Ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5 opublikowała nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza w Kijowie. Na filmie ma być widać usuniętego prezydenta, który w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję i odlatuje na pokładzie śmigłowca.

Czy Julia Tymoszenko ma szanse na powrót na szczyty ukraińskiej władzy? "Cieszę się z jej rodziną, że wróciła do domu. Martwię się o jej kraj, jeśli miałaby wrócić do polityki" - komentuje na Twitterze Anne Applebaum, dziennikarka i żona szefa polskiej dyplomacji. Dodała także, że to właśnie była premier Ukrainy "przyczyniła się do kryzysu". Nie tylko ona to tak ocenia.

- Julia Tymoszenko mogła stać się "ukraińskim Nelsonem Mandelą" i wezwać do dialogu. Ale nie wykorzystała tej szansy. Użyła języka podziałów - tak Robert Biedroń z Twojego Ruchu ocenił słowa byłej premier Ukrainy o konieczności osądzenia Wiktora Janukowycza i ukarania winnych śmierci demonstrantów. - Mimo tonu wypowiedzi, Majdan nie zaakceptował Tymoszenko - powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL.

Gubernator obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, polecił swoim podwładnym zaprosić i przyjąć w obwodzie berkutowców - członków oddziałów specjalnych milicji, które brutalnie walczyły z antyrządowymi demonstrantami w Kijowie.

Model fiński w relacjach Moskwa-Kijów byłby idealny zarówno dla Rosji, Ukrainy, jak i Unii Europejskiej - pisze w komentarzu w "Financial Times" Zbigniew Brzeziński. Wcześniej, w wywiadzie dla CNN, b. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa przekonywał, że "UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa".

Za rządów Wiktora Janukowycza Ukraińcy opowiadali sobie plotki o przepychu w jakim żyje w swojej rezydencji Meżyhiria (Międzygórze). Dostęp do niej był jednak surowo zabroniony. Po ucieczce prezydenta drzwi do posiadłości stanęły otworem przed Ukraińcami i dziennikarzami, a parlament zdecydował o przejęciu willi z przyległościami na własność państwa. Co tym samym zyskała Ukraina?

Ukraińskie władze nadal nie wiedzą, gdzie znajduje się odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz – oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Nie wiadomo też, gdzie jest były prokurator generalny i ministrowie z ekipy Janukowycza. W tej sprawie wszczęto śledztwo. Nowy szef prokuratury poinformował zaś, że wydał nakaz zatrzymania swojego poprzednika oraz b. ministra skarbu.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w pogrzebie 28-letniego wykładowcy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, który zginął na Placu Niepodległości w Kijowie. Mężczyzna w czwartek został zabity przez snajpera.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 30 zostało rannych, gdy uzbrojeni napastnicy we wschodniej Tajlandii ostrzelali uczestników manifestacji antyrządowej - podała w niedzielę tajlandzka policja. Ofiarą śmiertelną jest pięcioletnia dziewczynka.

Turecka policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć ludzi protestujących w Stambule. Tłum wyrażał sprzeciw wobec nowych ustaw, które zwiększają kontrolę rządu nad internetem i wymiarem sprawiedliwości.

Setki tysięcy mieszkańców Wenezueli wzięły udział w sobotnich marszach pokoju z powodu targających krajem od 10 dni niepokojów. Uczestniczą w nich zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy władz. Doszło do starć z policją.

Rząd Islandii zamierza wycofać wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. - Odpowiedni projekt ustawy został skierowany w piątek wieczorem do parlamentu - poinformował rzecznik islandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Egzekucje, tortury, gwałty, obozy śmierci - to tylko kilka z przestępstw, jakie składają się na zbrodnie przeciwko ludzkości, o które specjalna komisja ONZ oskarżyła Koreę Północną w swoim potężnym, bo aż 372-stronicowym raporcie. I choć przestępstwa reżimu Kima zostały solidnie udowodnione, to nie stanie on raczej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, czego chcą autorzy raportu. ONZ decydując się na taki krok, musiałby być jednomyślny. A nie będzie.

Oburzenie we Włoszech wywołała informacja, że w Hiszpanii istnieje sieć ponad 30 restauracji o nazwie "La Mafia". Zajęła się tym komisja włoskiego parlamentu do spraw walki z mafią, która poprosiła o interwencję włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.