Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Puszcza Białowieska liczą na Was! Tylko do 7 lipca można oddać głos w konkursie na "7 nowych przyrodniczych cudów świata". Polskim kandydatom potrzeba jeszcze wielu głosów do zwycięstwa. Mazury są 11, a Puszcza dopiero na 17 miejscu.
Zagłosuj na MAZURY i PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ
Konkurs "7 nowych przyrodniczych cudów świata", realizowany od 2008 r. przez szwajcarską fundację "New 7 Wonders". Rywalizacja w tym przyrodniczym plebiscycie przebiega w siedmiu kategoriach (grupach): "krajobrazy, formy polodowcowe", "wyspy", "góry, wulkany", "jaskinie, formy skalne, doliny", "lasy, rezerwaty i parki narodowe", "jeziora, rzeki, wodospady" oraz "krajobrazy morskie". Na kandydatów głos można oddać na stronie www.new7wonders.com.
22 maja jest szczególny - został ogłoszony "Ogólnopolskim dniem głosowania" na naszych przedstawicieli w konkursie. W piątek m.in. w budynku Sejmu swoje głosy będą mogli oddać parlamentarzyści.
Każdy głos się liczy
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Puszcza Białowieska walczą w dwóch oddzielnych kategoriach. Mazury w grupie "krajobrazy, formy polodowcowe" - obecnie zajmują 11 pozycję, zaś Puszcza Białowieska w grupie "lasy, rezerwaty i parki narodowe" - plasuje się na pozycji 17.
Głosowanie na nowe cuda natury potrwa do 7 lipca. Z każdej kategorii do następnego etapu przejdzie po 11 kandydatów. Z ich puli 21 lipca zespół ekspertów powołany przez organizatorów konkursu wybierze 21 finalistów (po trzech w każdej kategorii).
Wówczas rozpocznie się ostatni etap głosowania internautów. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano dopiero na 2011 rok.
Cuda ściągną turystów
Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke nazwanie Mazur czy Puszczy Białowieskiej "przyrodniczymi cudami świata", spowodowałoby wielki napływ zagranicznych turystów do Polski.
- Zysk ze znalezienia się w elitarnym gronie przyrodniczych cudów świata byłby nie do przecenienia. Miejsca te stałyby się obowiązkowym punktem do zwiedzenia dla globtroterów z całego świata. Przełożenie sukcesu w tym konkursie na promocję Polski w świecie i na przyjazdy turystów byłoby oczywiste" - ocenił.
- Zwracamy się do rodaków z apelem o głosowanie. - Dwa unikatowe, atrakcyjne turystycznie regiony Polski mogą zostać okrzyknięte nowymi światowymi cudami przyrody. - powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska.
Poznaj przeciwnika
Rywalami Mazur w konkursie są m.in. pustynia Wadi Rum w Jordanii (zaliczana do najpiękniejszych pustyń świata) oraz Struktura Richat w Mauretanii, nazywana Okiem Afryki (kolista struktura, o średnicy prawie 50 km, uważana niegdyś za krater uderzeniowy, potem za utwór wulkaniczny; obecnie naukowcy skłaniają się do uznania jej za wypiętrzoną warstwową skałę osadową zmienioną przez erozję).
Wśród konkurentów Puszczy Białowieskiej - walczącej w konkursie jako polsko-białoruski obiekt transgraniczny - są m.in. lasy deszczowe Amazonii, Delta Okawango w Botswanie i Park Narodowy Komodo w Indonezji.
W pozostałych kategoriach walczą m.in. wyspa Bora Bora na Oceanie Spokojnym (kategoria "wyspy"), szczyty Mount Everest i K2 oraz wulkan Wezuwiusz (kategoria "góry, wulkany"), Wielki Kanion Kolorado (kategoria "jaskinie, formy skalne, doliny"), wodospad Niagara, jeziora Titicaca i Loch Ness, rzeki Ganges, Jangcy i Dunaj (kategoria "jeziora, rzeki, wodospady") oraz Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii (kategoria "krajobrazy morskie").
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu