Buzek: ważne jest, byśmy zaklepali fundusze unijne

Jeśli polski rząd będzie jak kadra siatkarzy przez następne kilkanaście miesięcy, a taką atmosferę można stworzyć, to będzie rząd przełomu i ten rząd dokona wielu pozytywnych zmian - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek komentując powołanie nowego rządu. Zdaniem posła do PE, przez rok rządzenia można zrobić wiele rzeczy.

Baby Doc, były krwawy dyktator Haiti, nie żyje

W sobotę zmarł na atak serca były prezydent Haiti, Jean-Claude Duvalier, zwany Baby Doc. Został obalony po 15 latach rządów wskutek powstania ludowego przeciwko dyktaturze w 1986 r. Przywłaszczał sobie ponad 60 proc. dochodu narodowego Haiti.

Erdogan grozi Państwu Islamskiemu. "Turcja ze swoją armią zrobi to, co należy"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przestrzegł, że jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakują grobowiec Sulejmana Szacha w północnej Syrii (na terytorium, które Turcja uważa za swoje), "od tego momentu wszystko się zmieni". Wcześniej, w piątek, Damaszek ostrzegł Ankarę, że wprowadzenie wojsk tureckich na terytorium Syrii zostanie odebrane jako agresja.

"Największy projekt gospodarczy w historii". Rodzina w Europie zyska średnio 545 euro rocznie

Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego, czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".

USA tworzą prawo dla kosmicznych górników. Chcą mieć przewagę w rywalizacji o bogactwa

Platyna, złoto, czy nikiel - znajdujące się w pobliżu Ziemi asteroidy są potencjalnie źródłem wielkiego bogactwa. Niektóre mają więcej surowców, niż do tej pory wykopaliśmy z ziemi. Kilka firm pracuje już nad tym, jak się dostać do tego bogactwa. Chcąc być pierwszymi na lukratywnym rynku, Amerykanie już rozpoczęli prace nad prawem dotyczącym kosmicznych kopalni. Przeszkodą jest traktat z 1967 roku.

"Numer dwa" w aparacie Kima zawitał do Korei Południowej

Trzech wysokich rangą przedstawicieli władz Korei Północnej przybyło do Korei Południowej, by wziąć udział w uroczystościach kończących igrzyska azjatyckie. Ta rzadka wizyta może przynieść przełom w napiętych dotychczas stosunkach między krajami - pisze Reuters.

Powietrzne przepychanki nad Bałtykiem. Rosjanie "niespotykanie prowokacyjni"

Szwedzi nie od dzisiaj mają problemy związane ze spotkaniami z rosyjskimi samolotami wojskowymi. Jednak, jak wynika z oficjalnej informacji szwedzkiego wojska, Rosjanie w ostatnich miesiącach zachowują się "niespotykanie prowokacyjnie". Ich myśliwce mają wykonywać agresywne manewry w pobliżu szwedzkich samolotów zwiadowczych.

Niemiecki konwój z pomocą dla Ukrainy przejeżdża przez Polskę

Kilkanaście ciężarówek z pomocą humanitarną dla Ukrainy dotarło do Warszawy w nocy z piątku na sobotę. Wyruszyły w ciągu dnia z Niemiec. Do 7 października przez nasz kraj ma przejechać ponad 100 pojazdów, które spotkają się na przejściu granicznym w Dorohustku. Odprawione zostaną po polskiej stronie, wspólnie przez polskie i ukraińskie służby, po czym wjadą na Ukrainę.

Ebola w USA. 10 osób poddanych kwarantannie

Gdy przyleciał do domu czuł się dobrze. Zachorował dopiero po czterech dniach. Wtedy poszedł do szpitala, z którego jednak odesłano go do domu. Thomas Eric Duncan to pierwszy zdiagnozowany pacjent z wirusem eboli w USA i od razu ten, który podkopał wiarę obywateli w wybrane przez nich władze federalne. Te w piątek zarządziły kwarantannę dla 10 osób najbardziej narażonych na infekcję przez kontakty z Duncanem. Materiał "Faktów" TVN.

Łotwa wybiera parlament. Wygra promoskiewska Zgoda?

Wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie odbędą się w atmosferze zagrożenia ze strony Rosji. Mieszkańcy dwumilionowego kraju, z czego 1/4 jest narodowości rosyjskiej, wybiorą 100 deputowanych do nowego Sejmu (Saeima).

"Strefa euro będzie chciała się odgrodzić. Bieńkowska przed podwójnym wyzwaniem"

- Będziemy mieli przebudowaną strefę euro, która będzie chciała obudować się własnymi instytucjami, czyli odgrodzić od tych krajów, które są poza euro - mówił o najbliższych pięciu latach Janusz Lewandowski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Z tego powodu - jak powiedział - przyszła polska komisarz Elżbieta Bieńkowska "stanie przed podwójnym wyzwaniem" - jednym będzie spajanie krajów z i poza strefy euro, drugim wspólny unijny rynek energii.

Kolejni chętni do zrzucania bomb na fanatyków

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.

Kosowo eksportuje dżihadystów. "Ocknęliśmy się zbyt późno"

Kosowo - bodaj najbiedniejszy kraj Europy, islamski w 80 proc., ale dotąd dość obojętny religijnie - stało się eksporterem dżihadystów. W ostatnich latach niektóre bogate kraje arabskie łączą finansową pomoc dla kosowskiej ludności z radykalną indoktrynacją religijną.