Zatopić mistrale? Siemoniak: marnotrawstwo

Zatopienie dwóch mistrali zbudowanych dla Rosjan uznałbym za wielkie marnotrawstwo - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do doniesień francuskiej prasy, że taki krok miałby być rozważany przez Paryż.

Ranni, zakładnicy, jedna osoba nie żyje. Bunt w rosyjskiej kolonii karnej

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w masowych zamieszkach, do których doszło w kolonii karnej w w wiosce Prudy obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji. Według rosyjskiej telewizji LifeNews, kontrolę nad kolonią przejęli zbuntowani więźniowie, czemu władze zakładu zaprzeczają. W kolonii odbywają wyroki skazani, chorzy na gruźlice.

Maersk Tigris już wolny. "Nie było kontekstu politycznego"

Władze Iranu uwolniły kontenerowiec Maersk Tigris, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Jak informował wcześniej Iran, warunkiem zwolnienia jednostki było zapłacenie przez właściciela statku, duńską firmę Maersk, irańskiemu kontrahentowi ok. 10 milionów dolarów. Miała to być rekompensata za spowodowane wcześniej straty.

Pożar na rzymskim lotnisku Fiumicino

Międzynarodowe lotnisko Fiumicino w Rzymie będzie zamknięte w czwartek do godz. 14 z powodu pożaru, który z niewyjaśnionych przyczyn wybuchł w nocy w terminalu lotów międzynarodowych - poinformowały władze portu lotniczego. Nikt nie doznał poważnych obrażeń.

Kara za selfie w lokalu wyborczym. Grzywna lub pół roku więzienia

Brytyjska komisja wyborcza ponowiła apel, aby głosujący na przyszłych parlamentarzystów nie publikowali w internecie zdjęć robionych sobie przy urnach. Karą za podzielnie się ze światem takimi obrazami może być pół roku więzienia lub wysoka grzywna. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Na Wyspach ruszyli do urn. Znów Szkoci zdecydują o przyszłości?

O godzinie 8 rano czasu polskiego w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wybory parlamentarne, według komentatorów najbardziej nieprzewidywalne od kilkudziesięciu lat. W sondażach Partia Konserwatywna i opozycyjna Partia Pracy mają wyrównane poparcie, ale żadna z nich nie zdobędzie raczej większości w Izbie Gmin. To oznacza, że nie tylko kszałt przyszłego rządu, ale również przyszłość Wielkiej Brytanii leżeć będzie w rękach wyborców, którzy wybiorą Liberalnych Demokratów współtworzących rząd Davida Camerona, Szkocką Partię Narodową i antyunijną Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Nawalny ujawnia: Nocne Wilki sowicie finansowane z rosyjskiego budżetu

Klub motocyklowy Nocne Wilki i powiązane z założycielami klubu organizacje od połowy 2013 roku otrzymały 56 mln rubli (ok. 5 mln zł) w postaci grantów państwowych - poinformowała Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Informacje o finansowaniu Nocnych Wilków i organizacji założonych przez m.in. Aleksandra Załdostanowa były dostępne na stronach internetowych Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej. Od 2013 roku Nocne Wilki otrzymały pięć grantów prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Brytyjczycy wybierają parlament. Co czeka polskich imigrantów po wyborach?

Tradycyjnie w pierwszy czwartek maja Brytyjczycy ruszyli do urn. Są to wybory ważne także dla Polaków mieszkających na Wyspach. Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i nieustannie wzrastająca liczba imigrantów pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Co wybór Brytyjczyków oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

NATO przeprowadzi się z Włoch do rumuńskiej wsi. W końcu zbudują drogę

Lokalni urzędnicy 10 lat powtarzali im, że nie ma pieniędzy na drogę, która połączyłaby wieś z resztą świata. Aż nagle we wtorek - w dniu, w którym dowództwo NATO w Europie poinformowało, że w czerwcu na 12 dni przeniesie swoje centrum dowodzenia z Neapolu do 1,5-tysięcznej wsi Cincu w środkowej Rumunii - tamtejszy wójt oznajmił mieszkańcom, że pieniądze są. NATO będzie ćwiczyło na pobliskim poligonie, a droga powstanie w cztery tygodnie.

Szeroka kontrola internetu i działania wywiadowcze

Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.

Nowa rosyjska fregata ma być gotowa "w terminie". Pierwszy był 7 lat temu

Przedstawiciele rosyjskich władz i przemysłu zbrojeniowego mają w zwyczaju zapewniać, że z programami modernizacji wojska wszystko jest jak najlepiej. Często ma to mało wspólnego z rzeczywistością. Teraz przedstawiciel Zjednoczonej Korporacji Okrętowej (USC) oznajmił, że prototypowa fregata nowej generacji Admirał Gorszkow ma wejść do służb „w terminie”, czyli do końca tego roku. Problem w tym, że pierwotnie miało to być w 2008 roku.

Szef Pentagonu potwierdza: rebelianci szykują się do ofensywy

Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził wcześniejszą ocenę dowódcy sił lądowych NATO w Europie gen. Philipe'a Breedlove'a o dużym prawdopodobieństwie ofensywy rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił tymczasem liczby potencjalnych agresorów: ponad 40 tys. w Donbasie i 50 tys. tuż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej.

5,5 miliona dolarów dla torturowanych przez policję w Chicago

Władze miasta Chicago zgodziły się zapłacić 5,5 miliona dolarów kilkudziesięciu osobom, które w latach 70. i 80. były torturowane przez policję. - Mamy dość siły, aby przyznać się do błędów. Nareszcie staniemy twarzą twarz z przeszłością i rozliczymy ją - powiedział burmistrz Rahm Emanuel.

"Zielone ludziki" atakują terminal gazowy. Litwini ćwiczą taki scenariusz

Litewskie wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w Kłajpedzie i okolicach. Ich celem jest zwalczanie „zielonych ludzików”, którzy próbują atakować jeden z najważniejszych obiektów strategicznych kraju, czyli terminal gazowy w kłajpedzkim porcie. - Staramy się wyciągać wnioski z sytuacji na Ukrainie i Krymie. Nie boimy się nikogo - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite.

Debalcewe na liście zwycięstw rosyjskiego oręża. Baner wywołał burzę

Właściciel centrum handlowo-biurowego w Kałudze najwyraźniej nie bierze pod uwagę oficjalnych komunikatów Kremla o tym, że "rosyjskich wojsk w Donbasie nie ma". Na ogrodzeniu jego firmy zawisły banery informujące o "rosyjskich zwycięstwach". Jeden z nich jest poświęcony bitwie o Debalcewe w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.