Najnowsze

Najnowsze

Kadra wylądowała. "Jesteśmy z wami"

Piłkarze wrócili do kraju po nieudanych mistrzostwach świata. Na lotnisku Chopina przywitało ich kilkuset kibiców. "Polacy, jesteśmy z wami" - śpiewali nieśmiało niektórzy z nich.

Zachód ostrzega Rumunię. "Zmiany w prawie mogą zaszkodzić"

Dwanaście państw zachodnich, w tym USA, Niemcy i Francja, ostrzegły Rumunię w wydanym w czwartek wspólnym oświadczeniu, by nie wprowadzała planowanych zmian w prawie karnym. Ich zdaniem mogą one "osłabić rządy prawa lub zdolność Rumunii do walki z przestępczością, czy korupcją".

Prezydent: Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa

Ważne jest, żeby Służba Więzienna była formacją nowoczesną, która odpowiada na wszystkie wyzwania nowoczesnego świata, przede wszystkim wyzwania w formie zagrożeń - mówił prezydent podczas obchodów święta Służby Więziennej. - Chce z całą mocą powiedzieć jedno: pełnicie jedną z absolutnie najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa - podkreślił.

"Nie wiem, jaki tytuł będzie miała Gersdorf, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym"

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego o pozostaniu Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego nic nie wnosi, ona nie ma żadnych podstaw prawnych - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Po 4 lipca Gersdorf nie będzie już prezesem sądu, nie wiem, jaki będzie miała tytuł, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym - wtórował mu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Z kolei zdaniem byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego, sędziom "należy się uznanie za ich postawę". - Żaden demokratyczny kraj tego nie ćwiczył - dodał.

Więzienie za zamieszki po śmierci Igora Stachowiaka

Sześć miesięcy więzienia i obowiązek wykonywania prac społecznych przez pół roku - taki wyrok usłyszał mężczyzna, który dwa lata temu wziął udział w zamieszkach przed komisariatem policji Wrocław-Stare Miasto. Protestowano tam po śmierci Igora Stachowiaka. Wyrok nie jest prawomocny.

Najmniejszy żółw na świecie zamieszkał we wrocławskim zoo

Samice rozmiarem nie przekraczają 11 centymetrów, samce są jeszcze mniejsze. W polskich ogrodach zoologicznych takiego jeszcze nie było. Niezwykle rzadki żółw plamisty został przekazany wrocławskiemu zoo przez holenderską fundację zajmującą się ochroną tych gadów. To duży kredyt zaufania i duża odpowiedzialność - przyznają pracownicy zoo i liczą, że już niedługo do malca dołączy samica, z którą stworzą razem parę hodowlaną.

"Przelana czara goryczy". Policjanci rozpoczną protest

Oflagowane jednostki i niewypisywanie mandatów - między innymi takie działania zapowiada Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, który zdecydował o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Ma się ona oficjalnie rozpocząć 10 lipca. MSWiA mówi, że chce dialogu. O tym zapewniają też sami funkcjonariusze, ale chcą zmian.

"Czarny piątek" w służbie zdrowia. Protest personelu medycznego

Fizjoterapeuci, psycholodzy, dietetycy, oraz inni pracownicy medyczni i niemedyczni stanęli dziś na znak protestu na schodach poznańskiego szpitala. Ubrani na czarno, mówią wprost: czujemy się oszukani. Mówią, że minister w lutym obiecał dialog z wszystkimi zawodami medycznymi, a do tej pory nie udało im się porozmawiać. - Naszym głównym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, skrócenie kolejek, poprawa warunków pracy i płacy wszystkich grup zawodowych - apeluje jedna z protestujących.

EU leaders agree over a new migration policy. Poland and Hungary delighted

European Union leaders agreed on Friday to set up joint asylum processing sites and restrict migrants' moves with the bloc, responding to concerns from Rome and Berlin at a hard-fought summit. "All the measures in the context of these controlled centres, including relocation and resettlement, will be on a voluntary basis," said the leaders' joint statement, agreed after nine hours of negotiations. The 28 EU leaders also agreed to tighten their external border more, increase financing for Turkey, Morocco and Northern African states to prevent migration to Europe.

Na mundialowego gola z akcji czekamy od 16 lat

Na gola strzelonego przez Polaków w mundialowej rywalizacji z gry, a nie stałego fragmentu, czekamy od 16 lat z ogonkiem. Ostatnim, który tej sztuki dokonał, był Paweł Kryszałowicz, w dalekiej Korei Południowej.

Tak mało w jednym spotkaniu nie biegała żadna drużyna

Miało być zaangażowanie, walka i zwycięstwo. To ostatnie było, ale z resztą Polacy w starciu z Japonią mieli problem. Meczem w Wołgogradzie piłkarze Adama Nawałki wyskoczyli na czoło jednej z mundialowych klasyfikacji. Niestety, tej niechlubnej.

"Wszyscy trochę wygrali"

Kompromis osiągnięty na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.

Israeli Ambassador: we return to normal, friendly relations

"We return to normal, good, friendly relations between both countries," said Israeli Ambassador to Poland Anna Azari to the media, commenting on the changes made to the bill on the Institute of National Remembrance. "There never was any shutdown in Israeli-Polish relations, but last five months were very difficult," she added.

Wielki pożar na autostradzie. Paraliż w największym mieście Afryki

Co najmniej pięć osób nie żyje, a cztery trafiły do szpitala wskutek pożaru, który wybuchł na autostradzie w Lagos w Nigerii, po tym gdy na jezdni przewróciła się cysterna. Władze wstępnie podały, że przyczyną wywrócenia się samochodu była awaria hamulców, w wyniku czego na drogę rozlał się olej napędowy. Ten w konsekwencji uległ zapaleniu, co doprowadziło do pożaru. Doszczętnie spłonęło ponad 50 pojazdów. Według różnych źródeł liczba ofiar śmiertelnych waha się od pięciu do dziewięciu osób. Wypadek sparaliżował ruch w Lagos - stolicy Nigerii, a zarazem największym mieście Afryki zamieszkałym przez 21 milionów ludzi.

Premier: zasadniczo wzrosła pozycja Grupy Wyszehradzkiej

Negocjacje w sprawie systemu relokacji uchodźców były bardzo trudne, ale zakończyły się ogromnym sukcesem Polski i potwierdzeniem w pełni naszego stanowiska w tej sprawie - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzrosła także pozycja Grupy Wyszehradzkiej.