Najnowsze

Najnowsze

Zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii

We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.

50 zagranicznych delegacji w Polsce. Secret Service i BOR w gotowości

- Barack Obama, to prezydent najpotężniejszego państwa na świecie, które prowadzi działania wojenne, dlatego przygotowania do jego wizyty muszą być inne niż pozostałych delegacji - powiedział w TVN24 gen. Marian Janicki. Były szef BOR tłumaczył, jak wygląda zabezpieczenie wizyty zagranicznych oficjeli, którzy zjechali do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Ks. Isakowicz-Zaleski: Obama nic nie zrobił dla Polski. Są tylko puste gesty

Nie oczekuję niczego po dzisiejszym przemówieniu Baracka Obamy na pl. Zamkowym, ponieważ przez dwie kadencje nic nie zrobił dla Polski. Są tylko puste gesty - stwierdził w "Jeden na jeden" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, były działacz demokratycznej opozycji. Skrytykował też uroczystości z okazji rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Dziś jest święto władzy, a to szarzy ludzie przełamali komunizm, nie kilku polityków - powiedział.

Nowy ratusz w Krakowie za ponad 160 milionów

Za nowy Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie Małopolska zapłaci ponad 160 milionów złotych. Zaprojektuje go pracownia architektoniczna krakowskie biuro Horizone Studio we współpracy z Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. Autorów wyłoniono w międzynarodowym konkursie.

Kawałek ziemi, o którym pamiętał diabeł, a zapomnieli Polacy. 25 lat wolności w obiektywie CNN

Unikalne zjawisko, według legendy przypadkowe dzieło diabła, któremu w drodze do Olkusza rozdarł się worek pełen piachu. W drugiej części cyklu CNN "On the Road: Poland" dziennikarze stacji ruszyli z kamerami na Pustynię Błędowską. - Cisza, nieskazitelność i... ostatnia rzecz, którą oczekujesz znaleźć w tym kraju - zachwyca się reporterka nad tym znikającym fenomenem natury. I miejscem zapomnianym przez samych Polaków.

"Żywe" ucho Van Gogha na wystawie

W Centrum Sztuki i Technologii Medialnych (ZKM) w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii wystawiono żywą replikę ucha Vincenta van Gogha, sporządzoną z wykorzystaniem materiału genetycznego, udostępnionego przez jednego z krewnych słynnego malarza.

Seria eksplozji w zakładach chemicznych pod Rotterdamem

Do serii silnych eksplozji doszło we wtorek późnym wieczorem w zakładach chemicznych koncernu naftowego Shell w miejscowości Moerdijk, w pobliżu Rotterdamu. Według lokalnych władz, nikt nie zginął. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Wyjęli zwłoki, złożyli pod płotem, by w grobie zmieścić kolejne. "Bezprawna ekshumacja"

- Rozwalili trumnę ojca, wyjęli zwłoki, rzucili do worka, a worek położyli pod płotem i udawali, że nic się nie stało - opowiada o pracy grabarzy pan Grzegorz. Podczas pogrzebu matki mężczyzny w Marklowicach Górnych (śląskie) zbezczeszczono zwłoki jego ojca. Grabarze prawdopodobnie zaczęli pracę zbyt późno. Rodzina zmarłej zorientowała się, że w grobie jest tylko jedna trumna, ale nie spodziewali się, że drugie szczątki znajdą w krzakach. Sprawę bada policja, grabarz został odsunięty od wykonywania zadań. Materiał "Blisko Ludzi" TTV.

"Jeden dzień, dwie rewolucje"

Historyk Timothy Garton Ash w artykule dla "Financial Times" zestawia ze sobą we wtorek dwa wydarzenia z 4 czerwca 1989 r., które miały duży wpływ na współczesną historię. Porównuje pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce z masakrą na placu Tiananmen.

"Litwini uważają Polskę za wroga"

Konsekwentne działania niektórych litewskich działaczy i polityków zaowocowały tym, że Polskę - partnera w NATO - uważamy za wrogie państwo - tak litewscy obserwatorzy oceniają wyniki sondażu wskazującego, że prawie 30 proc. Litwinów uważa Polskę za kraj nieprzyjazny.

Obama spotka się z Poroszenką w środę

Prezydent USA Barack Obama spotka się w środę, ok. godz. 9.30 z prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką. Obaj politycy składają wizytę w Warszawie w związku z uroczystymi obchodami 25-lecia wolności.

Wieczorne spotkanie Poroszenki i Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek późnym wieczorem w Belwederze z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką, który przebywa w Warszawie z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

25 lat od masakry na placu Tiananmen

Spokojnie było w środę rano na Tiananmen w 25. rocznicę krwawego stłumienia na tym pekińskim placu prodemokratycznych demonstracji. Władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do incydentów i manifestacji.

Miliard od Obamy realny? Decyzję musi poprzeć Kongres

Czy USA poświęcą miliard dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, jeszcze nie wiadomo. Pomysł zaproponowany przez Baracka Obamę musi poprzeć Kongres. Jeśli tak się stanie, pieniądze pochodzić będą z budżetu Pentagonu.

MSZ odtajniło PRL-owskie szyfrogramy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odtajnia szyfrogramy z 1989 roku. Odnajdziemy tam wytyczne dla dyplomatów, jak mają relacjonować wydarzenia w kraju w rozmowach z zagranicznymi partnerami. Dokumenty przede wszystkim pokazują, że władze PRL chciały uspokajać inne socjalistyczne kraje, że nie tracą kontroli nad wydarzeniami. Są też dowodem, że wynik czerwcowych wyborów był dla nich zaskoczeniem.

Reglamentowana wolność. 25 lat temu zrobiliśmy wyłom w żelaznej kurtynie

25 lat temu Polacy poszli do wyborów, które pomogły zmienić świat. Dzierżący władzę od niemal pół wieku komuniści otrzymali wówczas od społeczeństwa nokautujący cios. Opozycja odniosła totalne zwycięstwo, zdobywając niemal wszystkie mandaty do Sejmu i Senatu, spośród tych, które były dostępne. Po takim "geście Kozakiewicza" ze strony społeczeństwa władza już się nie podniosła. Pół roku później PZPR rozwiązała się sama.

"Obama w odmienionej Europie". Zachodnie media o wizycie prezydenta USA

Ukraina, bezpieczeństwo sojuszników i obietnica miliarda dolarów na zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w regionie - tak światowe media opisują najważniejsze punkty wizyty Baracka Obamy w Europie. Podkreślają, że amerykański lider rozpoczyna swój "Eurotrip" od Polski, w której spotka się m.in. z prezydentem elektem Ukrainy. - To historyczna wizyta - podkreślają komentatorzy.

Pewuka na bis. Pokazują sukcesy ćwierćwiecza

Od poniedziałku na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa Powszechna Wystawa Krajowa Bis. Ma ona pokazać dorobek Polski z ostatnich 25 lat. Jak przyznaje archiwista MTP, daleko jej jednak do pierwowzoru z 1929 roku. - Trudno porównać dwa pawilony do 65 hektarów - mówi Tomasz Mikszo.

Nagła zmiana w walce o szefostwo KE?

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zwróciła się do Francji z pytaniem, czy byłaby skłonna wysunąć kandydaturę szefowej MFW Christine Lagarde na stanowisko przewodniczącego KE - twierdzi Reuters. Doniesienia agencji dementuje rzecznik niemieckiego rządu.

"Nam udało się głową przebić mur". Toast "za wolność i solidarność"

- Dzisiaj możemy razem powiedzieć, że nam udało się głową przebić mur. (...) Wznoszę toast za wolność i solidarność! - powiedział Bronisław Komorowski do gości zgromadzonych na uroczystej kolacji z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy oraz szefów państw i rządów odwiedzających Warszawę w związku rocznicowymi obchodami.