Żanna Niemcowa: mój ojciec oddał życie za wolną Rosję

- Mam nadzieję, że mimo wszystko pewnego dnia Rosja będzie wolna. Mój ojciec oddał za to życie - powiedziała Żanna Niemcowa, córka zamordowanego w lutym br. rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, odbierając w Warszawie nagrodę Orła Jana Karskiego. Nagroda po raz pierwszy została przyznana pośmiertnie.

"Olbrzymie upokorzenie" wywiadu Seulu? Minister Kim Dzong Una prawdopodobnie żyje

Minister obrony Pjongjangu być może żyje, a południowokoreańska Narodowa Służba Bezpieczeństwa (NIS) mogła się pospieszyć z przekazaniem informacji o jego rozstrzelaniu - podaje agencja Reutera, która w ostatnich dniach zajmowała się sprawą rzekomej śmierci Hyon Yong-chola. - Jeżeli NIS się pomyliła to będzie to olbrzymie upokorzenie dla służb wywiadowczych Seulu - mówi jeden z ekspertów ds. północnokoreańskich z Sejong Institute.

Zamach stanu się nie powiódł. Generałowie aresztowani

Przywódca nieudanego zamachu stanu w Burundi generał Godefroid Niyombare został aresztowany. Wszyscy uczestnicy nieudanego puczu w celu obalenia szefa państwa staną przed sądem - poinformował rzecznik prezydenta Pierre'a Nkurunzizy.

Chiny i Indie zacieśniają współpracę. To ma być "wiek Azji"

Chiński prezydent Xi Jinping, który gościł premiera Indii Narendrę Modiego w swym rodzinnym mieście Xi'an, podkreślał potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obu krajami i umacniania współpracy. Modi wypowiadał się w podobnym tonie. Obie strony podkresliły konieczność zacieśnienia strategicznego parnerstwa na rzecz kształtowania porządku międzynarodowego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

McCain odmawia Poroszence

Amerykański senator John McCain, którego udział w międzynarodowej radzie ds. reform na Ukrainie ogłosił ukraiński prezydent, oświadczył, że nie może przyjąć funkcji, ponieważ nie da się jej pogodzić ze statusem senatora.

Przytnij brodę, oglądaj filmy szpiegowskie i unikaj słowa "bomba". Dżihadyści radzą

Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie poradnik dla aspirujących dżihadystów żyjących w krajach Zachodu. Dają w nim wiele groteskowych porad, aby na przykład oglądać filmy o agencie Jasonie Bourne'ie, by wiedzieć, co robić w wypadku ataku antyterrorystów. Jednak poza tego rodzaju informacjami poradnik zawiera też szczegółowe informacje o tym, jak zrobić bombę i przeprowadzić zamach.

W Polsce przegrali w przedbiegach, w Niemczech zastąpią patrioty?

Niemiecki resort obrony podjął decyzję o zastąpieniu będących obecnie na wyposażeniu Bundeswehry rakiet Patriot systemem obrony przeciwlotniczej MEADS - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Rząd i firmy ubiegające się o kontrakt nie potwierdziły tej informacji. Jeśli okaże się prawdziwa, będzie bardzo ciekawa, biorąc pod uwagę to, że MEADS przegrał w polskim przetargu w przedbiegach, a ostatecznie wybrano patrioty, które Niemcy uznali za niewarte modernizowania.

Ziemia na Krymie od Kremla, motocykle od Kadyrowa. Nocne Wilki zbierają prezenty

Rosyjski klub motocyklowy Nocne Wilki otrzymał w Sewastopolu na Krymie ponad 250 hektarów ziemi. Na atrakcyjnym terenie zwolennicy władz na Kremlu mają zbudować „centrum patriotyczne, propagujące uprawianie sportu i edukację patriotyczną". To nie jedyny prezent. Od prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa motocykliści otrzymali szesnaście nowych motocykli.

Arabowie mogą ruszyć na drogę atomowych zbrojeń. "Nie możemy siedzieć bezczynnie"

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.

Uciekają przed przemocą buddystów, utknęli na morzu

Blisko 800 nielegalnych imigrantów z Birmy i Bangladeszu przetransportowano na ląd na wschodzie indonezyjskiej wyspy Sumatra - poinformował przedstawiciel służb ratunkowych. Na morzu w tym regionie na ratunek czekają kolejne tysiące uchodźców. Wśród uciekinierów są prześladowani przez buddystów muzułmanie Rohingya z zachodniej Birmy.

B.B. King nie żyje. Miał 89 lat

Legenda bluesa B.B. King zmarł w czwartek w swoim domu w Las Vegas - podają amerykańskie media, powołując się na jego pełnomocnika. Muzyk miał 89 lat.

Zamieszanie z bombowcami. Amerykanie "się przejęzyczyli"

W ciągu 24 godzin Pentagon i władze Australii dokonały niecodziennych dyplomatycznych manewrów. Najpierw wysoki rangą urzędnik USA oznajmił, że wojsko planuje umieścić na terytorium swojego sojusznika bombowce strategiczne B-1, które miałyby stanowić przeciwwagę dla ekspansji Chin. W reakcji władze Australii szybko oznajmiły, że Amerykanin "przejęzyczył się", a Pentagon przeprosił.

"Humanitarny rozejm" trwa. Saudowie oferują 540 milionów dolarów

MSZ Jemenu wezwało w czwartek na konsultacje swego charge d'affaires w Teheranie w związku z wysuwanymi wobec Iranu zarzutami, że wspomaga rebeliantów. W Jemenie trwa "humanitarny rozejm" - wstrzymane są naloty koalicji arabskiej na siły rebelianckie. W stolicy Jemenu, Sanie, opanowanej przez rebeliantów, panował w czwartek spokój.

"Naszym celem jest być liderkami". Ruszyło "Davos kobiet"

W największym brazylijskim mieście, Sao Paulo, rozpoczął się w czwartek 25. Światowy Szczyt Kobiet. Bierze w nim udział tysiąc uczestniczek, w tym 30 pań - członków rządów w randze ministrów oraz setek dyrektorek przedsiębiorstw.

"Już nas nie lubią. Jest nas za dużo". Jak żyją Polacy w Wielkiej Brytanii?

Dziś Polacy w Wielkiej Brytanii to jeden z powodów, dla którego Brytyjczycy coraz bardziej myślą o wyjściu z Unii Europejskiej. Gdy 11 lat temu wchodziliśmy do Unii, Londyn szacował, że na Wyspy przyjedzie kilkanaście tysięcy Polaków. Do dziś przyjechało ponad 50 razy więcej, niż się spodziewano. Dlatego Brytyjczycy nie chcą więcej imigrantów i uciekają z dzielnic, gdzie mieszka - ich zdaniem - zbyt wielu Polaków. Materiał programu "Czarno na białym".