Najnowsze

Najnowsze

Pokazują swoje wąsy. Symboliczny protest w internecie

W ubiegłym tygodniu w Indiach pobito mężczyzn za to, że nosili wąsy, które według jednej z najwyższych kast są zarezerwowane tylko dla niej. Teraz niektórzy indyjscy mężczyźni pokazują w mediach społecznościowych swoje wąsy na znak solidarności z pobitymi.

Węgierska prokuratura sprawdza opozycyjny Jobbik

Węgierska prokuratura poinformowała w piątek o wszczęciu śledztwa w sprawie rozliczeń finansowych głównej siły opozycyjnej, prawicowego Jobbiku. Partia w odpowiedzi zarzuca izbie kontroli stronniczość polityczną.

"Dziś jesteśmy jedną z czołowych grup medialnych"

3 października minęły dokładnie dwie dekady od antenowego debiutu TVN. Z tej okazji - w piątek - odbyła się specjalna gala, na której przemawiał prezes TVN Jim Samples, dyrektor programowy Edward Miszczak, a list od Mariusza Waltera odczytał członek Rady Nadzorczej TVN Wojciech Kostrzewa.

Ajatollahowie, rakiety, Trump i omański kanał. "Gotowi do dyskusji"

Władze Iranu zasugerowały sześciu światowym mocarstwom, że mogą być gotowe na rozmowy dotyczące ich arsenału rakiet balistycznych - poinformowała agencja Reutera. Rozmowy te miałyby umożliwić rozładowanie napięcia, jakie narosło wokół irańskiego programu rakietowego. Teheran doniesieniom zaprzecza.

"Cisza przed burzą". Trump odmawia wyjaśnienia własnych słów

Prezydent Donald Trump odmówił w piątek wyjaśnienia, co miał na myśli, gdy określił spotkanie z dowódcami wojskowymi jako "ciszę przed burzą". Biały Dom twierdzi, że prezydent USA nie był "po prostu złośliwy" mówiąc te słowa, również jednak nie udzielił wyjaśnienia.

Jak prezes z prezydentem

PiS zgłosi poprawki do projektów prezydenta. Andrzej Duda chce zobaczyć je na piśmie, wtedy dopiero się do nich odniesie. Rozmowa prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w cztery oczy o sądownictwie trwała około dwóch godzin. Wiadomo już jednak, że będą kolejne.

Długa droga do samodzielności

Jego objawy mogą być bardzo niepozorne, tym bardziej nie należy ich jednak lekceważyć. Dziecięce porażenie mózgowe, im szybciej zdiagnozowane, tym większe są szanse na samodzielne życie dorosłego. Do tej samodzielności prowadzi jedna, długa droga - rehabilitacja.

Protest silny determinacją

Fizycznie czują się coraz słabsi, ale nie słabnie wsparcie, jakie otrzymują od innych młodych lekarzy. Grupa w szpitalu na Żwirki i Wigury w Warszawie od kilku dni prowadzi strajk głodowy. Za nimi rozmowy z ministrem. Mówią, że są rozczarowani i zdesperowani, by w służbie zdrowia coś się zmieniło. Niektórzy właśnie ze względu na swoje zdrowie głodówkę musieli przerwać.

Werdykt Jakiego oczekiwał

Werdykt Naczelnego Sądu Administracyjnego Patryk Jaki ogłosił swoim zwycięstwem w sporze z prezydent Warszawy. Głos, że powinna stawić się przed komisją, słychać również w Platformie Obywatelskiej. Prezydent odmawia, a komisja nakłada na nią kolejne grzywny. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o zastraszaniu, szykanowaniu i pułapce, które miały na nią zastawić służby.

Alkohol "zniknie" w Warszawie

Na półkach pozostanie, ma za to zniknąć zza szyb. Nowy rok właścicieli sklepów z alkoholem już teraz może przyprawiać o ból głowy, bo od 1 stycznia alkohol, którym handlują, ma być niewidoczny dla przechodniów, a więc i dla potencjalnych klientów. Takie regulacje wprowadza Warszawa, zachęcona werdyktem sądu w sprawie krakowskiego sklepikarza.

Protest i kontrola policji

Organizacje zajmujące się prawami kobiet pod lupą policji: chodzi dokładnie o dotacje z Ministerstwa Sprawiedliwości. Policjanci weszli do kilku biur, zabezpieczyli dokumenty i komputery. Słychać różne interpretacje: jedna mówi, że termin, czyli dzień po proteście kobiet, był niefortunny, inny, że nie był przypadkiem.

Atak na dom i samochód polityka AfD

Nieznani sprawcy poważnie uszkodzili w nocy z czwartku na piątek samochód członka zarządu antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Georga Pazderskiego i zaatakowali jego dom w Berlinie - potwierdziła niemiecka policja.

Hofman: prezes PiS zarządza tym konfliktem

- Konflikt pokoleniowy jest wpisany w politykę i to jest normalne - stwierdził były rzecznik PiS Adam Hofman, komentując w "Piaskiem po oczach" spór prezydenta Andrzeja Dudy i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak dodał, wskazując na rolę rolę prezesa PiS, "tym procesem także się zarządza".

Ostatnia szansa

Głos ludzi, dla których in vitro jest ostatnią szansą na dziecko i mocne słowa, które kierują wprost do Konstantego Radziwiłła. Pełne emocji, ale też jeszcze nadziei, że forsowana przez ministra ustawa nie doprowadzi jednak do tego, że samorządy przestaną dopłacać do kosztownych przecież zabiegów sztucznego zapłodnienia. Ci, którzy czekają w kolejce na taką pomoc, są teraz podwójnie niepewni tego, co będzie, o czym rozmawiał z nimi Artur Zakrzewski.

Ocena ministra

Jeden z pierwszych etapów walki, czyli ograniczony dostęp do awaryjnej antykoncepcji. Kolejny to utrudnienia dla tych, którzy starają się o in vitro. Po tym, jak rząd PiS przerwał finansowanie tej procedury, teraz są obawy, że tego samego może zabronić też samorządom, które z własnej kieszeni pomagają niepłodnym parom. Do akcji wkracza bowiem Agencja Oceny Technologii Medycznych. Bez jej pozytywnej opinii samorząd nie będzie mógł rozpocząć żadnego programu polityki zdrowotnej. Agencja podlega oczywiście ministrowi, który w sprawie in vitro - podobnie jak w sprawie "tabletki po" - nie kryje swojego światopoglądu. A Piotr Świerczek idzie do Agencji i pyta, czy jej urzędnicy będą teraz kierowali się wytycznymi ministra czy, tak jak dotąd, naukowymi opracowaniami.

PO tabletce

Spór o to, czy mamy jeszcze do czynienia z nauką, czy może chodzi już wyłącznie o sumienie i przekonania, doskonale widać na przykładzie batalii o tak zwaną tabletkę "dzień po". Tabletkę dostępną od kilku miesięcy wyłącznie na receptę. Problem w tym, że jak pokaże teraz nasza reporterka, sumienie wielu lekarzom wypisywać takiej recepty nie pozwala. Odmawiając powtarzają argumenty ministra zdrowia - lekarza Konstantego Radziwiłła albo dodają swoje, także dające do myślenia. Daria Górka.

Tusk spotka się z Grupą Wyszehradzką

13 października szef Rady Europejskiej (RE) Donald Tusk spotka się w Bratysławie z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji - poinformowały służby prasowe RE.

Hofman: prezes zarządza tym konfliktem

- Konflikt pokoleniowy jest wpisany w politykę i to jest normalne - stwierdził były rzecznik PiS Adam Hofman, komentując w "Piaskiem po oczach" spór prezydenta Andrzeja Dudy i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak dodał, wskazując na rolę rolę prezesa PiS, "tym procesem także się zarządza".

Gronkiewicz-Waltz: nie będę się przed komisją wydawała na lincz

- To zastraszanie, szykanowanie, dręczenie, znęcanie się - tak o grzywnach nakładanych przez komisję weryfikacyjną mówiła w piątkowych "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz i powtórzyła, że nie stawi się na jej przesłuchania. Prezydent Warszawy zapowiedziała też, że nie będzie kandydować do zarządu Platformy Obywatelskiej. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Czarnecki i Janusz Zemke.

"Nie zbliża do celu". Szef NATO z dystansem o traktacie, za którym stoi laureat Nobla

"W rzeczywistości może zagrozić postępom, które poczyniliśmy przez lata w kwestii rozbrojenia" - tak oenzetowski traktat o zakazie broni jądrowej ocenił w piątek Jens Stoltenberg. Za dokumentem, do którego szef NATO odniósł się z takim dystansem, lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).

Spotkanie w Belwederze

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - głównym tematem rozmów były ustawy, dotyczące sądownictwa. "Różnice są głębokie, ale nie wykluczam, że prezes pojechał do prezydenta zasypać te rowy, a może przeciągnąć kogoś na swoją stronę" oceniał poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Zdaniem Krzysztofa Brejzy z PO, "Kaczyńskiemu się bardzo spieszy, zbliżają się wybory samorządowe (...) i prezes PiS musi być pewien, że prezydent jest sprowadzony do parteru".