Najnowsze

Najnowsze

Ćwierć wieku, 14 projektów ustaw, a mapa roszczeń wciąż się powiększa

Mapa stolicy, a na niej coraz więcej miejsc, do których ktoś zgłasza własnościowe roszczenia. W sumie jest ich około 7 tysięcy. Ta mapa doskonale pokazuje gigantyczną skalę problemu, od którego politycy dotąd uciekali jak mogli. Dlatego też Polska jest ostatnim krajem w Europie bez ustawy reprywatyzacyjnej. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

Grzech zaniechania

Mapa stolicy, a na niej wciąż przybywające miejsca, co do których ktoś zgłasza własnościowe roszczenia. W sumie jest około 7 tysięcy takich miejsc. Ta mapa doskonale pokazuje gigantyczną skalę problemu, od którego politycy dotąd uciekali, jak mogli. Przez to Polska jest ostatnim krajem w Europie bez ustawy reprywatyzacyjnej. Ale - mimo ostatniej afery - raczej to się nie zmieni, choć taka ustawa byłaby najlepszym lekiem na dziką reprywatyzację.

Szara eminencja

Historia urzędnika, który - w imieniu Ratusza - zdecydował o oddaniu działki przy ulicy Chmielnej 70 w prywatne ręce. Tej i wielu innych. Przez lata zajmował się reprywatyzacją w Warszawie. Co ciekawe, w tej kwestii miał większe uprawnienia niż jego szef w biurze nieruchomości. A mimo to - nawet w Ratuszu - mało kto go kojarzył. Dziś jest nieuchwytny. Wiadomo jedynie, że gdy odszedł z urzędu, został właścicielem kamienicy, którą zreprywatyzowano za jego czasów.

Tusk sobie poczeka

Donald Tusk przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold stanie, ale nie tak szybko jak wszyscy by chcieli.

Wybitna kariera wybitnego człowieka

Złoty medalista z MON Bartłomiej Misiewicz jest człowiekiem wyjątkowo zdolnym i rozchwytywanym dlatego nie dziwi fakt, że otrzymał posadę w państwowej spółce.

Zegary odliczające czas do zmiany świateł zostaną

Miały zniknąć, ale zostaną. Sekundniki dalej będą pomagać kierowcom na skrzyżowaniach. Jeszcze pół roku temu resort zapowiadał, że zegary odliczające czas do zielonego i czerwonego światła się nie sprawdzają i być może trzeba będzie je ściągnąć. Nasz reporter Łukasz Wieczorek dowiedział się, że sekundniki mogą jednak zostać a nawet powstać na nowych skrzyżowaniach.

Ruszyła komisja ds. Amber Gold

Na razie jest plan ogólny obrad, na szczegóły przyjdzie czas. Polityczna jesień niewątpliwie stanie pod znakiem komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Pierwsze posiedzenie już się odbyło. Są pytania, wzajemne oskarżenia i gotowa lista nazwisk do przesłuchania.

"Możliwość wpływania to najgorsze, co może się przytrafić w sądownictwie"

Nie usprawnimy sądownictwa zobowiązaniem sędziów do składania jawnych oświadczeń majątkowych - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Proponowanych przed rząd zmian bronił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska). - Jeżeli sędziowie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego mają być traktowani lepiej niż politycy? - pytał.

"Możliwość wpływania to najgorsze, co może się przytrafić w sądownictwie"

Nie usprawnimy sądownictwa zobowiązaniem sędziów do składania jawnych oświadczeń majątkowych - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Proponowanych przed rząd zmian bronił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (PiS). - Jeżeli sędziowie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego mają być traktowani lepiej niż politycy? - pytał.

Ławrow wzburzony. USA "najeżdżają na Rosję"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym wyraził w środę wzburzenie z powodu rozszerzenia przez USA sankcji wobec Moskwy - podał w komunikacie rosyjski resort.

Turcja obiecuje "bardzo przejrzyste" procesy puczystów

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapewnił w środę media podczas wizyty w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, że proces sądowy przeciwko osobom odpowiedzialnym za zamach stanu z 15 lipca "będzie bardzo przejrzysty".

Prezydent na "Smoleńsku", jego żona na komedii Woody'ego Allena

"Pierwszej damie towarzyszyła córka Kinga, obie sprawiały wrażenie naprawdę zrelaksowanych" - opisywała dziennikarka "Polityki" na internetowych stronach tygodnika. Spostrzegła obie panie na seansie komedii Allena "Śmietanka towarzyska" w warszawskiej Kinotece. W Teatrze Wielkim niemal w tym samym czasie trwała premiera filmu "Smoleńsk". Tam na widowni siedział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Odezwał się informator. Duńczycy kupią Panama Papers

Dania stała się pierwszym krajem na świecie, który wystąpił o dostęp do wszystkich danych dotyczących sześciuset jej obywateli zamieszanych w aferę Panama Papers. Rząd w Kopenhadze zapłaci anonimowemu informatorowi - prawdopodobnie temu, który poinformował o skandalu media - nawet milion funtów.

Głos sędziów

W sobotę w Warszawie odbył się Kongres Sędziów Polskich, poświęcony obecnej sytuacji sądownictwa. "Tarcia pomiędzy władzą ustawodawczą i wykonawczą a sądowniczą są w każdym kraju. Jednak teraz dzieją się rzeczy niepokojące, konstytucja zaczyna być zbiorem pustych haseł" mówiła prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Irena Kamińska.

Szydło: wiatr zmian jest najsilniejszy w naszej części Europy

Wspólnotę europejską trzeba próbować skleić na nowo. Nie możemy udawać, że nic się w Unii Europejskiej nie wydarzyło, że po Brexicie jest tak samo, jak było – mówiła w środę w Nowym Sączu premier Beata Szydło podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Jak dodała, ogromną rolę ma w chwili obecnej Europa Środkowo-Wschodnia.

"Zjawił się w nocy z koparką i wjechał nią w dom"

To się nazywa sąsiedzka złość. W amerykańskim Tennessee jeden z mieszkańców zburzył koparką część domu sąsiada. Właściciel koparki tłumaczył policji, że nie mógł więcej znieść zachowania mężczyzny, który nękał całą okolicę. Ostatnio m.in. strzelał z broni palnej. Nikt jednak nie został poszkodowany. Obydwaj panowie są już w areszcie.

Znakomitości ocenią polskie filmy. Festiwal budzi emocje, ale "Gdynia to przetrzyma"

Filip Bajon - znany reżyser, scenarzysta i pisarz, będzie przewodniczył pracom jury Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, z czego aż siedem to debiuty. Festiwal otworzy "Królewicz olch" Kuby Czekaja. Platynowe Złote Lwy przyznawane za dorobek życia odbierze Janusz Majewski. Impreza odbędzie się w dniach 19-24 września.

Drzewo doskonałe czy zagrożenie? Tysiące sadzonek rosną, pytania zostają bez odpowiedzi

Magiczne (choć realnie istniejące) drzewo, które ma dać ludziom tlen, drewno, miód i pieniądze. Tak najkrócej można podsumować zalety oxytree podawane przez importerów tej rośliny do Polski. W kraju może rosnąć już nawet trzydzieści tysięcy sadzonek. Nikt jednak nie wie, jak roślina ta zachowa się w naszych ekosystemach. Służby państwa nie są w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania z tym związane.

Dowódca GROM odwołany przez ministra obrony

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał dowódcę Jednostki Wojskowej GROM pułkownika Piotra Gąstała - potwierdził w środę rzecznik prasowy resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. Jako pierwszy o dymisji nieoficjalnie dowiedział się TVN24. Odwołany również został Inspektor Wojsk Specjalnych generał Piotr Patalong.