Zagadkowe morderstwa, tajemnicze zaginięcia. Procesy, które poruszyły świat

Tajemnicze zniknięcie dziecka, niewyjaśniona śmierć młodej kobiety, czy podejrzana o morderstwo sławna osoba. Takie historie budzą wielkie zainteresowanie. Najgłośniejsze sprawy stają się znane na cały kraj, tak jak w Polsce przypadek Katarzyny W., a niektóre wręcz przekraczają granice i poruszają światową opinię publiczną.

Największe wysypisko w Europie pełne. Rzym na skraju katastrofy

Powtórka scenariusza z Neapolu - tak włoskie media określają groźbę kryzysu śmieciowego w Rzymie, który wybuchnie, jeśli pilnie nie powstanie nowe wysypisko na odpadki ze stolicy. Nie chcą ich przyjmować mieszkańcy okolic Frosinone na południe od miasta.

13 lat - 7 mld euro. Tyle korupcja kosztowała Hiszpanów

Tylko najgłośniejsze skandale korupcyjne kosztowały Hiszpanów od 2000 roku 7 mld euro, o miliard więcej niż wynosi budżet ministerstwa obrony - podaje w ogłoszonym w poniedziałek raporcie konserwatywny dziennik hiszpański "ABC".

Irlandzki minister: konina w burgerach pochodziła z Polski

Irlandzki minister ds. rolnictwa Simon Coveney poinformował w poniedziałek, że irlandzkie służby odkryły, że wołowina zanieczyszczona koniną, którą odkryto w irlandzkich burgerach, była importowana z Polski. Według polskiej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły do Irlandii wyłącznie wołowinę.

Litwa: Polskie słodycze bez zanieczyszczeń

Litewskie służby kontroli żywności poinformowały w poniedziałek, że jej inspektorzy podczas kontroli nie znaleźli polskich słodyczy wyprodukowanych z zanieczyszczonego mleka w proszku. Polska inspekcja sanitarna ostrzegała przed tygodniem przed waflami firmy Magnolia.

Francuski blitzkrieg. Komandosi i spadochroniarze w natarciu

Ofensywa francuskiego wojska w północnym Mali w ostatnich dniach nabrała zawrotnego tempa. W ciągu 48 godzin zajęto dwa największe miasta pozostające w rękach rebeliantów, Gao i Timbuktu, odległe od siebie o setki kilometrów. Na to drugie zeskoczyli francuscy spadochroniarze.

Runął do morza 33 lata temu. Sąd: Mógł go trafić pocisk rakietowy

Trafienie samolotu przez pocisk mogło być powodem katastrofy lotniczej w rejonie wyspy Ustica we Włoszech w 1980 roku - stwierdził wymiar sprawiedliwości. Po 33 latach od tragedii, Sąd Najwyższy w wyroku o wypłacie odszkodowań dla rodzin kilku z 81 ofiar, po raz pierwszy wskazał możliwą przyczynę katastrofy.

Samobójczy atak w Jemenie. Zginęło 11 żołnierzy

Jedenastu jemeńskich żołnierzy zginęło w poniedziałek w wyniku samobójczego zamachu. Do ataku doszło po tym, jak armia podjęła atak na bastion Al-Kaidy, w wyniku fiaska rozmów na temat uwolnienia trojga zachodnich zakładników - podały miejscowe władze i okoliczni mieszkańcy.

Polski "prekursor parabanków" oskarżony o oszustwa na Ukrainie

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia ws. Polaka, który na terenie Ukrainy prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną równowartość 4,5 mln zł. Śledztwo wspólnie z prokuraturą prowadziła ABW.

Akumulatory Dreamlinera bez wad. Poszukiwanie przyczyn awarii trwa

Japońscy i amerykańscy inspektorzy badający uszkodzenia akumulatorów w samolotach Boeing 787 Dreamliner nie doszukali się w nich żadnych wad. Uwaga śledczych skupi się teraz na całym systemie elektrycznym związanym z ogniwami. Nie wykrycie usterek w akumulatorach to nie najlepsza wiadomość dla lini loticzych.

Putin wraca do sportu. Nie będzie "mądrym patriarchą"?

Władimir Putin znów włączy do rozkładu swojego dnia zajęcia sportowe - poinformował jego rzecznik. Prezydent unikał wysiłku od kilku miesięcy, z powodu tajemniczej dolegliwości. Po Moskwie krążą pogłoski, że z powodu złego stanu zdrowia Putin musi zmienić swój wizerunek z "pierwszego macho Rosji" na "mądrego patriarchę".

Iran wystrzelił małpę w kosmos? Twierdzą, że przeżyła

Irańskim naukowcom udało się wystrzelić w kosmos rakietę z załogą złożoną z małpy - twierdzą irańskie agencje prasowe. Zwierzę miało wrócić na Ziemię żywe. Żadne inne państwo nie potwierdziło zaobserwowania startu kosmicznego z Iranu.

Opozycja nie chce dialogu z prezydentem. Na ulicach giną ludzie

Największe egipskie ugrupowanie opozycyjne odrzuciło wezwanie prezydenta Mohammeda Mursiego do rozpoczęcia dialogu. W części kraju wprowadzono stan wyjątkowy, godzinę policyjną i rząd wydał nadzwyczajne rozporządzenie pozwalające wojsku aresztować cywilów. Pomimo tego niepokoje na ulicach nie ustają. W poniedziałek w Kairze miała zginąć jedna osoba.

Pośmiertny proces Magnitskiego znów odroczony. Bojkot obrony

Moskiewski sąd ponownie odroczył rozpoczęcie pośmiertnego procesu Siergieja Magnitskiego, który wystapił przeciw korupcji w rosyjskich władzach i zmarł w niejasnych okolicznościach w więzieniu. Teraz ma być sądzony za oszustwa podatkowe, jednak jego obrońcy postanowili zbojkotować tę "farsę" i nie stawiają się przed sądem.

Największa tragedia od dekad. "Czułem, jak jej serce przestaje bić"

Tak tragicznego pożaru klubu nie zanotowano na całym świecie od lat 40. ubiegłego wieku. W brazylijskim mieście Santa Maria zginęło 231 ludzi, głównie studentów. Jak przekazują korespondenci, cały kraj jest w szoku i żałobie. Pożar zapoczątkowali muzycy występujący na scenie, a gęsty dym błyskawicznie wypełnił klub. Większość ofiar zginęła w ciągu kilku minut.

Iran skazał pastora. Amerykanie protestują

Departament Stanu USA potępił skazanie przez irański sąd amerykańskiego pastora o irańskich korzeniach na karę ośmiu lat pozbawienia wolności za próbę osłabienia bezpieczeństwa państwa poprzez tworzenie sieci kościołów ewangelickich w prywatnych domach.

Pilecki. "Diament wśród przedstawicieli polskiego heroizmu"

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w niedzielę dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.