Wybuchowy test nowego obrońcy polskiego wybrzeża

Norwedzy po raz pierwszy odpalili z okrętu rakietę NSM (Naval Strike Missile) uzbrojoną w normalną głowicę bojową. Pocisk trafił w wycofaną ze służby fregatę Trondheim wywołując dużą eksplozję i wyrywając stalowe fragmenty nadbudówki. Rakiety NSM mają już niedługo bronić polskiego wybrzeża.

Sobianin "ucieka do przodu". Mer Moskwy odchodzi, ale chce wrócić

Mer Moskwy Siergiej Sobianin złożył dymisję na ręce prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Jednocześnie zwrócił się do niego o zezwolenie na kandydowanie w przedterminowych wyborach na ten urząd. Wraz z innymi wyborami regionalnymi w Rosji powinny się one odbyć 8 września.

Dlaczego fińskie niemowlaki sypiają w pudełkach?

Wielu obywateli Finlandii doświadczyło we wczesnym dzieciństwie tego samego - spania w kartonowym pudełku. Wcale nie jest to objaw tego, że Finowie żyją w skrajnej biedzie i nie stać ich na łóżeczka dla dzieci. Wręcz przeciwnie, kartonowe pudełka dla niemowlaków to jeden z symboli sukcesu fińskiego państwa.

Krytykowana ambasador przy ONZ będzie bliżej Obamy

Biały Dom potwierdził wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów o tym, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon ustępuje, a na jego miejsce przyjdzie Susan Rice, dotychczasowa ambasador USA przy ONZ.

"Wielu Polaków wciąż nie chce przyjąć gorzkiej prawdy" o antysemityźmie

- Wielu Polaków wciąż nie chce przyjąć gorzkiej prawdy, że antysemityzm był bardzo silny również w Polsce - napisała we wtorek szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet", tłumacząc poruszenie, jakie wywołał w Polsce niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie". Jego pierwszy odcinek pokaże we wtorek szwedzka telewizja publiczna SVT.

"Naślijmy rebeliantów, roześlijmy plotki". Wpadka egipskiego rządu

Doradca prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego przeprosił za to, że nie poinformował polityków biorących udział w rozmowach na temat powstrzymania budowy tamy w Etiopii o tym, że ich rozmowy są transmitowane. Na spotkaniu politycy przerzucali się kontrowersyjnymi pomysłami wpływania na rząd Etiopii.

Dunaj wzbiera. Bratysława i Budapeszt wznoszą zapory

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Nowy premier Pakistanu wzywa USA: Naloty dronów muszą się skończyć

Zgromadzenie Narodowe Pakistanu zatwierdziło kandydaturę Nawaza Sharifa na premiera. Tym samy sfinalizowało historyczne przekazanie władzy w kraju, który ma w swojej historii trzy wojskowe zamachy stanu. W jednych z pierwszych słów jako premier Sharif wezwał Amerykanów do zaprzestania nalotów dronami na terytorium Pakistanu.

32 mln opakowań tabletek antykoncepcyjnych Cilest wycofanych

Koncern Johnson & Johnson wycofuje z obrotu około 32 mln opakowań tabletek antykoncepcyjnych Cilest w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej - poinformowała wieczorem rzeczniczka firmy. Nie ma zagrożenia dla zdrowia stosujących ten specyfik - zapewniono.

Pożar w moskiewskim metrze. Tysiące ewakuowanych

Co najmniej 47 osób ucierpiało w środę rano w pożarze metra w centrum Moskwy. Z powodu zatrucia czadem potrzebowały one pomocy lekarskiej, niektóre osoby przewieziono do szpitali. Z podziemnych stacji w strefie pożaru ewakuowano ponad 4,5 tys. pasażerów.

Apple przegrał z Samsungiem. "Przywłaszczał technologie"

Amerykańska komisja ds. handlu międzynarodowego (ITC) zakazała sprzedaży na terenie USA niektórych starszych produktów koncernu Apple, uznając, że amerykański gigant naruszył prawa patentowe swego południowokoreańskiego rywala, firmy Samsung. Zakaz nie obejmuje m.in. najnowszej wersji iPhone'a.

Missisipi wylała, zamknęła autostrady

Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie kilku lokalnych dróg, autostrad oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy.

Sikorski chce amerykańskiego gazu dla Polski. "Po bardziej konkurencyjnych cenach"

Szef polskiej MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu w Waszyngtonie z sekretarzem USA ds. energii Ernestem Monizem stwierdził, że Polska jest zainteresowana importem konkurencyjnego cenowo amerykańskiego gazu łupkowego. Minister dodał, że dla naszego kraju bardzo ważne jest, aby USA zaczęły eksportować gaz LNG. - To spowoduje, że nasz terminal LNG, którego budowa zakończy się w przyszłym roku, będzie mógł kupić gaz po bardziej konkurencyjnych cenach - wyjaśnił.

Rocznica masakry

Chiny a konkretnie plac Tiananmen w Pekinie. Jak wielkie emocje wzbudzają wciąż wydarzenia, które działy się tam równo 24 lata temu, niech świadczy fakt, że nawet dziś dziennikarze nie mają wstępu na cmentarz, na którym pochowane są ofiary maskary. Do dziś zresztą nie wiadomo, ile ich jest. Reżim mówi o około dwustu osobach, chiński czerwony krzyż o prawie trzech tysiącach. Nadal też nie wskazano i nie rozliczono winnych.