Najnowsze

Najnowsze

Stan wojenny? Dla 51 procent był uzasadniony

51 proc. respondentów uznaje za uzasadnioną decyzję o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego, przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych Polaków - wynika z sondażu TNS OBOP.

W Bukareszcie było tajne więzienie CIA?

Media niemieckie poinformowały, że do 2006 roku w Bukareszcie istniało tajne więzienie CIA, w którym miały być torturowane osoby podejrzane o terroryzm. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniało takie więzienie.

Irańska telewizja pokazała "zestrzelonego drona"

- Z Bożą pomocą, daliśmy radę zestrzelić jeden z najbardziej zaawansowanych samolotów Ameryki - oznajmił w irańskiej telewizji jeden z dowódców irańskich Strażników Rewolucji, Ali Hadżizadeh. Telewizja pokazała też maszynę, która ma być zestrzelonym szpiegowskim dronem RQ-170.

Lewandowski numerem dwa. Lepszy nawet od Barroso

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski jest jednym z najbardziej wpływowych urzędników, wyprzedza go jedynie francuski komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier - uznali europosłowie. Najgorzej wypadła szefowa dyplomacji Catherine Ashton.

Nad Wyspy nadciąga burza śnieżna

Silny wiatr, obfite deszcze i opady śniegu zbliżają się do północno-zachodniej Europy. Przede wszystkim Skandynawii i Wysp Brytyjskich. Pogoda ma załamać się w nocy z czwartku na piątek - prognozują synoptycy AccuWeather.com. Najgorsza sytuacja ma być w Szkocji, gdzie już zamknięto szkoły i odwołano kursowanie promów, a władze ogłosiły najwyższy alarm pogodowy.

Bombę wysłali anarchiści. Mogą być jeszcze dwie

Niemiecka policja otrzymała list, w którym włoska grupa nazywająca się "Nieformalną Federacją Anarchistów" przyznaje się do wysłania listu-bomby do szefa Deutsche Banku Josefa Ackermanna. Jak poinformowali śledczy, z listu wynika, że mogły zostać wysłane jeszcze dwie podobne przesyłki.

179 dziennikarzy siedzi za kratami

Na całym świecie więzionych jest obecnie 179 dziennikarzy, najwięcej - 42 - w Iranie - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ) na temat prześladowania dziennikarzy. Jest to najwyższa od 15 lat liczba uwięzionych na świecie dziennikarzy.

Zaginione dzieci są w Lublinie. "Nie chcą być odnalezione"

Wiadomo, że żyją i ukrywają się. Policja od czterech dni szuka 12-letniej Wiktorii Chciuk ze Stalowej Woli i 15-letniego Wojciecha Raka, którzy w poniedziałek w godzinach południowych nie wrócili ze szkoły do domu. W środę po południu dzieci zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu w jednym z lubelskich hipermarketów, jak robiły zakupy. - Być może chodzi o przeżycie ekstremalnej przygody - podejrzewa policja. W czwartek po południu poszukiwania wciąż trwały.

Przez świnie musieli zamknąć autostradę

Ciężarówka przewożąca świnie przewróciła się na autostradzie w prowincji Siczuan w Chinach. Ani zwierzętom, ani kierowcy nic się nie stało. Świnie postanowiły jednak skorzystać z chwili wolności.

MON ma przeprosić dziennikarza. Za raport WSI

MON ma przeprosić dziennikarza Edwarda Mikołajczyka za podanie jego nazwiska w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Ma też zapłacić mu 30 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Z Rosją co do tarczy się nie dogadali

Niespodzianki nie było, więc NATO i Rosja znów nie dogadały się co do tarczy antyrakietowej. Moskwa nieustannie obstaje przy twierdzeniu, że tarcza jest wymierzona przeciwko niej.

"Był nowoczesnym klasykiem"

Adam Hanuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych, spoczął dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Urnę z prochami artysty przysypano ziemią z Cmentarza Łyczakowskiego ze Lwowa. Reżyser zmarł w niedzielę 4 grudnia w warszawskim szpitalu. Miał 87 lat.

Waszczykowski czuje się szykanowany

Poseł PiS Witold Waszczykowski twierdzi, że prezydent miasta Hanna Zdanowka uniemożliwia mu otwarcie biura poselskiego. - Dwa miesiące po wyborach parlamentarnych chciałbym państwa przyjąć jak normalny poseł w biurze poselskim. Od dwóch miesięcy nie mogę jednak tego zrobić - powiedział Waszczykowski.

FSB chce uciszyć opozycję w internecie

Rosyjskie władze blokują powyborcze protesty nie tylko na ulicach Moskwy, ale próbuję robić to samo w sieci. Szef popularnego portalu społecznościowego WKontaktie oświadczył, że Federalna Służba Bezpieczeństwa wywiera presję na portal, żądając zamknięcia opozycyjnych grup użytkowników.

Brytyjki zejdą pod wodę

Kobiety będą mogły pełnić zastrzeżoną dotychczas wyłącznie dla mężczyzn służbę na brytyjskich okrętach podwodnych - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

Chorwacja podpisze traktat. Po 6 latach

Po sześciu latach negocjacji w piątek Chorwacja podpisze w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE, co nastąpi 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą "tak" w referendum. Podpisanie odbędzie się tuż przed szczytem UE, w którym Chorwacja weźmie udział jako obserwator.

Porwał bratanka dla okupu

Szedł ulicą, został siłą wciągnięty do busa, związany a później przewieziony i przetrzymywany w pomieszczeniu gospodarczym. Policjanci mają już wszystkich trzech porywaczy, którzy w poniedziałek porwali 18-latka. Mózgiem uprowadzenia młodego mieszkańca Wałbrzycha okazał się... jego stryj.

Strzelał w Tesco. Może dostać dożywocie

Trzy zarzuty - w tym usiłowania zabójstwa - postawiła prokuratura 52-latkowi, który w środę rano strzelał z pistoletu w centrum handlowym w Katowicach. Śledczy będą wnioskowali do sądu o aresztowanie podejrzanego.

Chcieli wejść z krową do parlamentu

Przeciwnicy prywatyzacji ziemi rolnej protestujący w Kijowie, chcieli zademonstrować swoje niezadowolenie wprowadzając do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy krowę. Nie pozwolił jednak na to milicyjny oddział specjalny Berkut.

Miller kandyduje na szefa SLD

Leszek Miller będzie kandydatem na szefa SLD. Były premier ogłosił to na konferencji prasowej w Sejmie. - Na sobotniej konwencji zamierzam zgłosić swoją kandydaturę na przewodniczącego SLD. Uczynię to, bo nie zgadzam się na marginalizację czy likwidację tej partii, na zaprzepaszczenie dorobku milionów wyborców i sympatyków lewicy - oświadczył Miller.

Silvio nie ma, przyjaźń z Moskwą zostanie

Niektórym mogło się wydawać, że bliskie relacje Włoch pod rządami Silvio Berlusconiego z Rosją są skutkiem osobistych stosunków przywódców obu państw. Jak zapowiada jednak nowy rząd, który w niemal wszystkich kwestiach chce zerwać z dokonaniami poprzedników, w tym przypadku Rzym stawia na politykę "absolutnej kontynuacji" dobrych stosunków z Rosją.

Nakradł czekolady za 900 zł. Wpadł

Poszukiwany od kilku dni złodziej czekolady wpadł w ręce policji po tym, jak przeanalizowano zapis monitoringu ze sklepu spożywczego w Nowej Soli, gdzie od dwóch tygodni ginęły słodkości. 29-latek przyznał się do kradzieży. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Płonie ropociąg. "To opozycja"

Płomienie i ogromne kłęby dymu unoszą się nad uszkodzonym ropociągiem w pobliżu syryjskiego miasta Hims. Według opozycji rurociąg został wysadzony w powietrze.

Chce przyjść 50 tys. Rosjan. "To nic nadzwyczajnego"

Już ponad 50 tys. osób zapowiedziało na portalach społecznościowych udział w planowanej na sobotę na Placu Rewolucji w Moskwie demonstracji opozycji przeciw sfałszowaniu niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej. Tymczasem władze wydały zezwolenie na 300 osób. Prezydent Dmitrij Miedwiediew nie widzi zaś w protestach nic nadzwyczajnego.

Zmiótł pieszego na pasach

Kolejny raz w ciągu ostatnich dni otrzymujemy wstrząsające nagranie wypadku, którego ofiarą pada przechodzący przez pasy pieszy. W Warszawie kierowca łamiąc przepisy, minął oczekujące na prawym pasie auto, wjechał na przejście i z impetem uderzył w pieszego. Wypadek, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Leszno i Karolkowej, zarejestrowała kamera umieszczona w samochodzie naszego widza @Radosława.

Tusk walczy o strefę euro. Na blogu

Premier Donald Tusk ostrzegł przed konsekwencjami rozpadu strefy euro. Na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE powiedział na wideoblogu: jeśli wspólna waluta upadnie i Niemcy zaczną mieć kłopoty, to i w Polsce zacznie być ciężko.

Posiedzenie sądu w celi Tymoszenko. To "tortury"

- To co się dzieje w przypadku Julii Tymoszenko trzeba nazwać absurdem - stwierdził obrońca byłej ukraińskiej premier. Skomentował w ten sposób fakt odbycia się w celi ukraińskiej polityk "wyjazdowego" posiedzenia sądu, który rozpatruje wniosek o przedłużenie jej aresztu. Według obrońcy "cztery osoby musiały się stłoczyć na 22 metrach kwadratowych". Zwolennicy Tymoszenko mówią o "torturach i prowokacjach".

Kaczyński: Premier się boi. Trzeba spytać: dlaczego?

Pamięć o stanie wojennym, "Solidarności", a także kwestia współczesnych zagrożeń dla niepodległości Polski - to główne - jak powiedział Jarosław Kaczyński - przesłanie marszu zaplanowanego przez PiS na 13 grudnia. Prezes PiS zapewnił, że nie będzie on miał "charakteru awantury czy działania zmierzającego do zakłócenia porządku publicznego".

"Nie miałem zamiaru likwidować ZSRR"

Podpisali porozumienie o likwidacji ZSRR, bo potrzebowali rosyjskiej ropy i gazu. To był jedyny sposób - twierdzi dziś Stanisław Szuszkiewicz, jeden z trzech sygnatariuszy tzw. umowy białowieskiej. Ówczesny przywódca radzieckiej Białorusi wraz z Borysem Jelcynem (Rosja) i Leonidem Krawczukiem (Ukraina) zawarli 8 grudnia 1991 r. porozumienie o likwidacji ZSRR i utworzeniu w jego miejsce Wspólnoty Niepodległych Państw.