Najnowsze

Najnowsze

Składują śmieci w sortowni. Dostali 2 tys. zł kary

2 tys. zł kary ma zapłacić WPO Alba, firma odpowiedzialna za wywóz śmieci. Władzom Wrocławia nie podoba się, że firma gromadzi odpadki w sortowni przy ul. Szczecińskiej. Zgodnie z nową ustawą nieczystości powinny trafić do specjalnych, regionalnych instalacji - informuje Radio Wrocław.

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Pisarka i felietonistka "Polityki" i "Pani". Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (min. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki). Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet" ,"Dzidzia" ,"Cwaniary" oraz książki "Warszawa Kobiet", "Mama ma zawsze rację" i "Proszę wejść".

Michał Głowiński

Michał Głowiński - teoretyk literatury i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor lektur polonistycznych, a także prozy wspomnieniowej i esejów. Autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile oraz członek Polskiej Akademii Nauk.

Bogusław Kott

Bogusław Kott - absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie, wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, specjalista w zakresie finansowania handlu zagranicznego. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Banku Millennium i od momentu jego powstania w roku 1989, Prezesem jego Zarządu.

Ktoś zagroził zamachem. Lądowanie pod eskortą F-16

Samolot pasażerski linii Southwest Airlines lecący z Los Angeles do Austin w Teksasie musiał przymusowo lądować w poniedziałek w Phoenix, w stanie Arizona, po tym, jak przewoźnik otrzymał anonimowy telefon o grożącym zamachu.

Gowin: jeśli wystartuję w wyborach, to przegram dotkliwie

- Nie jestem naiwniakiem. Wiem, że jeżeli wystartuję w wyborach, to przegram i to przegram dotkliwie - powiedział w poniedziałek Jarosław Gowin, pytany o swój start w wyborach na szefa PO. Według niego jednak, może to być szansa na przekonanie ludzi PO do wartości konserwatywno-liberalnych.

"Wojna o ropę". Marynarka Wojenna ćwiczy na Bałtyku

Długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych doprowadziły do starcia dwóch państw bałtyckich. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły. To scenariusz ćwiczeń BALTOPS 2013, które właśnie rozpoczęły się na Bałtyku.

Snowden zniknął. Od ponad doby nikt go nie widział

Edward Snowden, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który za pośrednictwem brytyjskiego "Guardiana" poinformował świat o istnieniu tajnego amerykańskiego programu szpiegowskiego PRISM pozwalającego na zbieranie i analizowanie danych setek milionów ludzi korzystających z internetu, zniknął - podaje BBC. Pracownicy hotelu w Hongkongu mówią, że wymeldował się w poniedziałek w południe. Od ponad doby nikt go nie widział.

Rząd pochyla się nad budżetem

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. założeniami projektu budżetu państwa na 2014 r. Rozpatrzy też propozycje resortu pracy dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz omówi projekt ws. warunków edukacji w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Obama zmienił ekonomicznego doradcę

Prezydent Barack Obama mianował w poniedziałek swego długoletniego doradcę Jasona Furmana na stanowisko przewodniczącego Rady Doradców Ekonimicznych (CEA) przy Białym Domu. Furman zastąpi Alana Kruegera, który powróci do pracy naukowej na Uniwersytecie Princeton.

Dla Amerykanów bezpieczeństwo ważniejsze od prywatności

Ujawnienie programów o inwigilacji danych telefonicznych i internetowych wywołało debatę w USA o prawie do prywatności i granicach walki z terroryzmem. Ale według sondaży dla większości Amerykanów ważniejsze od prywatności jest zapobieganie zamachom.

Chcą ułaskawienia Snowdena. Mają ponad 40 tys. podpisów

Już ponad 40 tys. Amerykanów podpisało się pod petycją z żądaniem niezwłocznego ułaskawienia Edwarda Snowdena, który ujawnił informacje o supertajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA).

Umiera na raka, zabrali mu zasiłek

Pan Kazimierz od ośmiu lat walczy z rakiem. Dziś okazuje się, że walka jest przegrana, medycyna konwencjonalna nie jest mu w stanie już pomóc. Dlatego właśnie lekarze wstrzymali nawet chemioterapię, by dodatkowo nie męczyć pacjenta. Tymczasem lekarz orzecznik uznał, że stan chorego poprawia się i odebrał mu grupę inwalidzką, umożliwiającą korzystanie ze 150 złotych zasiłku pielęgnacyjnego.

Droga dwa metry pod wodą

To teraz Warszawa. Nie wszyscy zdążyli uciec. Zabrakło czasu. Kierowcy, których zalała woda na Trasie Toruńskiej w Warszawie mówią, że wszystko trwało chwilę. Spadł tak potężny deszcz, że woda wdzierała się przez silnik i szczeliny w podłodze. Bajoro, które powstało w miejscu trasy miało dwa metry głębokości. Samochody utonęły po sam dach. Ciężko w to uwierzyć, a jeszcze ciężej zachować w takiej sytuacji zdrowy rozsądek. Gdyby ten koszmar miał się powtórzyć - czego oczywiście nie życzymy - warto posłuchać, co robić, a czego pod żadnym pozorem robić nie należy.

Lewandowski: Mam nadzieję, że będą fair wobec mnie

Pytanie kto jest ważniejszy i czyje słowa należy brać pod uwagę. Z jednej strony mamy menadżera Roberta Lewandowskiego, który już jakiś czas temu ogłosił, że piłkarz przejdzie z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium. Z drugiej strony jest dyrektor Borussii, który zdecydowanie temu zaprzeczył. Według niego Robert będzie grał albo w Borussii albo poza granicami Niemiec. A co na to główny zainteresowany - dyplomatycznie milczy i czeka.

Jak się ustrzec podtopień

Deszcz to jedno. Rzeczywiście w krótkim czasie spadło go dużo za dużo. Ale gdyby kanalizacja na Trasie Toruńskiej była odpowiednia, straty po wczorajszej nawałnicy na pewno byłyby mniejsze. Kanalizacja pochodzi z lat 80. zeszłego wieku i ma swoje wady. W tym tę najpoważniejszą - nie nadąża odprowadzać nadmiaru wody. Prezydent Warszawy, która od rana gęsto się tłumaczy, mówi że trasa będzie przebudowywana jeszcze w tym roku. Remont obejmie również kanalizację.

Inwigilacja w sieci

Najnowszy i chyba największy kłopot Baracka Obamy nazywa się Edward Snowden - od wielu lat pracownik różnych amerykańskich służb wywiadowczych. To on powiadomił prasę, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa na masową skalę przegląda i zbiera tajne informacje z kilku globalnych serwerów. Zrobiło się na tyle poważnie, że Snowden ukrywa się w Hongkongu, bo w Ameryce trafiłby przed sąd za szpiegostwo i działanie w interesie wroga. Amerykańska administracja z kolei gęsto się tłumaczy.