Najnowsze

Najnowsze

Hierarchowie w święto Konstytucji: Ojczyzna potrzebuje odnowy moralnej

- Dziękujmy Bogu, że mieliśmy tak mądrych przodków, iż potrafili ustanowić konstytucję, która była pierwszą taką na kontynencie europejskim – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył w Warszawie mszy św. w intencji ojczyzny. Hierarchowie w rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja podkreślali, że naszej ojczyźnie potrzebna jest odnowa moralna. Zwracali także uwagę na rolę, jaką Jan Paweł II odegrał dla Polski.

Zamiast motyli łapią piłki. Lacrosse we Wrocławiu

16 drużyn z całej Europy, na boisku agresja i krzyki, a w rękach zawodników siatka przypominającą tę na motyle- tak wygląda Silesia Cup Lacrosse we Wrocławiu. W sobotę ten narodowy sport Kanadyjczyków zawitał do stolicy Dolnego Śląska. Jak opowiada organizator, agresja na boisku nie udziela się zawodnikom po meczu. - Jesteśmy jak wielka rodzina - mówi.

"To już praktycznie wojna". Walki w Kramatorsku

Armia ukraińska kontynuuje działania przeciwko prorosyjskim separatystom w rejonie Kramatorska, na wschodzie Ukrainy. Dowódca operacji antyterrorystycznej gen. Wasyl Krutow poinformował o ciężkich walkach w mieście i okolicach. Jak twierdzi Kijów, ukraińskim siłom udało się odbić z rąk separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

MSZ i MON zadowolone ze zwolnienia obserwatorów OBWE

Polskie ministerstwa: spraw zagranicznych i obrony narodowej z zadowoleniem przyjęły zwolnienie przez prorosyjskich separatystów ze Słowiańska obserwatorów OBWE. W specjalnym oświadczeniu MON i MSZ potępiły też porywanie ludzi jako metodę realizacji celów politycznych.

Wpiszą góralską kulturę na listę UNESCO?

Śpiew, muzyka, taniec i gwara górali podhalańskich mają szansę znaleźć się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Taka propozycja ma paść podczas ogólnopolskiej konferencji folklorystów i środowisk akademickich pod koniec maja w Zakopanem.

Temu Niemcowi Putin ufa najbardziej. Kim jest człowiek obok Schroedera?

Urodzinowa impreza byłego kanclerza - w Rosji i z udziałem Władimira Putina - wywołała na Zachodzie burzę. Wszyscy skupili się na Gerhardzie Schroederze, a to ktoś inny jest "niemieckim przyjacielem nr 1" Putina. Zresztą on też bawił się na urodzinach w pałacu, w którym blisko 100 lat temu zamordowano Grigorija Rasputina.

Ostatnie przygotowania do zawodów. Nadal można się zapisać na Wings for Life

- Budujemy konstrukcje, stawiamy płotki. Bardzo dużo rzeczy buduje się w niedzielny poranek. Ten proces trwa do samego startu i przez cały bieg - mówi Wojciech Pańczyk, główny koordynator Wings For Life World Run w Polsce. Od rana zawodnicy mogą już odbierać pakiety startowe. Wszystkie osoby, które chciałby się jeszcze zapisać, mogą to zrobić jeszcze dziś do godz. 18:00 i jutro do 10:00. Start zawodów w niedzielę o godz. 12.

Kreml: wybory na Ukrainie w tym miesiącu to "absurdalna idea"

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że za rozlew krwi w piątek w Odessie odpowiedzialność ponoszą zarówno władze w Kijowie, jak i jej poplecznicy na Zachodzie, a ideę przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie w tym miesiącu nazwał "absurdalną".

Jan Paweł II z miliona tulipanów

100 osób przez 3 dni układało podobiznę Jana Pawła II z miliona różnokolorowych tulipanów. Co roku w Mokrym Dworze( pomorskie) odbywa się impreza "Żuławski Tulipan". Tym razem motywem przewodnim była kanonizacja papieża Polaka.

Europejskie państwa NATO się rozbrajają. Bezpieczeństwo na koszt USA

Budżety wojskowe europejskich państw NATO od zakończenia zimnej wojny skurczyły się niemal o połowę. Tylko trzy kraje przestrzegają rekomendacji Sojuszu, aby na wojsko wydawać co najmniej dwa procent PKB. Czy obecny kryzys w relacjach z Rosją może zmienić sytuację? W wypadku większości krajów NATO zapewne nie.

Wrocławski stadion stał się największą flagą Polski

2 maja Stadion Miejski we Wrocławiu zmienił się w największą flagę Polski. Membrana o powierzchni większej niż trzy boiska do piłki nożnej iluminowała biało- czerwonymi światłami. Kolejny pokaz będzie można zobaczyć 3 maja od godz. 20:00 do północy. Zarządcy stadionu swój wyczyn zgłosili już do Księgi Rekordów Guinnessa.

Tak Kraków świętował 3 maja przed II wojną

Przysięgi, defilady i przemarsze - tak w Krakowie obchodzono uroczystości 3 maja w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Na archiwalnych fotogafiach zobaczyć można zarówno uczestników obchodów w regionalnych strojach, jak i umundurowanych żołnierzy. Podczas uroczystości w defiladach uczestniczyli harcerze, oddziały kawalerii i wojskowi.

Wypadek na A1: trzy osoby poszkodowane

Trzy samochody zderzyły się na autostradzie A1 w kierunku Torunia. – Prawdopodobnie przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie kierowcy bmw – powiedział mł. asp. Dawid Ratajczak z tczewskiej policji. Ruch w kierunku Torunia odbywał się jednym pasem. Od godz. 12.00 nie ma żadnych utrudnień w ruchu.

Albańska dolina w Serbii. Aneksja Krymu otworzy puszkę Pandory na Bałkanach?

W 1992 roku przeprowadzili referendum i opowiedzieli się w nim za odłączeniem od Jugosławii, ale ta ich zignorowała. Dziś to przeszło 70 proc. mieszkańców regionu i ignorować ich już nie można. Albańczycy z Doliny Preszewskiej – malowniczej, a zarazem najbiedniejszej części Serbii – chcą jej przyłączenia do Kosowa. Powołują się na casus Krymu. UE musi zacząć działać, by historia nie cofnęła się o 15 lat. Drugiej wojny w Kosowie nikt z pewnością nie chce.