Silvio nie ma, przyjaźń z Moskwą zostanie


Niektórym mogło się wydawać, że bliskie relacje Włoch pod rządami Silvio Berlusconiego z Rosją są skutkiem osobistych stosunków przywódców obu państw. Jak zapowiada jednak nowy rząd, który w niemal wszystkich kwestiach chce zerwać z dokonaniami poprzedników, w tym przypadku Rzym stawia na politykę "absolutnej kontynuacji" dobrych stosunków z Rosją.

Nowy szef włoskiej dyplomacji Giulio Terzi, były ambasador Włoch w Waszyngtonie, pytany w Brukseli przez włoskich dziennikarzy, jaka będzie polityka rządu Mario Montiego wobec Rosji po "epoce Berlusconiego" odparł: - Osobiste relacje to majątek.

- Sądzę, że możemy wzmocnić się tym bogactwem - dodał włoski minister spraw zagranicznych, cytowany przez Ansę.

Giulio Terzi przypomniał, że swoje międzynarodowe spotkania w Brukseli zaczął właśnie od rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i zapewnił, że jest zdeterminowany, by utrzymywać z nim "osobiste relacje" na wszystkich polach.

Jednocześnie minister Terzi oświadczył, że czwartkowe spotkanie Rady NATO-Rosja "wyznaczyło krok naprzód na drodze dialogu i współpracy". Jednak, ocenił, w kwestii planów budowy tarczy antyrakietowej trzeba wykonać jeszcze "znaczną pracę".

Ławrow - relacjonował Terzi - "podzielił się swym zaniepokojeniem". Włoski minister mówił też o "błędnym postrzeganiu" przez Moskwę intencji budowy tarczy.

Inne zdanie Rosji

Czwartkowe spotkanie Rosja-NATO jest inspiracją do dalszej pracy planistycznej ws. tarczy antyrakietowej - powiedział PAP z kolei szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że obie strony omówiły m.in. sprawy, w których się nie zgadzają. - Była to szczera rozmowa w gronie Rosja i sojusznicy, w której nakreśliliśmy sobie sprawy, w których sobie pomagamy, jak np. tranzyt (sprzętu niebojowego dla sił NATO) do Afganistanu, współpraca w zwalczaniu piractwa czy narkotyków oraz sprawy, w których mamy inne zdanie - powiedział Sikorski. - Rosja ma na przykład inne zdanie w sprawie Libii, my - w sprawie Białorusi, no i mamy inne zdania w sprawie obrony przeciwrakietowej - dodał.

Pytany o perspektywę osiągnięcia między Rosją i NATO porozumienia w sprawie tarczy do zaplanowanego na maj szczytu NATO w Chicago, szef polskiego MSZ powiedział, że "dzisiejsze spotkanie jest inspiracją do dalszej pracy planistycznej i większej transparentności obu systemów".

Źródło: PAP