Najnowsze

Najnowsze

Nie muszą przepraszać sikha za turban

Straż Graniczna nie musi przepraszać sikha za to, że kazała mu zdjąć turban do kontroli na lotnisku. Funkcjonariusze naruszyli jego godność i wolność religijną, ale działali zgodnie z prawem - uznał warszawski sąd okręgowy. I oddalił pozew.

"Państwo to ja". Pierwszy satrapa Azji Środkowej

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

Prezydent: Rodziny nie mogą teraz zostać same

- Nic nie zadośćuczyni temu bólowi, szczególnie, że ta tragedia spotkała nas wszystkich przed świętami. To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy - powiedział premier Donald Tusk po zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie. - W tym trudnym i bolesnym momencie rodziny nie są same - powiedział z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

"Kadafi" i "Maciula" sprzedali ok. tony narkotyków za miliony

Sześciu członków jednego z największych gangów narkotykowych w Polsce, który został rozbity przez policję, zostało we środę aresztowanych na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Według policji w ciągu ostatnich lat wprowadził on na czarny rynek prawie pół tony amfetaminy, 340 kilogramów marihuany i 300 tysięcy tabletek ekstazy. Narkotyki były warte ponad 21 mln zł.

Rasistowski skandal. Naczelna pisma rezygnuje

Eva Hoeke, redaktor naczelna popularnego w Holandii magazynu dla kobiet "Jackie", podała się do dymisji po tym, jak jej pismo nazwało Rihannę "nigger bitch" (czarną suką). Najpierw tłumaczyła, że to był żart, ale po protestach fanów piosenkarki i jej samej, została zmuszona do odejścia ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym.

W Jemenie zginęło 4 islamistów z Rosji

W północnym Jemenie w walkach między skrajnie konserwatywnymi salafitami i szyickimi rebeliantami z ruchu Huti zginęło 60 ludzi, w tym czterej obywatele Rosji - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Atak pod czwartym pojazdem". Najmłodszy żołnierz miał 22 lata

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. - Najmłodszy miał 22 lata, a najstarszy 33 lata - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Dowództwa Operacyjnego ppłk Mirosław Ochyra. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu MRAP eksplodowała potężna mina o sile 100 kg. Jak sprecyzował Ochyra "atak nastąpił pod czwartym pojazdem w konwoju, który liczył sześć pojazdów".

Amatorskie nagranie obnaża słabość rebeliantów

Zbiegli z syryjskiej armii, teraz walczą z reżimem Asada. Armia Wolnej Syrii jest jednak nieliczna i słabo uzbrojona. Wzywa NATO do interwencji, bo sama nie ma szans w starciu z wojskiem. Widać to amatorskim nagraniu z potyczki w górach Jabal Zawiya.

Jest śledztwo ws. nacisków na prokuratora

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. domniemanych nacisków na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę za rządów PiS. O naciskach mówił zeznając jako świadek w procesie cywilnym Jarosław Kaczyński - Roman Giertych. Wełna 3 listopada mówił, że za rządów PiS kazano mu "szukać haków" m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę.

Wójt "na wylocie", po tym jak złamał nos "z główki"

- Rada gminy w Narwi (Podlaskie) ma miesiąc na wygaszenie mandatu wójta Andrzeja P., a jeśli tego nie zrobi, zrobi to swoim zarządzeniem wojewoda - takie są skutki prawomocnego wyroku skazującego wójta za złamanie nosa adwersarzowi. P. nie przyznaje się do tego, że uderzył mężczyznę głową i twierdzi, że w czasie kłótni jedynie się bronił.

Sojuz wystartował. Na pokładzie 3 astronautów

Sojuz TMA-03M z trzema astronautami na pokładzie wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godz. 14:16 czasu polskiego. Celem misji jest dotarcie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Atak przed świętami "to nie jest przypadek"

- To nie jest przypadek, że ten atak miał miejsce dzisiaj. W zasadzie w przeddzień świąt - ocenił na antenie TVN24 Juliusz Ćwieluch publicysta "Polityki". Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu M-ATV eksplodowała mina o znacznej sile.

Przedłużają śledztwo ws. zaniedbań BOR, ale nie na długo

Prokuratorzy, którzy badają czy podczas organizacji wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 r. doszło do zaniedbań, zdecydowali o przedłużeniu swojego śledztwa - dowiedział się portal tvn24.pl. - Nie możemy być ograniczeni terminem 10 stycznia, do kiedy to według wcześniejszych planów postępowanie miało się zakończyć - potwierdza rzecznik prokuratury Renata Mazur. Śledczy liczą, że prace uda się zakończyć do połowy kwietnia.

"Tymoszenko upolityczniła swoją sprawę"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w środę, że nie jest przeciwnikiem uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, jednak - jak powiedział - powinno być to zgodne z prawem.

Na Białorusi zlikwidują Komitet Helsiński?

Białoruskie Ministerstwo ds. Podatków zwróciło się do resortu sprawiedliwości o wszczęcie procedury likwidacji Białoruskiego Komitetu Helsińskiego (BKH) - poinformował w środę szef tej organizacji Aleh Hulak.

Oscar za "Obywatela Kane'a" za ponad 800 tys. dol.

Oscar, którego w 1941 roku dostał Orson Welles za "Obywatela Kane'a", uważanego przez wielu za jeden z największych filmów wszech czasów, został sprzedany za 861 542 dolarów. Na aukcji w Kalifornii biło się o niego wiele znanych osób, ale nazwisko zwycięzcy nie zostało ujawnione. Wiadomo, że przegrał z nim znany magik David Copperfield.

Szef KGB: Akcja FEMEN ordynarną prowokacją

Szef KGB na Białorusi Wadzim Zajcau nazwał w środę "ordynarną prowokacją" incydent z działaczkami ukraińskiej organizacji feministycznej FEMEN, które zarzuciły jego służbie uprowadzenie. - Dokonuje się ordynarna prowokacja, której charakter i cel należy wyjaśnić - powiedział Zajcau, zapytany o incydent przez dziennikarzy.

Były żołnierz: Nie ma bezpiecznego sprzętu

- Jestem przerażony, ponieważ 9 grudnia wróciłem z Afganistanu po prawie 40 dniach pobytu i dla mnie to jest osobista strata – powiedział w TVN24 Janusz Walczak, publicysta, były żołnierz, komentując doniesienia o śmierci 5 polskich żołnierzy w Afganistanie. Zaznaczył, że w konflikcie afgańskim nie ma rozwiązań doskonałych, bo przeciwnik elastycznie dostosowuje się do działań zbrojnych. Ostatnia tragedia pokazała jego zdaniem, że "nie ma bezpiecznego sprzętu, nie ma rozwiązania na całe zło".

"W tej wojnie nie ma żadnych reguł"

- Talibowie nie mają zasad, zresztą wojna nie kieruje się zasadami. A szczególnie w tamtym regionie - mówił na antenie TVN24 ppłk Krzysztof Przepiórka. Były oficer GROM jednej z głównych przyczyn środowego zamachu na polskich żołnierzy upatruje w nieszczelności granicy afgańsko-pakistańskiej.

IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.

"Jego dzieło zostaje z nami". Odprowadzili Havla na Hrad

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech Vaclava Havla spoczęła w środę na Praskim Zamku. Havla odprowadziły na Hradczany tysiące ludzi. Z najwyższymi honorami pożegnali go przedstawiciele czeskich władz i wojska.

Śmierć Kim Dzong Ila

Kim Dzong Il, zwany "Ukochanym Przywódcą" i "Słońcem Niebios", będący przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Północnej przez 17 lat, zmarł w grudniu na zawał serca. Miał 70 lat. Władzę w najbardziej odizolowanym kraju świata ma przejąć teraz jego najmłodszy syn - Kim Dzong Un. Niedługo po ogłoszeniu śmierci dyktatora, nowy władca dał pokaz sił - Phenian wystrzelił rakietę krótkiego zasięgu.

Dwa dożywocia za ludobójstwo w Rwandzie

Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR) działający pod egidą ONZ skazał w środę w Tanzanii dwóch członków partii Hutu na karę dożywotniego więzienia za ich rolę w ludobójstwie z 1994 roku - podała agencja Reutera.

Przyjaźń Toma Cruise'a z chirurgiem czy ze skalpelem?

49-letni Tom Cruise na wtorkowej uroczystej premierze swojego filmu "Mission Impossible - Ghost Protocol" w Nowym Jorku wyglądał młodziej i promienniej niż kiedykolwiek. Media spekulują, że to efekt jego przyjaźni z legendarnym chirurgiem plastycznym Ivo Pitanguy'em, któremu "młodszą" twarz zawdzięczali m.in. Jacqueline Kennedy, François Mitterrand i Frank Sinatra. Jako dowód publikują dziś zdjęcia aktora: sprzed i po.

Ciężki żywot karpia. "To już niemal tradycja"

Stłoczone w ciasnych pojemnikach, często bez odpowiedniego nawodnienia, okaleczane przy odławianiu - w takim stanie czekają na klientów supermarketów wigilijne przysmaki polskiej kuchni, czyli karpie. "Taki przedświąteczny obrazek to już niemal tradycja" - oceniają internauci Kontaktu 24.

Zmarł Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego belgijskiego dziennika "Le Soir", dla którego Polak pracował przez ponad 40 lat. Unger zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie.

Chcą "wykurzyć, zastraszyć, zapędzić" żołnierzy

- Afganistan jest ogromnym polem walki nie tyle o polityczną przyszłość tego kraju, ile o handel narkotykami - stwierdza na antenie TVN24 Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport. Wojsko, Technika, Obronność". Uznaje, że winnym środowego zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie jest właśnie tamtejsza "mafia narkotykowa". W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu wojskowych.

Kopacz: Po której stoicie stronie?

Była minister zdrowia Ewa Kopacz broni ustawy o lekach refundowanych i odpiera zarzuty opozycji, że brak listy leków refundowanych to wina bałaganu, jaki zostawiła w ministerstwie zdrowia. - Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym to samo - stwierdziła marszałek Sejmu. Kopacz powtórzyła też, że lekarze nie będą musieli sprawdzać dowodu ubezpieczenia pacjentów.

Były członek władz ZSRR otworzył prace Dumy

W środę rano rozpoczęło się posiedzenie inauguracyjne wybranej 4 grudnia Dumy Państwowej. Obrady otworzył Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).