Najnowsze

Najnowsze

Wnioski o Trybunał Stanu trafią do marszałek Sejmu

Wnioski o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu trafią do marszałek Sejmu. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w piątek sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Wnioski wymagają uzupełnienia, a Ewa Kopacz może zdecydować o ich przesłaniu przedstawicielom wnioskodawców.

PKP PLK: z Gdańska do Warszawy w mniej niż 3 godziny

Z początkiem 2015 roku remont trasy kolejowej E65 będzie na tyle zaawansowany, że podróż z Gdańska do Warszawy zajmie nieco mniej niż trzy godziny - zapowiada prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz. W tym samym czasie w Polsce mają się pojawić szybkie składy pociągów, tzw. Pendolino.

Wiceprezydent Kalisza skazany za oszustwa

Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał w piątek wiceprezydenta tego miasta, Daniela Sztanderę, na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wiceprezydent był oskarżony m.in. o oszustwa, których miał się dopuścić jako prywatny przedsiębiorca.

"Nie Gawkowski mnie będzie wyrzucał. Zresztą tyle razy już wyrzucali..."

- Nie Krzysztof Gawkowski będzie mnie wyrzucał z partii, a jeśli już to organa statutowe - odpowiada Ryszard Kalisz na zapowiedzi sekretarza generalnego Sojuszu, że jeśli Kalisz zaangażuje się w nowy projekt firmowany nazwiskiem Aleksandra Kwaśniewskiego, to nie będzie dla niego miejsca w SLD. Kalisz studzi głowy partyjnych kolegów i zachęca: - Wspólna lista centrolewicy to dla Sojuszu szansa, a nie zagrożenie.

Kwaśniewski szefem frakcji w PE? "Musi mieć wojsko"

Janusz Lewandowski nie wykluczył, że gdyby Aleksander Kwaśniewski chciał startować w wyborach do Europarlamentu, to mógłby zostać szefem frakcji socjaldemokratów. Zaznaczał jednak, że do tego niezbędna jest "jakość i zwartość delegacji narodowej".

Amerykańscy eksperci wizytowali bazę w Redzikowie

Amerykańscy eksperci wizytowali w tym tygodniu bazę w Redzikowie (woj. pomorskie), gdzie w 2018 r. mają powstać instalacje amerykańskiego systemu przeciwrakietowego - poinformowało w Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do końca czerwca bez strajku. Jest porozumienie w PKP

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

"Lech zawsze walczy o mistrzostwo"

W poznańskiej Galerii Malta Lech Poznań zaprezentował się swoim kibicom przed startem rundy wiosennej. - Lech zawsze walczy o mistrzostwo - zapewniał Mariusz Rumak, trener drużyny.

Rzucali lodem z wiaduktu. Zginął kierowca tira

Dwóch nastolatków podejrzewanych o rzucanie brył lodu na samochody jadące autostradą A4 zatrzymała małopolska policja. Jedna z brył uszkodziła szybę tira, co spowodowało wypadek, w którym zginął 47-letni kierowca - poinformowała w piątek małopolska policja.

Sekretarz SLD ostro o Kwaśniewskim. A Napieralskiemu "jest przykro"

Piątkowe deklaracje Aleksandra Kwaśniewskiego świadczą o tym, że nie zrozumiał on intencji SLD i tego, co zostało zawarte w czwartkowej uchwale Zarządu Krajowego partii ws. list do eurowyborów - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Były szef SLD Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że sam "nie rozumie tego, co zrobił Kwaśniewski".

Kwaśniewski poparł Siwca i Palikota. "Nie wyklucza" kandydowania do PE

Aleksander Kwaśniewski będzie wspierał pomysł stworzenia wspólnej listy środowisk centrolewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - listy, na której znajdzie się miejsce dla członków Ruchu Palikota. Taką deklarację były prezydent złożył po spotkaniu z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem ws. Ruchu Europa Plus. - Jestem gotów podjąć ten trud - podkreślał Kwaśniewski. Sam nie wie jeszcze, czy będzie kandydował do PE. - Ale tego nie wykluczam - zaznaczył.

"Likwidacja Funduszu to nie atak na Kościół"

- Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - zapewnił w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk. Rozwiązaniem takim nie jest zainteresowany Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Zdaniem przedstawicieli Kościoła ewangelickiego wymaga ono "przemyślenia".

Koniec blokady parlamentu na Ukrainie. Posłowie wracają do pracy

Na Ukrainie zakończyła się w piątek trwająca od 18 dni blokada parlamentu przez opozycję. Posłowie wrócili do pracy, gdy rządząca Partia Regionów zgodziła się na zmiany w regulaminie, które uniemożliwią głosowanie kartami deputowanych nieobecnych na obradach.

Pistorius na wolności. Musi oddać paszport, nie może pić alkoholu

Oscar Pistorius został zwolniony za kaucją - taką decyzję podjął w piątek sąd w Pretorii. Lekkoatleta musi wpłacić milion randów (113 tysięcy dolarów) gotówką, dwa razy w tygodniu musi stawiać się na policji i ma zakaz opuszczania kraju. Następna rozprawa odbędzie się 4 czerwca.

Ile dostaną Kościoły z odpisu 0,5 proc.?

Po wejściu w życie ustawy o dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe, instytucje te będą mogły liczyć - według wstępnych szacunków - na ok. 50 mln złotych. Zapowiadane 0,5 procenta odpisu ma obowiązywać od 2014 roku, z dodatkowym trzyletnim okresem przejściowym.

Dwie godziny na nic. Gliński Millera nie wzruszył

Nie będzie poparcia SLD dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. Szef Sojuszu Leszek Miller przyznał po dwugodzinnym spotkaniu, że kandydat PiS nie powinien mieć w tej sprawie "żadnych złudzeń". - Każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Miller.