Biały Dom: nie wykluczamy wizyty Baracka Obamy na Kubie

Rzecznik Białego Domu powiedział w środę, że Barack Obama być może odwiedzi w niedalekiej przyszłości Kubę, choć w tej chwili nie ma takich planów. Informację tę przekazał kilka godzin po ogłoszeniu przez Obamę oraz prezydenta Kuby Raula Castro odmrożenia kontaktów dyplomatycznych i rozpoczęcia prac nad normalizacją stosunków między krajami.

Poroszenko w Sejmie: wybaczamy i prosimy o wybaczenie

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas przemówienia wygłoszonego w środę w polskim parlamencie, cytując przysłowie. - Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę, gdy wróg przekroczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną - stwierdził. W Sejmie Poroszenko nawiązał także do trudnej polsko-ukraińskiej historii.

Przełom w stosunkach USA-Kuba. Obama i Castro zapowiadają nowe otwarcie

Stany Zjednoczone otworzą się na Kubę. O staraniach zmierzających do normalizacji stosunków Waszyngtonu z Hawaną poinformował prezydent Barack Obama, przemawiając w Białym Domu w tym samym momencie, w którym prezydent Kuby Raul Castro mówił o przełomie w relacjach obu krajów w orędziu do swojego narodu, z pałacu w Hawanie.

Rosja odpuszcza sobie mistrale? Marynarze wracają do kraju

Grupa 400 rosyjskich marynarzy, uczestniczących we Francji w szkoleniach na zamówionych przez Rosję okrętach typu Mistral, których dostawę odroczono na czas nieokreślony, wróci do kraju - podały w środę agencje, powołując się na źródła w stoczni DCNS w Saint-Nazaire.

Parlament Europejski za uznaniem Palestyny, ale stawia warunki

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której "co do zasady" popiera uznanie państwowości Palestyny, zastrzegając, że musi to iść w parze z postępem w izraelsko-palestyńskich negocjacjach pokojowych. W środę także parlament Luksemburga zarekomendował rządowi uznanie Palestyny.

Wymiana więźniów. Kuba uwalnia Amerykanów, USA przekazuje agentów

W zamian za uwolnienie przez USA trzech Kubańczyków, Hawana wypuściła ważnego amerykańskiego agenta, który był więziony na wyspie od blisko 20 lat - podały w środę anonimowe źródła w administracji Stanów Zjednoczonych. Uwolniony został też Amerykanin, skazany za rozdawanie komputerów. W sprawę zaangażowany był papież Franciszek.

MSW Francji: udaremniliśmy pięć zamachów terrorystycznych

We Francji udaremniono pięć zamachów terrorystycznych i rozbito 13 siatek powiązanych z ekstremistami działającymi w Syrii - powiadomił szef MSW Bernard Cazeneuve. Jednocześnie, jak dodał, dwukrotnie wzrosła liczba młodych ludzi pragnących dołączyć do islamistów walczących w Syrii.

"Rosja może rozpocząć otwartą wojnę na kontynencie"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że Rosja w każdej chwili może rozpocząć otwartą wojnę przeciwko jego państwu. Zagroził prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju odłączeniem dostaw prądu.

Komorowski: jesteśmy gotowi sprzedawać Ukrainie broń

Polska jest gotowa sprzedawać Ukrainie broń - oświadczył w środę Bronisław Komorowski w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Stwierdził, że przedstawiciele obu państw będą pracować nad rozwojem stosunków dwustronnych. - Polska jest największym adwokatem Ukrainy - ocenił prezydent Ukrainy.

Znana jest przyczyna śmierci niemieckiego krytyka Putina

Niemieccy śledczy wyjaśnili okoliczności niespodziewanej śmierci polityka Andreasa Schockenhoffa. Autopsję zarządzono w związku z jego działalnością polityczną i nieprzejednaną krytyką Władimira Putina. Lekarze ustalili, że zmarł z przyczyn naturalnych. Podczas pobytu w saunie doznał zawału.

Kto zatopił rubla? Putin szuka kozła ofiarnego. Może wydać wyrok

W Moskwie trwa gorączkowe polowanie na kozła ofiarnego poważnych kłopotów finansowych. Trudno zakładać, że "car" przyzna się do błędu, więc skończy się na ukaraniu "bojarów". Dwoje głównych kandydatów do tej roli to szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina i premier Dmitrij Miedwiediew. Ale gorąco zrobiło się też wokół Igora Sieczina, szefa największej spółki naftowej. W rosyjskich elitach dawno nie było takiej wymiany oskarżeń. Im dłużej Władimir Putin milczy, tym większe nerwy.

Pakistan przywrócił karę śmierci, naloty dronów na kryjówki talibów

Władze Pakistanu poinformowały w środę o zniesieniu moratorium na karę śmierci w przypadkach terroryzmu. Decyzję ogłoszono po wtorkowym ataku talibskiego komanda na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło 141 osób, głównie dzieci. Jednocześnie USA przeprowadziło w Afganistanie ataki z użyciem dronów. Zginęło czterech pakistańskich talibów i siedmiu innych bojowników.

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Merkel i Steinmeier. Coś się psuje w tym związku?

Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD od początku była wynikiem chłodnej politycznej kalkulacji, a nie związkiem z miłości. Po upływie roku dobre relacje między dwoma obozami politycznymi zaczynają się psuć. Mimo tarć koalicja nie jest jednak zagrożona.

Kreml "zaprosił Kim Dzong Una na paradę zwycięstwa"

Rosja zaprosiła przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una na uroczystości w maju 2015 r., upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Byłaby to pierwsza zagraniczna wizyta Kima od objęcia rządów pod koniec 2011 r. - pisze japoński dziennik "Asahi Shimbun".