Najnowsze

Najnowsze

"Pożegnała intensywną terapię". Justyna wraca do zdrowia

Justyna Piotrowska z Oławy, dla której na przeszczep płuc zbierała cała Polska, po trzech miesiącach walki opuściła intensywną terapię. To jednak nie koniec bitwy o powrót do zdrowia i normalności, bo przed harcerką nauka m.in. samodzielnego siadania i chodzenia.

Harcerze przypominają o bohaterach. Zapal znicz i prześlij zdjęcie

- Chcemy pokazać, jak wielu ludzi spoczywających teraz na cmentarzach za życia przyczyniło się, na wiele sposobów, do tego, żeby pozostawić po sobie odrobinę lepszy świat - tłumaczy Weronika Pawłowska, koordynatorka akcji "Chwała Bohaterom". Wystarczy kupić znicz, nakleić kartkę z nazwą akcji i wysłać zdjęcie grobu wraz z informacja o zmarłym.

Małgorzata Tusk: życie z moim mężem przypomina ostry rajd z przeszkodami

"No to już po tobie, człowieku" – grobowym głosem odparł Lech Wałęsa i złapał się za głowę. Tak zareagował, gdy kilka miesięcy temu Donald Tusk pożalił się mu, że jego żona Małgorzata pisze autobiografię. Czy po burzy, jaką dwa lata temu wywołała książka "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej, premier boi się powtórki z historii z powodu "Między nami" autorstwa jego żony? Wałęsie ponoć wówczas odpowiedział: "Pamiętaj, wyłącznie prawda jest ciekawa".

Anna Dymna na Cmentarzu Rakowickim: proszę mi nawrzucać

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim artyści w dzień Wszystkich Świętych rozpoczęli kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. - Przeszłam 20 metrów i mam już solidnie nawrzucane, puszka mało dźwięczy, bo same papierowe – mówi Anna Dymna, aktorka, biorąca udział w kweście. Uczestniczy w niej od ponad 30 lat.

Jasna Góra otwiera podziemną kryptę

Jedno z najstarszych miejsc na Jasnej Górze do końca listopada będzie otwarte dla zwiedzających. Mowa o siedemnastowiecznej krypcie w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Przez kilka wieków w wykutych w skale grobach chowani tam byli paulińscy mnisi.

Wraz z piątką dzieci mieszkają w grobowcu. "Bardziej boimy się żywych niż umarłych"

- Nie boję się tu mieszkać. Dzieci też nie, bo żyją tu od urodzenia. Bardziej boimy się żywych niż umarłych, bo to żywi kradną nasze rzeczy - mówi w rozmowie z Martyną Wojciechowską Anelaine Banaga, która wraz z mężem i piątką dzieci mieszka w grobowcu na jednym z filipińskich cmentarzy. Jak się okazuje, nie jest jedyna. W otoczeniu nagrobków na cmentarzu komunalnym w Manili życie zorganizowało sobie ok. 10 tysięcy osób.

Watykan w ankiecie pyta o rozwiedzionych i homoseksualistów

Watykan rozesłał do biskupów na całym świecie dokument z 38 pytaniami w sprawie wolnych związków, także homoseksualnych, i osób rozwiedzionych. Ankieta ta stanowi – wyjaśnił włoski portal Vatican Insider - etap przygotowań do synodu biskupów na temat rodziny.

Poznań żegna Tadeusza Mazowieckiego

Zmarły w poniedziałek pierwszy polski niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki przez dwie kadencje reprezentował Poznań w Sejmie. W stolicy Wielkopolski, dzień po pogrzebie, odbędzie się msza święta w jego intencji.

Ludzie polityki, kultury, nauki. Odeszli w ciągu minionego roku

Sławomir Mrożek, Margaret Thatcher, kardynał Józef Glemp, Jadwiga Kaczyńska, Teresa Torańska - to tylko niektóre z wielkich postaci, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Z okazji Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego przypominamy sylwetki tych, których już z nami nie ma.

Zapal znicz Mieszkowi I i Bolesławowi Chrobremu

W dzień Wszystkich Świętych można odwiedzić groby pierwszych władców Polski. W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a w Złotej Kaplicy mają spoczywać ich prochy.

"W takim odbieraniu życia jest coś demonicznego"

Michał miał 24 lata, Dawid 23. Obaj mieszkali w Krakowie, mieli swoje plany i marzenia. Brutalnie przerwała je tragiczna śmierć obu chłopców. Michała dwóch napastników pobiło kijem bejsbolowym 16 lat temu. Dawid zginął od ciosu nożem, kiedy bronił swojej dziewczyny kilka tygodni temu. Dwie historie, które dzielą lata, a łączy cierpienie.

"Kiedy wszyscy idą na groby swoich bliskich, my nie mamy dokąd iść"

Jest projekt, są niezbędne zgody, brakuje tylko pieniędzy. Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców po Stracie chciałaby na jednym z cmentarzy postawić Pomnik Dziecka Utraconego. - Chcielibyśmy, by pomnik stał się symbolicznym grobem, gdzie rodzice mogliby zapalić znicz dla swojego dziecka. (...) Okres Wszystkich Świętych to dla nas szczególnie trudny czas - mówi Katarzyna Suma-Wójcik z Grupy.

Śląski pogrzeb wszech czasów. "Utożsamiał śląskość z polskością"

Gdy jedni zbliżali się do cmentarza, inni dopiero wychodzili z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach. W pogrzebie określanym "śląskim pogrzebem wszech czasów" mogło wziąć udział nawet ćwierć miliona żałobników. Wojciech Korfanty, narodowy przywódca i symbol Górnego Śląska, pochowany został 20 sierpnia 1939 roku.

Chciała pomóc siostrze, została surogatką. Obie urodziły bliźnięta

Czworo bliźniąt urodzonych z dwóch matek, które na dodatek są siostrami? Historia Annie i Chrissy z USA pokazuje, że to możliwe. Gdy jedna z sióstr miała problem z zajściem w ciążę, druga użyczyła jej swojego brzucha, zostając rodzinną surogatką. Na wszelki wypadek, lekarze poddali procedurze in vitro obie kobiety. - O dziwo obie zaszłyśmy w ciążę - opowiada Annie.