Najnowsze

Najnowsze

Komuniści zdobyli Akropol

Lud ma władzę i nigdy się nie podda - głoszą wielkie transparenty wywieszone na najsłynniejszym wzgórzu świata, ateńskim Akropolu. W ten spektakularny sposób swój sprzeciw wobec planu oszczędnościowego wyrazili członkowie Komunistycznej Partii Grecji.

Pożar zagraża centrum prac nad bronią atomową

Centrum badawcze w Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk, znalazło się na drodze wielkiego pożaru lasów, pustoszących stan. Zarządzono dobrowolną ewakuację miasta i centrum badawczego, gdzie opracowano pierwszą bombę atomową i gdzie nadal są prowadzone badania nad bronią jądrową.

Los Grecji w rękach pięciu posłów. Rząd boi się czwartku

Dziś rozpoczyna się w greckim parlamencie debata nad programem radykalnych cięć finansowych. W rządzie widać coraz większą nerwowość, bo minimalna większość, jaką premier Papandreu ma w parlamencie, rychło może przestać być większością. Kilku posłów PASOK nie kryje swych wątpliwości i grozi, że zagłosuje przeciwko drastycznym oszczędnościom.

Najstarszy i najmłodszy atomowy kolos razem

Na Morzu Czerwonym doszło do nietypowego spotkania dwóch atomowych lotniskowców US Navy. Najstarszy okręt tego typu w amerykańskiej flocie, USS Enterprise spotkał się z najmłodszym, USS George H.W. Bush. Oba okręty dzieli różnica 45 lat. Przy okazji dowódcy obu okrętów zrobili niespodziankę załogom. Helikopterami przewieziono między jednostkami osoby, które miały na drugim lotniskowcu bliskie osoby.

Dymisja w skarbówce. W związku ze sprawą szefa ABW?

Ministerstwo finansów odwołało szefa białostockiego Urzędu Kontroli Skarbowej, który koordynował najpoważniejsze śledztwa finansowe w kraju - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Współpracował on także z prokuratorem Andrzejem Piasecznym, któremu odebrano śledztwo dotyczące m.in. szefa ABW Krzysztofa Bondaryka.

Zamienią się miejscami? Całkiem prawdopodobne

Między prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem nie ma poważnej różnicy zdań. Można przypuszczać, że obaj uznają potrzebę reform gospodarczych i większej konkurencji na scenie politycznej - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Niewykluczone, że w przyszłym roku obaj panowie zamienią się miejscami. Putin wróci na Kreml, a Miedwiediew zostanie premierem-reformatorem.

Bohosiewicz i Herbuś na wybiegu

Znani projektanci i gwiazdy - wśród nich Sonia Bohosiewicz i Edyta Herbuś - na wybiegu, w Warszawie. To za ich sprawą w ten weekend stolica Polski stała się też stolicą mody.

Kim ma problem z wyżywieniem nawet wojska

Władzom Korei Północnej już tylko z najwyższym trudem udaje się wyżywić wojsko - wynika z nagranego potajemnie w tym kraju filmu, który przemycono do Chin. Na nagraniu żołnierz opowiada, że znaczna część ludzi w jego jednostce chronicznie cierpi na niedożywienie.

Japończycy boją się atomu. Zabraknie im prądu?

Niemal 70 proc. Japończyków obawia się ponownego uruchomienia reaktorów jądrowych, które zostały okresowo wyłączone po silnym trzęsieniu ziemi w marcu. Zdaniem mieszkańców kraju, awaria w Fukushimie I wykazała, że zabezpieczenia elektrowni są niewystarczające. Latem, gdy wzrasta zapotrzebowania na energię elektryczną, Japończycy mogą mieć problem z prądem.

Miliony gejów, lesbijek i transwestytów na ulicach

Miliony gejów, lesbijek i transwestytów wzięło udział w paradach, które odbyły się w wielu miastach na świecie. Największa przeszła główną aleją Sao Paulo w Brazylii, wzięło w niej udział około trzech milionów ludzi. Ubrani w kolorowe stroje lub przebrani homoseksualiści bawili się w rytm tanecznej muzyki, mimo deszczowej pogody. Podobne, ale mniejsze liczebnie parady odbyły się w Bogocie, Barcelonie Istambule czy Nowym Jorku.

Do windy za potrzebą? Uważaj, usłyszysz głos

Jak walczyć z przechodniami załatwiającymi się w windach przy kładkach i w przejściach? Warszawscy drogowcy już wiedzą. Jak pisze "Życie Warszawy" ogłosili oni właśnie pierwszy przetarg na nowe podnośniki z... czujnikami wilgoci.

Zjedli kiełki na przyjęciu. 8 osób w szpitalu

Groźny szczep bakterii E.coli, który spowodował śmierć 46 osób w Niemczech i Szwecji, pojawił się we Francji - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Do szpitali trafiło osiem osób z Bordeaux. Siedem z nich brało udział w przyjęciu na terenie miejscowego przedszkola.

Ściągają haracze od walk kogutów i upraw limonek

Meksykański kartel narkotykowy La Familia czerpie zyski ze ściągania haraczy od rolników, górników, przedsiębiorców, a nawet pobiera procent od koncertów i walk byków - ujawniły w niedzielę federalne władze w raporcie na temat gangu.

Deskorolkarze opanowali miasto. Rząd zauważył?

Setki deskorolkarzy przejechały ulicami stolicy Filipin, Manili. Akcja ma na celu zainteresowanie tym sportem jak największej liczby osób i wprowadzenie przepisów umożliwiających im treningi w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach.

Chiny chcą pożyczać Europie

Premier Chin Wen Jiabao, który jest z wizytą w Wielkiej Brytanii, chwalił w niedzielę w Brimigham w środkowej Anglii "owocną współpracę" gospodarczą z Londynem. Mówił także, że Chiny mają zamiar pożyczać pieniądze europejskim krajom, które doświadczają trudności finansowych.

Sędziwi Khmerzy za ludobójstwo przed sądem. Ruszył proces

W Phnom Penh, ponad trzydzieści lat po upadku reżimu Czerwonych Khmerów, rozpoczął się długo oczekiwany, drugi proces ich przywódców, rządzących Kambodżą w latach 1975-1979. Staną oni przed oenzetowskim międzynarodowym trybunałem ds. ludobójstwa w Kambodży. Żadne z nich nie przyznaje się do winy.

5 ton "wyjątkowo czystej" kokainy

Ponad pięć ton "wyjątkowo czystej" kokainy przechwyciła gwardia narodowa na południu kraju - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. To druga największa dostawa tego narkotyku, jaką udało się przechwycić w Wenezueli.

Nie połączą wysp. Helgoland nadal odcięta

Zwolennicy powiększenia niemieckiej wyspy Helgoland na Morzu Północnym zostali pokonani w niedzielnym referendum. Połączenie z sąsiednią Duene miało umożliwić rozwój turystyki, 583 mieszkańców wypowiedziało się przeciwko powiększeniu wyspy, a 482 za.

Woda, która zabrała im wszystko, wreszcie ustępuje

Mieszkańcy zalanego miasta Minot w amerykańskim stanie Dakota Północna poczuli wreszcie ulgę po tym, jak nadeszła informacja, że rzeka Souris, która spowodowała ogromne zniszczenia, wreszcie zaczęła się cofać. W sobotę Souris osiągnęła rekordową wysokość, o 2 metry przekraczając stan alarmowy.

Idą upały. Ale zostaną krótko

Lato dla większości z nas oznacza słońce i wysokie temperatury. Na te ostatnie będziemy musieli jednak trochę poczekać. 16-dniowa prognoza pogody pokazuje, że upały przyjdą w najbliższy wtorek i środę, ale szybko ustąpią chłodniejszej masie powietrza.

Brat Chaveza nie wyklucza "walki zbrojnej"

Starszy brat prezydenta Wenezueli, gubernator stanu Barinas, Adan Chavez powiedział w niedzielę, ze zwolennicy prezydenta nie powinni wykluczać podjęcia walki zbrojnej, choć wolą zachować władzę dzięki wyborom.

Zaatakowali kino. Bo film był świecki

Grupa ultrakonserwatywnych islamistów zaatakowała kino w centrum Tunisu, ponieważ wyświetlano tam film o życiu świeckim. Napastnicy włamali się do budynku i zaatakowali publiczność.

30 lat i dwa razy więcej cukrzyków

Zachorowalność na cukrzycę w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła na świecie aż dwukrotnie, zwiększyła się też umieralność na tę chorobę - alarmują naukowcy. Do 2015 roku wydatki na leki w Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć do 30 mld funtów. Badania cytuje BBC News.

Pawelka: Polska musi przeprosić za wypędzenia Niemców

Przewodniczący Ziomkostwa Śląskiego Rudi Pawelka zażądał od Polski i Czech przeprosin za wypędzenia Niemców pod koniec i po II wojnie światowej. Podczas zjazdu Ślązaków w Hanowerze Pawelka przyznał, że Niemcy "ściągnęli na siebie wielką winę". Ale - jak dodał - po zbrodniach Hitlera doszło do zbrodni na Niemcach, wypędzonych ze stron ojczystych.

60 ofiar do soboty. Podsumowanie przed nami

Powroty z długiego weekendu dobiegają końca. Do soboty zginęło na drogach 60 osób. W najtragiczniejszym wypadku ostatnich dni, niedaleko Nidzicy (warmińsko-mazurskie) - aż 6. Dwie kolejne w stanie ciężkim wciąż są w szpitalu. Weekend, który miał być "bez ofiar" okazał się tragiczniejszy niż w ubiegłym roku. W poniedziałek policja poda pełne statystyki.

"Jest całkiem nieźle". Polacy do domów wracali po południu

Jest całkiem nieźle - mówili reporterzy TVN24 podsumowując ostatnie godziny powrotu Polaków do domów po długim weekendzie. Większość kierowców zdecydowała się na jazdę wczesnym popołudniem i to wtedy obserwowaliśmy największe korki. Niestety, weekend był tragiczny pod względem liczby wypadków i zgonów. To wypadki najczęściej blokowały ruch. Ale zdarzały się także np. awarie bramek przy wjazdach na autostrady.