Najnowsze

Najnowsze

Gersdorf: przepraszam za słowa o 10 tysiącach złotych

Nie okazałam właściwej wrażliwości mówiąc o pensji sędziego na poziomie 10 tysięcy złotych jako o niewygórowanej, przepraszam - powiedziała w poniedziałek na konferencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości - mówiła odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Waszyngton chce rozszerzyć sankcje wobec Rosji. Komisja Europejska ma obawy

- Uruchomiliśmy wszelkie kanały dyplomatyczne, żeby przedstawić je stronie amerykańskiej - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas, odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące planów amerykańskich kongresmenów, którzy porozumieli się w sprawie nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie – potwierdziło biuro prasowe sanktuarium. Prezydent przybył do sanktuarium jasnogórskiego z prywatną wizytą; wziął udział w wieczornej codziennej modlitwie - Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej - zaznaczono.

"KRS chce wziąć udział w pracach nad projektem ustawy o sądownictwie"

Oceniamy pomysł zawetowania dwóch ustaw bardzo dobrze - powiedział przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Krajowa Rada Sądownictwa deklaruje chęć wzięcia udziału w pracach powołanego przez prezydenta zespołu, który ma opracować projekt ustawy o sądownictwie - dodał.

"Konała w męczarniach". Właściciel nie miał zamiaru pomóc, odebrali mu psa

Nie wiadomo, jak długo nie była leczona. Wiadomo, że jej stan jest fatalny. Odebrana 6-letnia suka miała 12-centymetrowego guza, ostre zapalenie skóry i pasożyty serca. - Jej właściciel przyznał, że nie jechał z nią do weterynarza, by nie pobrudziła mu samochodu - mówi przedstawiciel Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Zaatakował ludzi piłą łańcuchową. Pościg, policja publikuje zdjęcia

Napastnik zaatakował ludzi piłą łańcuchową w miasteczku Szafuza w północnej Szwajcarii - podała policja. Co najmniej pięć osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Funkcjonariusze donoszą, że atak ten nie jest "aktem terrorystycznym". Policja zidentyfikowała już napastnika, jednak pozostaje on nadal na wolności.

Reforma sądownictwa. Teksty Bodnara, Loski, Dorna i Kowala dla Magazynu TVN24

"Ta zmiana dotyczy każdego", "PiS dostał instrument, by wreszcie urwać łeb hydrze i wdeptać w ziemię przeciwników", "Nie będzie jak w Holandii, Hiszpanii czy w Stanach", "Ktokolwiek uważa państwo za cel ostateczny, ten szkodzi rzeczywistemu i trwałemu dobru narodów". Przypominamy wszystkie teksty Magazynu TVN24 dotyczące projektu nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Komisja Europejska: do sprawy Polski odniesiemy się w środę

Komisja Europejska ostrożnie reaguje na dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy - relacjonował z Brukseli reporter TVN24 Maciej Sokołowski. Rzecznik Komisji Margaritis Schinas zapowiedział w poniedziałek, że instytucja ta odniesie się do sprawy Polski dopiero po środowym kolegium komisarzy.

Naloty straży granicznej na fabryki tytoniu

Nawet 1,2 miliona złotych mogłyby wynieść straty Skarby Państwa, gdyby dopiero co zarekwirowany nielegalny tytoń trafił na rynek. Straż graniczna zlikwidowała trzy profesjonalne linie do produkcji tzw. krajanki. Funkcjonariusze swoje działania udokumentowali i pochwalili się tym w sieci.

Prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Co zawiera ustawa?

Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom - to główne zapisy nowelizacji przepisów o ustroju sądów.

Le Monde: pierwszy akt niezależności prezydenta wobec prezesa PiS

Czy weto Andrzeja Dudy uspokoi polską ulicę? - pyta w pierwszym komentarzu po prezydenckiej zapowiedzi zablokowania dwóch ustaw o sądownictwie "Le Monde" w poniedziałkowe popołudnie. Francuski dziennik twierdzi, że Andrzej Duda w końcu pokazał niezależność - relacjonowała z Paryża korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Przekonała prezydenta, mówiąc, że nie chce wracać do PRL. "Nie mam ochoty jeszcze raz"

Co sprawiło, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować dwie z trzech ustaw PiS w sprawie sądów? Jak sam powiedział, wpływ na niego miała "przede wszystkim" rozmowa z Zofią Romaszewską. To jedna z legend czasów PRL, która z poświęceniem broniła opozycjonistów przed komunistycznym wymiarem sprawiedliwości. Miała powiedzieć prezydentowi, że nie chce wracać do czasów i państwa, w którym "prokurator w zasadzie mógł wszystko".

Weto i co dalej? Możliwe scenariusze

Prezydenckie weto może odrzucić Sejm większością trzech piątych (60 procent) głosów, a jeżeli go nie odrzuci, ustawy przestają istnieć. Po ogłoszeniu w poniedziałek przez Andrzeja Dudę decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw pojawiają się pytania o "ciąg dalszy". Czy PiS-owi uda się zgromadzić większość niezbędną do odrzucenia weta? I czy w ogóle podejmie tę próbę, tym bardziej że prezydent zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw?

"Prezydent stanął po stronie światła. To wielki sukces Polaków"

- To wielki sukces nas Polaków, którzy pokazali, że nie jest im wszystko jedno, że potrafią zamanifestować swoją wolność - mówił dzisiaj w Katowicach sędzia Krystian Markiewicz, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, komentując decyzję Andrzeja Dudy. Równocześnie wyraził nadzieję, że prezydent zawetuje również trzecią ustawę.

Weto prezydenta Dudy najważniejszą wiadomością dnia w zachodnich mediach

W poniedziałek, tuż przed południem czasu polskiego, serwisy internetowe największych mediów w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały czytelników o zapowiedzi zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę weta w kwestii dwóch ustaw o sądownictwie przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Głównie miejsce w serwisach międzynarodowych poświęciła Polsce stacja CNN, brytyjskie BBC, agencja Bloomberg, dzienniki "Guardian" i "Financial Times". "The New York Times" uznał z kolei informację z Warszawy za najważniejszą w tamtym momencie w polityce międzynarodowej.