Najnowsze

Najnowsze

Jedyny kandydat na premiera Katalonii nadal w areszcie

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny w środę nie zgodził się rozpatrzyć wniosku kandydata na premiera Katalonii, Jordi Sancheza, w sprawie zwolnienia go z aresztu. Przebywa on za kratami od października 2017 roku. Jego uwolnienie domagają się zwolennicy niepodległości Katalonii.

"Przypuszczam, że ta kategoria Żydów wcześniej lub później opuści nasz kraj!"

Gdy przemawiał w Sali Kongresowej, zebrani skandowali: śmielej! śmielej! Ale towarzysza Gomułki zachęcać nie było trzeba, bo państwowa machina uderzająca w Żydów była już wtedy rozpędzona. Przypomnimy, jak wyglądała propaganda, która doprowadziła do tego, że z kraju wyjechały tysiące osób. Słynne marcowe przemówienie I sekretarza KC PZPR stało się symbolem antysemickiej nagonki, ale na dobre trwała ona też w kontrolowanych przez władze mediach. Co pisała ówczesna prasa? O czym donosiły radio i telewizja i jaki to miało wpływ na Polaków? Cyprian Jopek przejrzał bogate archiwa z czasów PRL i rozmawiał z ludźmi, którzy w marcowych wydarzeniach brali udział.

"Zezwierzęcone typy biły z pasją". Jak zaczął się Marzec 1968

Dokładnie 50 lat temu - 8 marca 1968 roku - na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów zakończony brutalną interwencją milicji i "aktywu robotniczego". Od niego zaczęły się wydarzenia marcowe. Moralni zwycięzcy zostali wtedy pokonani. Po brutalnym stłumieniu buntu przez milicję, komunistyczna władza rozpętała antystudencką, antyinteligencką i antysemicką, brzemienną w skutki nagonkę.

Premier Morawiecki jedzie do Brukseli. Spotka się z Junckerem

W czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Brukseli, gdzie m.in. zaplanowano jego spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Szef polskiego rządu ma przedstawić tak zwaną "białą księgę" dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Rocznica Marca

W czwartek mija 50. rocznica studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rocznica, która przypada w napiętej atmosferze. Uczestnicy marca’68 liczyli, że pamięć o tamtych wydarzeniach pomoże w naprawie relacji polsko-żydowskich, cały czas mają nadzieję, ale coraz bardziej niepokoi ich działanie władz i retoryka antyżydowska.

Walka o Alfiego

Wielka Brytania i pytanie, które wraca - o zaprzestanie uporczywej terapii. Po śmierci Charliego Garda i walce rodziców o nieodłączanie chłopca od aparatury, rozpaczliwą walkę o życie prowadzą kolejni rodzice - dwuletniego Alfiego Evensa. Urodził się on z bardzo poważnie uszkodzonym mózgiem, żyje wyłącznie dzięki podłączeniu do specjalistycznych urządzeń. Ci pierwsi walkę przegrali, drudzy wciąż mają nadzieję, choć szanse prawne maleją. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Zatuszowane morderstwo

Czy wybuch w jednej z poznańskich kamienic miał zatuszować morderstwo? Są kolejne hipotezy, śledczy badają nowe wątki i szukają narzędzi zbrodni. O tragedii pisze „Głos Wielkopolski” przedstawiając motywy działania domniemanego sprawcy. A w tle jest zazdrość, zdrada, próba odejścia i pięć osób, które zginęły.

Cimoszewicz: osad braku zaufania w stosunkach z Izraelem pozostanie na długo

Jeżeli PiS wycofa się z krańcowo niemądrych zmian w ustawie IPN-owskiej, to w relacjach z USA tego typu przeszkody ustaną - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Dodał, że prawdopodobnie uda się wyjść z "krytycznej fazy" konfliktu z Izraelem, ale "osad braku zaufania zostanie na wiele lat". Gośćmi drugiej części programu byli Agnieszka Ścigaj i Jan Grabiec.

Kijów wzywa Polskę do "krytycznego i konstruktywnego" dialogu

"Ukraińskie społeczeństwo jest zaniepokojone kontrowersyjnymi zmianami w ustawodawstwie Polski oraz manipulacyjną retoryką niektórych polskich polityków i urzędników" - ogłosiło MSZ Ukrainy w komunikacie skierowanym do władz Polski. Zapewniło jednocześnie, że uważa Polskę za kraj przyjazny oraz dobrego sąsiada i zaapelowało o uczciwy dialog na temat konfliktów ze wspólnej przeszłości.

Propaganda '68

Gdy przemawiał w Sali Kongresowej, zebrani skandowali: śmielej! śmielej! Ale towarzysza Gomułki zachęcać nie było trzeba, bo państwowa machina propagandowa uderzająca w Żydów była już wtedy rozpędzona. Przypomnimy, jak wyglądała propaganda, która doprowadziła do tego, że z kraju wyjechały tysiące osób. Słynne marcowe przemówienie I sekretarza KC PZPR stało się symbolem antysemickiej nagonki, ale na dobre trwała ona też w kontrolowanych przez władze mediach. Co pisała ówczesna prasa. O czym donosiły radio i telewizja i jaki to miało wpływ na Polaków? Cyprian Jopek przejrzał bogate archiwa z czasów PRL i rozmawiał z ludźmi, którzy w marcowych wydarzeniach brali udział.

Cimoszewicz: osad braku zaufania w stosunkach z Izraelem pozostanie na długo

Jeżeli PiS wycofa się z krańcowo niemądrych zmian w ustawie IPN-owskiej, to w relacjach z USA tego typu przeszkody ustaną - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Dodał, że prawdopodobnie uda się wyjść z "krytycznej fazy" konfliktu z Izraelem, ale "osad braku zaufania zostanie na wiele lat".

Adam Michnik: nikt się nie spodziewał, że nagle całe pokolenie wypluje knebel

Nie wyjechałem z Polski, bo uważałem, że nie mogę się poddać. Byłem zdania, że wielu ludzi, którzy wyszli na wiec na uniwersytecie i dostali pałami za mnie, odczytaliby to jako rodzaj zdrady - przyznał w "Tak jest" w TVN24 Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" i opozycjonista z czasów PRL. Wspominał wydarzenia z marca 1968 roku.

Za wypadek Szydło odpowie na razie tylko kierowca seicento

Prokuratura zapewniała, że w sprawie wypadku limuzyny z kolumny Beaty Szydło policja zajmie się badaniem możliwego wykroczenia kierowcy BOR. Policja odpowiada, że sprawą się nie zajmuje. Prokuratura zajmuje się za to domniemaną winą kierowcy seicento, Sebastiana K., a pozostałe wątki chce ewentualnie zbadać dopiero po prawomocnym wyroku w jego sprawie. Wszystko po to, żeby - jak tłumaczy - nie ograniczać "swobody sądu w całościowej ocenie zdarzenia".

Specjalna misja europarlamentu pojedzie na Słowację

Parlament Europejski zdecydował, że w czwartek na Słowacji rozpocznie się specjalna misja europarlamentu w związku z zabójstwem w tym kraju dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W misji wezmą udział europosłowie, w tym Ryszard Czarnecki (PiS).

Adam Michnik o marcu '68: "Nikt nie spodziewał się takiej reakcji"

W specjalnym wydaniu programu Tak jest gościem Andrzeja Morozowskiego był Adam Michnik - redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", a przede wszystkim uczestnik wydarzeń z marca 1968 roku. W rozmowie Michnik wspomina genezę wielkiego protestu sprzed pięćdziesięciu lat, jego konsekwencje oraz dokonuje analizy porównawczej ówczesnej sytuacji z obecną.

"Nowy skład KRS będzie w oczywisty sposób sprzeczny z określonym przez Konstytucję"

"Powołanie do Rady przez Sejm 15 sędziów jest jawnym złamaniem prawa zawartego w ustawie zasadniczej. Nadto nowy skład KRS będzie w oczywisty sposób sprzeczny ze składem Rady określonym przez Konstytucję" - podkreślili w oświadczeniu przesłanym redakcji tvn24.pl były I prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz i profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prokuratura zabezpieczyła cały gruz z kamienicy. Szukają narzędzia zbrodni

Prokuratura przesłuchuje świadków, policjanci przeszukują gruzowisko. W zawalisku po kamienicy chcą znaleźć narzędzie zbrodni. - Zabezpieczyliśmy cały gruz. Jest on wywożony w miejsce, gdzie może być składowany i poddany szczegółowym oględzinom. Te cały czas prowadzimy - powiedziała w środę Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Otruty szpieg walczy o życie, rosyjskie MSZ zabiera głos

66-letni były podwójny rosyjski agent Siergiej Skripal i jego 33-letnia córka trafili w krytycznym stanie do brytyjskiego szpitala, otruci niezidentyfikowaną substancją. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zabrała w środę głos w tej sprawie i oświadczyła, że sprawa ta jest wykorzystywana do intensyfikowania kampanii antyrosyjskiej.