Zamieszki po wyroku. Już 32 zabitych

Sąd w Kairze skazał w sobotę na śmierć 21 osób oskarżonych o udział w zamieszkach w lutym ub. roku po meczu piłki nożnej w Port Saidzie, w których zginęły 74 osoby. Tuż po ogłoszeniu wyroku tłum oczekujący na werdykt przed więzieniem starł się z policją. W zamieszkach zginęły co najmniej 32 osoby, w tym dwóch policjantów, a ponad 200 zostało rannych - podały egipskie władze. Zamieszki kontynuowano także w nocy z soboty na niedzielę w Zagazig; siły bezpieczeństwa musiały użyć tam gazu łzawiącego.

Miedwiediew: Śmierć Magnickiego nie zaszkodziła naszemu biznesowi

- Ta śmierć, za którą dotąd nikt nie odpowiedział, była używana przez krytyków Kremla do zdobywania politycznych punktów, ale nie miała żadnego wpływu na rosyjski biznes. Nie zaszkodziła mu - powiedział w wywiadzie telewizyjnym rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Zmarł legendarny obrońca praw człowieka

Jeden z weteranów ruchu obrony praw człowieka w Rosji, aktywista Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i szef pozarządowego Centrum Wspierania Reformy Sądownictwa Karnego Walerij Abramkin zmarł w Moskwie w wieku 66 lat - poinformowało w sobotę radio Echo Moskwy.

Pierwsza bateria Patriotów na granicy z Syrią uzbrojona

Pierwsza z sześciu baterii systemu antyrakietowego Patriot rozlokowanych przez NATO w Turcji jest gotowa do działania - poinformował w sobotę Sojusz Północnoatlantycki. Rakiety mają chronić Turcję przed ewentualnym ostrzałem z pogrążonej w wojnie domowej Syrii.

"Anonimowi" zapowiadają największy przeciek w historii. "Te informacje mogą wyrządzić dużą krzywdę"

Hakerska grupa "Anonymous" grozi przeprowadzeniem największego w historii kontrolowanego przecieku danych. Mają one dotyczyć działań Departamentu Sprawiedliwości USA. "Przyszedł czas, by (rządzący - red.) sami zrozumieli, co naprawdę oznacza byciem infiltrowanym" - napisali hakerzy. W sowim oświadczeniu odnieśli się do śmierci Aarona Swartza, internetowego aktywisty, który popełnił niedawno samobójstwo. Amerykański sąd chciał go oskarżyć o wykradanie poufnych i płatnych danych, za co groziło mu ponad 50 lat więzienia.

Antykocia krucjata w Nowej Zelandii. Bo mordują kiwi

"Dość kotów!" - apeluje pewien biznesmen i obrońca przyrody z Nowej Zelandii - jednego z najbardziej "zakoconych" krajów świata. Domowi pupile mordują bowiem rocznie tysiące rzadkich ptaków żyjących na wyspach, m.in. kiwi - jedną z wizytówek Nowej Zelandii. Biznesmen chce zmniejszenia populacji kotów na wyspie, bo bez tego - jak wskazuje - fauna Nowej Zelandii ponosi już teraz niepowetowane straty.

Uratowana Alitalia po czterech latach znów w tarapatach

Nigdy więcej ani jednego euro z publicznych pieniędzy dla Alitalii - takie zdaniem jednego z włoskich publicystów powinno być hasło wszystkich odpowiedzialnych polityków podczas obecnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech w lutym.

Delfin utknął w nowojorskim kanale

Niespodziewanego gościa mają mieszkańcy Brooklynu. Do miejskiego kanału Gowanusa wpłynął delfin. Zoolodzy się niepokoją, bo kanał należy do najbardziej zanieczyszczonych zbiorników w całym Nowym Jorku.

Dziewięć osób zastrzelonych, 450 rannych. Starcia w Egipcie, wojsko na ulicach

Dziewięć osób zostało zabitych z broni palnej w Suezie - podały źródła medyczne w tym mieście. To pierwsze ofiary śmiertelne starć, do jakich doszło w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Rannych jest ok. 450 osób. W nocy na ulicach pojawiło się wojsko i wozy bojowe.

Napad na berliński bank. Polski ślad

Sprawcy napadu na berliński bank mogli pochodzić z Polski - podaje "Deutsche Welle". W połowie stycznia rabusie wykopali tunel, którym dostali się do skarbca. W tunelu śledzczy mieli znaleźć między innymi butelki z polskimi etykietami. Śledztwo w tej sprawie prowadzi niemiecka policja.

Wojsko strzela do demonstrantów. Są zabici

Irakijscy żołnierze zastrzelili co najmniej cztery osoby podczas starć z sunnitami, do których doszło w Falludży. Demonstracje związane są z rosnącym sprzeciwem wobec szyickiego premiera Nuriego al-Maliki.

Chwalą Polskę za walkę z korupcją. I wytykają braki

Rada Europy chwali polskie władze za poważne podejście do problemu zapobiegania korupcji wśród polityków i w wymiarze sprawiedliwości, ale wytyka jednocześnie braki m.in. dotyczące zdefiniowania konfliktu interesów oraz zbyt ogólne przepisy.

Trzęsienie ziemi w Toskanii

We włoskiej Toskanii zatrzęsła się w piątek ziemia. Wstrząsy miały siłę 4,8 stopnia w skali Richtera. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Pożar w najwyższym europejskim drapaczu chmur

Pożar wybuchł w piątek w jednym z wieżowców w centrum Moskwy. Budynek jest jeszcze nieukończony. Po zakończeniu budowy będzie mierzył 506 metrów i stanie się najwyższym drapaczem chmur na Starym Kontynencie.

Policja rozpędziła gejowską demonstrację. 20 aresztowanych

Moskiewska policja rozpędziła w piątek przed gmachem Dumy Państwowej manifestację poparcia dla praw gejów. Demonstranci protestowali przeciwko ustawie, przewidującej kary za "propagowanie homoseksualizmu wśród nieletnich". Zatrzymano ok. 20 osób.

Szef PE ostrzega: możemy zawetować budżet

Stanowiska państw członkowskich w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020 są bardzo odległe - ocenił w piątek szef PE Martin Schulz. Dodał, że jeśli wieloletnie ramy finansowe zostaną uzgodnione na szczycie w lutym na zbyt niskim poziomie, PE może je zawetować.

Turcy pozwalają mówić po kurdyjsku

Turecki parlament przyjął późnym wieczorem ustawę zezwalającą na posługiwanie się językiem kurdyjskim w sądzie, co było kluczowym postulatem kurdyjskich polityków w ramach negocjacji zmierzających do zakończenia konfliktu turecko-kurdyjskiego.

Phenian grozi wojną "zdrajcom z marionetkowego reżimu"

Korea Północna zagroziła, że zaatakuje Koreę Południową, jeśli ta wprowadzi zaostrzone sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła wobec reżimu w Phenianie. Chiny ostrzegły, że mogą zmniejszyć swoją pomoc dla Korei Płn., jeśli przeprowadzi ona kolejną próbę atomową.