Dziewczyny w habitach na bunga bunga

Uczestniczki rozwiązłych przyjęć w domu byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, znanych jako "bunga bunga", tańczyły przebrane za zakonnice - ujawniła modelka, zeznająca jako świadek przed sądem w Mediolanie, gdzie toczy się proces byłego szefa rządu. Berlusconi oskarżony jest między innymi o korzystanie z prostytucji nieletnich.

Bandyci i politycy. Wszyscy mają po 10 lat

W Meksyku powstał film, w którym 10-latkowie wcielają się w rolę bezwzględnych gangsterów i skorumpowanych polityków. ""Dzieci wprawiające w zakłopotanie" to obraz adresowany do tamtejszych władz. Statystyki wojen gangów w tym kraju są bowiem zatrważające.

Phenian nie wpuści inspektorów atomowych

Korea Północna zapowiedziała, że nie przyjmie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy mieli sprawdzić jej program wzbogacania uranu - ujawniły we wtorek japońskie media, powołując się na źródła dyplomatyczne. Wcześniej USA potwierdziły zawieszenie pomocy żywnościowej dla Korei Północnej.

Pomylił Wenus z innym samolotem

16 osób z obrażeniami to wynik fatalnej pomyłki pilota, który nagle wybudzony ze snu podczas lotu wziął planetę Wenus za inny samolot i wykonał gwałtowny manewr, by uniknąć wyimaginowanej kolizji. Do incydentu doszło przed ponad rokiem, a opublikowany właśnie raport z dochodzenia wskazuje m.in. że piloci nie byli świadomi niebezpieczeństwa, wynikającego ze zbyt długich drzemek podczas lotu.

Guenter Grass w szpitalu

Niemiecki pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass trafił do szpitala w Hamburgu z powodu problemów z sercem - poinformował w poniedziałek wieczorem dziennik "Bild", powołując się na rzecznika kliniki.

Mniej niż rok od powstania i już są "wrogami"

Sudański parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, która uznaje rząd Sudanu Południowego za wrogi. Oba kraje toczą coraz ostrzejsze boje o bogatą w ropę naftową strefę graniczną Heglig. To mało optymistyczny rozwój sytuacji, biorąc pod uwagę, że utworzenie Sudanu Południowego miało miejsce mniej niż rok temu i miało definitywnie zakończyć krwawą wojnę domową. Teraz zamiast wojny domowej jest wojna dwóch państw.

Były szef MON w areszcie. Korumpowali go Niemcy

Były szef greckiego MON trafił do aresztu. Akis Cochacopulos jest podejrzany o korupcję i pranie brudnych pieniędzy, otrzymanych od niemieckiej grupy Ferrostaal, która sprzedała Grecji cztery okręty podwodne.

Czterdzieści bombowców straszy Japończyków

Na Dalekim Wschodzie Rosji rozpoczęły się duże manewry lotnictwa strategicznego. W ćwiczeniach bierze udział około 40 bombowców, które będą latać blisko granicy z Japonią. Lotnictwo tego kraju w przeszłości wielokrotnie startowało w celu przechwycenia rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżały się do granicy.

Sędziowie podzieleni ws. Katynia

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka byli jednomyślni tylko w czterech z siedmiu punktów orzeczenia ws. skargi rodzin ofiar zbrodni katyńskiej o nierzetelne śledztwo rosyjskie. Głosy przeciwne znalazły się w trzech punktach orzeczenia.

ONZ potępia i ostrzega Phenian

Rada Bezpieczeństwa zdecydowanie potępiła niedawną próbę rakietową Korei Północnej, ostrzegła też Phenian przed następstwami ewentualnych kolejnych prób rakietowych czy testów nuklearnych.

Ochrona Obamy naraziła się na szantaż. Przez prostytutki

- Agenci Secret Service odesłani do USA po wykryciu, że sprowadzali sobie prostytutki do hotelu w Cartagenie w Kolumbii, mogli sami wystawić się potencjalnym szantażystom - uważa republikański przewodniczący Komisji Nadzoru i Reform Rządowych w Izbie Reprezentantów Darrell Issa.

"Jestem na ostatnim odcinku drogi mojego życia"

Benedykt XVI powiedział w dniu swych 85. urodzin, że znajduje się na "ostatnim odcinku" drogi swego życia. - Nie wiem co mnie czeka - stwierdził papież podczas mszy, którą odprawił w kaplicy w Watykanie wraz z biskupami niemieckimi. Spotkał się też z delegacją z Bawarii, a przed nim wystąpił zespół dzieci wykonujących ludowe tańce.

Zholowali uszkodzonego airbusa. Gatwick działa

Podlondyńskie lotnisko Gatwick wznowiło działanie. Wcześniej przez kilka godzin operacje były zawieszone po awaryjnym lądowaniu airbusa z 312 osobami na pokładzie. Po zatrzymaniu się samolotu na pasie pasażerowie zostali ewakuowani po specjalnych zjeżdżalniach, a unieruchomiony samolot blokował pas.

"Moment prawdy nadchodzi". Raport przed atakiem na Iran?

- Lata przygotowań i ćwiczeń prawdopodobnie zostaną przekute w rzeczywistość. Moment prawdy nadchodzi - twierdzi Alon Ben-David, autor niezwykłego reportażu o przygotowaniach izraelskiego lotnictwa do potencjalnej agresji na Iran. Dziennikarz spędził tygodnie z lotnikami ćwiczącymi ataki na irańskie instalacje nuklearne i cieszył się wyjątkową przychylnością oraz otwartością IAF (Israeli Air Force).

Breivik rozpłakał się nad swoim "dziełem"

Anders Behring Breivik, morderca 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya w lipcu ubiegłego roku, rozpłakał się w pierwszym dniu swego procesu, gdy sędzia nakazał wyświetlenie filmu propagandowego jego autorstwa. Podczas rozprawy Breivik powtórzył, że nie uznaje sądu, ponieważ działa on z mandatu nadanego przez "partie polityczne, które wspierają wielokulturowość".

"Trybunał zastosował pewien unik"

- W przekazach napływających ze Strasburga nie widzę ani jednego punktu, który by Rosję z czegoś usprawiedliwiał - tak Aleksandr Gurianow ze stowarzyszenia Memoriał skomentował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Katynia. Ale dodał, że "godnym ubolewania jest fakt, że Trybunał odstąpił od bardziej zdecydowanych ocen".

Nierzetelne śledztwo, naruszenie konwencji

Skargę na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu złożyło 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r., którzy oskarżyli władze Rosji o nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej. Zarzuty odnosiły się do śledztwa prowadzonego przez rosyjską prokuraturę wojskową po przyjęciu przez Rosję Europejskiej Konwencji Praw Człowieka 5 maja 1998 r. Zarzuty nie dotyczyły natomiast odpowiedzialności władz Rosji za samą zbrodnię popełnioną przez NKWD z 1940 r.

Polacy odwołają się od orzeczenia ws. Katynia

Skarżący Rosję ws. Katynia odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby - poinformował pełnomocnik prawny skarżących Ireneusz Kamiński. W jego ocenie Wielka Izba Trybunału ze względu na rangę sprawy powinna się wypowiedzieć także co do art. 2 Konwencji.

Breivik pozdrowił rodziny ofiar. Zaciśniętą pięścią

W Oslo rozpoczął się proces Andersa Behringa Breivika. Oskarżony tuż po wejściu na salę sądową pozdrowił publiczność unosząc prawą rękę z zaciśniętą pięścią. Ma to symbolizować "siłę i honor". Zamachowiec powiedział, że przyznaje się do zarzucanych mu czynów, ale nie uznaje się za winnego.

Sannikau: Próbowano mnie zmusić do samobójstwa

Zwolniony z kolonii karnej po ułaskawieniu przez prezydenta białoruski opozycjonista Andrej Sannikau powiedział w pierwszym wywiadzie po odzyskaniu wolności, że w więzieniu próbowano go zmusić do samobójstwa.

Więźniowie wzięli 130 zakładników

Około 130 osób, które przyszły na widzenie, w tym dzieci, a także kilku strażników zostało wziętych na zakładników przez ponad 400 więźniów odsiadujących wyrok w mieście Aracaju na wschodzie Brazylii. Buntownicy domagają się m.in. lepszego traktowania przez strażników.

18 godzin walk. Ostatni rebeliant zabity

Rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały - poinformowały w poniedziałek afgański rząd i policja. W sumie zabito w nich 32 bojowników i schwytano jednego. Zginęło też trzech żołnierzy armii afgańskiej, a 10 zostało rannych.

"Nocą można wychodzić", ale ludzie wciąż "znikają"

- Nie wiem, czy on żyje, czy nie, ale wiem jedno – nie może być tak, że on siedzi w więzieniu, a ja spokojnie sobie żyję. Nie, takiego życia nie chcę - mówi reporterowi Faktów TVN Doka Sulejmanow, który od prawie roku próbuje wyjaśnić los syna, którego uprowadzili ludzie w czarnych mundurach. A tymczasem czeczeńscy rządzący za pieniądze od Rosjan odbudowują swój kraj. Grozny rośnie w oczach. Rodzi się tylko pytanie, jakim kosztem.

Pierwszy dzień bez zabójstwa

Nikt nie został zamordowany w Salwadorze w sobotę, co oznacza, że był to pierwszy od blisko trzech lat dzień bez zabójstw w tym państwie - poinformowały w niedzielę salwadorskie władze.

Szansa Iranu "się zmniejsza"

Na Iran zostaną nałożone dalsze sankcje, jeśli w najbliższych miesiącach nie dojdzie do przełomu w negocjacjach z państwami zachodnimi na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w niedzielę prezydent USA. Barack Obama zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż nadal istnieje szansa na "dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu".

Obserwatorzy już w Damaszku

Pierwszych pięciu obserwatorów ONZ, których zadaniem jest nadzorowanie przerwania ognia w Syrii, przybyło w niedzielę wieczorem do Damaszku - poinformował Reuters, powołując się na świadka tego wydarzenia. W poniedziałek ma do nich dołączyć kilku kolejnych obserwatorów.

Agenci z prostytutkami. Obama "będzie rozgniewany"

Prezydent USA zapowiedział w niedzielę dokładne zbadanie doniesień, iż wysłani dla jego ochrony do Kolumbii agenci Secret Service zostali tam przyłapani w towarzystwie prostytutek. - Jeśli okaże się, że niektóre z przedstawionych w prasie zarzutów zostaną potwierdzone, to wtedy oczywiście będę rozgniewany - oświadczył Barack Obama.

Pięć osób będzie sądzić Andersa Breivika. Rusza proces

O godzinie 9 rano w poniedziałek rozpocznie się proces Andersa Behringa Breivika oskarżonego o dokonanie 22 lipca 2011 roku zamachu bombowego w stolicy Norwegii oraz masakry na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób. Breivik przyznał się zarówno do podłożenia bomby jak i do masakry, ale nie uważa, że popełnił przestępstwo. Tłumaczył, że chciał zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji" w Europie. Breivikowi grozi do 21 lat więzienia, jeśli zostanie ostatecznie uznany za poczytalnego

"Wiosenna ofensywa" talibów. Seria ataków w Kabulu

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.