Najnowsze

Najnowsze

"Decyzja o połączeniu muzeów wadliwa prawnie"

Zdaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza decyzja ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest „wadliwa prawnie”. Dyrektor nosi się z zamiarem zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.

"Dzień z tatą". Samotna matka w nietypowy sposób pomogła synowi

Wychowanie dziecka w pojedynkę to jedna z najcięższych ról w życiu. Choć samotny rodzic robi, co może, by zastąpić dziecku brakującego ojca lub matkę, czasami po prostu się nie da. Yevette Vasquez postanowiła to zmienić i pójść o krok dalej, by spełnić marzenie syna. Kobieta przebrała się za mężczyznę i wcieliła się w "prawdziwego" ojca.

Wypadek limuzyny Putina. Zginął zaufany szofer

Kierowca Władimira Putina zginął w wypadku samochodowym. Doniesienia mediów potwierdziła rzeczniczka szefa gabinetu prezydenta Rosji Jelena Kryłowa. 38-letni kierowca pojazdu, który zderzył się z prezydencką limuzyną, trafił do szpitala. We wtorek wieczorem odzyskał przytomność.

Obama chce zapłacić za stare grzechy. Miliony na odminowanie

- W związku z naszą historią, uważam, że Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek pomóc w uzdrowieniu Laosu - oznajmił prezydent USA Barack Obama rozpoczynając wizytę w Laosie jako pierwszy przywódca USA odniósł się do bombardowań tego kraju z czasów wojny w Wietnamie.

Marian Turski

Marian Turski – historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Druskienikach. Od 1942 przebywał w łódzkim getcie, z którego w sierpniu 1944 został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wiosną 1945 przeżył marsz śmierci byłych więźniów Auschwitz do KL Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Warszawie. Od 1945 działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee. Jest także członkiem Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Żydowskie Motywy oraz organizowanego przez to stowarzyszenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, a także przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich (od 25 marca 2009).

Uciekał przed policją, uderzył w słup, auto stanęło w płomieniach

Policjanci z Los Angeles ścigali kierowcę, który ignorował znaki i swoją jazdą stwarzał zagrożenie. Uciekając przed funkcjonariuszami pokonał kilka skrzyżowań. Gdy próbował skręcić w lewo na kolejnym, uderzył w słup sygnalizacji świetlnej, auto po chwili stanęło w płomieniach. Sprawca uznał, że to koniec pościgu i oddał się w ręce policji. Teraz czeka na postawienie zarzutów i proces.

Michał Zadara

Michał Zadara - reżyser teatralny. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, Oceanografie w Woods Hole, Reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo

Nazwą Panamę rajem podatkowym? Będzie odwet

Parlament panamski uchwalił we wtorek ustawę umożliwiającą nałożenie restrykcji celnych, fiskalnych i migracyjnych na państwa lub organizacje międzynarodowe, które będą nazywały Panamę rajem podatkowym. Ustawa opracowana z inicjatywy rządu prezydenta Juana Carlosa Vareli została przyjęta jednomyślnie; aby weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent.

Henryk Domański

Henryk Domański – socjolog, profesor nauk humanistycznych, Kierownik Zespołu Badań Struktury Społecznej oraz Kierownik Zespołu Studiów nad Metodami i Technikami Badań Socjologicznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

30 kg złota w torbie z Ikei. Co stało się z pieniędzmi Amber Gold

Mimo że od upadku piramidy finansowej minęły już ponad 4 lata - syndykowi udało się odzyskać zaledwie nieco ponad 40 milionów złotych z blisko 600 milionów, których domagają się byli klienci Amber Gold. Co stało się z resztą pieniędzy i czy jest jeszcze szansa na ich odzyskanie? Materiał "Czarno na białym".

Syn Tuska, Belka, Rostowski... Lista wezwań Wassermann

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które jej zdaniem powinny stanąć przed komisją wymieniła m.in. byłego premiera Donalda Tuska, jego syna Michała i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Syn Tuska, Belka, Rostowski... Lista wezwań Wassermann

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które jej zdaniem powinny stanąć przed komisją wymieniła m.in. byłego premiera Donalda Tuska, jego syna Michała i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

"Kłócili się nawet przy kuratorze". Kobieta śmiertelnie ugodziła męża nożem

Zaczęło się od rodzinnej sprzeczki. Małżonkowie często się kłócili. Tym razem jednak awantura skończyła się tragicznie: po pchnięciu nożem przez żonę zginął ojciec rodziny, 53-letni Zbigniew W. Prokurator nie zastosował wobec kobiety aresztu. Jakie okoliczności tej zbrodni mogły okazać się dla niej łagodzące? Materiał programu "UWAGA!" TVN.

Rusza komisja śledcza ws. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold, która w środę przed południem zbiera się na pierwszym, merytorycznym posiedzeniu, ma dyskutować nad wystąpieniem do organów państwowych o udostępnienie akt spraw, dokumentów i materiałów będących w sferze jej zainteresowania.

28 mln dzieci uciekło przed wojnami

Około 28 mln dzieci na całym świecie uciekło z regionów ogarniętych konfliktami, 17 mln z nich szuka schronienia we własnym kraju, a 11 mln za granicą - wynika z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

ONZ potępiła próby rakietowe Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ostro skrytykowała we wtorek wystrzelenie przez Koreę Północną trzech rakiet średniego zasięgu i wezwała ją do powstrzymania się od dalszych podobnych działań, w tym prób atomowych. Zdaniem Rady, próby Korei Północnej prowadzą do wzrostu napięcia.

Powracające ataki kaszlu Clinton. Raz musiała nawet uciec przed dziennikarzami

Zbliża się wielki finał jednej z najbardziej niezwykłych kampanii wyborczych w historii Stanów Zjednoczonych. Kandydaci o rekordowo złych notowaniach stanęli naprzeciwko siebie i podzielili Amerykę. Wybór między dżumą a cholerą... między szaleńcem a złodziejką, katastrofą a czymś niesmacznym - to tylko niektóre określenia walki Hilary Clinton z Donaldem Trumpem. Czy nawracające ataki kaszlu Hilary Clinton mogą odbić się polityczną czkawką? Materiał "Faktów z Zagranicy".

Trzy godziny i zero szczegółów. Miała być reforma, jest chaos

Na początek września czekali nauczyciele, uczniowie, nawet  posłowie - i czekać będą dalej, bo minister edukacji nie powiedziała, jak będzie wyglądać reforma oświaty, choć szumnie obiecywała, że to zrobi. O reformie na posiedzeniu komisji dyskutowano trzy godziny, ale jedyne co udało się usłyszeć, to to, że szczegółów na razie nie będzie. Materiał magazynu "Polska i Świat".