Najnowsze

Najnowsze

Poprawkowa wojna PO z Ruchem Palikota. Sejm pokazuje nagranie

Kancelaria Sejmu udostępniła nagranie z kamery przemysłowej, które ma potwierdzać, że poprawka PO, która przeniosła 94 mln zł z Funduszu Kościelnego na nową rezerwę celową, została złożona zgodnie z regulaminem Sejmu. Ruch Palikota twierdził, że zrobiono to nieprawidłowo. Tą jedną poprawką PO wyeliminowała blisko 6 tys. poprawek RP do budżetu.

Niechlubna "tradycja": Szwedzi znów spalili kozła

Ogromny słomiany kozioł - świąteczny symbol wystawiany w mieście Gaevle w Szwecji - znów spłonął. Tradycja wystawiania 13-metrowego kozła na miejskim placu ma 46 lat, ale często symbol staje się celem miejscowych wandali.

Uczczą Kaczmarka ulicą

"Czego się boisz głupia", "Do serca przytul psa" czy "Cudowne niebo" zna większość Wrocławian. Autor tych tekstów zostanie najprawdopodobniej patronem alei we wrocławskim Parku Południowym. Jan Kaczmarek był związany z tym miejscem całe swoje życie.

Ślad Scytów w Małopolsce. Archeolodzy chwalą się znaleziskiem

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pochwalili się sensacyjnym odkryciem. W wykopaliskach przeprowadzonych na terenie zamku w Ojcowie znaleźli scytyjski grot strzały, pochodzący prawdopodobnie z VI w. p.n.e. Może to być ślad najazdu Scytów na te ziemie.

Ukraina ma nowego-starego premiera

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera Mykołę Azarowa, który był szefem także poprzedniego rządu. Kandydaturę Azarowa poparli deputowani rządzącej Partii Regionów, komuniści i kilku deputowanych niezrzeszonych.

Polak ministrem energetyki na Litwie

W litewskim Sejmie w czwartek zaprzysiężony został nowy centrolewicowy rząd, w którego składzie po raz pierwszy znalazł się Polak - 36-letni Jarosław Niewierowicz. W 14-osobowym gabinecie premiera Butkeviciusa będzie kierował resortem energetyki.

„Imienia Lenina” nie propaguje komunizmu

Sąd Rejonowy w Gdańsku rozstrzygnął dziś spór między władzami Gdańska, a "Solidarnością". Dotyczył on napisu "Stocznia Gdańska imienia Lenina" na historycznej bramie nr. 2. Sąd uznał, że przywrócenie przez władze napisu nie jest szerzeniem ideologii totalitarnej.

Kobieca ręka w kobiecej piłce

Prezes Warty Poznań, Izabella Łukomska-Pyżalska została członkiem komisji do spraw piłki nożnej kobiet – dowiedział się portal tvn24.pl. Przepadła jednak w głosowaniu na członka komisji futsalu.

Powstanie partia WikiLeaks? Assange na senatora

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange w wywiadzie dla australijskich mediów potwierdził, że będzie się ubiegał o mandat australijskiego senatora w wyborach w 2013 roku z ramienia partii, którą chce utworzyć na początku przyszłego roku.

Ruchomy czas pracy. Pomysł rządu na walkę z bezrobociem

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył na konferencji prasowej, że rząd proponuje wprowadzenie na stałe do Kodeksu Pracy najbardziej pozytywnych elementów ustawy "antykryzysowej", zwiększających elastyczność prawa pracy.

Zima podwaja popyt na sól

Gdy słupek rtęci w termometrach spada, w kopalniach soli zaczyna się ruch. W Kłodawie sprzedaż skoczyła zimą aż o 100 procent. Największym odbiorcą soli okazuje się... Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

ZOMO znów na ulicach. Akcja "Młodzi pamiętają"

Funkcjonariusze milicji ogrzewający się przy koksownikach, przemowa generała Jaruzelskiego na telebimie oraz opancerzony transporter - to wszystko w ramach akcji "Młodzi Pamiętają" można było zobaczyć w czwartek w Warszawie z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Afera z monitoringiem. Łapówki, pranie pieniędzy i ustawiony przetarg

Skandal w Łodzi. Zarzuty łapownictwa, prania brudnych pieniędzy i ustawiania przetargu usłyszeli dwaj dyrektorzy krakowskiej firmy, która dostarczyła system monitoringu ulicy Piotrkowskiej. Wiadomo, że inwestycja ta kosztowała miasto milion złotych. Jak się jednak okazało, kamery nie mają wymaganego atestu.

Wałbrzych skarży nocną prohibicję

Część mieszkańców Wałbrzycha złożyła w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście. Zdaniem wnioskodawców uchwała łamie prawa obywatelskie.

Zielone światło dla "poznańskiego metra"

Wielkopolski Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie całej trasy tramwajowej na Franowo. Nie ma już ryzyka, że "poznańskie metro" zostanie zamknięte 1 stycznia.

Koleje Śląskie oddadzą część połączeń

Koleje Śląskie podpiszą umowę z Przewozami Regionalnymi, oddając im obsługę pięciu największych linii łączących Śląsk z sąsiednimi województwami. Decyzję w tej sprawie podjął w czwartek zarząd Województwa Śląskiego.

Kierowca czeka na wyrok za zabójstwo pasażerki

Dobiega końca proces sądowy w sprawie zabicia 21-letniej studentki. Oskarżony - kierowca autobusu – przyznał się do zbrodni i wyraził żal, z powodu tego, co zrobił. Sąd zamknął właśnie przewód i zadecydował, że wyrok zostanie ogłoszony na początku przyszłego tygodnia.

Raport ws. Tymoszenko. Poważne uchybienia, ale proces nie był polityczny

W raporcie zamówionym przez władze Ukrainy amerykańscy prawnicy ustalili, że w czasie zeszłorocznego procesu doszło do poważnych naruszeń praw przysługujących byłej premier Julii Tymoszenko. Nie ma jednak podstaw, by sądzić, że jej proces był polityczny. Raport powstał już we wrześniu, ale Ukraina wstrzymywała jego publikację.

Oskarżeni za protesty przeciwko ACTA

- Cztery osoby, zatrzymane w Poznaniu podczas jednego z protestów przeciwko ACTA w styczniu 2012, zostały oskarżone o udział w zamieszkach - poinformował zastępca prokuratora rejonowego Prokuratury Poznań Grunwald i Jeżyce Piotr Kotlarski. Grożą im nawet 3 lata więzienia.