Krwawa interwencja wojsk radzieckich na Węgrzech w 1956 roku dzień po dniu - wszystko dzięki upublicznionym w sieci nagraniom z Radia Wolna Europa. Taśmy odnaleziono w latach 90. w niemieckich archiwach. Jest to kompletny zbiór audycji RWE od 19 października do 13 listopada 1956 r. poświęconym wydarzeniom na Węgrzech.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel to teraz prawdziwa prezydent Europy - zdecydowanym tonem obwieszcza kluczowe decyzje i wyrasta na najpotężniejszego polityka na starym kontynencie. - Bez niej nie udałoby się osiągnąć porozumienia - przyznał sam Barack Obama.

Władimir Putin bił swoją żonę i miał liczne romanse - wynika z niemieckich dokumentów szpiegowskich. Ekscesy premiera Rosji miały miejsce w czasach, gdy był wysokim rangą oficerem KGB w Dreźnie.

Gwiazdor muzyki pop Michael Jackson zapłacił życiem za przestępcze niedbalstwo jego osobistego lekarza, co pozbawiło troje dzieci ich ojca - oświadczył w czwartek prokurator ławie przysięgłych w Los Angeles, rozpatrującej sprawę doktora Conrada Murraya.

ONZ-owska Komisja Praw Człowieka przedstawiła w czwartek wnioski końcowe swego raportu nt. nieprzestrzegania praw człowieka w Iranie: egzekucje, w tym nieletnich, powszechne stosowanie tortur, dyskryminacja kobiet i prześladowania religijne - oto realia.

Strefa euro jest gotowa dalej pomagać Grecji, ale Grecja musi trzymać się uzgodnionego na szczycie pakietu, a zwłaszcza dalej wdrażać reformy z programu UE i MFW - oświadczyli w czwartek przewodniczący KE i Rady Europejskiej Jose Barroso i Herman Van Rompuy.

Sąd Rejonowy w Moskwie po raz drugi oddalił skargę opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas) na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o odmowie wpisania jej do rejestru partii politycznych.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek w Cannes, że w kwestii możliwości odstąpienia od referendum oczekuje od Grecji czynów, a nie deklaracji. Prezydent Nicolas Sarkozy uznał z kolei, że w sprawie kryzysu greckiego widać postęp.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył, że zgoda Moskwy na kompromis z jego krajem mający otworzyć Rosji drogę do Światowej Organizacji Handlu (WTO), stanowi "zwycięstwo" Gruzji.

Jeorjos Papandreu powiedział w greckim parlamencie, że referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW nie odbędzie się, jeśli opozycja zgodzi się poprzeć w parlamencie ten pakiet. Zapewnił, że "członkostwo Grecji w strefie euro nie stoi pod znakiem zapytania". Wyraził także pogląd, że natychmiastowe zorganizowanie wyborów pociągnęłoby za sobą duże ryzyko bankructwa.

Przez dwa lata w samej prowincji Hebei policja zwróciła wolność ok. 3,5 tys. porwanym Chinkom i 206 kobietom z zagranicy. Wiele z nich uprowadzono na zamówienie, złożone pocztą przez rodziny samotnych kawalerów - podała w czwartek chińska policja.

NATO nie ma najmniejszego zamiaru interweniować w Iranie - zapewnił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Ramussen w odpowiedzi na doniesienia prasowe o tym, że niektóre rządy mogą planować atak militarny w związku z programem nuklearnym Iranu.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu chętnie gra o dużą stawkę. Tym razem taka strategia może go jednak nie tylko pozbawić sojuszników, ale także zrujnować pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję. Agencja dpa nazywa go "premierem-pokerzystą".

Polityka przyjaznych kroków wobec Rosji to już chyba ostatnia rzecz, jaką może chwalić się Barack Obama. Choć tzw. reset także ma wielu krytyków, uważających, że korzysta na tym tylko Moskwa. "Od czasów Hitlera nie było przywódcy tak skutecznego w psychologicznych grach z liderami Zachodu, jak Putin. Różnica tylko taka, że Hitler wykorzystywał czołgi. Putin wykorzystuje banki" - mówi rosyjski opozycjonista Garri Kasparow. Wzywa Amerykanów do zmiany polityki resetu. I tak zapewne będzie, jeśli nowym prezydentem USA zostanie republikanin.

Kubański rząd, po raz pierwszy od początku rewolucji, pozwoli obywatelom kupować i sprzedawać nieruchomości - pisze w czwartkowym wydaniu organ kubańskiej partii komunistycznej "Granma". Nowe przepisy wejdą w życie 10 listopada.

USA powinny zastanowić się dwa razy, nim wejdą na drogę konfrontacji z Teheranem w związku z jego programem nuklearnym - ostrzegł Teheran. Prezydent Barack Obama powiedział, że program ten jest wciąż zagrożeniem.

Serbscy liberałowie żądają wydalenia z kraju ambasadora Rosji po tym, jak pojawił się on na wiecu nacjonalistów. Aleksandr Konuzin mieszał się w wewnętrzne sprawy Serbii i dlatego powinien być ogłoszony persona non grata – uważa partia LSV, wchodząca w skład koalicji rządzącej. W Belgradzie znów ożyła dyskusja, czy poważne polityczne i gospodarcze wpływy Rosji w Serbii nie zaszkodzą jej unijnym aspiracjom.