Najnowsze

Najnowsze

"Nie czytaj. Książki gryzą"

Nie czytaj, książki gryzą, są ciężkie - nawołują pisarze, dziennikarze i artyści w kampanii „Czytaj! Zobacz więcej”. Spot w przewrotny sposób ma zachęcać do czytania książek. Choć część internautów uważa, że ten pomysł na promocję czytelnictwa jest trafiony, to inni są zdania, że lepiej pieniądze zainwestowane w akcję wydawać na wyposażenie bibliotek.

Sannikau: Próbowano mnie zmusić do samobójstwa

Zwolniony z kolonii karnej po ułaskawieniu przez prezydenta białoruski opozycjonista Andrej Sannikau powiedział w pierwszym wywiadzie po odzyskaniu wolności, że w więzieniu próbowano go zmusić do samobójstwa.

Napadli na sklep, uciekli do Polski. Pościg

Trzej mężczyźni, podejrzani o brutalny napad na sklep spożywczy w Czechach, zostali aresztowani. Jeden z nich odpowie także za liczne kradzieże samochodów. W napadzie uczestniczyła również kobieta, którą objęto policyjnym dozorem.

CBA w sanepidzie i inspekcji weterynaryjnej

Agenci CBA wkroczyli w poniedziałek rano do instytucji sanitarnych i skarbowych w Kaliszu i Nisku - dowiedział się portal tvn24.pl. Sprawa ma związek z wprowadzeniem do obrotu szkodliwej dla zdrowia człowieka substancji spożywczej wykorzystywanej m.in. w cukiernictwie. Informacje potwierdził rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

"Myślą, że to jezdnia". Wodna pułapka w Ursusie

Kierowcy przejeżdżający ulicą Czerwona Droga w Ursusie lądują w głębokim na kilkadziesiąt centymetrów rowie melioracyjnym. – Jest wypełniony wodą. Myślą, że to jest część jezdni – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Klich: Była tendencja, żeby pokazać winę pilotów

- Miałem wrażenie, że jest tendencja, żeby pokazać, że to piloci zawinili i są głównymi odpowiedzialnymi - powiedział w RMF FM były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich, pytany o pracę nad wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem "chyba była taka koncepcja, że piloci i jakieś naciski to będzie najlepsza koncepcja". - Takie było moje wrażenie - podkreślił Klich.

"Po Smoleńsku chciał ich żegnać jak papieża"

- Paweł Kowal wymyślił niefortunny pochówek na Wawelu. (...) On ma bardzo dziwne pomysły. Ale my nie mamy żadnego poczucia winy - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, komentując słowa europosła Pawła Kowala, który powiedział, że wielu polityków PO ma poczucie winy ws. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, ale nie chce o tym mówić, żeby nie wzmacniać PiS.

Chcieli podzielić pieniądze z przetargu?

Urząd Zamówień Publicznych twierdzi, że firmy startujące do przetargu na zbudowanie e-platformy gromadzącej dane medyczne zmówiły się, aby podzielić się pieniędzmi z budżetu przetargu - w puli było 374 mln zł. Takie działanie byłoby złamaniem zasad uczciwej konkurencji. Postępowanie z urzędu w tej sprawie może wszcząć prezes UOKiK - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Spłonął na autostradzie

"Płonie samochód na 227 km autostrady w kierunku Konina" - napisał na naszą skrzynkę internauta @Przemysław, a na dowód wysłał zdjęcie. Jego informację potwierdziła poznańska straż pożarna.

Więźniowie wzięli 130 zakładników

Około 130 osób, które przyszły na widzenie, w tym dzieci, a także kilku strażników zostało wziętych na zakładników przez ponad 400 więźniów odsiadujących wyrok w mieście Aracaju na wschodzie Brazylii. Buntownicy domagają się m.in. lepszego traktowania przez strażników.

Seremet: ekshumacje wszystkich ofiar niepotrzebne

Sugestie pojawiające się w niektórych mediach o konieczności ekshumacji wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezasadne - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prokurator generalny Andrzej Seremet.

Kolejny dzień w deszczu

To będzie kolejny mokry dzień. Niż ściąga nad wschodnią Polskę grube deszczowe chmury i tam należy się spodziewać opadów przez cały dzień. Nieco mniej padać może na pozostałym obszarze kraju.

Inwigilacja? "To tylko wrażenie"

- Inwigilacja obywateli to tylko wrażenie, bo dane statystyczne są niewłaściwie interpretowane - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef CBA Paweł Wojtunik. Jego zdaniem jednak, skuteczne zwalczanie przestępczości, terroryzmu lub korupcji zawsze odbywa się kosztem ograniczenia części praw i wolności obywatelskich.

18 godzin walk. Ostatni rebeliant zabity

Rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały - poinformowały w poniedziałek afgański rząd i policja. W sumie zabito w nich 32 bojowników i schwytano jednego. Zginęło też trzech żołnierzy armii afgańskiej, a 10 zostało rannych.

"Nocą można wychodzić", ale ludzie wciąż "znikają"

- Nie wiem, czy on żyje, czy nie, ale wiem jedno – nie może być tak, że on siedzi w więzieniu, a ja spokojnie sobie żyję. Nie, takiego życia nie chcę - mówi reporterowi Faktów TVN Doka Sulejmanow, który od prawie roku próbuje wyjaśnić los syna, którego uprowadzili ludzie w czarnych mundurach. A tymczasem czeczeńscy rządzący za pieniądze od Rosjan odbudowują swój kraj. Grozny rośnie w oczach. Rodzi się tylko pytanie, jakim kosztem.

"Selekcjonerem jest Pan Bóg, kapitanem papież"

Wstąpcie do kadry Boga - będą zachęcać kibiców turnieju Euro 2012 klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego. O tym, że sprawa nie jest z góry przegrana, pokazuje obecność księży na przystanku Woodstock. Tam przecież też teoretycznie tłumy młodych ludzi nie jadą się modlić.

Pierwszy dzień bez zabójstwa

Nikt nie został zamordowany w Salwadorze w sobotę, co oznacza, że był to pierwszy od blisko trzech lat dzień bez zabójstw w tym państwie - poinformowały w niedzielę salwadorskie władze.

Szansa Iranu "się zmniejsza"

Na Iran zostaną nałożone dalsze sankcje, jeśli w najbliższych miesiącach nie dojdzie do przełomu w negocjacjach z państwami zachodnimi na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w niedzielę prezydent USA. Barack Obama zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż nadal istnieje szansa na "dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu".

Awantura o słonia

Pod ostrzałem mediów znalazł się król Hiszpanii - Juan Carlos. Dziennikarze krytykują monarchę za kosztowne - i zakończone wypadkiem - polowanie na słonie w Botswanie w czasie, kiedy jego kraj boryka się z kryzysem finansowym, a co drugi młody Hiszpan nie ma pracy.

Obserwatorzy już w Damaszku

Pierwszych pięciu obserwatorów ONZ, których zadaniem jest nadzorowanie przerwania ognia w Syrii, przybyło w niedzielę wieczorem do Damaszku - poinformował Reuters, powołując się na świadka tego wydarzenia. W poniedziałek ma do nich dołączyć kilku kolejnych obserwatorów.

Nie załatwił "Biedronki", ale zostaje

Mieszkańcy Łeby (Pomorskie) nie zdołali odwołać w niedzielnym referendum swojego burmistrza Andrzeja Strzechmińskiego. Głosowanie jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. Referendum Agnieszka Pawłowska.

Popularne włoskie nazwisko: Hu

Chińskie nazwisko Hu znalazło się na drugim miejscu, zaraz po typowym włoskim Rossi, na liście najczęściej występujących nazwisk mieszkańców Mediolanu. Zestawienie opublikowały miejskie władze.

Agenci z prostytutkami. Obama "będzie rozgniewany"

Prezydent USA zapowiedział w niedzielę dokładne zbadanie doniesień, iż wysłani dla jego ochrony do Kolumbii agenci Secret Service zostali tam przyłapani w towarzystwie prostytutek. - Jeśli okaże się, że niektóre z przedstawionych w prasie zarzutów zostaną potwierdzone, to wtedy oczywiście będę rozgniewany - oświadczył Barack Obama.

Pięć osób będzie sądzić Andersa Breivika. Rusza proces

O godzinie 9 rano w poniedziałek rozpocznie się proces Andersa Behringa Breivika oskarżonego o dokonanie 22 lipca 2011 roku zamachu bombowego w stolicy Norwegii oraz masakry na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób. Breivik przyznał się zarówno do podłożenia bomby jak i do masakry, ale nie uważa, że popełnił przestępstwo. Tłumaczył, że chciał zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji" w Europie. Breivikowi grozi do 21 lat więzienia, jeśli zostanie ostatecznie uznany za poczytalnego

"Wiosenna ofensywa" talibów. Seria ataków w Kabulu

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.

Zwolennicy Palestyny zatrzymani na lotniskach

Około 1500 osób z Europy w akcie solidarności z Palestyńczykami miało przylecieć w niedzielę na lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem. Jednak linie lotnicze na prośbę Izraela anulowały bilety wielu uczestnikom akcji. Na pozostałych czekały setki policjantów na lotnisku. Według organizatorów akcji, około 30 osób zostało zatrzymanych.

"Marsz Cieni" przeszedł przez Warszawę

Kilkaset osób wzięło udział w V Katyńskim Marszu Cieni, który organizował IPN i Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Uczestnicy marszu przeszli w ciszy i skupieniu spod Muzeum Wojska Polskiego pod pomnik Poległych i pomordowanych na Wschodzie na ul. Muranowskiej.

BMW skasowane, z przystanku zostały gruzy

Dwie osoby ranne, zniszczone BMW i przystanek autobusowy w gruzach - to bilans wypadku, do którego doszło po południu na drodze krajowej numer 292 w miejscowości Słone (woj. dolnośląskie). Zdjęcia zamieścił w naszym serwisie PawlaNews.

"Kaczyński używa brata, jakby nie domknął trumny"

- Jarosław Kaczyński wykorzystywał swojego brata do celów politycznych (...) i dziś dalej go używa, tak, jakby nie domknął trumny (...). To jest straszne - stwierdził "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem, zarówno opozycja, jak i polski rząd są "podjudzane" i "nasyłane na siebie" przez premiera Rosji, Władimira Putina, który "gra Smoleńskiem" i związanymi z tą sprawą nastrojami w Polsce.

Zaparkował i wstrzymał autobusy w centrum stolicy

Pewien warszawiak pokazał, jak nie parkować. Kierowca forda galaxy na kilkanaście minut niemal całkowicie zablokował wjazd na pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym. Policjantom tłumaczył, że "chciał tylko odebrać przesyłkę". Dostał mandat w wysokości 200 zł i jeden punkt karny. Informację oraz zdjęcie przesłał na Kontakt 24 internauta @Bartek.