"Jeśli USA nie uznają naszych wyborów, ani nas to ziębi, ani grzeje"

Szef Donieckiej Republiki Ludowej proklamowanej przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Zacharczenko powiedział, że jest im wszystko jedno, czy USA uznają niedzielne wybory na terenach kontrolowanych przez separatystów. Jego wypowiedź przekazały w sobotę media rosyjskie.

Rotfeld: Rosja uważa, że musi na nowo wyznaczyć wroga

- Strategia Putina opiera się na tym, że Rosja jest silna słabością swoich partnerów - zauważył w programie "Horyzont" prof. Adam Daniel Rotfeld. - Działanie Rosji polega przede wszystkim na wbijaniu klina pomiędzy Europę a Stany Zjednoczone oraz poróżnienia państw europejskich. Uważam więc, że fundamentalnym punktem strategii Zachodu powinno być utrzymanie jedności - podkreślił były szef polskiej dyplomacji.

Wszystkich Świętych nie tylko w Polsce. "Każdy z tych grobów jest nasz"

Między innymi w Rosji, na Litwie i w Afganistanie - Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Wszystkich Świętych. W Rosji dyplomaci uczcili pamięć Polaków pomordowanych w latach stalinizmu oraz złożyli kwiaty w miejscu katastrofy smoleńskiej. Na Litwie ambasador Polski odwiedził mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, a w Afganistanie odbyła się uroczysta msza w intencji żołnieży polskich poległych na misji.

Powietrzne zmagania nad Bałtykiem na skalę niespotykaną od lat

Samoloty NATO i Szwecji coraz częściej są podrywane w powietrze w celu przechwycenia maszyn rosyjskich. Nad Bałtykiem nawet kilka razy w miesiącu dochodzi do spotkań rodem z zimnej wojny. To obecnie "najgorętszy" obszar napięć pomiędzy Rosją a NATO. Oznacza to zwiększone ryzyko incydentów. W przeszłości podczas takich działań dochodziło do niebezpiecznych kolizji, a nawet katastrof.

Wybory separatystów zasadzką? SBU apeluje do Ukraińców o ostrożność

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ostrzegła w sobotę mieszkańców kontrolowanych przez separatystów obszarów na wschodzie kraju, by ze względu na swoje bezpieczeństwo nie uczestniczyli w organizowanych przez nich w niedzielę wyborach. Chodzi o wybory do republik ludowych: Donieckiej i Ługańskiej. Rosja zapowiada, że uzna wybory.

Postanowiła, że umrze 1 listopada. Zmienia zdanie

Kiedy zdiagnozowano u niej raka mózgu i dano sześć miesięcy życia, 29-latka zaplanowała, że 1 listopada umrze. Teraz walczy, by nieuleczalnie chorzy mieli szansę otrzymywać środki, dzięki którym będą mogli godnie odejść. W środę kobieta poinformowała, że stan jej zdrowia jest na tyle dobry, że może przesunąć datę swojej śmierci.

Czołowe zderzenie autobusów w Nepalu. Są zabici i ranni

Co najmniej 10 osób zginęło, a 30 zostało rannych w sobotę o świcie w czołowym zderzeniu dwóch autobusów na drodze, około 120 km na południowy wschód od stolicy Nepalu, Katmandu. Dwanaście osób jest w stanie krytycznym - poinformowała nepalska policja.

Branson "myślami z rodzinami dotkniętych tragedią". Zapowiada kontynuację kosmicznej misji

"Jesteśmy głęboko zasmuceni piątkowymi wydarzeniami. Nasze myśli są z rodzinami osób dotkniętych tą tragedią i robimy wszystko, by je wspierać" - napisał w specjalnym oświadczeniu brytyjski miliarder Richard Branson, założyciel Virgin Galactic. Jednocześnie zapewnił, że projekt kosmiczny będzie kontynuowany mimo katastrofy. Należący do firmy statek kosmiczny SpaceShipTwo rozbił się podczas testowego lotu na pustyni Mojave w Kalifornii. Pierwszy pilot zdołał się katapultować, drugi zginął.

Rozmowy ws. programu nuklearnego Iranu nabierają tempa

Rozmowy na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu zaczną nabierać tempa w ciągu najbliższych trzech tygodni. 24 listopada upływa ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie między Teheranem a sześcioma mocarstwami.

Rosjanie hasają po Bałtyku. Zdemontują północną flankę NATO?

Niespotykaną od czasów zimnej wojny aktywność wojskową Rosji na Bałtyku tłumaczyć można kilkoma przyczynami. Od strategicznych (militaryzacja polityki państwa, nasilenie konfrontacji z Zachodem) po taktyczne (zastraszanie krajów nadbałtyckich, testowanie obrony potencjalnych przeciwników).

"Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie"

W przypadku lotów w kosmos, próby odrywania się od ziemskiej grawitacji, niewiele trzeba, by doszło do tragedii - stwierdził na antenie TVN24 Tomasz Rożek, fizyk, publicysta "Gościa Niedzielnego". Jak dodał, jeśli próbujemy przekroczyć granicę, która cały czas jest nieprzekraczalna, musimy być gotowi do poniesienia pewnych ofiar. - Nie tylko finansowo i technologicznie, ale także psychicznie - powiedział Rożek.

"W zawód pilota wpisane jest ryzyko"

- Wykonując loty testowe, mamy gdzieś z tyłu głowy świadomość, że odrywanie się od ziemi nie jest czymś, do czego człowiek został stworzony. A latać chce - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Paulina Różyło, pierwsza kobieta - pilot testowy w Polsce.

Wielkie zaskoczenie na włoskiej scenie politycznej. Gentiloni zastąpił Mogherini

Paolo Gentiloni został nowym ministrem spraw zagranicznych Włoch. 59-letni polityk centrolewicy, były minister łączności w rządzie Romano Prodiego zastąpił Federikę Mogherini, która w sobotę obejmie stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyła się w piątek ceremonia zaprzysiężenia ministra Gentiloniego.