Najnowsze

Najnowsze

Mistrz mikrofonu jest z Gliwic

Który klub T-Mobile Ekstraklasy może się poszczycić najlepszym spikerem? Piast Gliwice. W raporcie PZPN, oceniającym stan bezpieczeństwa na polskich obiektach, najwyższą notę otrzymał Andrzej Sługocki, który z mikrofonem w ręku przebył z "Piastunkami" drogę z B-klasy do ekstraklasy. - Najważniejszy jest dobry kontakt z kibicami. Znam wielu młodych ludzi zagrzewających drużynę z naszego "młyna". Tak jak oni jestem z Zatorza, matecznika Piasta Gliwice. Jeśli nie ma się kontaktu z kibicami, jeśli się ich nie szanuje, nie ma mowy o jakichkolwiek emocjach. Prawdziwy fachowiec od mikrofonu potrafi nie tylko je podnieść, ale kiedy trzeba, ostudzić. Gorące kibicowskie głowy potrafią w jednej chwili zrobić wielki bałagan - powiedział oficjalnej stronie Piasta Sługocki.

Stawowy nie odejdzie? "Po co szukać szczęścia gdzie indziej?"

Wojciech Stawowy na dłużej w Cracovii? Szkoleniowiec, o którym jeszcze niedawno mówiło się, że po sezonie pożegna się z drużyną (i to niezależnie od wyników sportowych), przyznał, iż chętnie zostałby w Krakowie. - Po co szukać szczęścia gdzie indziej, jeśli tu mam fajny zespół, a klub jest bliski mojemu sercu? Z obecną Cracovią, z którą mi się świetnie pracuje, chciałbym mieć drugą szansę w ekstraklasie. Powalczyć o najlepszą ósemkę i o coś więcej niż tylko o utrzymanie - powiedział Stawowy "Gazecie Krakowskiej".

Propozycja nie do odrzucenia: Zostań w Śląsku za obniżkę pensji

Aż ośmiu piłkarzom Śląska Wrocław po zakończeniu sezonu kończą się kontrakty. Trener zespołu Tadeusz Pawłowski nie chce rozstawać się z żadnym z nich. Dla zawodników pozostanie w klubie będzie wiązać się jednak z obniżką zarobków. Najbardziej odczuliby to Marian Kelemen i Przemysław Kaźmierczak, którzy są na czele listy płac. Trener Śląska wierzy także w lepszą formę Juana Calahorro. Hiszpan nie spełnia póki co pokładanych w nim oczekiwań, ale ma - mimo wszystko - dostać kolejną szansę. Pozostali piłkarze, którym wygasają umowy, to: Adam Kokoszka, Dalibor Stevanović, Lukas Droppa, Krzysztof Ostrowski i Sylwester Patejuk.

Nauczycielka z Sosnowca poleci na Marsa? "Złożyłam aplikację i mnie wybrano"

Zaczęło się od snu o życiu na Marsie, później - nieoczekiwanie - pojawiła się szansa na jego realizację. Gdy nauczycielka z Sosnowca usłyszała, że może za darmo polecieć na Czerwoną Planetę, nie zastanawiała się. Złożyła aplikację, a niedługo potem znalazła się w gronie 1058 osób, spośród których cztery wybiorą się, za blisko 10 lat, w kosmiczną podróż.

Oaza wolności słowa w Rosji przeszła "pod całkowitą kontrolę" Kremla

Paweł Durow, założyciel i wieloletni szef rosyjskiego portalu społecznościowego VKontakte został pozbawiony stanowiska. Jak napisał w oświadczeniu, jego największe dzieło przeszło "pod całkowitą kontrolę" bliskiego współpracownika Władimira Putina i oligarchy. VKontakte był solą w oku Kremla, bowiem jest bardzo popularny, a Durow opierał się naciskom na wprowadzenie szerszej cenzury.

Zemsta po latach? Ci sami ludzie w tle zamachów na szefa CBA i jego współpracownika

Prokuratura wytypowała 17 osób, które mogą mieć związek z zamachem na życie Pawła Wojtunika, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o sprawę z lipca 2013 roku, kiedy ktoś odkręcił śruby w kołach jego auta. Śledczy łączą tę sprawę z innym incydentem - miesiąc wcześniej śruby poluzowano także w samochodzie wieloletniego współpracownika Wojtunika, obecnie byłego już policjanta. W tej sprawie pojawiają się te same osoby, co w przypadku szefa CBA - ustaliła prokuratura.

"Górali" pogrzebano zbyt szybko? "Mamy zamiar się wygrzebać"

Przez niemal całą fazę zasadniczą Podbeskidzie Bielsko-Biała było - poza Widzewem - murowanym kandydatem do spadku z T-Mobile Ekstraklasy. W ostatnich czterech kolejkach "Górale" nie ponieśli jednak porażki, zdobyli 8 punktów, a po zwycięstwie z Wisłą Kraków w 30. serii spotkań zdołali wyprzedzić Zagłębie Lubin. Czyżby, parafrazując klasyka, pogłoski o pogrzebie Podbeskidzia były mocno przesadzone? - Drugi rok z rzędu jesteśmy pod kreską przez cały sezon i znów mamy zamiar w końcówce wygrzebać się z tarapatów. (...) Po solidnym zimowym przygotowaniu wierzę, że znów skończy się wszystko pomyślnie - powiedział "Piłce Nożnej" Błażej Telichowski.

Legendarny przywódca Tatarów z zakazem wjazdu na Krym

Legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów Mustafa Dżemilew, otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu do Federacji Rosyjskiej, a tym samym na zajęty przez Rosjan Krym - poinformował parlament tatarski, Medżlis.

32-latek uciekł z zakładu karnego

Policjanci poszukują mężczyzny, który uciekł z zakładu karnego w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). 32-letni Michał Sosnowski był skazany za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. W więzieniu miał spędzić jeszcze trzy lata.

"Niedźwiadki" przetrwały grzmoty. Łomot w L.A.

Wielkie rzeczy działy się w kolejnych meczach fazy-play off na Zachodzie. W Oklahomie miejscowi Thunder po pasjonującym finiszu doprowadzili do dogrywki, ale w niej i tak ulegli skazywanym na pożarcie "Niedźwiadkom" z Memphis. Do prawdziwego pogromu doszło za to w Los Angeles, gdzie Clippersi udanie zrewanżowali się Golden State Warriors za ostatnią porażkę - tym razem wygrali różnicą 40 punktów.

Premier śpiewa "Hey Jude". McCartney w Polsce? "Rozum mówi: nie"

Donald Tusk, śpiewający balladę "Hey Jude" zespołu The Beatles, wywołał spore zamieszanie w sieci. Trwają spekulacje na temat tego, co ma oznaczać występ premiera. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz stwierdził w TVN24, że, mimo niektórych doniesień, koncert Paula McCartneya w Polsce w rocznicę wyborów 4 czerwca jest mało prawdopodobny.

USA pokazują "potwierdzenie" obecności rosyjskich komandosów na Ukrainie

Departament Stanu pokazał dziennikarzom pięć fotografii, które mają rzekomo przedstawiać żołnierzy rosyjskich wojsk specjalnych wśród separatystów na wschodzie Ukrainy. Amerykanie dostali je od ukraińskich dyplomatów. Zdjęcia krążyły w sieci już od pewnego czasu i stały się przedmiotem zażartych dyskusji, bowiem trudno wydać jednoznaczny sąd o tym, czy rzeczywiście przedstawiają Rosjan.

Danuta Anna Przywara

Danuta Anna Przywara – socjolog i działaczka społeczna. Od 2008 pełni funkcję prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jan Kulma

Jan Kulma - reżyser, filozof, pisarz. Autor "Dykteryjek przedśmiertnych". Dykteryjki ocierają się o wszystkie paradoksy polskiej historii dwudziestego wieku: czasy stalinizmu, gomułkowszczyzna, palenie Komitetów Wojewódzkich Partii, epoka Gierka, euforia Solidarności, która tragicznie rozmyła się po 1989 roku. Autor przeżył to wszystko na własnej skórze, widział to na własne oczy i opisał rzetelnie, ale w totalnej niezgodzie z tym, co dziś się o tym pisze i co stało się obowiązującym kanonem w historiografii. Najbarwniejsze dykteryjki związane są z małżeństwem z Joanną Kulmową.

Loża prasowa 20.04.2014

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Tomasz Wołek (publicysta) i Wiesław Władyka (Wirtualna Polska). Publicyści rozmawiali o bezpieczeństwie Polski w kontekście wydarzeń na Ukrainie, kampanii do Parlamentu Europejskiego i zaprezentowanej przez minister edukacji i premiera pierwszej części podręcznika dla pierwszoklasistów.

Michał Broniatowski

Michał Broniatowski - dziennikarz, który jako jedyny Polak buduje niezależną ukraińską telewizję Espreso TV.

"Ameryka wraca do Europy w tempie przyspieszonym"

- Ameryka uznała, że Europa nie jest bezpieczna i musi tu aktywnie powrócić - mówił w "Jeden na jeden" minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po powrocie z Waszyngtonu. Przyznał, że w najbliższym czasie odbędą się w Polsce ćwiczenia z żołnierzami amerykańskimi.

W Odessie powstała "Republika Noworosja". "Prezydent" ukrywa się w Moskwie

Podczas świątecznego zgromadzenia członków Unii Ortodoksyjnych Obywateli Ukrainy w Odessie zagłosowano za powstaniem "Republiki Noworosji". Pomimo tego, że "państwo" obejmujące znaczną część południowej Ukrainy z milionami obywateli "powołało" kilkaset osób, temat podchwyciły rosyjskie media. Wywiady były ułatwione, bowiem prezydent nowej republiki ukrywa się w Moskwie.

Wymienią zwrotnice. Tydzień utrudnień na Starołęce

Od nocy ze środy na czwartek do końca miesiąca MPK Poznań wymieniać tory w północnej części ronda Starołęka oraz przy skrzyżowaniu ulic Krucza/Zamenhofa. Trasy zmieni klikanaście linii tramwajowych i autobusowych.

"Ameryka wraca do Europy w tempie przyspieszonym"

"Ameryka uznała, że Europa nie jest bezpieczna i musi tu aktywnie powrócić" - mówił w "Jeden na jeden" minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po powrocie z Waszyngtonu. Przyznał, że w najbliższym czasie odbędą się w Polsce ćwiczenia z żołnierzami amerykańskimi.

"Odebrał telefon i powiedział, że wraca ratować państwo". Dlaczego Macierewicz nie dotarł 10 kwietnia do Smoleńska?

W przedziale specjalnego pociągu, który 10 kwietnia 2010 r. wracał do Warszawy ze Smoleńska, siedziało ich pięciu: oprócz Macierewicza trzech innych posłów PiS i dziennikarz TVP Jan Pospieszalski. Już wtedy rozmawiali o tym, co mogło być przyczyną katastrofy, dziwili się dlaczego Rosjanom tak zależało na ich wyjeździe. - A może by ten pociąg jednak zatrzymać? - rzucił ktoś z korytarza. - Nie, wracamy. Musimy teraz przypilnować państwa - odpowiedział Macierewicz. Takie polecenie przyszło z Warszawy. Kto je wydał i czego oczekiwał od byłego ministra, że ten odwoływał podstawiany naprędce samochód i w niezmienionym garniturze jechał prosto do pałacu prezydenckiego?

Iskrzy między azjatyckimi potęgami. Groźny precedens w sporach Chin i Japonii

Chiny i Japonia, pomimo utrzymywania bardzo intratnej współpracy gospodarczej, nie przestają się prowokować i antagonizować politycznie. We wtorek 150 japońskich parlamentarzystów odwiedziło kontrowersyjną świątynię Yasukuni, uznawaną przez Pekin za symbol imperializmu. Chińczycy zaaresztowali natomiast japoński statek za straty poniesione podczas II wojny światowej, tworząc niebezpieczny precedens.