Święta data Rosjan to przypadek. Wszystko przez nieufność, ambicję i różnicę czasu

Na pytanie o to, kiedy skończyła się II wojna światowa, Brytyjczyk i Rosjanin odpowiedzą inaczej, choć żaden z nich nie będzie się mylił. Równolegle funkcjonują dwa terminy "dnia zwycięstwa". Wszystko przez rosnącą nieufność pomiędzy aliantami, ambicję Stalina i różnicę w czasie. Kreml swój termin traktuje jako świętość i niedawną decyzję polskich władz, aby formalnie dołączyć do grona zwolenników tego "zachodniego" terminu uznał za "rewizjonizm historyczny".

WHO: Liberia wolna od wirusa eboli

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Wcześniej taki komunikat podała organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która odnotowała, że przez 42 dni nie było tam nowego potwierdzonego przypadku tej choroby.

Czołgów w Kijowie nie było. Była żołnierska kasza

Władze Ukrainy nie przejęły radzieckiej tradycji organizowania hucznych defilad wojskowych w Dniu Zwycięstwa 9 maja. W tym roku nie było przejazdu czołgów i artylerii. Przez centrum Kijowa przemaszerowali weterani, były koncerty, spotkania i kuchnia polowa. W uroczystościach brali udział zarówno weterani II wojny światowej, jak i kombatanci Ukraińskiej Powstańczej Armii.

"Rosja wskrzesza stare zwycięstwa, bo nowych nie ma"

Współczesna Rosja to kraj bez ideologii, dlatego postanowiono wskrzesić dni największych zwycięstw sprzed 70 lat, jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, bo nowszych zwycięstw nie było - powiedział rosyjski pisarz i dziennikarz Dmitrij Głuchowski.

Poroszenko: nie będziemy świętować wg rosyjskiego scenariusza

- Ukraina szanowała i szanuje pamięć tych, którzy walczyli o zwycięstwo w II wojnie światowej, nigdy więcej jednak nie będzie świętowała Dnia Zwycięstwa według rosyjskiego scenariusza - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Defilada Zwycięstwa w Mińsku. T-90, Su-34 i polonezy

Białoruska armia i naród są gotowe odeprzeć dowolną agresję zewnętrzną i ochronić niepodległość kraju - oświadczył w sobotę prezydent Alaksandr Łukaszenka, przyjmując w Mińsku paradę wojskową z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej.

Rekordowo dużo nowych typów broni. Co pokazali Rosjanie na placu Czerwonym?

Z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą na placu Czerwonym odbyła się wielka defilada. W tym roku miała ona znacznie nadzwyczajne. Nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, ale przede wszystkim dlatego, że rosyjskie przywództwo musi podkreślać siłę swojego wojska w obliczu napięć z Zachodem. Dla lepszego efektu na plac Czerwony wysłano nawet będące jeszcze w fazie wczesnych prób nowe czołgi i wozy opancerzone.

Udaremniono zamach bombowy w Australii

- Podczas operacji antyterrorystycznej policja aresztowała co najmniej jedną osobę podejrzaną o przygotowywanie zamachu bombowego - poinformował w sobotę premier Australii Tony Abbott. Podkreślił, że istniało "bardzo poważne zagrożenie terrorystyczne".

Wielka parada w Moskwie. Rosja świętuje pokonanie III Rzeszy

W Moskwie rozpoczęły się uroczystości związane z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Tysiące żołnierzy oraz setki pojazdów i samolotów przedefilowały na Placu Czerwonym. Defiladę można było obejrzeć w TVN24 Biznes i Świat, który z uwagą śledzi dzisiejsze wydarzenia w Rosji.

"Nie rozmawiajmy o pieniądzach. Kraj świętuje Dzień Zwycięstwa"

W Rosji nabiera rumieńców skandal wokół konfliktu trenera reprezentacji w piłce nożnej Fabio Capello z Nikołajem Tołstychem, prezesem Rosyjskiej Federacji Sportowej. Po tym, jak pojawiiły się zarzuty o opóźnienie comiesięcznych wypłat pensji szkoleniowca, Tołstych oburzony stwierdził: - W przededniu wielkiego Dnia Zwycięstwa poruszanie takich kwestii jest nie na miejscu. Zdenerwowany Capello nazwał prezesa RFA "szaleńcem".

Polski ambasador ranny w katastrofie śmigłowca. Władze wykluczają atak terrorystyczny

Polski ambasador w Pakistanie został ranny w katastrofie wojskowego śmigłowca - potwierdziło MSZ. Jego obrażenia nie zagrażają życiu. Pełen zachodnich dyplomatów śmigłowiec pakistańskiego wojska rozbił się w dolinie Naltar na północy kraju. Według pakistańskich władz powodem były kłopoty techniczne maszyny. Zginęło co najmniej siedem osób.

Szykowali zamach na Wzgórzu Chwały. Władze ostrzegają przed krwawymi prowokacjami

Ukraińscy żołnierze poinformowali, że zatrzymali grupę dywersantów, którzy zamierzali dokonać zamachu na Wzgórzu Chwały w pobliżu Swiatohirska. Miasto jest położone na granicy trzech obwodów: donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Słynie z prawosławnych pielgrzymek do Ławry Swiatohirskiej. Jutro na Wzgórzu Chwały odbędą się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Wielki triumf konserwatystów. Policzono wszystkie głosy

Po przeliczeniu głosów ze wszystkich okręgów wyborczych konserwatyści uzyskali najlepszy wynik od 1992 roku i zdobyli samodzielną większość w Izbie Gmin. Partia Pracy straciła w sumie 26 mandatów względem poprzednich wyborów, a jej lider już podał się do dymisji. Według sondaży przedwyborczych walka pomiędzy brytyjskimi konserwatystami i laburzystami miała być bardzo wyrównana.

Unijni politycy gratulują i ostrzegają: fundamenty UE "nie będą negocjowane"

Szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz liderzy ugrupowań w Parlamencie Europejskim przesyłają gratulacje brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi z powodu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Europejscy politycy przypomnieli, że Londyn nie może negocjować najważniejszych swobód w Unii Europejskiej.

Sondaże zupełnie rozminęły się z wynikami wyborów. Dlaczego?

Czwartkowe wybory do Izby Gmin przyniosły porażkę nie tylko laburzystom i liberalnym demokratom, ale także brytyjskim firmom badającym opinię publiczną. Partia Konserwatywna pod przywództwem Davida Camerona zdobyła absolutną większość mandatów, podczas gdy sondaże przewidywały, że żadna partia nie zdoła tego osiągnąć.

Pokrzyżowali plan komunistom. Pomnik Stalina oblany różową farbą

Dziś w rosyjskim Lipiecku miało nastąpić uroczyste odsłonięcie pomnika Stalina z udziałem władz, weteranów drugiej wojny światowej i mieszkańców. Uroczystości popsuł jednak nocny incydent. Rano komuniści zastali popiersie generalissimusa obficie oblane różową farbą i uszkodzone. Zainstalowana kamera monitoringu zarejestrowała kobietę, która trzykrotnie wylała farbę na pomnik i trzykrotnie uderzyła go młotkiem.

JOW-y po brytyjsku: 3,8 mln głosów, 1 mandat. 1,5 mln głosów, 56 mandatów

Wybory w Wielkiej Brytanii dobrze pokazują, jak działają jednomandatowe okręgi wyborcze. Ekstremalnym przykładem jest zestawienie wyników dwóch partii. Eurosceptyczna UKIP w skali kraju zdobyła 12,6 proc. głosów, ale przełożyło się to na zaledwie jeden mandat. Natomiast szkoccy nacjonaliści zdobyli w skali kraju niecałe 5 proc. głosów, a dało im to aż 56 mandatów.