Najnowsze

Najnowsze

Cudo architektury: Falujący wieżowiec

- To pierwszy budynek, który jest dynamiczny, zmienia kształt. Można dostosować jego wygląd. To nie projekt architektoniczny, który powstaje dziś i tyle. On pozostanie na zawsze - tak o swoim dziele mówi architekt-wizjoner David Fisher, twórca falującego wieżowca.

60 proc. Polaków chce otworzyć archiwa IPN

Przy okazji publikacji książki historyków IPN o Lechu Wałęsie wraca polityczna debata o powszechnym dostępie do dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Za pełnym otwarciem archiwów opowiada się 60 proc. Polaków, ankietowanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Słownik szpiegów i agentów

Na Uniwersytecie Warszawskim jest przygotowywany słownik wiedzy o polskich służbach specjalnych. W zespole redakcyjnym zasiada m.in. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk - informuje "Rzeczpospolita".

Otworzyć archiwa IPN

60 proc. Polaków uważa, że archiwa IPN należy otworzyć - wynika z sondażu GfK Polonia zrealizowanego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Volkswagen lubi Poznań

Volkswagen chce wydać 250 mln euro na rozwój fabryki w Poznaniu. Inwestycja zaplanowana do 2012 roku ma pozwolić m.in. na unowocześnienie produkowanych tam samochodów i zwiększenie produkcji - donosi środowa "Rzeczpospolita".

Napoje w górę

O 10 proc. mogą wzrosnąć tego lata ceny napojów. To efekt podwyżek cen opakowań i dystrybucji - donosi środowa "Gazeta Prawna".

Zamieszanie z e-podpisem

Około 830 tysięcy przedsiębiorców przekazujących do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną nie wie, czy nadal musi kupować bezpieczne e-podpisy - informuje "Gazeta Prawna".

Droga podróż na wakacje

W lipcu i sierpniu ceny paliw wzrosną, a wakacyjne wyjazdy Polaków będą o nawet o 12 proc. droższe niż przed rokiem - informuje środowa "Gazeta Prawna".

Monet wart 80,5 mln dolarów

"Le Bassin aux Nympheas" z 1919 roku, płótno francuskiego impresjonisty Claude'a Moneta, sprzedano na aukcji w Londynie za niewyobrażalną sumę 41 mln funtów, czyli 80,5 mln dolarów. To najwyższa kwota zapłacona za obraz tego twórcy.

"Jeszcze nie skończyłem"

- Po zakończeniu Euro dostałem kolejne dwie oferty pracy, ale odmówiłem. Jeszcze nie skończyłem swojej pracy z Polską reprezentacją - mówi "Rzeczpospolitej" Leo Beenhakker. Jak tłumaczy, nie jest człowiekiem, który potrafi tylko błyszczeć w świetle kamer po zwycięstwie, a kiedy przychodzi trudny moment, mówi „do widzenia”.

Beatyfikacja za rok?

- Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiega zgodnie z planem - zapewniają polscy duchowni. Hierarchowie uspokajają sytuację po publikacji włoskiego dziennika "La Stampa", który twierdzi, że na formalne stwierdzenie świętości papieża Polaka trzeba będzie poczekać nawet kilka lat.

Kup moje życie

- Cześć, nazywam się Ian Usher i mam dość swojego życia. Możesz je dostać, jeśli tylko chcesz. Nie zamierzam popełnić samobójstwa, chcę tylko sprzedać swoje życie - tak zaczyna się jedna z aukcji dostępnych na portalu internetowym eBay. Informację przekazał nam internauta Chris na skrzynkę Kontakt TVN24.

Gołębie w służbie narkobiznesu

Narkotyki i telefony komórkowe - te najbardziej poszukiwane przez więźniów gadżety dostarczały do zakładu w brazylijskim mieście Marilia... gołębie. Władze placówki wpadły na plan wymyślony przez iście lotny umysł dopiero w poniedziałek.

Grób gangstera kryje tajemnicę porwania?

W najbliższych dniach prokuratura w Rzymie zwróci się oficjalnie do Watykanu o zgodę na otwarcie znajdującego się w kościele w Rzymie grobu bossa gangu. Według śledczych, może to przybliżyć ich do rozwiązania zagadki porwania w 1983 roku córki pracownika Stolicy Apostolskiej, Emanueli Orlandi.

Saksofonem po mapie

Gdy na scenie spotykają się Norweg, Brazylijczyk, Niemiec i Hindus pewne jest tylko jedno – muzyka, którą zagrają, nie będzie miała granic. Tak było i tym razem w warszawskiej Sali Kongresowej. Jan Garbarek z zespołem dali doskonały koncert.

Kropka nad i 24.06

Wtorek, 24 czerwca- Dopełniłem wszelkich formalności w przekazaniu i odebraniu dokumentów Lechowi Wałęsie. Nie mam sobie nic do zarzucenia.– stwierdził w „Kropce nad I” były szef MSW Andrzej Milczanowski. Według niego ówczesny prezydent nie usuwał akt. Przyznał jednak, że zwrócono niekompletne materiały, a na prośbę o resztę Wałęsa przysłał kopertę z adnotacją: otwierać tylko za zgodą prezydenta.

Złapali kłusowników, trafili do więzienia

Japoński sąd przedłużył areszt dwóm zatrzymanym w piątek aktywistom Greenpeace, którzy wpadli na ślad afery korupcyjnej. Pretekstem do zatrzymania była skrzynka z nielegalnym wielorybim mięsem, które stanowiło dowód przestępstwa. Władz nie przekonał apel prawie 100 tys. osób, którzy chcą uwolnienia ekologów oraz fakt, że oni sami od początku współpracują z policją.

Pitera wściekła na IPN

Wtorek, 24 czerwca- Wysłałam prezesowi Kurtyce konkretne pytanie dotyczące przeszłości urzędnika, który pracował w aparacie państwa także w PRL i odmówiono mi tej odpowiedzi! - z oburzeniem mówiła w "Magazynie 24 Godziny" Julia Pitera. Jej zdaniem, taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Ćwiąkalski ściągnie Jakuba T.?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wystąpi do brytyjskich władz o wydanie do odbywania kary w Polsce dwóch Polaków: Jakuba T. i Kamila K. Obaj zostali w Wielkiej Brytanii skazani za gwałt, a tamtejsze sądy mimo apeli polskiego wymiaru sprawiedliwości i unijnych przepisów nie widzą podstaw do wydania ich Polsce.

Dlaczego Pan donosił? Maleszka: To doskonałe pytanie

- Dlaczego pan donosił na przyjaciół? – to pytanie pada w stronę Lesława Maleszki kilkakrotnie. Odpowiedź zawsze jest jedna: - To doskonałe pytanie... Drugą część wstrząsającego dokumentu "Trzech Kumpli" TVN pokazała we wtorek wieczorem.

Pitera wściekła na IPN

- Wysłałam prezesowi Kurtyce konkretne pytanie dotyczące przeszłości urzędnika, który pracował w aparacie państwa także w PRL i odmówiono mi tej odpowiedzi! - z oburzeniem mówiła w "Magazynie 24 Godziny" Julia Pitera. Jej zdaniem, taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Będzie wolne na Trzech Króli?

Do 12 ustawowo wolnych dni, być może dołączy jeszcze jeden. Ponad 600 tysięcy Polaków podpisało się pod wnioskiem, by wolne od pracy było także święto Trzech Króli. Papiery z podpisami wylądowały na biurku marszałka Sejmu.

Kopacz: Ocenią mnie ci na górze

- Jako katoliczka, którą w dalszym ciągu się czuję, ocenę mojego zachowania pozostawiam "tym na górze" - powiedziała w "Magazynie 24 Godziny" Ewa Kopacz. Minister zdrowia dodała, że wybranie przez nią kliniki, w której 14-letnia dziewczynka dokonała aborcji, było jej obowiązkiem.

PSL: Nie chcemy przenosin akt IPN

- Jesteśmy przeciwni propozycji lewicy, by przenieść akta IPN do archiwów państwowych - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Eugeniusz Kłopotek z PSL. Przyznał jednak, że Zbigniew Chlebowski w swoich słowach posunął się za daleko, a lewica może być potrzebna całej koalicji.

Milczanowski: Wałęsa zwrócił niekompletne akta

- Dopełniłem wszelkich formalności w przekazaniu i odebraniu dokumentów Lechowi Wałęsie. Nie mam sobie nic do zarzucenia.– stwierdził w „Kropce nad I” były szef MSW Andrzej Milczanowski. Według niego ówczesny prezydent nie usuwał akt. Przyznał jednak, że zwrócono niekompletne materiały, a na prośbę o resztę Wałęsa przysłał kopertę z adnotacją: otwierać tylko za zgodą prezydenta.

Skoda dachowała, sześć osób w szpitalu

- Tuż przed godziną 19:00 na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej i Witosa w Rzeszowie doszło do groźnie wyglądającego wypadku - alarmuje na skrzynkę Kontakt TVN24 internauta Margo. Zderzyły się dwa auta osobowe. Sześć osób przewieziono do szpitala.

"Jesteśmy w stanie odnaleźć morderców Pyjasa"

- Na 90 procent jesteśmy w stanie dziś wskazać morderców Stanisława Pyjasa. Odpowiednio poprowadzone śledztwo mogłoby dać na to odpowiedź – twierdzi współautorka filmu "Trzech kumpli" Ewa Stankiewicz. - Jest oczywiste, że zrobiła to esbecja - mówi Bronisław Wildstein, który był jednym z gości Justyny Pochanke w "Magazynie 24 godziny".

Premier zwolnił z tajemnicy służbowej Ziobrę i Kamińskiego

Donald Tusk podpisał decyzję w sprawie zwolnienia z tajemnicy służbowej kluczowych świadków afery gruntowej: Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego. Długa zwłoka w podjęciu takiej decyzji opóźniała śledztwo ws. akcji CBA w ministerstwie rolnictwa.

Śmigus-dyngus po filipińsku

W ruch poszły pistolety na wodę, wiadra, a nawet prawdziwe strażackie sikawki. Na Filipinach, w strugach wody, obchodzono święto narodzin Jan Chrzciciela. Przypomina ono naszego śmigusa-dyngusa.

Strzelający eternit mógł zaszkodzić strażakom

Pożar baraków o powierzchni prawie 1500 metrów kw., który wybuchł we wtorek po południu w Łodzi, został opanowany. W akcji uczestniczyło 12 zastępów straży pożarnej. W wyniku pożaru zawalił się dach budynku. Filmy i zdjęcia ognia dostaliśmy od internautów na skrzynkę Kontakt TVN24.