Najnowsze

Najnowsze

Meczet zamachowców z 11.09 zamknięty

W poniedziałek rano w Hamburgu zamknięto meczet. Do tej muzułmańskiej świątyni przed laty uczęszczały m.in. osoby odpowiedzialne później za w zamachy terrorystyczne z 11 wrześnie 2001 roku w Stanach Zjednoczonych.

22 domy do wyburzenia, 1200 gospodarstw bez prądu

Skala uszkodzeń jest bardzo duża, ciągle zwiększamy siły - powiedział wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, komentując sytuację w Bogatyni. I wyliczył: 22 budynki do rozbiórki, ok. 1200 domów bez prądu, kłopoty z wodą i dojazdem. Droga przez Czechy znów została zamknięta, jedyny dojazd do miasta prowadzi przez Niemcy. Mieszkańcy nie zostaną jednak bez pomocy - jeszcze dziś - jak zapewnił wojewoda - mogą otrzymać zasiłki.

Polak powalczy z Łukaszenką

Za kilka miesięcy wybory prezydenckie na Białorusi. W szranki z obecnym prezydentem Aleksandrem Łukaszenką stanie Polak, Jarosław Romańczuk - pisze "Rzeczpospolita".

PAH i Caritas pomagają Bogatyni

W ciągu kilkudziesięciu minut stracili dobytek całego życia. Po sobotnich ulewach mieszkańcy Dolnego Śląska zostali bez środków do życia. By odbudować zniszczone miejscowości potrzeba wielu środków. Mieszkańcy najbardziej poszkodowanych Bogatyni, Spytkowa i Ręczyna czekają na każdą pomoc. Brakuje nawet wody i chleba.

Słono płacą za plamę

Koncern BP wydał już 6,1 miliardów dolarów na walkę z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Firma podkreśliła po raz kolejny, że operacja wtłaczania cementu do uszkodzonego szybu zakończyła się powodzeniem.

"Jak po wybuchu wojny"

- Bogatynia wygląda jak po wybuchu wojny - oceniają mieszkańcy zalanego w sobotę miasta. Powoli rozpoczyna się wielkie sprzątanie po powodzi, ale poszkodowani sami nie wiedzą, od czego zacząć. Nadal brakuje podstawowych produktów żywnościowych. Otwarto natomiast alternatywne drogi dojazdowe do miasta.

Duchowny w terrorystycznym spisku?

Antyterrorystyczne jednostki policji indonezyjskiej zatrzymały w poniedziałek radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Bakara Baszira. Powód? Jak informują władze, istnieją podejrzenia, że miał on związek z obozami szkoleniowymi islamistów.

Dyplomatyczny spór o kuter

Rząd Korei Południowej zażądał w poniedziałek od władz w Phenianie zwolnienia południowokoreańskiego kutra. Jednostka została zatrzymana w niedzielę przez służby Korei Północnej pod zarzutem naruszenia granicy jej strefy ekonomicznej.

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski - dziennikarz, korespondent, publicysta, pisarz. Obecnie jest redaktorem Gazety Wyborczej, współpracuje też z BBC i Le Monde. Wydał do tej pory 4 książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, a także Afryki. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii.

Weekend miał być "bez ofiar": zginęły 44 osoby

44 osoby zginęły, a 542 zostały ranne w 308 wypadkach - to bilans minionego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców. Od piątku do niedzieli trwała ogólnopolska akcja "Weekend bez ofiar".

"Trójka" ma dość prawicowych publicystów

Dziennikarze i słuchacze radiowej "Trójki" zbulwersowani dominacją na antenie prawicowych publicystów, takich jak Tomasz Sakiewicz, naczelny "Gazety Polskiej" - pisze "Gazeta Wyborcza". Złożyli w tej sprawie skargę i list do KRRiT. "W swojej najnowszej historii Trójka nie była nigdy tubą propagandową, ale pracowała na rzecz debaty publicznej" - napisano w liście.

Atomowy szpieg wyszedł zza krat

Najsłynniejszy izraelski skazaniec, człowiek, który zdradził sekrety izraelskiego programu nuklearnego, wyszedł na wolność. W maju tego roku Sąd Najwyższy skazał Mordechaja Vanunu na trzy miesiące więzienia za złamanie zasad zwolnienia warunkowego, czyli kontaktowanie się z cudzoziemcami.

Francuz umrze w Chinach za narkotyki

Kara śmierci - taki wyrok usłyszał obywatel Francji chińskiego pochodzenia Chan Thao Phoumy. Chiński sąd skazał go za produkcję i handel narkotykami. O całej sprawie pisze dziennik "China Daily".

Wygrali - domy tylko podtopione

Niespokojna noc w lubuskiej gminie Przewóz. Zagrożeniem była fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej, która wcześniej niemal zmiotła Bogatynię i podtopiła Zgorzelec. W gminie Przewóz ewakuowano ponad dwadzieścia rodzin. Mieszkańcy w nocy bronili przed zalaniem jedyną drogę dojazdową.

"Damy w bieli" pytają o więźniów

Kuba uwalnia politycznych więźniów, jednak proces ten budzi wiele wątpliwości. Mają je "Damy w bieli" - ruch złożony z matek, żon i córek uwięzionych Kubańczyków. Kobiety chcą wiedzieć jaka będzie przyszłość dysydentów i jak wygląda kwestia ich pozostania na wyspie.

Nowy prezydent przyniesie zgodę?

Widać światełko w wenezuelsko-kolumbijskim tunelu. Prezydenci Hugo Chavez i Juan Manuel Santos mają spotkać się we wtorek w Bogocie, by rozmawiać o przywróceniu i poprawie stosunków między oboma krajami.

Minuta ciszy po atomie

Najpierw Hiroszima, trzy dni później Nagasaki - japońskie miasta wspominają ofiary amerykańskich bomb atomowych. Dokładnie 9 sierpnia, 65 lat temu bomba spadła na Nagasaki. Zginęło wówczas ponad 70 tysięcy ludzi.

Celnicy jak agenci

Celnicy dostają nowe uprawnienia, będą teraz działać niemal jak agenci służb specjalnych. Ustawa hazardowa daje im - podobnie jak funkcjonariuszom CBA, ABW i CBŚ - prawo obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw - wylicza "Rzeczpospolita".

Kiedy kolejne rosyjskie akta?

Polska i rosyjska prokuratura generalna w poniedziałek ustalą termin przekazania Polsce kolejnej partii rosyjskich dokumentów śledztwa ws. katastrofy samolotu w Smoleńsku. Tak umówił się w czwartek Andrzej Seremet z rosyjskim wiceprokuratorem Aleksandrem Zwiagincewem.

Araby warte milion

Ponad milion euro w sumie, a ćwierć tej kwoty za najdroższą klacz przyniosła niedzielna aukcja polskich koni arabskich "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Do rekordu jednak daleko - dwa lata temu za jednego konia zapłacono więcej, niż w tym roku za 26.

Świnia przegryzła rolnikowi tętnicę

Tragedia w węgierskiej wsi Kerkakutas. Świnia nieoczekiwanie zaatakowała swego gospodarza, przegryzając mu tętnicę. Zanim nadeszła pomoc, mężczyzna wykrwawił się na śmierć.

Koniec z psim smalcem

Nowa ustawa o ochronie zwierząt ma zakończyć zabijanie kotów na skórki i psów na smalec, zlikwidować sprzedawanie ich w niehumanitarnych warunkach i strzelanie do psów przez myśliwych. To idzie za daleko - mówią krytycy, a miłośnicy zwierząt ostrzegają, że o niektórych problemach znowu zapomniano.

W poniedziałek 6 tys. zł

- Pierwsza pomoc wyniesie do 6 tysięcy. Do otrzymania 20 tysięcy nie są potrzebne zaświadczenia o dochodach, a rozliczenie nastąpi na podstawie rachunków – przypomniała zasady otrzymania pomocy przez mieszkańców zalanych terenów rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Pieniądze dla powodzian w poniedziałek dostaną dolnośląskie gminy.

Bogatynia odcięta od świata

Bogatynia odcięta od świata. Jedyna droga przez Czechy, którą można było dojechać do miasta, została zamknięta, a po polskiej stronie przejazdu nie ma. Mieszkańcom brakuje podstawowych środków do życia.

"Pomóżcie nam, potrzebujemy wszystkiego"

Minęła doba od chwili, kiedy wielka woda zalała kilka miejscowości Dolnego Śląska. - Sytuacja jest dramatyczna. Nie byliśmy w żaden sposób przygotowani. W ciągu pół godziny woda w rzece podniosła się do takiego poziomu, że przelewając się zmiatała budynki i mosty. Nie mogliśmy tego opanować - mówi Jerzy Stachyra, zastępca burmistrza Bogatyni i apeluje o pomoc. Każdą.

Pracownicy zalanego "Turowa" pracują po 16 godzin

Sytuacja w kopalni i elektrowni "Turów" jest zła. - Niektórzy pracownicy pracują po 16 godzin tylko po to, aby utrzymać prace elektrowni - zaalarmował nas na platformę Kontakt TVN24 internauta proszący o zachowanie anonimowości. Informacje przez niego przekazane w rozmowie z tvn24.pl potwierdził Cezary Bujak, kierujący akcją ratowniczą w "Turowie".

Zgorzelec uratowany. Bogatynia bez prądu

Zgorzelec wytrzymał. Fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej oszczędziła centrum miasta, zalewając głównie przedmieścia. Ale mieszkańcy z niepokojem patrzą na rzekę, której poziom znów się podniósł o kilka centymetrów. Władze zniszczonej Bogatyni apelują o pomoc. Prądu pozbawionych tam jest ok. czterech tysięcy mieszkańców.

Na wiwat zabił trzy osoby

To był spontaniczny i niebezpieczny wybuch radości pana młodego - i zakończył się tragicznie. Młody turecki małżonek strzelał na wiwat z kałasznikowa, jednak stracił kontrolę nad bronią. W wyniku wypadku zginął ojciec pana młodego i jego dwie ciotki. Ośmioro innych weselników zostało rannych.

Zderzenie tramwajów. 8 rannych

Zderzenie tramwajów na jednej z gdańskich ulic. Rannych zostało osiem osób, w tym jedno dziecko. Na szczęście ich życiu nic nie zagraża.

Morze światła nad Szczecinem

Miliony świateł rozświetliły niebo nad Szczecinem. Tysiące mieszkańców, mimo ulewnego deszczu przyszło w sobotni późny wieczór na Wały Chrobrego, by zobaczyć niezwykły pokaz sztucznych ogni. Wszyscy, których w sobotę odstraszył deszcz mają szanse na niezapomniane wrażenia także w niedzielny wieczór.