Kolejni chętni do zrzucania bomb na fanatyków

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.

Kosowo eksportuje dżihadystów. "Ocknęliśmy się zbyt późno"

Kosowo - bodaj najbiedniejszy kraj Europy, islamski w 80 proc., ale dotąd dość obojętny religijnie - stało się eksporterem dżihadystów. W ostatnich latach niektóre bogate kraje arabskie łączą finansową pomoc dla kosowskiej ludności z radykalną indoktrynacją religijną.

Miało być atomowe rozbrojenie, zaczyna się gigantyczna modernizacja

Barack Obama, ubiegając się o amerykańską prezydenturę, deklarował, że będzie forsował atomowe rozbrojenie. Z ambitnych planów zostało niewiele. USA są na progu gigantycznego programu modernizacji arsenału jądrowego, którego koszty szacuje się na bilion dolarów. Potrzebne są nowe rakiety, okręty podwodne i bombowce.

Premier Katalonii powołał komisję wyborczą ds. referendum

Dekret premiera Katalonii, powołujący komisję wyborczą mającą nadzorować referendum niepodległościowe, został w piątek opublikowany w biuletynie tej wspólnoty autonomicznej. Stało się to, mimo że hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił obowiązywanie katalońskich przepisów zezwalających na przeprowadzenie plebiscytu.

Rosjanie dogonili USA. Mają 1643 głowice termojądrowe

Amerykański Departament Stanu opublikował dane dotyczące arsenałów jądrowych wojsk USA i Rosji. Wynika z nich, że po wielu latach Rosjanie dogonili Amerykanów, jeśli chodzi o liczbę gotowych do użycia strategicznych głowic jądrowych i ich środków przenoszenia. Nie jest to zaskoczenie, tak bowiem zakładają porozumienia rozbrojeniowe.

Ukraina tworzy "mapę śmierci" obwodów donieckiego i ługańskiego

Miejsca pochówku ofiar konfliktu oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się obozy dla jeńców - takie elementy znajdą się na "mapie śmierci", którą Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy dla wschodu kraju, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami.

Merkel: wybór Tuska to symboliczny wyraz cudu wolności

Powierzenie premierowi Polski Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej jest "symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie" - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu z okazji 24. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

"Szwecja jest w poważnej sytuacji"

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven mianował nowy rząd i zaapelował do opozycyjnych partii o wsparcie dla swych najważniejszych zamierzeń: zmniejszenia bezrobocia, poprawy stanu szkolnictwa i zwiększenia dobrobytu obywateli.

Cameron niespodziewanie w Kabulu

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyleciał do Kabulu, aby spotkać się z przedstawicielami nowych władz Afganistanu. Cameron jest pierwszym zachodnim przywódcą, który składa wizytę w tym kraju po zaprzysiężeniu prezydenta Aszrafa Ghaniego. Przyjazd szefa brytyjskiego rządu nie był wcześniej zapowiadany.

Nos Lenina wart całego batalionu

Lenin w Charkowie spadł z cokołu i raczej na niego nie powróci, choć niektórzy zapewne by sobie tego życzyli. Musieliby jednak najpierw odnaleźć brakujące elementy wodza.

Krymski scenariusz w Azji Centralnej? Słowa Putina rozsierdziły Kazachów

Przy granicy z Kazachstanem Rosja ćwiczy właśnie wojnę atomową. Przypadek? To, co dzieje się ostatnio na linii Moskwa-Astana, wskazuje, że nie. Po agresji rosyjskiej na Ukrainę także Kazachstan ma podstawy do obaw. Putin wysyła sygnały, że jakakolwiek zmiana polityki przez Astanę może wywołać reakcję Kremla. A przecież co piąty mieszkaniec Kazachstanu to Rosjanin.

W USA "mogą być jeszcze pojedyncze przypadki" eboli

Po potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia ebolą w USA, władze sanitarne tego kraju zapewniły w czwartek, że nie ma groźby epidemii tej choroby w Stanach Zjednoczonych. Zarażony został 33-letni operator kamery pracujący w Liberii.