Minister obrony Wielkiej Brytanii zapewniał w parlamencie, że żołnierze wysłani na Ukrainę na pewno nie będą robić nic innego poza szkoleniem Ukraińców. Przepytywany przez parlamentarzystów Michael Fallon podkreślał, że zadania misji są „ściśle zdefiniowane” i w żadnym wypadku wojskowi „przypadkiem” nie zawędrują na front.

- Wpadłem do restauracji na obiad. Po chwili wyszedłem do toalety. Jak usłyszałem strzały, nie wiedziałem, co zrobić. Wróciłem do niej i schowałem się w kabinie. Tam czekałem na pomoc policji. Długo, ze 2 godziny - mówił w rozmowie z TVN24 Peter Gabriel, jeden ze świadków strzelaniny, do której doszło we wtorkowe popołudnie w czeskim Uherskim Brodzie. Z rekonstrukcja wydarzeń, jakiej dokonał czeski portal lidovky.cz wynika, że świadek wcale nie przesadza. Mimo że policja wiedziała, iż w restauracji, w której szaleniec zaczął strzelać, znajduje się co najmniej jedna ranna osoba, otoczyła miejsce kordonem i czekała. Na co? Nie wiadomo.

Liczba ataków separatystów na pozycje ukraińskie w Donbasie spada, jednak rebelianci nadał łamią porozumienia rozejmowe z Mińska. Przegrupowują oddziały wzdłuż całej linii frontu, ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich i nacierają w kierunku Mariupola. - Ofensywy na miasto nie bedzie. Oddziały rebeliantów są zbyt słabe - informuje Obrona Mariupola. Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak zapowiada, że wycofanie ciężkiego sprzętu wojsk ukraińskich nastąpi po całkowitym wstrzymaniu ognia.

Chiński Nowy Rok, podobnie jak Boże Narodzenie w Europie i USA, staje się świętem zakupów. Co prawda zagraniczne marki mają coraz większe trudności w dostępie do chińskiego rynku, ale w tym wypadku to góra przychodzi do Mahometa - Chińczycy coraz częściej kupują luksusowe produkty za granicą.

Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu wobec ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko aresztu do 13 maja.

27 proc. brytyjskich muzułmanów sympatyzuje w pewnym stopniu z motywami, które stały za atakiem na redakcję satyrycznego francuskiego tygodnika "Charlie Hebdo" - wynika z sondażu ComRes na zlecenie telewizji BBC. Tymczasem po kilku tygodniach przerwy do kiosków trafił nowy numer satyrycznego tygodnika.

Modelce i byłej miss Turcji Merve Buyuksarac grożą dwa lata więzienia. Zarzuca się jej, że obraziła prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w mediach społecznościowych.