Poroszenko: 11 tys. żołnierzy rosyjskich w Donbasie. Kreml: gołosłowne oskarżenia

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow skomentował oświadczenie ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, który powiedział, że "w Donbasie znajduje się 11 tys. rosyjskich żołnierzy". - To gołosłowne oskarżenia, które nie sprzyjają pozytywnemu uregulowaniu sytuacji - zaznaczył Pieskow. Dowódcy operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy informują, że po kilku dniach "względnej ciszy" rebelianci wznowili ataki na pozycje ukraińskie.

Amerykańska prasa o Soczi. Kerry miał "błagać o pomoc" Putina

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

Przygotowywał zamach w Dniepropietrowsku. Skazany na 9 lat więzienia

Ukraiński sąd skazał na dziewięć lat pozbawienia wolności walczącego po stronie donieckich rebeliantów mężczyznę, który zamierzał wysadzić w powietrze magazyn brygady desantowo-powietrznej w Dniepropietrowsku. W obawie przed atakami minister obrony Stepan Połtorak zlecił wzmocnić ochronę obiektów wojskowych. Wcześniej podobny wyrok zapadł wobec mieszkańca Winnicy, za "współpracę z terrorystami w Ługańsku".

Japonia nie musi już czekać na atak. Jedna decyzja i będzie mogła wysłać armię w świat

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.

4-latki w mundurach, a na czele "zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego"

Parada "dziecięcych wojsk" przemaszeruje w czwartek ulicami Rostowa nad Donem - mieście położonym tuż przy granicy z Ukrainą. "Paradę otworzy zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego" - informuje agencja RIA Nowosti. Dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat będą defilować przed weteranami II wojny światowej. Rostów nad Donem sąsiaduje z Donbasem, w którym toczy się konflikt pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.

Wiceszef MSZ: nie będzie zgody na narzucanie nam kwoty ws. imigrantów

- Bardzo mnie dziwi, że szefowie rządów podjęli jasną decyzję, że przyjmowanie imigrantów ma być całkowicie dowolne, a teraz Komisja chce nam narzucać jakieś kwoty. Na to na razie nie będzie żadnej zgody, temat wróci na szczycie UE - powiedział w poranku "Wstajesz i wiesz" TVN24 wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

"Kolejny kawałek układanki". Rosyjski żołnierz i zdjęcie buka, który miał zestrzelić MH17

Grupa ukraińskich aktywistów dotarła do zdjęć opublikowanych przez rosyjskiego żołnierza, najprawdopodobniej dostarczającego sprzęt wojskowy dla separatystów latem ub. roku. Żołnierz sfotografował m.in. system rakietowy Buk o numerze bocznym 232 jadący w kierunku Ukrainy. Z tego właśnie systemu - zdaniem brytyjskich dziennikarzy śledczych - zestrzelono boeinga Malaysia Airlines 17 lipca nad okupowanym Donbasem.

Ograniczą inwigilację Amerykanów? Pierwszy krok Kongresu

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę ustawę zabraniającą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i innym służbom dalszego masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów. Ustawa musi być jeszcze zaaprobowana przez Senat.

Atak na hotel w Kabulu. Pięciu zabitych turystów

Co najmniej 5 osób, w tym cudzoziemcy, zostało zabitych a 6 zostało rannych podczas ataku uzbrojonych napastników na hotel w centrum Kabulu. 54 zakładników zostało uwolnionych - poinformował w czwartek nad ranem szef policji Abdul Rahman Rahimi.

Polska sceptyczna wobec pomysłu "kwot imigracyjnych". Na kogo może liczyć w Europie?

Komisja Europejska poinformowała w środę, że chce wprowadzić system rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. W ramach tego projektu do Polski miałoby trafić około 5 proc. takich osób. Polskiemu rządowi taka propozycja się nie podoba. Które kraje UE mogłyby wesprzeć Polskę?

Katastrofa i zabici. Pociąg jechał dwa razy za szybko

Pociąg relacji Waszyngton-Nowy Jork, który w nocy z wtorku na środę wykoleił się w Filadelfii, jechał w momencie katastrofy z prędkością ponad 160 km/h - dwa razy większą niż dopuszczalna na tym odcinku - podała NTSB, amerykańska komisja badająca przyczyny wypadków w transporcie. W wypadku zginęło 7 osób.

Aleksiej Nawalny nie pójdzie do łagru. Rosyjski sąd łaskawy

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w środę wniosek Federalnej Służby Więziennej Rosji (FSIN) o odwieszenie jednemu z liderów opozycji Aleksiejowi Nawalnemu kary pięciu lat łagru, którą w lipcu 2013 roku wymierzył mu sąd w Kirowie. - Reżim uznał uwięzienie mnie za zbyt ryzykowne - uznał podsądny.

Ważny dowódca Państwa Islamskiego "zginął w nalocie"

Ministerstwo obrony Iraku poinformowało w środę, że w wyniku nalotu sił powietrznych koalicji na północy kraju zginął jeden z przywódców dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Celem bombardowania był meczet, w którym dowódca spotykał się z innymi bojownikami.

Oszukał na mleku, jest "wiceministrem". Nawet śledczy z Rosji ustąpili

Siergiej Wielikorodnyj to "zastępca ministra obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. 9 maja w Doniecku kierował paradę wojskową rebeliantów. Rosyjskie i ukraińskie media informują, że zanim Wielikorodnyj trafił do Donbasu, był ścigany w Rosji za oszustwa. Kiedy sprawa wyszła na jaw, informacja o jego poszukiwaniu zniknęła ze strony rosyjskiego MSW.

Dziewięć punktów jak dziewięć strzałów w Putina. Raport o wojnie

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

Watykan uzna państwo palestyńskie. Tekst porozumienia już jest

Stolica Apostolska zakończyła negocjacje z Palestyną, a w gotowym już traktacie uzna państwo palestyńskie - przekazał w środę Watykan. Komunikat ogłoszono na trzy dni przed spotkaniem papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Polska będzie musiała przyjąć uchodźców z Afryki? Chce tego Bruksela

Komisja Europejska zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego - poinformował w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Zgodnie z propozycją Komisji do Polski miałoby trafić około 5 proc. takich osób. KE chce też, by kraje członkowskie przyjęły 20 tys. osób przebywających w obozach dla uchodźców poza granicami UE - Polska około tysiąca osób.