Odwrócili się plecami do tonącego okrętu

Tonął zaledwie kilkadziesiąt sekund. Teraz, już zatopiony, ma przyciągać turystów do wybrzeży Nowej Południowej Walii. Mowa o HMAS Adelaide - niegdyś dumnej fregacie rakietowej australijskiej marynarki wojennej.

Pokłóciła się z mężem, zabiła troje dzieci

Najpierw kłótnia domowa, a potem wielki dramat. Amerykanka ze stanu Nowy Jork wsadziła dzieci do samochodu i wjechała z nimi do rzeki Hudson. Zginęły cztery osoby: matka, dwaj chłopcy w wieku 5 i 2 lat oraz 11-miesięczna dziewczynka.

"Tusk straci wiarygodność", jeśli nie spotka się z Obamą

Polacy są coraz bardziej nerwowi z powodu braku dostępu do przywódców USA, a premier Donald Tusk straci wiarygodność, jeśli do końca kwietnia 2009 r. nie dojdzie do jego spotkania z Barackiem Obamą - wynika z depeszy amerykańskiej ambasady w Warszawie datowanej na 20 marca 2009 r. To kolejny polski wątek w dyplomatycznych przeciekach Wikileaks.

Fukushima nie przestaje się trząść

Trzęsienie ziemi o sile 5,8 st. w skali Richtera nawiedziło we wtorek północną Japonię - podaje Reuters. Epicentrum było znów w prefekturze Fukushima, która boleśnie odczuła skutki wielkiego trzęsienia z marca.

Bieber "olał" dzieci, Netanjahu odwołał spotkanie?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwołał spotkanie z gwiazdą pop - Justinem Bieberem. Powodem miał być fakt, że piosenkarz nie chciał, by w spotkaniu uczestniczyli uczniowie, którzy zdążyli wysiąść ze szkolnego autobusu, zanim trafiła w niego rakieta wystrzelona przez Hamas.

"Mamy do czynienia z nowym rodzajem mordercy"

Właśnie minęło pół wieku od rozpoczęcia najbardziej wyczekiwanego procesu sądowego od czasów Norymbergi. Kilkanaście miesięcy później oskarżony Adolf Eichmann, główny koordynator i wykonawca zbrodniczego planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej został w nim skazany na śmierć. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem właśnie udostępnił w internecie wielogodzinne nagranie wideo z sali sądowej.

Źródła zamachu w Mińsku są na szczycie władzy?

Kto dokonał poniedziałkowego zamachu w metrze w Mińsku? Wciąż nie ma odpowiedzi na to pytanie. Białoruskie KGB wysunęło trzy teorie dotyczące tego zamachu: jedna mówi o tym, że mogli go dokonać ekstremiści, ale ludzie niezbyt w to wierzą, mówiąc, że na Białorusi nie ma po prostu takich organizacji ekstremistycznych, które mogłyby przeprowadzić tak wielki zamach. Coraz częściej pojawiają się sugestię, że być może za zamachem stoi jeden z klanów walczących o wpływy na szczytach białoruskiej władzy.

Katechizm "zawieszony" za słowa o antykoncepcji

- Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod antykoncepcji? - Tak, może i powinna być odpowiedzialna w swej zdolności dawania życia - taka odpowiedź na pytanie stała się powodem zawieszenia dystrybucji włoskiej wersji katechizmu Kościoła katolickiego dla młodych wiernych pod nazwą "YouCat".

Pijani Anglicy rządzą Salou

Alkohol, tłumy młodych ludzi i głośna muzyka na hiszpańskich plażach. W katalońskim kurorcie Salou na Costa Dorada rozpoczął się kontrowersyjny, coroczny zjazd brytyjskiej młodzieży.

Rebelianci proszą o broń

Libijscy rebelianci walczący z siłami Muammara Kaddafiego poprosili o broń kraje, które uznały utworzoną przez nich Narodową Radę Libijską za jedynego reprezentanta Libii. UE nie doszła natomiast do porozumienia co do koncepcji wojskowej operacji humanitarnej w Libii. Planom sprzeciwiła się Szwecja.

Medal od Miedwiediewa dla Hermaszewskiego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew udekorował wielu astronautów i kosmonautów z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina. Wśród nagrodzonych jest jedyny Polak, który był w kosmosie, Mirosław Hermaszewski. Podczas obchodów rocznicowych, rosyjski prezydent zadeklarował, że "przestrzeń kosmiczna jest dla nas priorytetem".

Miedwiediew "rozważa" konkurowanie z Putinem

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że rozważa możliwość ubiegania się o drugą kadencję. Decyzję podejmie w "krótkiej perspektywie". Subtelnie skrytykował też swojego niegdysiejszego patrona, Władymira Putina, mówiąc, że ostatnie 10 lat były dla Rosji w wymiarze gospodarczym dobre, ale trzeba iść dalej. Napięcie między Miedwiediewem a Putinem rośnie, wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Wywiady Chin i USA razem o Korei Płn.

Wywiady USA i Chin potajemnie wymieniają się informacjami na temat Korei Północnej - twierdzi australijski dziennik "The Age", powołując się na przekazane im przez Wikileaks amerykańskie depesze dyplomatyczne. Wysokiej rangi pracownicy wywiadów obu krajów mieli odbyć długie dyskusje w 2009 roku.

Dyktator z przesłuchania trafił do szpitala

Były autorytarny prezydent Egiptu, Hosni Mubarak, prosto z pierwszego przesłuchania w śledztwie przeciwko niemu, trafił do szpitala z powodu problemów z sercem. 82-letni polityk jest podejrzany o korupcję i defraudację państwowych pieniędzy. Już podczas rewolucji, która pozbawiła go stanowiska, pojawiały się doniesienia o jego złym stanie zdrowia.

Chiny upominają Tokio ws. Fukushimy

Chiński premier Wen Jiabao "wyraził zaniepokojenie" sytuacją w elektrowni Fukushima I, podczas rozmowy telefonicznej z premierem Japonii. Niezależnie od rozmowy z Chińczykiem, Naoto Kan zadeklarował, że chce zakończyć kryzys w elektrowni "za wszelką cenę".

Rosyjskie czołgi zostają w Armenii

Armeński parlament wyraził zgodę na przedłużenie obecności wojsk rosyjskich w kraju do 2044 roku. Co więcej, liczebność oddziałów ma wzrosnąć. W zamian Moskwa zobowiązała się do sprzedaży uzbrojenia po preferencyjnych cenach.

Studenci przeciw algierskiej dyktaturze

Kilka tysięcy algierskich studentów złamało zakaz organizowania protestów i demonstrowało w centrum stolicy Algierii. Kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach z policją, która nie chciała dopuścić tłumów przed pałac prezydencki.

Samolotem w samolot na płycie lotniska w Nowym Jorku

Ruch na lotnisku Kennedy'ego wieczorem 11 kwietnia był intensywny, jak zawsze. Wielki Airbus A380 jechał wzdłuż terminalu w kierunku pasa startowego. Po swojej lewej stronie mijał małego Bombardiera CRJ700, który właśnie przyleciał i kołował na miejsce postojowe. Nieoczekiwanie skrzydło giganta uderzyło w mały odrzutowiec.

Generałowie za byłym prezydentem

Prokuratura, która prowadzi śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie w sprawie śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego, powinna wznowić postępowanie przeciw jego ochroniarzowi Mykole Melnyczence. Uważa tak trzech ukraińskich generałów, którzy wstawili się za Kuczmą.

"Nie wrócę do elektrowni, chyba że będę głodował"

Poważna awaria w elektrowni atomowej Fukushima I skupiła uwagę mediów na japońskim przemyśle energetyki jądrowej. Spowodowało to ujawnienie skrywanych sekretów o realiach pracy w japońskich elektrowniach. Okazuje się, że ponad 80 procent pracowników to słabo opłacani najemni robotnicy, którzy z narażeniem życia pracują w warunkach silnego promieniowania i są zastraszani, aby z nikim o tym nie rozmawiać.

Podejrzany o "niesłowiańskim wyglądzie". Trzy wersje zamachu

O przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 12 osób, podejrzany jest młody mężczyzna o niesłowiańskim wyglądzie - poinformował szef białoruskiego KGB Wadzim Zajcau. Dodał, że w związku z zamachem zatrzymano dotąd trzech ludzi, a KGB ma trzy wersje motywów, które mogły stać za zamachem na mińskie metro.

"Mieli związane ręce, strzelano w głowy"

Oddziały Kaddafiego najprawdopodobniej dokonywały egzekucji pojmanych powstańców w pobliżu miasta Adżdabija - twierdzi Amnesty Internationa, której badacze w ostatnich dniach widzieli ciała dwóch rebeliantów ze śladami egzekucji.

Złapał Annę Frank, służył RFN

Oficer Gestapo, który aresztował Annę Frank, był jednym setek hitlerowskich oprawców, którzy po II wojnie światowej zostali zatrudnieni przez wywiad Zachodnich Niemiec. Byli naziści służyli nowym Niemcom przez wiele lat - pisze w swojej najnowszej książce Peter Ferdinand Koch. Niemiec rzuca tym samym więcej światła na niewygodną prawdę o wykorzystaniu "doświadczenia" byłych hitlerowców po wojnie.

"Żelazna kopuła" nie na sprzedaż

Najnowszy izraelski system antyrakietowy "Iron Dome" ("Żelazna Kopuła") działa i spisuje się bardzo dobrze. Dlatego też wiele krajów wyraziło chęć zakupienia systemu. Tel Awiw zapowiada jednak, że na sprzedaż swoich rozwiązań nie ma ochoty.

Palestyńczycy gotowi do przejęcia rządów

"Władze Autonomii Palestyńskiej, z prezydentem Mahmudem Abbasem na czele, są w dużym stopniu przygotowane do rządzenia przyszłym państwem palestyńskim", wynika z opublikowanego w Jerozolimie raportu ONZ.

Kondolencje dla "bliskiego narodu białoruskiego"

- W związku z wybuchem w mińskim metrze składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin zabitych i całego bliskiego narodu białoruskiego - napisał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w depeszy kondolencyjnej do szefa białoruskiej dyplomacji Siarhieja Martynaua. W Ambasadzie Białorusi w Warszawie w środę i w czwartek będzie można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej.

Podejmą ambasadora talibów?

Turcja mogłaby gościć na swym terytorium przedstawicielstwo talibów, aby działać w ten sposób na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie, oznajmił wysokiej rangi przedstawiciel władz w Ankarze. Turcy nie tolerują jednak muzułmańskich radykałów na swoim terenie. W ramach obławy policyjnej aresztowano we wtorek około 40 podejrzanych o powiązania ze zbrojnymi ugrupowaniami islamskimi.

NATO zabiło "pewną liczbę cywilów"

Libijskie władze oskarżają NATO o zabicie podczas bombardowania nieopodal Trypolisu "pewnej liczby cywilów" oraz policjantów. O stratach donoszą też rebelianci walczący na wschodzie.

Nalot na neonazistów. Lider zatrzymany

Gottfried Kuessel, jeden z przywódców ruchu neonazistowskiego w Austrii, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek w Wiedniu w ramach śledztwa w sprawie strony internetowej rozpowszechniającej treści zabronione przez antynazistowskie ustawodawstwo.

"Rosja zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina"

- Rok po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem okazuje się, że Rosja rzeczywiście zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina - tak poniedziałkowe obchody 71. rocznicy mordu w Katyniu i rocznicy katastrofy prezydenckiego tupolewa, w których uczestniczył prezydent Rosji, ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Natomiast francuski "Le Figaro" stwierdza, że Dmitrij Miedwiediew "odgrywa rolę strażaka, który odcina się od Rosjan wciąż negujących zbrodnię katyńską".