Najnowsze

Najnowsze

Walentynkowy dikdik we wrocławskim Afrykarium

Najmłodszy z wrocławskich dikdików na świat przyszedł w walentynki. To już czwarty przedstawiciel tego jednego z najmniejszych gatunków antylop, jaki urodził się w Afrykarium. Na razie nie wiadomo, czy malec to samiec czy samica. Dlatego opiekunowie nie wybrali jeszcze imienia. Jednak to najpewniej, zgodnie z dotychczasową tradycją, nawiązywać będzie do jednej z muzycznych legend. Mały dikdik ma starszego brata Lenona. Przedstawicieli tego gatunku w Polsce można spotkać, oprócz Wrocławia, także w łódzkim zoo.

Prezydent Peru do Trumpa: wolę budować mosty niż mury

Prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, który spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu, powiedział dziennikarzom, że oświadczył Trumpowi, iż woli budować mosty niż mury i opowiada się za wolnym przekraczaniem granic.

Przynieśli pałki, kamienie i noże. 150 zatrzymanych

Południowoafrykańska policja stłumiła w piątek w Pretorii (Tshwane) kolejne zamieszki wymierzone przeciwko imigrantom zarobkowym, a także rozpędziła demonstracje imigrantów i ich przeciwników. Zatrzymano prawie 150 osób.

Siedem milionów ludzi cierpi głód wskutek terroru Boko Haram

W Kamerunie, Czadzie, Nigrze i Nigerii około 7,1 mln ludzi głoduje w konsekwencji terroru, jaki szerzy w tym regionie Afryki islamska organizacja terrorystyczna Boko Haram - ogłosiła w piątek w Rzymie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Protest islamistów przeciw posągowi Temidy

Kilkuset sympatyków islamistycznej organizacji Hefazat-e-Islam demonstrowało w piątek w Bangladeszu, domagając się usunięcia sprzed gmachu Sądu Najwyższego posągu greckiej bogini sprawiedliwości Temidy, który uważają za "antyislamski".

Donald Trump, Kim Dzong Nam - nieznani w Korei Północnej

Większość mieszkańców Korei Północnej nie wie, kim są Donald Trump lub Kim Dzong Nam. Pjongjang utrzymuje w erze rozkwitu łączności internetowej skuteczną cenzurę na wszelkie wiadomości z zewnątrz - pisze dziennikarz agencji EFE.

Kandydaci do Oscarów potępili "fanatyzm i nacjonalizm"

Reżyserzy wszystkich pięciu nieanglojęzycznych filmów nominowanych do Oscarów potępili w piątek w opublikowanym oświadczeniu "fanatyzm i nacjonalizm" w USA i w innych krajach. Twórcy dedykowali spodziewane nagrody sprawie jedności i swobody wypowiedzi.

Cezary rozdane. Gala z politycznymi akcentami

W paryskiej Salle Pleyel odbyła się w piątek wieczorem 42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Cezary uważane są za francuski odpowiednik amerykańskich Oscarów.

Polityczne grzebanie w KRS

Kontrowersje związane z Krajową Rada Sądownictwa. Zmiany mają być wprowadzone szybko, bo jest źle - mówi PiS i podtrzymuje, by członków KRS wybierali nie sędziowie a politycy. To już trzeci projekt nowelizacji ustawy - z każdym kolejnym kolejne punkty oburzające i sędziów, i opozycję.

Sen o parkowaniu

Właściciele czterech kółek nie będą już jeździć w kółko szukając wolnego miejsca na parkingu. Warszawa zapowiada zakup systemu, który podpowie kierowcom, gdzie bez problemu można zostawić auto. Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy miejsc, nie tylko w centrum. Na czym ma polegać e-parkowanie?

Naznaczony od urodzenia

Ministerstwo zdrowia taki wpis neguje. Rzecznik praw pacjenta też temu się sprzeciwia, ale niektórzy lekarze zaleceń nie słuchają i w rubryce "inne" w książeczce zdrowia wpisują "dziecko z in vitro". Wpis stygmatyzuje, choć z medycznego punktu widzenia taka informacja do niczego nie jest potrzebna.

Sędzia last minute

Prawo i Sprawiedliwość ma nowego sędziego Trybunału. To Grzegorz Jędrejek. Nowy sędzia zapewnia, że jest bezpartyjny i nie zna posłów PiS - za to oni go znają i podkreślają, że ma wybitne zasługi. Ale gdy przychodzi do ich wymienienia, Jacek Żalek z klubu PiS odpowiedzi nie zna. Tak samo jak nie zna imienia i nazwiska nowego sędziego.

CASA do celów prywatnych?

Pytanie czy do podróży prywatnych premier Szydło powinna wykorzystywać wojskowy samolot CASA? Opozycja nie ma wątpliwości że nie, bo to nie powietrzne taksówki. Politycy z jej partii odpowiadają raczej ogólnikowo, bo nikt nie chce krytykować swojej szefowej - Arleta Zalewska sprawdza jak to wygląda w praktyce, jakie są przepisy i dlaczego to co wcześniej było krytykowane, teraz jest praktykowane.

Cobra Gold w pełnej krasie. Pokaz amerykańskiej siły w sercu Azji

Żołnierze z USA, Tajlandii i Malezji wzięli w piątek udział w ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji w północnej części Tajlandii. Był to ostatni dzień Cobra Gold - największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w Azji. Mimo zredukowania przez Stany Zjednoczone obecności po wojskowym zamachu stanu w Tajlandii w 2014 roku, udział w nich wzięły m.in. śmigłowce szturmowe USA.

"Polacy nie gardzą demokracją, gardzą politykami"

Mamy kryzys demokracji, kryzys zaufania do polityków. Musimy dzisiaj się jednoczyć, rozmawiać, szukać wspólnego języka przed zagrożeniem ze strony PiS-oluda - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Biedroń. Prezydent Słupska odniósł się także do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał stał się tylko i wyłącznie etykietką, to jest wydmuszka - ocenił. W pierwszej części programu gościem był lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Papież: trwa trzecia wojna światowa w kawałkach

Papież Franciszek ostrzegł, że światu grozi globalna wojna o wodę. Codziennie na choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody umiera tysiąc dzieci - powiedział w piątek, powołując się na dane ONZ.

"Polacy nie gardzą demokracją, gardzą politykami"

Mamy kryzys demokracji, kryzys zaufania do polityków. Musimy dzisiaj się jednoczyć, rozmawiać, szukać wspólnego języka przed zagrożeniem ze strony PiS-oluda - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Biedroń. Prezydent Słupska odniósł się także do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał stał się tylko i wyłącznie etykietką, to jest wydmuszka - ocenił.

Ile uranu ma Iran. Poufny raport

Iran ma około połowy ilości wzbogaconego uranu, na jaką zezwala mu porozumienie ze światowymi mocarstwami - poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Do treści jej poufnego raportu, podsumowującego uzgodniony z mocarstwami program unieszkodliwiania irańskiego uranu, dotarła agencja Reutera.

Walka na przyssawki. Zawody w klubie łysych

Tu liczy się styl, pomysłowość i łysina. Konkurencji w zawodach japońskiego klubu łysych jest kilka. Jedna z nich polega na zgadywaniu, do którego z uczestników należy wypolerowana łysina. Główna rozgrywka jest jednak dużo bardziej widowiskowa. Mężczyźni przyklejają do swoich głów przyssawki, które są ze sobą połączone czerwonym sznurkiem. Każdy próbuje oderwać przyssawkę z głowy przeciwnika.

Niemieckie przeprosiny za "polskie obozy". Telewizja ZDF odwołała się od wyroku

Najpierw był wyrok krakowskiego sądu, potem sądu w Moguncji. Na mocy tych orzeczeń niemiecka telewizja miała przeprosić byłego więźnia Auschwitz za sformułowanie "polskie obozy zagłady". ZDF złożyła zażalenie w tej sprawie, bo uważa, że przeprosiny zostały już opublikowane. Pełnomocników Karola Tendery forma przeprosin jednak nie zadowala.

Le Pen odmawia stawienia się na przesłuchanie

Kandydatka skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen powiadomiła w piątek, że odmawia stawienia się na przesłuchanie w organach prowadzących śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudnienia jej współpracowników z unijnego budżetu.

Kolejny sędzia TK wybrany przez PiS

Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Został nim kandydat Prawa i Sprawiedliwości profesor Grzegorz Jędrejek. Opozycja protestowała zarówno wobec szybkości prac jak i trybu wyboru kandydata. Co ciekawe jego osoba nie budziła żadnych kontrowersji. Między innymi o tych kwestiach, oraz słowach wiceministra Bartosza Kownackiego, który posłom PO zarzucił posiadania krwi na rękach po katastrofie smoleńskiej, dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Łapiński i Jan Grabiec

Media: niemiecki wywiad inwigilował zagranicznych dziennikarzy

Niemiecki wywiad zagraniczny BND inwigilował od końca lat 90. dziennikarzy i redakcje na całym świecie - podał w piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel", opierając się na materiałach komisji parlamentarnej Bundestagu badającej działalność służb USA i Niemiec.