W Mińsku zbiera się dziś grupa kontaktowa. Przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE oraz rebeliantów przed jutrzejszym szczytem przywódców w tzw.formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) pracują nad treścią porozumienia. "Jednym z najbardziej spornych punktów w rozmowach będzie linia frontu" – prognozuje rosyjski "Kommiersant". Zaś ukraińskie media zwracają uwagę, że do stolicy Białorusi ma przybyć Władisław Surkow, uważany za architekta strategii Kremla wobec Ukrainy.

Sąd Federalny Malezji podtrzymał we wtorek wyrok skazujący popularnego przywódcy opozycji Anwara Ibrahima na karę 5 lat więzienia za uprawianie sodomii z jednym ze swoich współpracowników. Zwolennicy Ibrahima i on sam twierdzą, że wyrok jest motywowany politycznie.

Rewelacje w polityce prywatności. Okazuje się, że niektóre telewizory Smart TV firmy Samsung mogą przesyłać na zewnętrzne serwery prywatne rozmowy użytkowników. Firma ostrzega o tej możliwości na swojej stronie internetowej. W sieci od razu pojawiło się mnóstwo porównań do "Roku 1984" George'a Orwella.

Zwrot sytuacji na froncie w Donbasie. Broniący się rozpaczliwie na północy, w rejonie Debalcewego Ukraińcy daleko na południu zaatakowali. Dowództwo ochotniczego batalionu Azow poinformowało o "rozpoczęciu szerokiej ofensywy" na północ i wschód od Mariupola. Żołnierze Azowa odbili z rąk rebeliantów trzy miejscowości - jedną z nich na głównej drodze prowadzącej do Nowoazowska.

Rebelianci ogłosili, że udało im się okrążyć siły ukraińskie w tzw. worku debalcewskim. Sztab ATO zaprzecza, twierdząc, że wciąż toczą się walki o kontrolę nad jedyną drogą łączącą Debalcewe z głównymi siłami ukraińskimi. Niezależni analitycy ukraińscy piszą jednak, że zamknięcie kilku tysięcy żołnierzy w kotle stało się już faktem, a tragedii podobnej do tej z Iłowajska zapobiec może tylko silny kontratak.

Na terytorium Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły się ćwiczenia pododdziałów zwiadowczych i specjalnych - informuje agencja Interfax. Z kolei RIA Nowosti donosi o rozpoczęciu ćwiczeń sił lądowych Floty Czarnomorskiej na Krymie. Niemal jednoczesne pojawienie się groźnie brzmiących depesz to kolejna demonstracja siły tuż przed szczytem w Mińsku.

Nowe badania historyczne potwierdzają, że wbrew obiegowym opiniom słowo "pizza" nie pochodzi z Neapolu, ale z portowego miasta Gaeta w środkowych Włoszech. To tam w archiwum katedry przechowywany jest dokument z maja 997 roku, w którym znajduje się ta nazwa.

Chilijska telewizja, powołując się na grupę miejscowych wspinaczy, podała, że w Andach odkryli oni wrak samolotu, który - wraz z gwiazdami chilijskiej piłki nożnej na pokładzie - spadł 3 kwietnia 1961 roku. Wrak ma się znajdować około 300 km na południe od stolicy kraju, Santiago.

Polska nie ma planów wysyłania na Ukrainę ciężkiego sprzętu, pocisków Grom, czołgów czy podobnego uzbrojenia – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony narodowej. W radiowych "Sygnałach Dnia" podkreślał zaś, że "najważniejsza zawsze będzie polska racja stanu, polski interes".

Dżihadyści z Boko Haram przeprowadzili atak bombowy na przygraniczne miasto w Nigrze zabijając pięć osób. Zaatakowali też miasto Kerawai w Kamerunie i uprowadzili kilkanaście osób - poinformowały w poniedziałek źródła wojskowe i lokalne władze w obu państwach.

- Byliśmy zbyt grzeczni wobec Rosjan, nie potrafiliśmy im powiedzieć, że kłamią - ocenił były minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt podczas debaty w polskim przedstawicielstwie przy UE w Brukseli. - Myślę, że to, co stanie się z Ukrainą, zdecyduje o przyszłości Rosji i bezpieczeństwa europejskiego na wiele lat - dodał.