Tarcza w Rio, radary w Moskwie? Rosja namawia do ogromnego kontraktu

Sankcje spowodowane inwazją na Ukrainie nie ułatwiają Rosji życia. Kreml próbuje więc swoich sił w Ameryce Południowej i przekonuje Brazylię do kupienia systemu obrony przeciwrakietowej. Ten ma pomóc w "scementowaniu współpracy wojskowej" obu krajów - analizuje taki krok Reuters. Agencja zwraca uwagę, że w zamian za zakup tarczy, Rosja może pozyskać w Rio de Janeiro systemy dla swoich myśliwców treningowych Jak-130.

Pakistan uwolnił podejrzanego ws. zamachu w Bombaju. Indie wściekłe

To wydarzenie może doprowadzić do kolejnego podwyższenia napięcia między Indiami i Pakistanem. Sąd w tym drugim kraju uznał bowiem w piątek, że nie ma dowodów, które wskazywałyby na przygotowywanie przez Zaki ur-Rehmana Lakhwiego zamachu w Bombaju w 2008 r., o czym przekonane są Indie. Podejrzany o terroryzm wyszedł więc na wolność, a przed budynkiem sądu czekały na niego dziesiątki osób. W zamachu w Bombaju zginęło przed siedmioma laty 166 osób, a setki innych zostały ranne.

Konflikt w Donbasie "zamrożony minimum na kilka lat"

Ukraińscy eksperci uważają za mało prawdopodobną eskalację działań militarnych Rosji w Donbasie. Prognozują zamrożenie konfliktu we wschodniej Ukrainie na dość długi czas. Opiniami dzielili się w piątek na konferencji prasowej w agencji Interfax-Ukraina.

Ważny dzień dla Armenii. Siostry Kardashian pod pomnikiem ofiar ludobójstwa

Kim Kardashian przebywająca od czwartku w kraju swoich przodków - Armenii - złożyła wraz z siostrą wizytę pod pomnikiem i w Muzeum Ludobójstwa Ormian. To jedno z najważniejszych miejsc dla tego kraju i narodu. Turcy, którzy wymordowali 100 lat temu około 1,5 mln Ormian, od dekad prowadzą bowiem kampanię, która ma zniweczyć ich próby dążące do przekonania świata o potrzebie uznania tej zbrodni za ludobójstwo.

Putin "czyści" służby, nie ufa FSB. Obsesja czy naprawdę coś knują?

Kilka dekretów, kilkadziesiąt dymisji, "czekistowski desant" w MSZ i innych organach państwa. Putin nie próżnuje po tym, jak pojawił się po dłuższej nieobecności. Kadrowe i strukturalne czystki w aparacie bezpieczeństwa zdają się potwierdzać tezę, że zniknięcie prezydenta miało związek z zaostrzeniem konfliktów wewnątrz rządzącej elity. Putin musi uwzględniać interesy kilku grup wpływów, ale jednak konsekwentnie umacnia własną osobistą władzę.

Sukces za sukcesem Francuzów. Indie biorą 36 myśliwców „natychmiast”

Dzięki silnemu lobbingowi francuskich władz koncern Dassault może się cieszyć z kolejnej bardzo ważnej umowy na sprzedaż myśliwców Rafale. Przebywający z wizytą w Paryżu premier Indii Narendra Modi zadeklarował, że jego kraj kupuje 36 takich maszyn i chce dostać je „jak najszybciej”. Równolegle oba kraje prowadzą trudne negocjacje w sprawie zakupu znacznie większej partii 126 Rafale.

Szwedzcy żołnierze na misji „głodują”. Afera o 1,8 tysiąca kalorii dotarła do parlamentu

Ciężko pracują i ćwiczą w afrykańskich upałach po kilkanaście godzin dziennie, ale dostają tyle jedzenia, ile będąca na lekkiej diecie pracownica biura w Sztokholmie. Szwedzcy żołnierze na misji ONZ w Mali mieli tak źle, że się zbuntowali i donieśli do mediów. Sprawa „głodujących” wojskowych trafiła do parlamentu, wywołała ostrą krytykę ministerstwa obrony i zaowocowała ofertą firmy, która chce za darmo zapewnić wojskowym dodatkowe racje.

Poroszenko zapowiada: odbudujemy marynarkę wojenną

W trakcie piątkowej wizyty w Odessie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział rozbudowę ukraińskiej marynarki wojennej, która w ubiegłym roku straciła swe bazy na Krymie i znaczną część okrętów na rzecz Rosji.

Walczył po stronie rebeliantów. Zbiegł, bo był "bity i przetrzymywany w klatce"

Wielu rebeliantów w Donbasie chce złożyć broń i przejść na stronę ukraińską – informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jej funkcjonariusze przesłuchali dwóch bojówkarzy, którzy opuścili oddziały rebeliantów samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Podczas przesłuchania "dezerterzy" zeznali, że uciekli, bo byli "bici za najmniejsze przewinienie, poniżani i nie dostawali obiecanych pieniędzy".

Prezydenta Czech nie będzie na paradzie zwycięstwa. Wybrał spotkanie z premierem Słowacji

Czeski prezydent Milosz Zeman nie pojawi się 9 maja na defiladzie wojskowej w Moskwie z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Pradze prezydencki rzecznik Jirzi Ovczaczek. Według niego w czasie defilady Zeman spotka się w stolicy Rosji z premierem Słowacji Robertem Fico i uczci pamięć ofiar wojny złożeniem wieńca w ramach uroczystej ceremonii.

Będzie pierwszy przeszczep głowy? Sparaliżowany programista chce poddać się operacji

Chorujący od lat na nieuleczalną chorobę rosyjski programista zostanie pierwszą osobą na świecie, która podda się przeszczepowi głowy. Włoski neurochirurg Sergio Canavero od kilku lat szukał ochotnika, który zgodzi się na kontrowersyjną operację, która ma się odbyć za dwa lata. Wybrał rosyjskiego programistę Walerija Spiridonowa, który od lat choruje na postępującą dystrofię mięśniową. Przygotowanie i przeprowadzenie operacji będzie kosztować 11 mln dolarów.

Le Pen osłupiony apelem córki. "Będę się bronić"

Założyciel Frontu Narodowego, a obecnie jego honorowy prezes Jean-Marie Le Pen odrzucił wezwanie swej córki Marine, obecnej szefowej tej skrajnie prawicowej partii, by udał się na polityczną emeryturę w związku z ostatnimi kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Front pod Mariupolem. "Domy zrujnowane, na drogach niewybuchy"

- Domy są zrujnowane, na drogach leżą niewybuchy, po ulicach przechadzają się uzbrojeni rebelianci "Donieckiej Republiki Ludowej" – relacjonował przedstawiciel OBWE Alexander Hug po skontrolowaniu sytuacji w Szyrokino pod Mariupolem. Organizacja kontynuuje monitoring sytuacji w Donbasie. Sytuacji, która na froncie wciąż się zaostrza.

W Dumie wniosek o wprowadzenie "sił pokojowych" Rosji do Donbasu

Deputowany LDPR Roman Chudjakow na plenarnym posiedzeniu Dumy złożył wniosek, żeby zwrócić się do ministra obrony Siergieja Szojgu z prośbą o wprowadzenie rosyjskich sił pokojowych do Donbasu. Rosyjscy żołnierze w błękitnych hełmach mieliby "pilnować tam zawieszenia broni".

Na rosyjskiej prowincji wrze. Ale Putin ma 200 tys. Wojsk Wewnętrznych

W Rosji mamy do czynienia ze wzrostem sporadycznych, lokalnie organizowanych protestów na znak głębokiego społecznego niezadowolenia z działania władz, mimo wysokich notowań poparcia dla prezydenta Władimira Putina w ostatnich latach - pisze w piątek "Financial Times". Szanse, by przerodziło się to w ogólnokrajowy polityczny ruch są jednak nikłe. Tym bardziej, że Kreml dysponuje potężnym aparatem przymusu, od policji po Wojska Wewnętrzne MSW, liczące 200 tys. ludzi, wyposażone m.in. w broń pancerną i samoloty.