Najnowsze

Najnowsze

Most powietrzny nad Bogatynią

Bogatynia zmaga się ze skutkami powodzi, ale sytuacja w mieście bardziej przypomina tę po wojnie. Mieszkańcom pomaga wojsko. Blisko 500 żołnierzy zabezpiecza wały i mostem powietrznym z Wrocławia i Zgorzelca dostarcza żywność z wojskowych zasobów.

Najlepiej skaczą Rosjanie

45 tys. osób zebrało się w niedzielę we włoskim Polignano a Mare na widowiskowych zawodach w skokach do wody. Najlepszy w czwartym konkursie serii okazał się Rosjanin, który pokonał dziewięciokrotnego mistrza świata.

Niemcy boją się fali. 1,5 tys. ewakuowanych

Fala powodziowa na Nysie Łużyckiej dotarła w poniedziałek w okolice niemieckiego miasta Forst graniczącego z polską wsią Zasieki. Wzdłuż całej Nysy Łużyckiej władze Saksonii ogłosiły alarm powodziowy, a z zagrożonych terenów ewakuowano 1,4 tys. ludzi.

Portugalia w ogniu

Nie tylko Rosja walczy z potężnymi pożarami. Z żywiołem od kilkunastu dni walczy też Portugalia. Na szczęście liczba pożarów zmalała w ostatnich dniach.

Korea strzela. Do morza

Korea Północna otworzyła w poniedziałek ogień artyleryjski ze swoich zachodnich wybrzeży w stronę Morza Żółtego - podał przedstawiciel władz południowokoreańskich. Phenian wystrzelił ok. 110 pocisków.

Polska nie ma wsparcia ws. rosyjskiej granicy

Polska apeluje, Litwa się nie zgadza. Chodzi o objęcie całego rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego umową o małym, bezwizowym ruchu przygranicznym. - Litwa nie rozważa takiej możliwości - powiedział rzecznik prasowy litewskiego MSZ Rolandas Kaczinskas.

"Nas los oszczędził, u sąsiadów jest gorzej"

Zgorzelec i Przewóz po zaciętej walce obroniły się przez falą powodziową. Mieszkańcy oceniają teraz straty i zastanawiają się, jak wrócić do normalnego życia. - Chyba drugi raz nas los oszczędził - mówi Agnieszka Pakieła, mieszkanka Przewozu. Od razu jednak dodaje, że jej sąsiedzi nie mieli tyle szczęścia.

Prokuratorzy zbadają przerwaną zaporę

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu wszczęła postępowanie w sprawie przerwania tamy zbiornika Niedów. Po zerwaniu wału zbiornika 7-metrowa fala zalała okoliczne miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec.

Aktorka: Campbell miała diament od Taylora

Najpierw Naomi Campbell, teraz Mia Farrow. Kolejna gwiazda zeznaje przed haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w Sierra Leone. Amerykańska aktorka zeznała, że słyszała jak brytyjska modelka Naomi Campbell mówiła, iż otrzymała "olbrzymi diament" od byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora, który jest sądzony w związku z rolą, jaką odegrał w wojnie domowej.

Premier przed komisją śledczą

Izrael działał zgodnie z "prawem międzynarodowym" podczas ataku na flotyllę z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy - powiedział Benjamin Netanjahu. Premier Izraela zeznawał w poniedziałek przed izraelską komisją śledczą.

45 tys. ewakuowanych po lawinach błotnych

Ponad 45 tysięcy ludzi ewakuowanych, 337 ofiar śmiertelnych - to dotychczasowy, oficjalny bilans osunięć ziemi i lawin błotnych w Chinach. Tragiczne statystyki mogą okazać się jednak jeszcze bardziej tragiczne, bo co najmniej 1.6 tys. osób uważa się za zaginione.

Meczet zamachowców z 11.09 zamknięty

W poniedziałek rano w Hamburgu zamknięto meczet. Do tej muzułmańskiej świątyni przed laty uczęszczały m.in. osoby odpowiedzialne później za w zamachy terrorystyczne z 11 wrześnie 2001 roku w Stanach Zjednoczonych.

22 domy do wyburzenia, 1200 gospodarstw bez prądu

Skala uszkodzeń jest bardzo duża, ciągle zwiększamy siły - powiedział wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, komentując sytuację w Bogatyni. I wyliczył: 22 budynki do rozbiórki, ok. 1200 domów bez prądu, kłopoty z wodą i dojazdem. Droga przez Czechy znów została zamknięta, jedyny dojazd do miasta prowadzi przez Niemcy. Mieszkańcy nie zostaną jednak bez pomocy - jeszcze dziś - jak zapewnił wojewoda - mogą otrzymać zasiłki.

Polak powalczy z Łukaszenką

Za kilka miesięcy wybory prezydenckie na Białorusi. W szranki z obecnym prezydentem Aleksandrem Łukaszenką stanie Polak, Jarosław Romańczuk - pisze "Rzeczpospolita".

PAH i Caritas pomagają Bogatyni

W ciągu kilkudziesięciu minut stracili dobytek całego życia. Po sobotnich ulewach mieszkańcy Dolnego Śląska zostali bez środków do życia. By odbudować zniszczone miejscowości potrzeba wielu środków. Mieszkańcy najbardziej poszkodowanych Bogatyni, Spytkowa i Ręczyna czekają na każdą pomoc. Brakuje nawet wody i chleba.

Słono płacą za plamę

Koncern BP wydał już 6,1 miliardów dolarów na walkę z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Firma podkreśliła po raz kolejny, że operacja wtłaczania cementu do uszkodzonego szybu zakończyła się powodzeniem.

"Jak po wybuchu wojny"

- Bogatynia wygląda jak po wybuchu wojny - oceniają mieszkańcy zalanego w sobotę miasta. Powoli rozpoczyna się wielkie sprzątanie po powodzi, ale poszkodowani sami nie wiedzą, od czego zacząć. Nadal brakuje podstawowych produktów żywnościowych. Otwarto natomiast alternatywne drogi dojazdowe do miasta.

Duchowny w terrorystycznym spisku?

Antyterrorystyczne jednostki policji indonezyjskiej zatrzymały w poniedziałek radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Bakara Baszira. Powód? Jak informują władze, istnieją podejrzenia, że miał on związek z obozami szkoleniowymi islamistów.

Dyplomatyczny spór o kuter

Rząd Korei Południowej zażądał w poniedziałek od władz w Phenianie zwolnienia południowokoreańskiego kutra. Jednostka została zatrzymana w niedzielę przez służby Korei Północnej pod zarzutem naruszenia granicy jej strefy ekonomicznej.

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski - dziennikarz, korespondent, publicysta, pisarz. Obecnie jest redaktorem Gazety Wyborczej, współpracuje też z BBC i Le Monde. Wydał do tej pory 4 książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, a także Afryki. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii.

Weekend miał być "bez ofiar": zginęły 44 osoby

44 osoby zginęły, a 542 zostały ranne w 308 wypadkach - to bilans minionego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców. Od piątku do niedzieli trwała ogólnopolska akcja "Weekend bez ofiar".

"Trójka" ma dość prawicowych publicystów

Dziennikarze i słuchacze radiowej "Trójki" zbulwersowani dominacją na antenie prawicowych publicystów, takich jak Tomasz Sakiewicz, naczelny "Gazety Polskiej" - pisze "Gazeta Wyborcza". Złożyli w tej sprawie skargę i list do KRRiT. "W swojej najnowszej historii Trójka nie była nigdy tubą propagandową, ale pracowała na rzecz debaty publicznej" - napisano w liście.

Atomowy szpieg wyszedł zza krat

Najsłynniejszy izraelski skazaniec, człowiek, który zdradził sekrety izraelskiego programu nuklearnego, wyszedł na wolność. W maju tego roku Sąd Najwyższy skazał Mordechaja Vanunu na trzy miesiące więzienia za złamanie zasad zwolnienia warunkowego, czyli kontaktowanie się z cudzoziemcami.

Francuz umrze w Chinach za narkotyki

Kara śmierci - taki wyrok usłyszał obywatel Francji chińskiego pochodzenia Chan Thao Phoumy. Chiński sąd skazał go za produkcję i handel narkotykami. O całej sprawie pisze dziennik "China Daily".

Wygrali - domy tylko podtopione

Niespokojna noc w lubuskiej gminie Przewóz. Zagrożeniem była fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej, która wcześniej niemal zmiotła Bogatynię i podtopiła Zgorzelec. W gminie Przewóz ewakuowano ponad dwadzieścia rodzin. Mieszkańcy w nocy bronili przed zalaniem jedyną drogę dojazdową.

"Damy w bieli" pytają o więźniów

Kuba uwalnia politycznych więźniów, jednak proces ten budzi wiele wątpliwości. Mają je "Damy w bieli" - ruch złożony z matek, żon i córek uwięzionych Kubańczyków. Kobiety chcą wiedzieć jaka będzie przyszłość dysydentów i jak wygląda kwestia ich pozostania na wyspie.

Nowy prezydent przyniesie zgodę?

Widać światełko w wenezuelsko-kolumbijskim tunelu. Prezydenci Hugo Chavez i Juan Manuel Santos mają spotkać się we wtorek w Bogocie, by rozmawiać o przywróceniu i poprawie stosunków między oboma krajami.

Minuta ciszy po atomie

Najpierw Hiroszima, trzy dni później Nagasaki - japońskie miasta wspominają ofiary amerykańskich bomb atomowych. Dokładnie 9 sierpnia, 65 lat temu bomba spadła na Nagasaki. Zginęło wówczas ponad 70 tysięcy ludzi.

Celnicy jak agenci

Celnicy dostają nowe uprawnienia, będą teraz działać niemal jak agenci służb specjalnych. Ustawa hazardowa daje im - podobnie jak funkcjonariuszom CBA, ABW i CBŚ - prawo obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw - wylicza "Rzeczpospolita".

Kiedy kolejne rosyjskie akta?

Polska i rosyjska prokuratura generalna w poniedziałek ustalą termin przekazania Polsce kolejnej partii rosyjskich dokumentów śledztwa ws. katastrofy samolotu w Smoleńsku. Tak umówił się w czwartek Andrzej Seremet z rosyjskim wiceprokuratorem Aleksandrem Zwiagincewem.