Około 40 więźniów z Guantanamo od kilku miesięcy próbuje prowadzić strajk głodowy. Strażnicy karmią ich jednak przymusowo. - Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu, nie życzę nikomu takiego traktowania - stwierdził na łamach dziennika "New York Times" jeden z osadzonych, Samir Naji al Hasan Moqbel.

Niemiecka policja i służby autostradowe na odcinku autostrady A7 w pobliżu miasta Kempten w Bawarii miały stresujący niedzielny wieczór. Trasą jechał przez kilka kilometrów pod prąd samochód. Jak się okazało, kierujący nim Polak był pijany.

Kandydat Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli Nicolas Maduro niewielką różnicą głosów wygrał niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju - podała komisja wyborcza. Jego rywal Henrique Capriles Radonski żąda ponownego przeliczenia głosów. Dowódca sił zbrojonych Wilmer Barrientos zaapelował do wojska, by przyjęło wyniki wyborów.

Pentagon rozpoczyna program, który ma na celu znaczące zwiększenie celności bomb termojądrowych, przenoszonych przez takie samoloty jak F-16. Bomby B61 zostaną gruntownie przebudowane i zostanie im dodany nowy ogon, który ma umożliwić trafianie w bardzo małe cele.

Śledczy na rosyjskim Uralu poinformowali w poniedziałek, że badają okoliczności śmierci trzech mężczyzn, których ciała znaleziono w bani (rosyjska odmiana sauny).

Inspektorzy z rosyjskiej armii przeprowadzą loty kontrolne nad wojskowymi obiektami na terytorium Polski. Inspekcja odbędzie się w ramach międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty) i rozpoczyna się w poniedziałek - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa, która chce pozostać z dala od euro"- to tytuł relacji z Polski w ekonomicznym dodatku do poniedziałkowego wydania dziennika "La Repubblica". Jej autor podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.

- Kapitan twierdzi, że chciał odejść na drugi krąg, ale nagle poczuł, że samolot jest ściągany przez wiatr. Dlatego miał uderzyć w wodę - twierdzi informator agencji Reutera, który bierze udział w dochodzeniu ws. wypadku na Bali. Wiele ma wskazywać na to, że winna była pogoda.

Pomimo globalnego spowolnienia gospodarki, ludzkość nadal wydaje na wojsko więcej pieniędzy niż pod koniec zimnej wojny. Zmienia się jednak powoli to, kto wydaje najwięcej. Dotknięty problemami finansowymi Zachód ogranicza budżety resortów obrony, podczas gdy reszta świata czyni wręcz przeciwnie. Przodują w tym zwłaszcza Chiny i Rosja.

Francuskie serwisy społecznościowe wrzą po tym, jak prawicowy działacz opowiadający się przeciwko małżeństwom gejów został kilkakrotnie ugodzony nożem. Według części osób, był to zaplanowany atak. Policja zaprzecza, przekonując, że incydent nastąpił w wyniku zbiegu okoliczności.

Nicolas Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, zdobywając 50,76 proc. głosów - podała wenezuelska Centralna Komisja Wyborcza, zaznaczając, że taki wynik jest "nieodwołalny". Jego główny rywal, centrysta o polskich korzeniach Henrique Capriles Radonski miał otrzymał 49,07 proc. głosów i oznajmił, że wyniku nie uznaje, bo podczas głosowania miało dojść do szeregu nieprawidłowości.

Władze w Pjongjangu chcą, by świat widział tańczących na cześć wodza Koreańczyków. To jednak sfałszowany obraz rzeczywistości. - Tańczą nie dlatego, że chcą i lubią. Nie mają wyboru, nie mogą odmówić. Taki jest system, ludzie tam są jak maszyny - przekonuje Jeong Jin-Hwa, która uciekła z Korei Północnej 14 lat temu. Historii uciekinierów wysłuchał wysłannik "Faktów" do Seulu.

Korea Północna obchodzi dziś "Dzień Słońca", najważniejsze święto państwowe. Mija właśnie 101. rocznica urodzin otaczanego boską czcią założyciela państwa, Kim Ir Sena. Jego wnuk, Kim Dzong Un odwiedził mauzoleum, gdzie spoczywa dziadek i ojciec. Pojawił się publicznie po raz pierwszy od dwóch tygodni. Trwają spekulacje, czy Pjongjang postanowi "uczcić" rocznicę jakimś pokazem siły.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zapowiedział w niedzielę wieczorem umożliwienie zdobycia cypryjskiego obywatelstwa tym zagranicznym inwestorom, którzy w związku z unijnym planem ratunkowym stracą co najmniej 3 miliony euro.

Były prezydent USA George W. Bush został dziadkiem. Jedna z jego córek-bliźniaczek Jenna Bush Hager urodziła swe pierwsze dziecko, córeczkę, której dała imiona po babciach Margaret Laura Mila - poinformował w niedzielę b. prezydent w specjalnym oświadczeniu.