Najnowsze

Najnowsze

Debata tak nudna, że parlamentarzysta zasnął

O tym, że polityczne debaty potrafią być nudne, wie chyba każdy. Jak się okazuje, potrafią zanudzić nawet samych polityków. W brytyjskim parlamencie, kiedy konserwatysta Ken Clarke mówił o swoim pragnieniu pozostania w Unii Europejskiej i jednolitym rynku po brexicie - jego partyjny kolega - Desmond Swayne - uciął sobie drzemkę.

"Nadzieja na trwałe obniżenie napięć na Półwyspie Koreańskim"

Sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział we wtorek na międzynarodowym spotkaniu w sprawie Korei Północnej, zwołanym przez Kanadę i USA, że świat nigdy nie zaakceptuje statusu państwa nuklearnego dla tego kraju. We wnioskach po rozmowach nie wykluczono dodatkowych sankcji.

Przywódca "rewolucji parasolek" skazany

Joshua Wong, przywódca tak zwanej rewolucji parasolek, został skazany w środę już po raz drugi za udział w protestach z 2014 roku. Ich uczestnicy domagali się zachowania autonomii Hongkongu i w pełni demokratycznych wyborów regionalnych.

"Europejscy sojusznicy odkryli, że dzięki naciskom mogą powstrzymać Trumpa"

Zdaniem tygodnika "The Economist" fakt, że prezydent Donald Trump nie wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, to w dużej mierze efekt działania sojuszników, którzy odwiedli go od zerwania umowy. Europejscy partnerzy odkryli, że uporczywe naciski mogą powstrzymać Trumpa od realizacji pewnych pomysłów - ocenia magazyn.

"Wesprzemy Komisję". Kanclerz Austrii o sprawie Polski

W wywiadzie dla środowego wydania niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował swe wsparcie dla Komisji Europejskiej w jej sporze z Polską o zasady reformowania wymiaru sprawiedliwości.

Stary problem - nowe otwarcie

Stary problem - nowe otwarcie. Nowy szef polskiej dyplomacji umówiony na spotkanie z wiceszefem Komisji Europejskiej, a przy okazji zapowiada, że sprawą artykułu 7 zastosowanego wobec Polski powinien zająć się unijny Trybunał Sprawiedliwości. Czy to pomysł równie ryzykowny dla rządu jak zaproszenie do Warszawy Komisji Weneckiej?

Brak kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Nabór trwa, ale bez kandydatów. Jak dotąd nikt nie zgłosił się do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nikt nie chce być kojarzony z polityką - tłumaczą sędziowie, którzy protestują przeciwko zmianom wprowadzonym przez ministra Ziobrę. Sędziowie bojkotują sprawę, politycy Platformy, Nowoczesnej i PSL-u też. Opozycja zdecydowała, że swoich kandydatów nie wystawi.

Smok wawelski szuka opiekuna

Powinien być odpowiedzialny i dostępny przez całą dobę. - Musi być też odważny, nie może bać się zaglądać w paszczę smoka - dodaje rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Nowoczesna złoży dwa projekty. Jeden dotyczący aborcji

Nowoczesna na zakręcie. Jej liderzy na naradzie. I nie było to podobno miłe spotkanie. Mocne słowa, twarde oskarżenia - wszystko po niesławnym głosowaniu w Sejmie w sprawie przepisów antyaborcyjnych. Obywatelski projekt, który miał je złagodzić przepadł, bo wielu posłów Nowoczesnej w głosowaniu po prostu nie wzięło udziału. Partia robi krok naprzód i wychodzi z postulatem - złoży dwa projekty ustaw. Jeden o związkach partnerskich, drugi - liberalizujący prawo aborcyjne.

Nocny telefon zaufania. Ratuje dzieci dzięki darczyńcom

116 111 - ten numer działa i pomaga. Także nocą. Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste, bo rząd cofnął dotację dla telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pieniądze na szczęście znalazły się gdzie indziej. I dzięki temu wiele dzieci znalazło pomoc - nierzadko w ostatniej chwili.

Zmiany w programie 500 plus? Premier nic nie wie

Rządowy dwugłos w sprawie 500 plus. Była premier Beata Szydło mówi o rozszerzeniu programu także na pierwsze dziecko. Premier Mateusz Morawiecki o sprawie dowiaduje się z mediów. Wbrew temu, co twierdzi zdymisjonowana szefowa rządu - gabinet Morawieckiego takimi pomysłami w ogóle się nie zajmował. Jest zatem dementi, ale i wewnętrzny problem.

Policjanci wytropili prom. Paralotnią

Nietypowa akcja PROM na Podlasiu. Bo z Biebrzy zniknęła... przeprawa dla samochodów. Zguba mała nie jest, ale z lądu trudno było ją wytropić. Dlatego miejscowy dzielnicowy z kolegą ze straży gminnej wsiedli na paralotnię, polecieli i zwyciężyli.

"Nie" dla uchodźców to na Węgrzech już przeszłość

Viktor Orbán znów zaskakuje polski rząd: węgierski premier nie wyklucza przyjmowania uchodźców. Stawia jednak warunek - to Budapeszt zdecyduje, kto trafi do jego kraju. Co więcej, okazuje się, że trzy tysiące uchodźców już tam jest, o czym sami Węgrzy dowiedzieli się przypadkiem. Co na to rząd w Warszawie?

Raport dotyczący demokracji. Polska z nieco gorszym wynikiem

W 2017 roku demokracja na świecie przechodziła najpoważniejszy kryzys od ponad dekady - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Freedom House. W krajach uznanych za "nie wolne" żyje 37 procent ludności świata. Polska jest krajem "wolnym", ale jej wynik spadł o 4 punkty rok do roku.

Jarosław Kaczyński uczcił pamięć matki

Ważna jest nasza wspólna ojczyzna Polska i ważne są te małe ojczyzny, a dla mamy Starachowice taką ojczyzną były - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył we mszy odprawionej w starachowickim kościele w przeddzień piątej rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi.

270 pozwów przeciwko katalońskiej policji

Do sądów w Katalonii wpłynęło ponad 270 pozwów przeciwko policji interweniującej podczas październikowego referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie. Dotyczą one zarówno funkcjonariuszy wysłanych przez Madryt, jak i lokalnych policjantów.

Gaz łzawiący i starcia z policją w Kijowie

W ukraińskiej Radzie Najwyższej (parlamencie) we wtorek rozpoczęło się drugie, ostatnie czytanie ustawy o reintegracji terytoriów w Donbasie znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Podczas obrad przed budynkiem doszło do protestów i starć z policją.

Papież spotkał się z ofiarami pedofilów. "Płakał z nimi"

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Chile z grupą ofiar księży-pedofilów - poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. Jak dodał, rozmowa miała ściśle prywatny charakter. - Nie uczestniczył w niej nikt inny oprócz Franciszka i ofiar wykorzystywania - oświadczył Burke.

Cena zdrowia

Chorym Polakom na razie pozostaje do wyboru brak lekarza albo lekarz zmęczony - jak mówią nam bohaterowie reportażu. To rezydenci z Leszna, jedynego szpitala w powiecie liczącym ponad 120 tysięcy mieszkańców. W porównaniu do swoich kolegów w Niemczech miesięcznie pracują nawet 100 godzin więcej, choć paradoksalnie mniej mają czasu dla pacjentów i mniej zarabiają.

Dwa światy

Dowód na to, że tak w Polsce nie musi być. To Centrum Onkologii w Bydgoszczy - bez kolejek, bez braków kadrowych, bez długów i bez biurokracji. Choć trafiają tam pacjenci ze śmiertelną diagnozą, wszyscy sobie ten szpital chwalą. Gdzie leży klucz do tego sukcesu?

Generał Różański: ręczę swoją osobą za generała Kraszewskiego

- Generała Jarosława Kraszewskiego znam kilkanaście lat. Gdyby ktoś mnie spytał, czy mogę ręczyć za tego oficera, z całą odpowiedzialności powiem: tak, z całą pewnością mogę ręczyć swoją osobą. To jest prawy i wartościowy oficer - mówił w "Kropce nad i" TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Niemiecka robota

Historia młodej lekarki, która mimo, że wcześniej tego nie planowała, wyjechała do pracy w Niemczech. Ma jeden etat, w jednym szpitalu i choć miesięcznie pracuje nawet o 100 godzin mniej niż jej koledzy w Polsce, zarabia więcej niż oni. Ale, jak twierdzi, nie to liczy się najbardziej. Chodzi o coś innego, o czym mówią też pozostali Polacy pracujący w tym samym niemieckim szpitalu.

Generał Różański: ręczę swoją osobą za generała Kraszewskiego

- Generała Jarosława Kraszewskiego znam kilkanaście lat. Gdyby ktoś mnie spytał, czy mogę ręczyć za tego oficera, z całą odpowiedzialności powiem: tak, z całą pewnością mogę ręczyć swoją osobą. To jest prawy i wartościowy oficer - mówił w "Kropce nad i" TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.