Najnowsze

Najnowsze

80 lat temu ruszyła kolejka na Kasprowy Wierch

15 marca 1936 r. kolejką linową na Kasprowy Wierch po raz pierwszy wjechali turyści. Jej budowa była jednym z największych wyzwań II RP. Wtedy była trzecią najdłuższą koleją linową na świecie. Inwestycja zwróciła się w niespełna trzy lata.

Łagodzą restrykcje wobec Kuby przed wizytą Obamy

Przed wizytą prezydenta Baracka Obamy na Kubie, zaplanowaną na 21-22 marca, Biały Dom ogłosił złagodzenie części restrykcji nałożonych na ten kraj w 1962 r. Zmiany dotyczą handlu, dostępu do banków i podróżowania – poinformowano we wtorek w Waszyngtonie.

Łukaszenka ściga bogatych i nielojalnych? Kolejne zatrzymanie

Kolejny białoruski biznesmen, właściciel największego na Białorusi koncernu drobiowego Servolux Jauhien Baskin został zatrzymany wraz ze współpracownikami - potwierdził szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi Walery Wakulczyk. Opozycjoniści twierdzą, że prezydent Łukaszenka zarządził "obławę" na przedsiębiorców, którzy próbują wyprowadzić z kraju kapitał.

Raport: Europa jest "główną kwaterą pedofilii"

Ponad milion wykrytych zdjęć i nagrań filmowych z pornografią dziecięcą,125 tysięcy pedofilskich stron zgłoszonych prokuraturze w ciągu 12 lat - takie dane zawarto w dorocznym raporcie włoskiej organizacji Meter walczącej z pedofilią.

"Cypr jest tak samo ważny, jak Niemcy". Misja Tuska

Cypr nie zgadza się na otwarcie nowych rozdziałów negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE - poinformował we wtorek cypryjski prezydent Nikos Anastasiades po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Nikozji.

Wielka akcja celników, mieli rozbić gang. Prokuratura: nie ma dowodów

Służba Celna pochwaliła się kilka dni temu wielkim sukcesem. W trakcie akcji przeprowadzonej w całym kraju wspólnie z holenderskimi służbami, funkcjonariusze przejęli 30 ton substancji o nazwie GBL. Według celników miała ona służyć do produkcji pigułek gwałtu. Prokuratura prowadząca sprawę nie ma jednak takiej pewności.

Rzucił się na profesora z tasakiem. Student już usłyszał zarzut

Student, który uderzył w głowę "tasakiem wielkości męskiej dłoni" wykładowcę, krzycząc, że go zabije, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Grozi mu nawet dożywocie. Ranny profesor czuje się dobrze, choć mocno przeżył to co się stało. - Dociera do mnie fakt, że mogłem bez powodu stracić życie - mówi.

Z miejskiej kasy nianie dostaną 200 złotych dniówki. "Chcemy pomóc rodzicom"

200 złotych dziennie będą mogły zarobić nianie, które pomogą pracującym rodzicom z Częstochowy. Miasto zdobyło ponad 2 mln zł na realizację projektu "Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci". – W ten sposób chcemy umożliwić młodym rodzicom powrót do pracy lub podjęcie nowego zatrudnienia - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta w Częstochowie.

Za masturbację trafi do aresztu

Wyszedł z więzienia, poszedł do parku i... po chwili znowu był za kratkami. - Mężczyzna zaczął masturbować się na oczach przechodniów - mówią policjanci. Jego "widzami" było m.in. pięciu małoletnich chłopców. A że 58-latek był wcześniej karany za pedofilię, śledczy wystąpili już o jego aresztowanie.

Oceny prezydenta lepsze niż przed miesiącem

48 proc. badanych uważa, że Andrzej Duda dobrze wypełnia obowiązki prezydenta, przeciwnego zdania jest 38 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Natomiast pracę premier Beaty Szydło dobrze ocenia 44 proc. badanych, a źle - 41 proc.

Rozbitym autem, bez prawa jazdy i ubezpieczenia, za to z promilami

Rozbity przód, brak zderzaka i tablic rejestracyjnych - takie auto zauważyli policjanci na jednej z ulic Jawora (woj. dolnośląskie). Samochód widmo chcieli zatrzymać do kontroli, wtedy kierowca postanowił usiąść na miejscu dla pasażera. Był pijany i nie miał prawa jazdy. Grozi mu do 2 lat więzienia.

W Sosnowcu liczą, że Beata Szydło spełni obietnice Ewy Kopacz

Ewa Kopacz, jeszcze jako premier, miała obiecać żonom górników z Sosnowca, że da im pieniądze na budowę boiska i basenu. Za to, że zamknięto ostatnią w mieście kopalnię. Słyszał to prezydent miasta i teraz oczekuje spełnienia obietnicy, ale już od obecnej premier. Napisał do Beaty Szydło list i czeka na odpowiedź.

Przebudowa Kaponiery trafiła do prokuratury

Chaos organizacyjny, brak kompletnej dokumentacji projektowej, nieskuteczny nadzór oraz niewłaściwe przygotowanie jednostek miejskich - to główne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przebudowy ronda Kaponiera, która od prawie pięciu lat paraliżuje centrum Poznania. Sprawa trafiła do prokuratury.

Ukraina coraz bliżej zniesienia ruchu wizowego z UE

Parlament w Kijowie uchwalił ostatnią ustawę z tzw. pakietu bezwizowego, niezbędną do likwidacji ruchu wizowego między Ukrainą i Unią Europejską. Dokument ten dotyczy elektronicznego deklarowania dochodów urzędników państwowych.

Interfax: S-400 pozostaną w Syrii. Kreml nie komentuje

Nowoczesne przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-400 pozostaną w Syrii przez jakiś czas - zapowiedział szef komisji ds. bezpieczeństwa w rosyjskiej Radzie Federacji w rozmowie z agencją Interfax. Wiceminister obrony, gen. Nikołaj Pankow poinformował z kolei, że Rosja będzie kontynuować ataki lotnicze na cele terrorystyczne w Syrii, mimo wycofania większej części swego kontyngentu wojskowego z tego kraju.

"Orły giną w męczarniach". Bo ludzie trują lisy

W Polsce pada coraz więcej orłów. W sobotę martwego bielika znaleziono na terenie gminy Krzeszów (woj. podkarpackie), w niedzielę pod Międzychodem (woj. wielkopolskie). - Ludzie trując lisy, przy okazji trują ptaki - mówi dr hab. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sprawa jest o tyle poważna, że bielikom jeszcze 30 lat temu groziło wymarcie, a policja o większości przypadków nic nie wie.

"Boarding team" polskiej fregaty w akcji

Załoga polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko przez ostatnie trzy tygodnie brała udział w zimowych manewrach NATO i ONZ - Cold Response 2016. W tym czasie "boarding team" przeprowadzał wiele akcji w sytuacjach kryzysowych i walce z wrogiem. Teraz marynarze pokazują, jak reprezentowali Polskę w tych międzynarodowych manewrach po raz drugi w historii.