Najnowsze

Najnowsze

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów. W drugiej części specjalnego wydania "Kropki nad i" był były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Putin i Erdogan jednym głosem o Jerozolimie

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Węgry chcą misji OBWE na Zakarpaciu

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów.

Ławrow z Tillersonem o Syrii i Ukrainie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona, że presja USA na rosyjskich dyplomatów i media jest nie do przyjęcia. Skrytykował też wspólne manewry sił USA i Korei Płd. jako prowokację wobec Pjongjangu.

Tusk chce miliardów na walkę z nielegalną migracją

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w czwartek list do liderów Unii Europejskiej, w którym wskazuje, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zapowiada, że jeśli nie będzie w tej sprawie rozwiązania do czerwca 2018 roku, to on zaproponuje "dalsze działania".

Wysiedlenie Polaków z Gdyni "nazistowską zbrodnią przeciwko ludzkości"

Pion śledczy gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej uznał za "nazistowską zbrodnię przeciwko ludzkości" wysiedlenie w czasie II wojny światowej przez niemieckich okupantów około 70 tysięcy Polaków mieszkających w Gdyni. Śledztwo umorzono, bo winni, których dane udało się ustalić, nie żyją.

"Ta polityka ani na jotę się nie zmieni". Trzaskowski o zmianie premiera

- Ja myślę, że jednak Jarosław Kaczyński zdecyduje się objąć tą funkcję - powiedział w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta Warszawy odniósł się w ten sposób do czwartkowego zebrania komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego ma zostać wyłoniony nowy szef rządu.

Decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem"

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktu bliskowschodniego - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Uznał, że prowadzi ona do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej. MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem".

Odcienie rekonstrukcji

Najpierw obrona szefowej rządu w Sejmie, po złożeniu wobec niej konstruktywnego wotum nieufności przez Platformę Obywatelską, później dyskusja w ramach komitetu politycznego PiS n a temat zmian w rządzie. Tak wyglądało polityczne czwartkowe przed i popołudnie. Jak oficjalnie i nieoficjalnie przekonywali politycy PiS, zmianie będą podlegać n ie tylko ministrowie, ale też sama premier. Kandydatów na to stanowisko jest dwóch: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. O tym, jak głębokie mogą być to zmiany i co one oznaczają dla polskiej polityki dyskutowali w programie Tak jest prof. Anotni Dudek i Ryszard Kalisz.

Nowy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powołany

Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przez kolejne pięć lat pokieruje Radosław Śmigulski, który w czwartek odebrał powołanie na to stanowisko z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Nową funkcję obejmie 8 grudnia 2017 roku - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłowie PiS zwolnieni z grudniowej składki partyjnej

Posłowie PiS nie muszą w grudniu wpłacać 500 złotych składki na partię - taką decyzję - według ustaleń Radia Zet - podjął prezes Jarosław Kaczyński. Strukturom okręgowym partii miał obiecać, że mogą zgłosić lokalne poprawki do drugiego czytania projektu budżetu.

Nowe sądy według PiS. Kluczowe dla obywateli zmiany

Średnio co dwie i pół minuty posłowie przyjmowali, albo odrzucali poszczególne poprawki. W ciągu trzech i pół godzin nocnych obrad (220 minut) sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła 85 wniosków o poprawki. W czasie kiedy obywatele spali, w pośpiechu, wśród oskarżeń opozycji o niedopuszczanie do głosu, komisja przygotowała ostateczną wersję dwóch ustaw, które mają radykalnie zmienić oblicze sądownictwa w Polsce.

Historyczna wizyta zaczęła się od dyplomatycznego zgrzytu

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.

Nazwisko premiera jednak dziś? Najnowsza wersja marszałka Terleckiego

Zamieszanie informacyjne w sprawie zmian w rządzie. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki najpierw przekazywał, że w czwartek "z pewnością" poznamy nazwisko nowego szefa rządu, później informował, że zmiany zostaną przeprowadzone w przyszłym tygodniu. Po południu, odpowiadając na pytanie reportera TVN24, wrócił do pierwotnej wersji.

Oliwia została ratownikiem medycznym. Ma 7 lat i neuroblastomę

Mała Oliwia spełniła marzenie - z pomocą Fundacji Iskierka na jeden dzień została ratownikiem medycznym w szpitalu miejskim w Rudzie Śląskiej. Jej miś złamał nogę, musiała zawieść go karetką do szpitala, założyć mu gips, dać zastrzyk, a na koniec sprawdziła, czy serce misia bije. Sama ma neuroblastomę, czyli nowotwór. Czeka ją autoprzeszczep komórek macierzystych i radioterapia guza jamy brzusznej.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech - niewykonania decyzji o relokacji uchodźców. Zaostrzono także procedurę o naruszenie prawa w związku z węgierskimi regulacjami dotyczącymi przepisów azylowych.