofiary wskazują, że 29-latek był torturowany. Policja podejrzewa, że zabójstwo było efektem sprzeczki podczas alkoholowej libacji.

Jarosław Kaczyński biesiadował z górnikami

- Polskie górnictwo nie może być traktowane jak masa upadłościowa, jest ważnym działem gospodarki - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek przyjechał na uroczystości barbórkowe do Rudy Śląskiej. - Bardzo lubię uczestniczyć w tego rodzaju uroczystościach. Po prostu lubię polski obyczaj - dodał prezes PiS.

Włoski Kościół "nie zachęca" do mieszanych małżeństw

- Mieszane małżeństwa katolicko-muzułmański niosą czasami dramatyczne konsekwencje dla dzieci - uważa sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, Mariano Crociata. Dlatego zdaniem "numeru dwa" włoskiego episkopatu "nie należy zachęcać" do takich małżeństw, które - jak zauważył - często się rozpadają.

Klich: w powietrzu decyduje pilot, nie prezydent

- Pilot nie zrobił nic, co byłoby zabronione - stwierdziła wojskowa prokuratura i wszczęła postępowania wobec pilota, który wbrew Lechowi Kaczyńskiemu, nie chciał lądować w stolicy Gruzji Tbilisi - dowiedziała się TVN24. Bogdan Klich, komentując sprawę, stwierdził, że w powietrzu decyduje pilot. - To mijanie się z prawdą. Tej decyzji nie podjął pilot, lecz ktoś inny - ripostuje Karol Karski z PiS.

"Albo to skandal, albo dramat"

- Jeśli to próba wyłudzenia pieniędzy przez hotel, jak twierdzą oskarżani posłowie, to jest to skandal. Natomiast jeśli historia jest prawdziwa, to jest to dramat kosztowny z punktu widzenia opinii o Polsce - tak o incydencie z udziałem polskich posłów w cypryjskim hotelu mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W winę Karola Karskiego nie wierzy Jarosław Kaczyński. - Nie posądzam go o to ze względu na jego usposobienie - mówił prezes PiS.

Bezpieczeństwo Europy wg Rosji

Ruszyło dwudniowe spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Obrady nie będą łatwe, bo ciążą nad nimi wojna gruzińsko-rosyjska i wciąż relatywnie napięte stosunki Zachodu z Moskwą. To właśnie w Helsinkach, Rosja przedstawi swoją propozycję nowej architektury bezpieczeństwa dla Europy.

Klich: nowe samoloty będą za kilkanaście tygodni

Uchwała rządu, to zdaniem ministra obrony Bogdana Klicha najszybszy sposób na zakup samolotów dla ViP-ów. Zastąpią one awaryjne i wysłużone Tupolewy. To odpowiedź na wtorkowe problemy Lecha Kaczyńskiego. Jego TU-154 zamarzło wtedy w Mongolii.

Supernowa odsłania tajemnice

W 1572 roku "nowa gwiazda" pojawiła się na niebie, zadziwiając astronomów całego współczesnego naukowego świata. Wśród nich był duński badacz Tycho Brahe, który opisując ją wtedy, zmienił nieodwracalnie bieg nauki. Dziś zjawisko, teraz nazywane supernową zostało ponownie zaobserwowane przez naukowców Instytutu Maxa Plancka. I znów wzbogaciło naukę.

Odkryto nowego dinozaura

Nowy wymarły przedstawiciel latających gadów, z rozpiętością skrzydeł wielkości rodzinnego auta został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth. Pterozaur ten jest największym odkrytym dotąd przedstawicielem latających dinozaurów.

Putin: zobaczymy, może wrócę

- Doczekamy do 2012 r., a potem zobaczymy - tak Władimir Putin odpowiedział na pytanie, czy wróci w przyszłym roku na Kreml jako prezydent. Pytanie było zadane poprzez tzw. telemost, podczas którego Putin "na żywo" odpowiada na pytania Rosjan.

IPN: Nie komentujemy politycznych polemik

Nie tylko w Sejmie wrze po wypowiedziach prezesa PiS, który cytując książkę historyka IPN Piotra Byszewskiego, oskarżył Stefana Niesiołowskiego o to, że "sypał" podczas przesłuchań w SB. Według nieoficjalnych informacji TVN24 szef Instytutu Janusz Kurtyka rozmawiał dziś na temat książki z jej autorem. Ale Dorota Koczwańska-Kalita, dyrektor sekretariatu prezesa, zaprzeczyła w rozmowie z portalem tvn24.pl, jakoby Instytut w ogóle interesował się tą sprawą.