Najnowsze

Najnowsze

Prezydent Egiptu zaprzysiężony

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi został w sobotę zaprzysiężony w parlamencie w Kairze na drugą kadencję. W marcu zwyciężył w wyborach, zdobywając 97 procent głosów. Frekwencja wyniosła wówczas 41 procent.

Hiszpania ma nowego premiera

Lider hiszpańskich socjalistów 46-letni Pedro Sanchez został w sobotę zaprzysiężony jako szef rządu, po wotum nieufności wyrażonym w piątek przez Kongres Deputowanych wobec ówczesnego premiera i przewodniczącego Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoya.

Zestrzelony w Afganistanie 31 lat temu. Rosjanie odnaleźli swojego pilota

Były radziecki żołnierz, zaginiony podczas interwencji Armii Czerwonej w Afganistanie został odnaleziony żywy i może wkrótce wrócić do Rosji - podała agencja TASS, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Według agencji to pilot, którego samolot został zestrzelony w 1987 roku.

Prokurator domagał się 62 lat więzienia. Skazani za napaść na żandarmów

Hiszpański sąd (Audiencia Nacional) orzekający w sprawach o charakterze politycznym i finansowym skazał w piątek grupę młodzieży, która na północy kraju pobiła dwóch żandarmów i ich partnerki. Prokurator domagał się 62 lat więzienia dla przywódcy grupy. Werdykt sądu przewiduje kary od 2 do 13 lat więzienia.

Uciekli przed śmiercią, grozi im kolejne niebezpieczeństwo

Żołnierze mordowali ich rodziny, gwałcili kobiety. Prześladowani Rohindżowie musieli uciekać z Mjanmy, dawnej Birmy, przetrwali to, ale spokojnie żyć nie mogą. Miejsce w którym osiedli, jest zagrożone monsunami. - Te namioty czy szałasy nie wytrzymują takiej ilości wody. Zapadamy się w błocie - skarżyła się jedna z kobiet. Materiał magazynu "Polska i Świat".

E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków"

W próbkach wody z Sopotu stwierdzono przekroczenie norm bakterii e.coli. - Nie ma to związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja - poinformowała w piątek rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk. Jak podkreśla, rezultaty badań sugerują świeże źródło zanieczyszczenia.

Wybuch i ogień na pokazie. Ranne dzieci

Podczas pokazu chemicznego w centrum handlowym w Irkucku na Syberii doszło do wybuchu i pożaru, w wyniku którego rannych zostało ośmioro dzieci. Według agencji Reutera, są one w wieku od 7 do 10 lat i mają oparzenia różnego stopnia. Sprawą zajął się już rosyjski komitet śledczy, który ma wyjaśnić, kto jest odpowiedzialny za zaniedbania podczas pokazu.

"Firmy-krzaki" i luki w prawie. Ekspert o śmieciowym procederze

Ceny utylizacji bardzo poszły w górę, firmy nabrały odpadów i nie mają co z nimi zrobić - tłumaczył w "Wstajesz i weekend" w TVN24 Michał Paca, autor bloga Sortownia Opinii i ekspert branży gospodarki odpadami. Komentował serię pożarów śmieci trwającą w Polsce od kilku tygodni. Jak dodał, istnieje w Polsce "luka w prawie", która umożliwia zdobycie w bardzo łatwy sposób pozwolenia na magazynowanie odpadów.

Admirał nowym doradcą Trumpa do spraw cyberbezpieczeństwa

Stanowisko prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i antyterroryzmu w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego powierzone zostało admirałowi Douglasowi Fearsowi - poinformował w piątek doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Trump dostał list od Kima. "Bardzo miły i interesujący"

W piątek wieczorem polskiego czasu Donald Trump spotkał się ze specjalnym wysłannikiem z Korei Północnej Kim Jong Czolem. Na spotkaniu przedstawiciel Pjongjangu przekazał amerykańskiemu prezydentowi list od Kim Dzong Una, który Trump określił jako "bardzo miły i interesujący".

Rachunek za protest

Kto zapłaci za trwający 40 dni protest niepełnosprawnych i ich opiekunów? Kancelaria Sejmu jeszcze nie ustaliła kogo obciąży kosztami. Posłanka Scheuring-Wielgus już czeka na rachunek od marszałka Sejmu, ale opozycja mówi wprost: koszty powinna ponieść nie partie, nie posłowie tylko Kancelaria Sejmu.

Zamieszanie z Parlamentem Dzieci i Młodzieży

Nie pozwolono zorganizować obrad w Sejmie, dlatego zorganizowano je na Uniwersytecie Warszawskim. Organizatorzy Sejmu Dzieci i Młodzieży nie zrezygnowali z tradycji i w dzień dziecka dzieci i młodzież przemówiły. Kto wsłuchał się w ich głos, a kto zbojkotował ich posiedzenie?

Irlandia pyta Polskę o sądy

Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zagrożeń dla uczciwych procesów w Polsce. Pyta o to irlandzki sąd, a chodzi o sprawę Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków. Wyroku jeszcze nie ma, są za to argumenty za i przeciw o takie zapytanie.

Milion osób przez rok. Tak rzucają palenie

Francuskie ministerstwo zdrowia triumfuje, bo między 2016 a 2017 rokiem palenie rzuciło aż milion Francuzów. Mogą pomagać im w tym e-papierosy, ale eksperci przestrzegają, że taki elektroniczny dymek też zdrowy nie jest. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Utrudnienia będą naprawdę potężne". Autostrada pęka w szwach, dobudują trzeci pas

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę trzeciego pasa na autostradzie A2 koło Poznania. Trzeba się spodziewać sporych utrudnień, bo - jak przyznała rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiakowska - "jest to praca na żywym organizmie". Kierowcy z innych rejonów Polski też dopytują o rozbudowę dróg, bo nie tylko w Wielkopolsce autostrada zaczęła pękać w szwach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czarna seria utonięć

W ciągu miesiąca utonęły 62 osoby, a tylko w Boże Ciało aż 10. Mamy serię tragicznych wypadków nad wodą i to w czasie, kiedy sezon na kąpiele jeszcze na dobre nie ruszył. Gubi nas alkohol, ułańska fantazja i brak wyobraźni. Zapominamy, że w wielu miejscach nie mamy jeszcze ratowników.

Upragniony trzeci pas

Mówi się o nim od lat, ale powstanie dopiero teraz. Jest zielone światło na budowę trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania. Kierowcy z innych rejonów Polski też dopytują o rozbudowę dróg, bo nie tylko w Wielkopolsce autostrada zaczęła pękać w szwach. Eksperci jednak przestrzegają, że trzeci pas nie zawsze jest lekarstwem na korki.

Tysiące ludzi przed gruzińskim parlamentem

W stolicy Gruzji Tbilisi w piątek drugi dzień z rzędu trwały protesty w związku ze sprawą zabójstwa pod koniec ubiegłego roku dwóch nastolatków. Ojciec jednej z ofiar Zaza Saralidze zarzucił prokuraturze, że kryje winowajców i zainicjował protesty.

Marek Jurek o proteście w Sejmie: żądania były całkowicie racjonalne

Byłem bardzo zmartwiony tym, że ten protest tak długo trwał. Te żądania były całkowicie racjonalne - powiedział w "Piaskiem po oczach" lider Prawicy RP oraz były marszałek Sejmu, Marek Jurek. Odniósł się w ten sposób do protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, który trwał przez 40 dni.

Trump potwierdza: 12 czerwca spotkam się z Kim Dzong Unem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potwierdził, że 12 czerwca w Singapurze spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Decyzja została ogłoszona po spotkaniu Trumpa z przybyłym do USA wysłannikiem Korei Północnej Kim Jong Czolem.

NaPolonia

Miasto we Włoszech, które dzięki piłce nożnej stało się w pewnym stopniu polskie. A miejscowy klub - Napoli - za sprawą świetnych występów Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika zaczęto nawet nazywać NaPolonia. O miłości do piłki i Polaków z Polką mieszkającą w Neapolu rozmawiała Daria Górka.

Gniazdo orłów

Przeniesiemy się do Soczi, czyli tam gdzie mundial dla polskiej reprezentacji się rozpocznie. Od treningów. Nie rozegrają tam co prawda meczu, ale do meczów tam właśnie będą się przygotowywać i mieszkać. Jak na ich przyjazd przygotowują się gospodarze Sputnika, czyli tamtejszego kompleksu sportowego - to sprawdzał Igor Sokołowski, który pokaże między innymi dlaczego akurat to miejsce wybrała polska kadra. I jak Soczi zmieniło się po Igrzyskach Olimpijskich.

Marek Jurek o proteście w Sejmie: żądania były całkowicie racjonalne

Byłem bardzo zmartwiony tym, że ten protest tak długo trwał. Te żądania były całkowicie racjonalne - powiedział w "Piaskiem po oczach" lider Prawicy RP oraz były marszałek Sejmu, Marek Jurek. Odniósł się w ten sposób do protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, który trwał przez 40 dni.

"Objaw daleko idącego nieprofesjonalizmu politycznego"

Jeśli się mówi o tym, że mamy znakomitą koniunkturę, a równocześnie, że "tutaj jednak nie możemy pomóc" to jest jakaś sprzeczność, która ludzi denerwuje - mówił w "Faktach po Faktach" pisarz Stefan Chwin, odnosząc się do zakończonego po 40 dniach protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Ocenił też, że dzisiejsza władza "ma problemy" z rozwiązywaniem takich spraw. Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Halicki i Piotr Apel.

"Objaw daleko idącego nieprofesjonalizmu politycznego"

Jeśli się mówi o tym, że mamy znakomitą koniunkturę, a równocześnie, że "tutaj jednak nie możemy pomóc" to jest jakaś sprzeczność, która ludzi denerwuje - mówił w "Faktach po Faktach" pisarz Stefan Chwin, odnosząc się do zakończonego po 40 dniach protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Ocenił też, że dzisiejsza władza "ma problemy" z rozwiązywaniem takich spraw.