Najnowsze

Najnowsze

Waszyngton zaniepokojony "praktykami rosyjskiego lotnictwa"

Amerykański Departament Stanu wyraził we wtorek zaniepokojenie "niebezpiecznymi praktykami rosyjskiego lotnictwa". Oświadczenie zostało wydane po tym, gdyż w poniedziałek rosyjski myśliwiec zbliżył się na niebezpieczną odległość do samolotu marynarki wojennej USA.

Problem z fiolkami na próbki moczu

Miały być nowe i lepsze, ale Światowa Agencja Antydopingowa chwilę przed igrzyskami alarmuje. Dopatrzyła się problemów z fiolkami na próbki moczu. Jak się okazuje, mogą być one podatne na ręczne otwieranie po zamrożeniu, co może sprzyjać ich podmianie.

Wolna niedziela. Zamknięte

Dla jednych bubel prawny, który spowoduje chaos w handlu, dla innych prawo, które handel ucywilizuje - prezydent podpisał dziś ustawę, która zmieni zakupowe przyzwyczajenia Polaków - od marca tylko dwie handlowe niedziele w miesiącu, od przyszłego roku - jedna, a za dwa lata - już żadna (z małymi przedświątecznymi wyjątkami). Choć są też większe wyjątki od tego zakazu i różne pomysły, jak zakaz obejść - wykorzystując nieprecyzyjne przepisy. O tym, czy stacje benzynowe staną się supermarketami, a dworce - galeriami handlowymi - Daria Górka.

Biskup Pieronek: ustawą chciano pokazać, jacy my jesteśmy silni

Biskup Tadeusz Pieronek podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24, że nowelizacja ustawy o IPN, wskutek której karane ma być m.in. przypisywanie Polakom współudziału w zbrodniach hitlerowskich, jest "rozwiązaniem siłowym". - Było wiele przypadków współuczestnictwa Polaków w pogromach. Potem się to tuszowało i uważa się, że jesteśmy czyściutcy jak baranek. Nie jesteśmy - dodał.

Biskup Pieronek: ustawą chciano pokazać, jacy my jesteśmy silni

Biskup Tadeusz Pieronek podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24, że nowelizacja ustawy o IPN, wskutek której karane ma być m.in. przypisywanie Polakom współudziału w zbrodniach hitlerowskich, jest "rozwiązaniem siłowym". - Było wiele przypadków współuczestnictwa Polaków w pogromach. Potem się to tuszowało i uważa się, że jesteśmy czyściutcy jak baranek. Nie jesteśmy - dodał.

Cimoszewicz: w polityce głupie jest szukanie sobie wrogów, a nie przyjaciół

Nowelizacja ustawy o IPN upoważnia organizacje społeczne do składania doniesień - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. - Jeżeli ustawa wejdzie w życie i pan mnie jeszcze raz zaprosi na podobną rozmowę, a ja powiem to, co dzisiaj, to jutro złożą one doniesienie do prokuratury i ta będzie mnie nękała - podkreślił były premier.

"Musimy zwiększyć zdolności kontrataku nuklearnego"

Chiny muszą zwiększyć swój potencjał odstraszania nuklearnego i zdolność kontrataku atomowego – ocenił oficjalny dziennik chińskiej armii "Jiefangjun Bao". Jak argumentowano, jest to konieczne by dotrzymać kroku USA i Rosji, które już modernizują swoje arsenały jądrowe.

Lisicki o wpisie Ziemkiewicza: nie podoba mi się to określenie

- Ja nie odpowiadam za to, co piszą różni dziennikarze na Twitterze. To jest bardzo specyficzna forma kontaktowania. Mi się oczywiście określenie "parch" nie podoba, ale Twitter rządzi się swoimi prawami i nie zamierzam w to ingerować - mówił w "Tak jest" w TVN24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy", pytany o wpis publicysty tego tygodnika Rafała Ziemkiewicza. Wypowiedział się też na temat audycji Marcina Wolskiego i Rafała Ziemkiewicza w telewizji publicznej. - Uważam, że nie jest dobrą rzeczą śmianie się z tak poważnych spraw, jaką jest i było mordowanie ludzi - mówił.

"Podczas wojny łatwiej było ukryć czołg pod dywanem niż żydowskie dziecko"

- Ta ustawa prawnie sankcjonuje to, że mamy prawo nie być empatyczni, mamy prawo być antysemitami. Do tego służy ta ustawa (wbrew intencjom autorów - red.), żeby Polskę prześladować, jej obraz na świecie pogorszyć - powiedziała w "Tak Jest" w TVN24 Anna Bikont, dziennikarka i autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu". Odniosła się w ten sposób do nowelizacji ustawy o IPN, która dopuszcza karanie więzieniem m.in. przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

Reakcje na nowelizację ustawy o IPN

Prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński rozmawiali w „Tak Jest” o skutkach jakie może wywołać nowelizacja ustawy o IPN, którą krytykuje m.in. rząd Izraela.

Mary J. Blige

Mary J. Blige jest znana przede wszystkim jako piosenkarka, autorka tekstów, raperka i producentka muzyczna. Na koncie ma dziewięć nagród Grammy. Jako aktorka wystąpiła w kilkunastu produkcjach. Rola Florence Jackson w "Mudbound" przyniosła jej nominację dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nominowana jest również w kategorii najlepszej piosenki za pochodzącą z tego filmy "Mighty River" (wspólnie z Raphaelem Saadiqiem).

Allison Janney

Siedmiokrotna laureatka nagród Emmy jest cenioną i szanowaną aktorką dzięki wszechstronnym umiejętnościom aktorskim. Obsadzana głównie w drugoplanowych rolach Janney, świetnie radziła sobie w rolach komediowych i dramatycznych. Rola LaVony w "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" przyniosła Janney Złoty Glob, nagrodę BAFTA i pierwszą w karierze nominację do Oscara.

Lesley Manville

Lesley Manville zaczynała jako aktorka teatralna. W Royal Court Theatre spotkała Mike'a Leigha, który później angażował ją do siedmiu swoich filmów w tym "Sekrety i kłamstwa", "Wszystko albo nic", "Kolejny rok" czy "Pan Turner". Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę w "Nici widmo" Paula Thomasa Andersona.

Laurie Metcalf

Laurie Metcalf studiowała wspólnie z Johnem Malkovichem, Glenne Headly i Joan Allen. Świat pokochał ją przede wszystkim za role telewizyjne. Za rolę w "Roseanne" zdobyła trzy nagrody Emmy i dwie nominacje do Złotych Globów. Dzięki roli matki w "Lady Bird" Grety Gerwig po raz pierwszy nominowana została do Oscara.

Octavia Spencer

Octavia Spencer od dziecka marzyła o pracy w przemyśle filmowym, nigdy jednak nie wierzyła w to, że będzie to praca przed kamerą. Dzięki małej roli obok Sandry Bullock w "Czasie zabijania" - jej filmowym debiucie - została zauważona. W 2012 roku zdobyła pierwszą nominacje i pierwszego Oscara za rolę w "Służących". Pięć lat później nominowana była za drugoplanową rolę w "Ukrytych działaniach". W tym roku nominacje zdobyła rolą w "Kształcie wody" Guillermo Del Toro. Spencer jest drugą Afroamerykanką z trzema nominacjami aktorskimi. Pierwszą była Viola Davis.

Willem Dafoe

Willem Dafoe jest jednym z najbardziej cenionych aktorów współczesnego Hollywood. Na koncie ma ponad 100 ról i powstaje właśnie kolejne pięć filmów z jego udziałem. Sławę przyniosły mu role w "Plutonie" Oliviera Stone'a i w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese. Dzięki genialnej roli w "The Florida Project" po raz trzeci ma szansę na pierwszego Oscara.

Woody Harrelson

57-letni Woody Harrelson należy do wąskiej hollywoodzkiej grupy bardzo wszechstronnych aktorów, jednak znany jest przede wszystkim z kreacji komediowych bądź w farsach. Chociaż głównie pojawia się na drugim planie, to grał u największych z najwybitniejszymi. Malick, Forman, bracia Coen czy Olivier Stone to niektórzy reżyserzy, z którmi pracował Harrelson. Rola w "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri" przyniosła mu trzecią nominację do Oscara.