Najnowsze

Najnowsze

"Pijany wojskowością kraj jako model dla Europy". Tak #PisząoPolsce

Jeśli chodzi o militarny patriotyzm, to pomiędzy rządzącym Prawem i Sprawiedliwością a opozycyjną Platformą Obywatelską właściwie nie ma różnic - stwierdza niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dodaje, że w Polsce panuje wielka mobilizacja: w szkołach organizowane są zajęcia o NATO, w miastach pikniki wojskowe. Zdaniem dziennikarza, Polska w tej kwestii powinna stać się wzorem dla całej Europy. #PisząoPolsce.

Rosyjski gest dobrej woli. Oddadzą Izraelowi słynny czołg

Rosja zgodziła się oddać Izraelowi czołg, który został utracony podczas inwazji na Liban w 1982 roku. Maszyna została zdobyta w walce przez Syryjczyków i trafiła do ZSRR na testy. Ostatecznie skończyła w muzeum broni pancernej. Dla Izraelczyków czołg ma znaczenie szczególne, bo wiąże się z historią niewyjaśnionych losów trzech żołnierzy.

Most imienia Kadyrowa? "Demonstracyjna decyzja"

Nowy most w Petersburgu ma honorować pamięć pierwszego prezydenta Czeczenii Achmata Kadyrowa – tamtejsza komisja ds. nazewnictwa zwróci się z rekomendacją w tej sprawie do gubernatora miasta Gieorgija Połtawczienki. Decyzja ostatecznie jeszcze nie zapadła. I już wywołała falę kontrowersji.

Matizem wjechała w mur XIV-wiecznego kościoła

W Klępsku pod Zieloną Górą kierująca daewoo matiz wjechała w ogrodzenie XIV-wiecznego kościoła. Mur świątyni nie ucierpiał, w przeciwieństwie do samochodu. Kobieta trafiła do szpitala.

"Sprawa, w której obrona i ofiara są po tej samej stronie"

- Mogę przynajmniej odetchnąć. Trudno jest opowiedzieć, ile to zabiera czasu, wysiłku i energii. I jak cierpi z tego powodu moja rodzina - mówił po ogłoszeniu decyzji o niedopuszczalności jego ekstradycji do USA Roman Polański. Po drugiej stronie oceanu na zakończenie ciągnącej się od niemal 40 lat sprawy czeka z niecierpliwością jeszcze jedna osoba: Samantha Geimer, która wielokrotnie podkreślała, iż przeciągająca się ucieczka reżysera sprawia, że i ona nie może zaznać spokoju.

"Cały system wyborczy dał ciała". Wybory do powtórki

Wyniki głosowania trzeba całkowicie odrzucić i zacząć wszystko od początku - oznajmiła specjalna komisja, utworzona na Haiti w celu znalezienia wyjścia z kryzysu po wyborach prezydenckich. Ich pierwsza tura miała miejsce jesienią 2015 roku, ale prezydenta nie ma do dzisiaj.

Śledczy są pewni, że był gwałt. Nie wiadomo, czy grupowy

Śledczy zajmujący się głośną sprawą 16-letniej mieszkanki Rio de Janeiro, która twierdzi, że została odurzona i zgwałcona przez około 30 mężczyzn, częściowo potwierdzają jej wersję wydarzeń. Nie ma wątpliwości, że doszło do gwałtu, jednak problematyczne ma być zweryfikowanie twierdzeń o jego skali. Nastolatka wraz z rodzicami może trafić pod ochronę służb w ramach programu ochrony świadków, ponieważ w sprawę są zaangażowane gangi.

Minister zdrowia: w strajku pielęgniarek chodzi o kasę

Możemy rozmawiać o wszystkim, ale nie w sytuacji, kiedy zakładnikami są chore dzieci - powiedział w "Jeden na jeden" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pytany o strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka. Polityk dodał, że - w jego ocenie - strajkującym "chodzi po prostu o kasę".

Święcić czy nie? Kłócą się o długopisy maturzystów

W państwowym liceum na południu Włoch odbył się obrzęd poświęcenia długopisów maturzystów przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości. Wywołało to w kraju dyskusję, czy publiczna szkoła powinna być miejscem takich rytuałów.

Nie chcą niczego i chcą wszystkiego zarazem. Mogą namieszać

Republikanie, demokraci i… no właśnie – jest jeszcze jedno ugrupowanie, bez którego amerykańska scena polityczna byłaby niepełna. I ostatnio jest o nim coraz głośniej. To libertarianie, którzy chcą zalegalizować… wszystko, a na ich konwencjach bywa naprawdę ciekawie. Co potwierdzają prowadzący program "24 godziny" w TVN24 BiS.

"Turyści do domów, uchodźcy mile widziani". Mają dość przyjezdnych

Turyści jak terroryści – mieszkańcy Majorki malują takie hasła na murach, bo mają dosyć – głośnych, pijanych i bezczelnych gości. Mały hiszpański archipelag Balearów przeżywa oblężenie. I chce je wreszcie zakończyć. Nawet jeśli zabraknie pieniędzy, jakie stracą, gdy turystów będzie mniej. Sprawie przyjrzeli się prowadzący program "24 godziny" w TVN24 BiS.

Osiem lat więzienia za obronę praw człowieka

Saudyjski sąd specjalizujący się w sprawach związanych z terroryzmem skazał członka organizacji Hasem broniącej praw człowieka Abdulazziza al-Szubajlego na osiem lat więzienia - poinformowała w poniedziałek organizacja Amnesty International.

Kim strzela. "Niepowodzenie"

Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta we wtorek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną - poinformowały w Seulu południowokoreańskie źródła wojskowe.

Oskarżenie: chcieli zostać dżihadystami. Obrona: zostali oszukani

Przed sądem w Paryżu rozpoczął się w poniedziałek proces siedmiu oskarżonych o podróżowanie do Syrii w celu szkolenia się tam na bojowników islamskich. Wśród nich jest brat jednego z zamachowców listopadowych ataków w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

"Nie ma powrotu do business as usual z Rosją"

Ustalenia państw NATO, które już zapadły przed szczytem Sojuszu w Warszawie, przede wszystkim ws. wysuniętej obecności wojskowej na wschodzie, idą znacznie dalej niż poprzedni szczyt w Newport - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef BBN Paweł Soloch.

"Wojowniczy populista" nowym ministrem obrony Izraela

Lider skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania Nasz Dom Izrael, były szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków Izraela, w poniedziałek objął stanowisko ministra obrony.

Tusk: widmo rozpadu krąży po Europie

W przemówieniu z okazji 40-lecia Europejskiej Partii Ludowej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystąpił w poniedziałek w Luksemburgu przeciwko utopijnym wizjom integracji Unii Europejskiej, takim jak Europa bez państw narodowych.

Moorhouse: powodzenie "Mein Kampf" potencjalnie alarmujące

Potencjalnie to może być sygnał alarmujący, bo liczba sprzedanych egzemplarzy wydania krytycznego "Mein Kampf" przekracza liczbę osób, które są nią zainteresowane jako badacze - mówił podczas poniedziałkowej debaty w Warszawie brytyjski historyk Roger Moorhouse.