Najnowsze

Najnowsze

Kim jest nowy papież?

Jak na biskupa i kardynała był nietypowy. To hierarcha, który jeździł do katedry metrem, który nie mieszkał w pałacu tylko w małym pokoiku. Teraz jako papież będzie musiał pewne nawyki zmienić, ale to, że wybrał imię Franciszek, to że ubrał się wczoraj skromniej niż poprzednicy, świadczy o tym, że naprawdę unika przepychu. Z wykształcenia chemik, z zamiłowania kibic piłkarski. Gdy poczuł powołanie, wybrał zakon jezuitów. Nie chciał robić kościelnej kariery w Rzymie, wolał być blisko ludzi w Buenos. Aż do wczoraj.

Kościół w czasach dyktatury

Kolejny problem nowego papieża to rozliczenia własne z przeszłością. Był hierarchą w czasach, gdy Argentyną rządziła wojskowa dyktatura. Zaraz po puczu niektórzy duchowni mieli poprzeć juntę, a nawet jej pomagać. Papież Franciszek jest oskarżany o to, że wydał władzy dwóch zakonników, choć dowodów na to nie ma. Jest za to pewność, że żył w skomplikowanych i trudnych do zdefiniowania czasach.

Powrót do 1978 roku

Porównajmy środowy wybór z tym dla nas najważniejszym, z października 1978 roku. Wtedy też po kilku głosowaniach odpadli faworyci, a papieżem został kardynał z dalekiego kraju. Franciszek z kolei przedstawił nam się jako papież z końca świata, który tak jak Jan Paweł II, niemal natychmiast ujął wiernych uśmiechem i prostym "dobry wieczór". Analogii jest więcej.

Kubica na razie w "autach z dachem"

Uśmiechnięty, silny i zdeterminowany na sukces. Robert Kubica dziś w Warszawie, ale we wrześniu, w okolicach Mikołajek, będzie się ścigał w swoim pierwszym Rajdzie Polski. Marzeń o Formule 1 oczywiście nie porzucił. Ale dopóki zdrowie mu na to nie pozwala, ściga się, jak sam mówi, w autach z dachem. I to im zamierza poświęcić sto procent swego czasu i sił.

Wrocławskie targowisko przeprowadza się do hali

Będzie miała 262 stoiska, klimatyzację, ogrzewanie i pomieści prawie całe targowisko z ulicy Zielińskiego. Kupcy mają się przeprowadzić do nowej hali przy ul. Swobodnej już na przełomie kwietnia i maja.

Afera podsłuchowa to nie tylko imperium Murdocha

Afera podsłuchowa koncentrująca się dotychczas na tabloidzie "News of the World" ("NotW") rozszerza się na inną grupę prasową - Mirror Group of Newspapers. W czwartek w ramach policyjnej operacji Weeting aresztowano czworo związanych z nią dziennikarzy.

Kobieta po pięciu przeszczepach urodziła zdrowie dziecko

Kobieta, której przeszczepiono w 2007 roku wątrobę, trzustkę, żołądek oraz jelito cienkie i grube urodziła zdrowe dziecko, co - jak podaje w czwartek agencja Associated Press - jest pierwszym przypadkiem udanego porodu u pacjentki po tak wielu przeszczepach.

Tusk o budżecie: Wszyscy wiemy, że będzie happy end

- Wszyscy wiemy, że będzie happy end, przez co rozumiem zaaprobowanie budżetu UE na lata 2014-2020 przez Parlament Europejski - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli, jeszcze przed szczytem UE. Szef PE studzi jednak optymizm szefa polskiego rządu. - Jeśli Polska i premier Donald Tusk chcą przyjęcia przez Parlament Europejski nowego budżetu UE, to niech pomogą w wypracowaniu kompromisu, który uwzględni także warunki europarlamentu - mówił Martin Schulz.

Chiny mają nowego premiera. Wymiana pokoleń dokonana

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, czyli chiński parlament, formalnie zatwierdziło w piątek dotychczasowego wicepremiera, 57-letniego Li Keqianga, na premiera Chin. Zmiana nastąpiła też na stanowisku prezydenta. Oznacza to koniec procesu planowej zmiany pokoleniowej na szczytach chińskich władz.

Obama nie zamierza zwalniać izraelskiego szpiega

Prezydent Barack Obama oświadczył na krótko przed wizytą w Izraelu, że postulowane przez izraelskich przywódców zwolnienie izraelskiego szpiega Jonathana Pollarda, przebywającego od 27 lat w amerykańskim więzieniu, nie wchodzi obecnie w grę.

Dzięki Aptece pod Orłem krakowscy Żydzi przeżyli wojnę

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera wystawę pt. „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Upamiętnia ona ważną dla miasta postać i miejsce – Aptekę pod Orłem, która pomogła przetrwać mieszkańcom getta II wojnę światową.

Wrażliwość papieża "rozleje się na Kościół"

Pontyfikat nowego papieża może być "pontyfikatem szczególnym", czego pierwsze sygnały już dostaliśmy - podkreślali goście "Kropki nad i" w TVN24. Ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, oceniał, że wrażliwość Jorge Mario Bergoglia może spowodować jej "rozlanie się na Kościół". - To może być naprawdę piękny pontyfikat - dodawał ks. Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

ABW bada atak hakerów na kancelarię premiera

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się sprawą hakerów, którzy włamali się do systemów informacyjnych KRPM - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli premier Donald Tusk. Podkreślił, że atak nie rodził żadnego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa. Premier oczekuje teraz rekomendacji ABW w tej sprawie.

Sprawa śmierci ojca Z. Ziobry wraca do sądu. Lekarze odpowiedzą za błąd?

Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawa zażaleń rodziny Jerzego Ziobry, ojca b. ministra sprawiedliwości, dotyczących trójki lekarzy ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, musi zostać ponownie rozpatrzona przez sąd okręgowy. SN uwzględnił tym samym wniosek o kasację, który Prokurator Generalny wniósł na prośbę rodziny zmarłego.

Wrażliwość papieża "rozleje się na Kościół"

Pontyfikat nowego papieża może być "pontyfikatem szczególnym", czego pierwsze sygnały już dostaliśmy - podkreślali goście "Kropki nad i" w TVN24. Ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, oceniał, że wrażliwość Jorge Mario Bergoglia może spowodować jej "rozlanie się na Kościół". - To może być naprawdę piękny pontyfikat - dodawał ks. Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

Sąd odrzucił apelację ws. zabójstwa Politkowskiej

Sąd Najwyższy nie uwzględnił w czwartek apelacji od wyroku w sprawie zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej. Razem z tą decyzją wyrok 11 lat więzienia dla współorganizatora zabójstwa Dmitrija Pawluczenkowa stał się prawomocny - poinformowały rosyjskie media.

Biegli przebadają podejrzaną o zabójstwo dzieci z Hipolitowa

Jeszcze w marcu psychiatrzy i psychologowie mają przebadać 42-letnią Beatę Z., podejrzaną o zabicie swoich pięciorga nowo narodzonych dzieci. Prokuratura powołała już zespół biegłych. Tymczasem minister sprawiedliwości zapewnia, że bardzo szybko zostaną też wyciągnięte wnioski dyscyplinarne wobec wszystkich osób, które dopuściły się zaniedbań ws. nadzoru nad rodziną.

Śląsk stanie. 26 marca strajk generalny

Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy między stroną rządową a działającym na Śląsku komitetem protestacyjno-strajkowym. Jak dowiaduje się TVN24 we wtorek 26 marca, między godz. 6 a 10, dojdzie tam do strajku generalnego. Stanąć mają między innymi pociągi, komunikacja miejska, kopalnie i huty.