Najnowsze

Najnowsze

Kolizja przy wyjściu z portu. Kuter zatonął

Trwają poszukiwania dwóch członków załogi niewielkiego kutra, który zatonął w poniedziałek po kolizji z rosyjskim tankowcem w pobliżu portu w Barcelonie. Pozostałych dwóch rybaków zostało uratowanych przez załogę rosyjskiej jednostki.

"Jak Gwiezdne wojny". Egzoszkielet pozwala znowu chodzić

- Wygląda to, jak Gwiezdne wojny. Jestem jak robot - tak swoje wrażenia określa Dariusz Plinta, który przez 12 lat nie mógł wstać. Po wypadku na rowerze został w znacznej mierze sparaliżowany. Teraz może jednak znów cieszyć się ze stawiania kroków. Wszystko dzięki zaawansowanej technice pod postacią egzoszkieletu. Materiał programu "Polska i Świat".

Eksplozja w zatłoczonej dzielnicy

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego przyznali się do przeprowadzenia w poniedziałek ataku terrorystycznego w zdominowanej przez szyitów dzielnicy Bagdadu. W eksplozji samochodu pułapki zginęło co najmniej 13 osób, a 33 zostały ranne.

Przyjęło je 1,5 miliona kobiet. Wystarczyła jedna do tragicznych skutków

Przez wiele lat kobietom zapisywano lek Primodos. Była to forma testu ciążowego w postaci pigułki. Po latach pojawiają się poważne wątpliwości, czy połykając ją nie narażały się na drastyczne konsekwencje - ciężkie wady i deformacje swoich dzieci. Leku nie przebadano przed skierowaniem do sprzedaży. Materiał "Polska i Świat".

"Do prezydenta dotarły głosy emerytowanych generałów"

- Trochę mnie ten list zaskoczył, ale odbieram go pozytywnie - stwierdził generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komentując informacje o wysłaniu przez Andrzeja Dudę listu do Antoniego Macierewicza. - Upomina się o sprawę ważną, oczywistą - mówi natomiast były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Okręty NATO opuściły Ukrainę. Na czele Polacy

Grupa okrętów NATO przewodzona przez polski ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę. Jednostki sojusznicze, którą pełni na wodach Morza Czarnego i Śródziemnego.

Pierwsza debata i od razu spięcie. "Okłamuje pani wyborców"

Burzliwy przebieg miała w poniedziałek wieczorem telewizyjna debata pięciu najpoważniejszych kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji. Do szczególnie ostrej wymiany zdań doszło między faworytami- liderką skrajnej prawicy Marine Le Pen a socjaldemokratą Emmanuelem Macronem. Według sondaży to on wygrał potyczkę na słowa.

Dyktator z generałem na barana

Korea Północna testuje nowy silnik rakietowy i ogłasza zwycięstwo. Serię zdjęć z pomyślnych prób pokazuje państwowa telewizja. Na nich uradowany Kim Dzong Un, wiwatujący żołnierze i nietypowa sytuacja - generał na plecach przywódcy.

Pierwsze kroki po 12 latach. Dzięki technologii

Przez dwanaście lat był przykuty do wózka - o samodzielnym spacerze mógł pomarzyć. Dziś Dariusz Plinta staje na własnych nogach. Wszystko dzięki specjalnemu egzoszkieletowi. Robotyka rodem z science-fiction wykorzystywana w rehabilitacji.

Tabletki miały zwiastować radość, mogły zabijać

Szokujące dane, które ujrzały światło dzienne. Niemieckie doustne testy ciążowe - masowo używane w latach 60. i 70. w Wielkiej Brytanii - mogą być odpowiedzialne za liczne wady u dzieci i wiele martwych urodzeń. Lek nie został przebadany zanim trafił na rynek. O jego szkodliwości miał wiedzieć brytyjski rząd, ale nic z tą wiedzą nie zrobił.

Sadzonkami w ministra Szyszkę

Nowej ustawy nadal nie ma, dlatego mieszkańcy wielu miast biorą sprawy w swoje ręce i sadzą drzewa - na potęgę. To ma być sprzeciw wobec prawa, które stworzył minister Szyszko. Na rękę społecznikom nie idą jednak Kielce. Tam prezydent zgody na sadzenie dębów nie wydał, bo nie chciał uczestniczyć w proteście antyrządowym.

Co wolno europosłom?

Biuro finansowe parlamentu europejskiego wzięło na celownik deputowanych z Polski, a dokładniej to, kogo zatrudniali w swoich biurach. Według "Newsweeka" sprawa dotyczy siedmiorga polityków - pięciorga z PiS, i po jednym z PSL i PO. Ci reprezentujący partię rządzącą nie komentują sprawy. Nam udało nam porozmawiać z pozostałymi - którzy potwierdzają ustalenia tygodnika.

Prezydent pisze do Antoniego Macierewicza. Jest odpowiedź MON

Prezydent Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - wynika z treści listu prezydenta do szefa MON, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Wieczorem w poniedziałek resort wydał komunikat w tej sprawie.

"Bardzo się cieszę, że pan prezydent się obudził"

Mam nadzieję, że to jest tylko początek i prezydent od sprawy attache wojskowych przejdzie do poruszenia kwestii dymisji najważniejszych generałów - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO i były wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Skomentował w ten sposób list skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do szefa MON Antoniego Macierewicza.

"Dopuszcza się szarlatanów do dyskusji akademickiej"

- To jest pozorny argument, że mamy do czynienia z demokratyzacją. Czy wobec tego ludzi do filharmonii wybiera się według tego jak oni grają czy wybiera się ich przez głosowanie? Jak się wybiera lekarzy? Egzamin lekarski się składa przed kim? - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska o planowanych zmianach w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Bardzo się cieszę, że pan prezydent się obudził"

Mam nadzieję, że to jest tylko początek i prezydent od sprawy attache wojskowych przejdzie do poruszenia kwestii dymisji najważniejszych generałów - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO i były wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Skomentował w ten sposób list skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do szefa MON Antoniego Macierewicza.

"Dopuszcza się szarlatanów do dyskusji akademickiej"

- To jest pozorny argument, że mamy do czynienia z demokratyzacją. Czy wobec tego ludzi do filharmonii wybiera się według tego, jak oni grają, czy wybiera się ich przez głosowanie? Jak się wybiera lekarzy? Egzamin lekarski się składa przed kim? - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska o planowanych zmianach w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Czy książki będą droższe? Spór o pomysł jednolitej ceny

Jednolita cena książki to propozycja Polskiej Izby Książki. Zmiany zakładają, że książka przez rok od premiery będzie miała stałą ceną. Pomysłodawcy chcą w ten sposób pomóc małym księgarniom. I zapewniają, że mają wsparcie ministra kultury. Przeciwnicy tego projektu ostrzegają - zapłacimy więcej za książki, a małym księgarniom ta ustawa i tak nie pomoże. O cenach książek i stanie polskiego czytelnictwa dyskutowali też goście programu Tak Jest.