Najnowsze

Najnowsze

"Rozmowa Rymanowskiego" 28.12

Środa, 28.12 Zdaniem Pawła Olszewskiego (PO) nowa ustawa o refundacji leków jest korzystna dla pacjentów, bo godzi w interesy wielkich koncernów farmaceutycznych. Przeciwnego zdania jest były minister zdrowia, obecnie poseł PiS Bogusław Piecha. Polityk w "Rozmowie Rymanowskiego" przekonywał, że nowe zapisy reprezentują jedynie interesy Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Kropka nad i" 28.12

Środa, 28.12 - On kłamie, ja się z nim na temat ustawy o WSI nie spotkałem i nigdy z nim na ten temat nie rozmawiałem - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz, odpowiadając na zarzuty, jakie skierował w jego stronę Andrzej Urbański. Były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego powiedział w piątek, że to rząd Marcinkiewicza miał napisać ustawę o rozwiązaniu WSI, ale ówczesny premier odmówił wykonania takiego polecenia.

"Ustawa dobra dla pacjentów"

Zdaniem Pawła Olszewskiego (PO) nowa ustawa o refundacji leków jest korzystna dla pacjentów, bo godzi w interesy wielkich koncernów farmaceutycznych. Przeciwnego zdania jest były minister zdrowia, obecnie poseł PiS Bogusław Piecha. Polityk w "Rozmowie Rymanowskiego" przekonywał, że nowe zapisy reprezentują jedynie interesy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Buzek o Unii: gigant gospodarczy i karzeł polityczny

- Trzeba odzyskać zaufanie do Unii, musimy być razem, sytuacje UE porównałbym do wycieczki, w której jedzie kilka samochodów i kilku zabrakło benzyny. Jak wyprawa się ma udać, to trzeba im ją pożyczyć i oddać, trzeba razem dojechać żeby był sukces - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ortodoksyjny żyd obraził kobietę. Został zatrzymany

Izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu w środę ultraortodoksyjnego żyda, któremu zarzuca się, że w autobusie użył wulgarnego słowa wobec żołnierki, usiłując ją nakłonić, by przeszła na tył pojazdu.

Lekarze ruszają z "protestem pieczątkowym"

Decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej przeciw przepisom ws. recept podjął w środę Zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze zamierzają zaprzestać określania uprawnień pacjentów do refundacji leków.

"Urbański kłamie. O WSI rozmawiałem z prezydentem"

- On kłamie, ja się z nim na temat ustawy o WSI nie spotkałem i nigdy z nim na ten temat nie rozmawiałem - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz, odpowiadając na zarzuty, jakie skierował w jego stronę Andrzej Urbański. Były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego powiedział w piątek, że to rząd Marcinkiewicza miał napisać ustawę o rozwiązaniu WSI, ale ówczesny premier odmówił wykonania takiego polecenia.

Rosja krytykuje USA za naruszanie praw człowieka

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w opublikowanym raporcie ostro skrytykowało Stany Zjednoczone za nieprzestrzeganie praw człowieka. W dokumencie przywołano takie przykłady, jak więzienie Guantanamo i niesłuszne wyroki śmierci oraz zarzucono USA hipokryzję w pouczaniu innych.

"Bez zmian w ustawie daleko nie pojedziemy"

- Zmiana ustawy jest jedynym wyjściem z tej sytuacji - mówił w "Faktach po Faktach" o zmianach w zasadach wypisywania recept na leki refundowane Konstanty Radziwił, przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej. Podobnego zdania jest Krzysztof Bukiel, przewodniczący lekarskiego OPZZ. Jego zdaniem protest lekarzy jest racjonalną obroną.

Rusza lustracja duchownych. "Praca jest żmudna"

Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej zgodził się na lustrację duchowieństwa i udostępnił komisji badającej archiwa służb specjalnych z czasów komunizmu dane osobowe duchownych. Na podstawie tych danych mogą być oni zlustrowani.

Jest nowa ekspertyza, będzie nowa komisja?

Do Wojskowej Prokuratury Okręgowej wpłynęła najnowsza ekspertyza zapisu czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154, który w kwietniu 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. - Jeśli w odczytanych taśmach pojawią się nowe fakty mające istotny wpływ na zmianę przyczyn katastrofy, jej badanie może być wznowione - powiedział TVN24 wiceprzewodniczący komisji Millera Maciej Lasek.

Porzucił samochód na S8. Policja "nie widzi zagrożenia"

- Od kilku dni na poboczu drogi ekspresowej S8, na wysokości ulicy Księcia Janusza w stronę Powązek (w Warszawie -red.), stoi zaparkowany samochód. Brak jakiegokolwiek trójkąta, światła awaryjne również wyłączone - napisał Reporter 24 bromar. Porzucony przez właściciela samochód zdaniem policji nie stanowi zagrożenia dla ruchu i ta nie ma podstaw aby go odholować. Z tą opinią nie zgadza się adwokat zajmujący się prawem drogowym.

Wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi coraz bliżej

Już w czwartek Prokurator Generalny Andrzej Seremet może dostać na biurko analizę wniosku w sprawie uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Czy po Nowym Roku wyśle wniosek do Sejmu? Według opinii prawników powinien. Prokuratorzy zarzucili Macierewiczowi m.in. że w raporcie z likwidacji WSI ujawnił dane pozwalające zidentyfikować zagranicznych agentów polskiego wywiadu.

Taternik spadł ze ściany. Ratownicy w akcji

Na Kazalnicy Mięguszowieckiej w Tatrach doszło do wypadku - wspinający się mężczyzna spadł ze ściany. Do poszkodowanego pieszo próbują dotrzeć ratownicy. Akcja z użyciem helikoptera została przerwana z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Po ponad roku uzgodnili rząd

Przywódcy sześciu największych partii politycznych Bośni i Hercegowiny porozumieli się w środę w sprawie utworzenia rządu centralnego. Premierem ma być, po raz pierwszy od zakończenia wojny w 1995 roku, przedstawiciel społeczności chorwackiej.

Prokuratorzy idą do Trybunału

- Nasz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego będzie gotowy około 7 stycznia, złożymy go w Trybunale do połowy miesiąca - oświadczył wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury (ZZPiPP) prok. Jacek Skała. Prokuratorzy i sędziowie nie godzą się z zapisami ustawy okołobudżetowej, którą we wtorek podpisał prezydent. Przepisy "zamrażają" bowiem płace sędziów i prokuratorów.

Skandynawia po przejściu Dagmar: zniszczone domy i drogi

Jedna ofiara śmiertelna, setki ludzi pozbawionych prądu, zablokowane i zniszczone drogi. Przez Skandynawię przeszedł najsilniejszy od pięćdziesięciu lat huragan. Teraz zmierza w kierunku Estonii. Burza, nazwana przez synoptyków Dagmar, w kulminacyjnym momencie osiągała prędkość huraganu. Porywy wiatru przekraczały 100 km/h.

Dziewięć pocisków i lufa na budowie metra

Na kilka godzin robotnicy musieli wstrzymać prace przy budowie stacji metra Powiśle. Wszystko przez militarne znalezisko, a dokładnie długie na 40 centymetrów pociski. Zabrali je saperzy razem ze znalezioną we wtorek dużą lufą. - Po godz. 8 operator koparki odsłaniając kolejną warstwę gruntu natrafił na niezidentyfikowane przedmioty – relacjonuje Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP budującego centralny odcinek II linii metra.

Apel do Syrii ws. arabskich obserwatorów

Rosja, jeden z niewielu sojuszników, jacy pozostali Syrii, zaapelowała w środę do Damaszku, by zezwolił członkom misji Ligi Arabskiej na swobodne poruszanie się po całym kraju w celu zbadania, czy jest realizowany plan pokojowy, który ma zakończyć przemoc.

Policjanci z drogówki oskarżeni o korupcję

Pięć osób, w tym dwóch policjantów drogówki, zostało oskarżonych o korupcję. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Myśliborzu (Zachodniopomorskie) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Król zarabia 293 tys. euro brutto

Hiszpański dwór królewski po raz pierwszy w historii ujawnił swoje finanse. Hiszpanie dowiedzieli się m.in., że ich król Juan Carlos otrzymuje rocznie niespełna 293 tys. euro brutto, z czego 152 233 euro przeznaczone jest na pokrycie kosztów reprezentacyjnych.

Odchodzi wiceminister skarbu

Premier Donald Tusk przyjął dymisję podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu Krzysztofa Walenczaka - podało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa. Walenczak był wiceministrem skarbu od sierpnia 2010 r. Wcześniej - od 2008 r. - z ramienia banku Lehman Brothers doradzał MSP w sporze z Eureko dotyczącym PZU.

13 lat po zabójstwie usłyszał wyrok dożywocia

Na karę dożywotniego więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Poznaniu Tomasza T., oskarżonego o zabójstwo nastoletniej dziewczyny. Proces rozpoczął się w 2010 roku, 12 lat po dokonaniu zbrodni.

Święta księga "nie podżega do ekstremizmu"

Sąd w Tomsku na Syberii odrzucił wniosek lokalnej prokuratury, by zaliczyć przekład z angielskiego na rosyjski świętej księgi hinduizmu Bhagawadgity wraz z komentarzem A. C. Bhaktivedanty Swami Prabhupady do lektur ekstremistycznych. Proces ten wzburzył Indie.

Były szef śląskiej policji znów przed sądem

Sąd ponownie zajmie się sprawą ujawnienia tajemnicy służbowej przez b. szefa śląskiej policji gen. Mieczysława K. Prawomocny jest natomiast wyrok uniewinniający go od zarzutów korupcji i skazujący za groźby użycia broni - zdecydował w środę Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Sprawa ma związek z mafią paliwową, zdaniem prokuratury generał miał jej przekazywać tajne informacje ze śledztwa.

"Aż szyby zadrżały". Spłonął sklep z fajerwerkami

Kilka godzin trwało gaszenie pożaru, który wybuchł w punkcie sprzedaży fajerwerków w Krajniku Dolnym (Zachodniopomorskie). Budynek, przy którym znajdował się sklep, niemal doszczętnie spłonął. Konieczna była ewakuacja okolicznych mieszkańców, łącznie 20 osób.

V Flota USA odpowiada Iranowi: Zero tolerancji

"Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane" - to odpowiedź amerykańskiej V Floty operującej na wodach Zatoki Perskiej na irańskie groźby zablokowania cieśniny Ormuz. Również Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu mimo gróźb Teheranu.

54 osoby odpowiedzą za zderzenie pociągów

54 osoby zostaną ukarane za przyczynienie się do tragicznej katastrofy kolejowej do której doszło w lipcu w Chinach - ogłosiła Rada Państwowa podczas posiedzenia w Pekinie, któremu przewodniczył premier Chin Wen Jiabao. W zderzeniu dwóch szybkich pociągów, do którego doszło 23 lipca na moście w okolicy miasta Wenzhou (Wenczou), zginęło 40 osób, a prawie 200 zostało rannych.

"Morza są słone od spermy wielorybów". Naukowe gafy celebrytów

W plebiscycie na największe naukowe gafy wygrali w tym roku gwiazda amerykańskiej telewizji Nicole Polizzi, członkini Partii Republikańskiej Michelle Bachmann oraz wokalistka Suzi Quarto. Listę naukowych bzdur co roku ogłasza Sense About Science (SAS). Nicole Polizzi w jednym ze swych reality show powiedziała, że nie lubi plaż i nienawidzi rekinów. Nie mogła się jednak oprzeć, by dodać, że nie lubi również morza, bo pełno w nim spermy wielorybów, i to ona powoduje, że woda morska jest słona.