- Poroszenko nadał jej tytuł "Bohatera Ukrainy". Ale mnie niepotrzebny żaden bohater. To moja córka. Oddajcie mi moje dziecko. To dla mnie najważniejsze - powiedziała Maria Iwanowna, matka ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko, która od 83 dni prowadzi głodówkę w rosyjskim więzieniu.

Islamscy bojownicy z ugrupowania Boko Haram zabili 68 osób, w tym dzieci, we wsi na północnym wschodzie Nigerii - poinformowali w czwartek świadkowie, na których powołuje się agencja AFP. Według Reutera dwa dni wcześniej w ataku terrorystów śmierć poniosło 45 osób.

Władimir Putin chce doprowadzić Ukrainę do upadku i jednocześnie ucisza głosy sprzeciwu we własnym kraju - oświadczył w czwartek wicesekretarz generalny NATO Alexander Vershbow. Polityk, który wcześniej był amerykańskim ambasadorem w Rosji, zagugerował, że rosyjski prezydent jest odpowiedzialny za zabójstwo opozycjonisty Borysa Niemcowa.

"Podroż błyskawiczna, ale o dużym znaczeniu politycznym" - tak włoski dziennik "La Stampa" komentuje wizytę Matteo Renziego w Moskwie. Premier Włoch został przyjęty na Kremlu, a z rosyjskim prezydentem rozmawiał m.in. o sytuacji na Ukrainie, w Libii oraz o walce z Państwem Islamskim. Spotkanie trwało trzy godziny. Wcześniej Renzi złożył kwiaty w miejscu, w którym zastrzelony został Borys Niemcow.

Premier Finlandii Alexander Stubb oświadczył w czwartek, że jego dzielący 1300-kilometrową granicę z Rosją kraj nie powinien wykluczać możliwości ubiegania się w ciągu najbliższych czterech lat o członkostwo NATO.

- Sprawa Nadiji to również walka Ukraińców o swoją niepodległość, o swoja wolność - oświadczyła siostra więzionej w Moskwie ukraińskiej nawigatorki, Wira Sawczenko. Kobieta w rozmowie z reporterem TVN24 zaapelowała do rosyjskiego prezydenta o uwolnienie siostry. W czwartek po południu Nadija Sawczenko, która od 83 dni prowadzi głodówkę, zdecydowała się złagodzić swój protest.

Prezydent Białorusi wyraził w czwartek nadzieję, że "bratobójczą wojnę" na Ukrainie uda się zakończyć na podstawie porozumień z Mińska. Oświadczył także, że na Białorusi nie ma szans na Majdan.

Brytyjski premier David Cameron poinformował w czwartek, że odmawia wzięcia udziału w przedwyborczej debacie telewizyjnej ze swym głównym konkurentem, szefem Partii Pracy Edem Milibandem. Oburzeniem zareagowała nie tylko opozycja, ale nawet koalicjant torysów.

Ewentualne dostawy uzbrojenia z USA dla Ukrainy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz. Wiceminister spraw zagranicznych oznajmił z kolei, że celem - jak to ujął - "pompowania" na Ukrainę zagranicznych instruktorów jest zdestabilizowanie sytuacji w tym kraju. Zdaniem agencji TASS komentarz ten dotyczył Polski.

Kanadyjski pastor, który zaginął w Korei Północnej pod koniec stycznia, został w tym kraju zatrzymany - poinformowała rzeczniczka Koreańskiego Kościoła Prezbiteriańskiego w Kanadzie Lisa Pak. Hyeon Soo Lim zajmował się w Korei Płn. pomocą humanitarną.

Jeden ukraiński żołnierz zginął, a inny został ranny w walce z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - poinformował w czwartek rano rzecznik ukraińskiego wojska Władisław Sielezniow. To kolejny dzień formalnego obowiązywania rozejmu i kolejny, gdy Kijów oskarża rebeliantów o naruszanie zawieszenia ognia. Mimo to strona ukraińska wycofuje z linii frontu ciężki sprzęt, m.in. systemy typu Grad.