Najnowsze

Najnowsze

Dopłaty do ziemniaków, raty kredytów rosną jak na drożdżach

Wielogodzinne kolejki po ziemniaki dotowane przez radę dzielnicy, dwa razy wyższe raty za kredyty hipoteczne i 25 proc. VAT - tak dziś wyglądają Węgry. Od ponad roku rządzi tam premier Viktor Orbán, który zmienił na własny użytek konstytucję i wydał wojnę bankom, korporacjom i spekulantom walutowym. Mimo kontrowersyjnych decyzji wciąż cieszy się poparciem niemal 2/3 społeczeństwa. Jego sukces chciałby powtórzyć Jarosław Kaczyński.

Miller przeprasza za Kopycińskiego

Nie w klubie SLD, lecz w klubie Ruchu Palikota zasiądzie dotychczasowy szef świętokrzyskich struktur SLD poseł Sławomir Kopyciński. - Nie wbijam Leszkowi Millerowi noża w plecy. Ale pod jego przywództwem lub Ryszarda Kalisza nie widzę szans dla tej formacji. To wybór między dżumą a cholerą - uzasadniał Kopyciński. Szef klubu SLD Leszek Miller stwierdził, że skoro Kopyciński zmienia partyjne barwy to powinien także zrzec się poselskiego mandatu, który zdobył startując z listy Sojuszu.

Proces Bialackiego ruszy 2 listopada

Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, oskarżonego o przestępstwa podatkowe, rozpocznie się 2 listopada w Mińsku - powiadomiło kierowane przez Bialackiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

UE i Ukraina "technicznie" dogadane

UE i Ukraina ogłosiły zakończenie technicznych negocjacji o wolnym handlu, co umożliwia, ale nie gwarantuje, polityczną decyzję o zakończeniu rozmów stowarzyszeniowych w grudniu. Cieniem na stosunki Bruksela-Kijów kładzie się wyrok na Julię Tymoszenko.

"Ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów"

Nie jesteśmy skończeni, ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa" założyciel portalu Wikileaks. Dodał też, że ruch "Okupuj Wall Street" inspiruje się między innymi jego działalnością.

Rebeliancka flaga nad miastem Kaddafiego

- To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział cytowany przez AFP podpułkownik Husejn Abdel Salam, jeden z dowódców oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL), która od tygodni walczy o zdobycie rodzinnego miasta miasta Muammara Kaddafiego i zarazem ostatniego bastionu lojalistów. Według agencji Reutera flaga rebeliantów już powiewa nad centrum Syrty.

5 tys. zł, jeśli wiesz, kto zdewastował cmentarz

Pięć tysięcy złotych nagrody wyznaczono za pomoc w ustaleniu i zatrzymaniu sprawców dewastacji cmentarza komunalnego w Pęczniewie (Łódzkie). Straty za zniszczenie ponad 100 grobowców wyniosły co najmniej 100 tys. zł.

Cofamy zegarki! A co z naszym zdrowiem?

W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas. Przygotujmy się, bo może to w niekorzystny sposób wpłynąć na nasze samopoczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przesunięcie zegara przyczynia się do problemów zdrowotnych, takich jak choćby: bezsenność, zaburzenia ciśnienia tętniczego czy trawienia.

Amerykanie "grożą wystąpieniem z UNESCO"

Ciąg dalszy amerykańskiej polityki sprzeciwu wobec członkostwa Palestyny w ONZ. USA, które już wcześniej zapowiedziały weto w Radzie Bezpieczeństwa dotyczące wniosku o przyznaniu Autonomii Palestyńskiej statusu państwa, teraz, jak donosi dpa, zagroziły wystąpieniem z UNESCO, jeśli Palestyńczycy zostaną przyjęci do tej organizacji jako pełnoprawny członek.

Nie chcą zaciskania pasa. Znów wyszli na ulice

W Atenach rozpoczęły się rano kolejne manifestacje przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu, który ma zostać przegłosowany wieczorem w greckim parlamencie. Czwartek to też drugi dzień strajku generalnego w Grecji.

Biedroń nie wie, co to Konwent Seniorów. "Kompromitacja"

Konwent Seniorów to zebranie najstarszych posłów, a prezydium to spotkanie marszałków - taką wiedzą na temat Sejmu, w którym za trzy tygodnie zasiądzie, "błysnął" w Radiu Zet poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń. - Źle - podsumowała Monika Olejnik, która go przepytywała. - Ale kompromitacja - przyznał Biedroń.

Po wykolejeniu część trasy przejezdna

Pociągi międzynarodowe mogą już przejechać przez stację Chybie, którą w środę zablokowały wykolejone wagony pociągu EuroCity "Sobieski" z Wiednia do Warszawy - informuje PKP. Opóźnienia pociągów zmalały ze 100 do 20 minut.

Sława telewizji namawia do rozmów o godności

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Godności. Ma pomóc uczyć młodzież podstawowych zasad ludzkiej godności, m.in. przez spotkania w szkołach z artystami, dziennikarzami, sportowcami. O akcji w Polsce i jej najważniejszych celach mówiła w "Poranku" TVN24 jej ambasadorka - dziennikarka Bogumiła Wander.

"SLD jest na dnie. Przed Millerem wielkie zadanie"

Nie milkną komentarze po wyborze Leszka Millera na szefa klubu SLD i zapowiedziach, że w tej sytuacji jeden z posłów Sojuszu opuści klub. - Wynik głosowania (w klubie - red.) jest korzystny dla SLD - przekonywał w TVN24 Jerzy Wenderlich, podkreślając, iż ma nadzieję, że Sławomir Kopyciński nie opuści SLD, bo potrzebne są "wszystkie ręce na pokładzie". Mniej optymistycznie to, co dzieje się w partii podsumował Wojciech Olejniczak. - Przed Millerem wielkie zadanie, zobaczymy czy będziemy się odbijać, bo dziś jesteśmy na samym dnie - ocenił.

Deszcz, śnieg z deszczem, śnieg

Wielka "czapa" przykryła Polskę i nie daje wytchnienia nikomu. W czwartek na południu i w kotlinach popada deszcz, a w górach znów pojawi się śnieg. Zimny wiatr uprzykrzy życie już wszystkim, a zmiany nadejdą dopiero w weekend.

Jak chcemy głosować kilka dni po wyborach?

Na 45 proc. głosów osób zdecydowanych na kogo głosować mogłaby liczyć PO, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie października. PiS zebrałaby mogłoby liczyć na 25 proc. poparcia, Ruch Palikota - 12 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 6 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.

Miliard metrów sześciennych wody płynie na stolicę Tajlandii

Katastrofalna powódź, która nawiedziła północną Tajlandię zbliża się, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, do stolicy tego kraju - Bangkoku. W środę mieszkańcom siedmiu dzielnic tego miasta zalecono aby przenieśli co cenniejsze rzeczy osobiste na wyżej położone miejsca i byli gotowi do ewakuacji. Kanał odprowadzający może nie przyjąć 1,2 mld metrów sześciennych wody, która zbliża się do miasta, a wtedy stolica Tajlandii zostanie całkowicie zalana.

"To jakby rozbiła się arka Noego". Obława na tygrysy

Po kilkudziesięciogodzinnej akcji policja w jednym z miasteczek w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych zastrzeliła lub złapała wszystkie zwierzęta, które wydostały się z miejscowego małego zoo. Właściciel prywatnej farmy, na której żyły, wypuścił je, a następnie z nieznanych jeszcze przyczyn odebrał sobie życie. Tylko sześć zwierząt udało się złapać i przetransportować do ZOO, 48 zwierząt zostało zabitych. Służby tłumaczą, że musiały strzelać, bo zagrożone było życie ludzi.

NATO rozbiera serbską barykadę

Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe KFOR rozpoczęły demontaż jednej z barykad ustawionych przez Serbów na północy Kosowa przy granicy z Serbią. Użyto gazu łzawiącego, by rozpędzić manifestantów.

W Sejmie Kaczmarek, w sądzie Małecki? Już nie

Prokuratura chce, aby Tomasz Kaczmarek, były agent CBA, obecnie poseł-elekt z ramienia PiS, przed sądem zeznawał już jawnie - pisze "Gazeta Wyborcza". Dotychczas, podczas procesów m.in. Beaty Sawickiej wizerunek funkcjonariusza - skądinąd doskonale znanego z mediów - był ukrywany.

Woda zabiła już ponad 100 osób

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.

Apple pożegnał Jobsa. "Każdy powstrzymywał się od łez"

Na kilka godzin wstrzymano pracę sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystko po to, by ich pracownicy mogli oglądać bezpośredni przekaz z Doliny Krzemowej w Kalifornii. Tam bowiem, w Cupertino, odbyła się uroczystość pożegnania Steve'a Jobsa zorganizowana przez korporację. Współzałożyciel firmy zmarł w Kalifornii 5 października w wieku 56 lat.

Kto ukradł Księgę św. Jakuba?

To największa kradzież dzieła należącego do dziedzictwa kulturalnego Hiszpanii. Od ponad trzech miesięcy hiszpańska policja poszukuje złodziei Kodeksu Kalikstyńskiego, zwanego też Księgą św. Jakuba - bezcennego manuskryptu z XII wieku. Zabytek zginął z archiwum Katedry w Santiago de Compostela. Nie był ubezpieczony.

Rekordowe deportacje w Stanach

Niemal 400 tys. osób wydalono w zeszłym roku ze Stanów Zjednoczonych. Tak wielu ludzi jeszcze nigdy nie zmuszono do opuszczenia terytorium USA. Większość w tej grupie stanowili cudzoziemcy, którzy popełnili przestępstwa kryminalne.

"To jest syf!" Śmierdzące serce Warszawy

Wyjątkowość stolicy objawia się w wielu dziedzinach - także tych śmierdzących. Warszawa jest jedynym dużym miastem Polski i jedyną stolicą w całej Unii Europejskiej, która wpuszcza ścieki z setek tysięcy domów prosto do rzeki. Wszystko to dzieje się w samym centrum miasta - blisko Zamku Królewskiego i nowoczesnego Centrum Nauki "Kopernik". Że są powody do wstydu, przyznają nawet urzędnicy.

Nekrofagi w szpitalu, czyli opatrunki z larw wracają

Larwy muchy plujki i pijawiki wracają do szpitali. Choć psychiczny opór pacjentów czasem trudny jest do przełamania, to wielu przypadkach okazuje się, że nekrofagi - organizmy żywiące się martwymi tkankami - są ratunkiem w trudnych przypadkach.

Relikwiarz z krwią papieża - dla chorych dzieci

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II zostanie umieszczony w kaplicy watykańskiego szpitala pediatrycznego Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie - podała włoska agencja Ansa. W czwartkowej ceremonii ma wziąć udział sekretarz stanu w Watykanie kardynał Tarcisio Bertone.

10 tys. dol. za zdjęcie, bilet na spotkanie - jak na mecz NBA

Michelle Obama wspiera męża w zbieraniu funduszy na kampanię reelekcyjną. Za udział w imprezie, na której pojawi się Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, trzeba zapłacić jak za dobry mecz NBA, "rodzinne" zdjęcie to koszt 10 tys. dolarów. Pieniądze mają trafić na konto wyborcze prezydenta USA i Partii Demokratycznej.