Dziennikarka przesłuchana ws. "publicznego nawoływania do naruszenia jedności Rosji"

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa przesłuchała kolejną dziennikarkę z Krymu w sprawie rzekomego "nawoływania do separatyzmu" - informuje Centrum Śledztw Dziennikarskich. Chodzi o byłą dziennikarkę tej agencji Annę Szajdurową. W marcu dwie inne dziennikarki CŚD były przez wiele godzin przesłuchiwane w związku ze swoimi tekstami na temat aneksji Krymu przez Moskwę.

Komorowski w ukraińskim parlamencie o "wyciągniętej polskiej ręce"

Polska podaje rękę Ukrainie i robi wszystko, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski w Radzie Najwyższej Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że współczesnych relacji polsko-ukraińskich nie zakłócą trudne doświadczenia historyczne. - Kraje UE i NATO uznają integralność terytorialną Ukrainy w granicach ustanowionych w 1991 roku. Zmiany tych granic siłą, wbrew woli ukraińskiego narodu, nigdy nie znajdą naszej akceptacji i zawsze będą przez nas potępiane - podkreślił prezydent.

"Obraził" Mao śpiewem. "Poważne skutki społeczne"

Chińska telewizja państwowa CCTV przeprowadzi dochodzenie w sprawie zachowania jednego ze swych prezenterów, który na krążącym w internecie nagraniu wideo "obraził" założyciela komunistycznych Chin, Mao Zedonga.

Duma Putina szwankuje? Armata odmówiła posłuszeństwa

Najnowszy czołg T-14, który miał być dumą parady zwycięstwa na Placu Czerwonym 9 maja, dwukrotnie odmówił współpracy podczas próby defilady, która odbywa się na poligonie Alabino pod Moskwą - podaje rosyjski portal gazeta.ru. Według wojskowych raportów, do których dotarli dziennikarze portalu, w czołgu zaczął szwankować układ kierowniczy. Tymczasem producent maszyny twierdzi, że to posadzeni za sterami poborowi nie potrafili uruchomić Armaty.

150 lat temu zakończyła się wojna secesyjna

Zwycięstwo wojsk Unii (Północy) uratowało USA przed rozpadem i doprowadziło do zniesienia niewolnictwa w całym kraju, ale 150 lat później między północnymi a południowymi stanami wciąż utrzymują się duże różnice. 9 kwietnia 1865 r. zakończyła się wojna secesyjna.

Kim Kardashian w ojczyźnie przodków. Przypomni o ludobójstwie Ormian

Kim Kardashian i jej mąż Kanye West przylecieli do Armenii, by kilka tygodni przed obchodami 100. rocznicy ludobójstwa uczcić pamięć półtora miliona wymordowanych przez Turków Ormian. Kardashian - jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie show-biznesu i absolutna gwiazda za oceanem - została zaproszona do kraju przez władze w Erywaniu.

Kuszenie Pakistanu. Islamabad wyśle wojsko do Jemenu?

W tym konflikcie stanęli po przeciwnych stronach - Pakistan wsparł dyplomatycznie Arabię Saudyjską walczącą z Hutimi w Jemenie, Iran z rebeliantami sympatyzuje. M.in. w celu złagodzenia powstałych rozbieżności w Islamabadzie pojawił się szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.

Kim Dzong Un znów straszy rakietami

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski krótkiego zasięgu ziemia-powietrze, które spadły do Morza Żółtego u zachodnich wybrzeży tego kraju - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony narodowej.

Pierwsze kanadyjskie naloty w Syrii

Siły powietrzne Kanady przeprowadziły pierwsze naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii - poinformowało kanadyjskie ministerstwo obrony.

"Błękitne hełmy" w Donbasie? Komorowski: Polska nie uchylałaby się

Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. - Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie - zadeklarował w Kijowie. Podczas konferencji z polskim prezydentem Petro Poroszenko zapewniał natomiast, że ewentualne wysłanie „błękitnych hełmów” do Donbasu to „najlepszy sposób deeskalacji konfliktu”.

30 razy winny. Jest wyrok w sprawie zamachu w Bostonie

Ława przysięgłych uzgodniła werdykt w sprawie Dżochara Carnajewa, oskarżonego o współudział w przeprowadzeniu zamachu na trasie maratonu w Bostonie. Zamachowiec został uznany za winnego wszystkich 30 zarzucanych mu czynów. Za 17 z nich może otrzymać karę śmierci.

Państwo Islamskie zwolniło ponad 200 jazydów

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) w środę uwolnili po ośmiu miesiącach ponad 200 osób z mniejszości jazydów, uprowadzonych w regionie miasta Sindżar na północy Iraku - poinformowały siły bezpieczeństwa w irackim Kurdystanie.

20 kilogramów złota za przywódcę Hutich. Żywego lub martwego

Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) oferuje 20 kilogramów złota za schwytanie lub zabicie lidera oddziałów Hutich Abdula Malika al-Hutiego i jego sojusznika byłego prezydenta kraju Alego Abdullaha Saleha - poinformowała agencja SITE monitorująca strony internetowe organizacji terrorystycznych.

Pełna gotowość bojowa w "donieckiej republice". Bunt Kozaków przyspieszy wojnę?

Dowództwo rebeliantów wprowadza w swoich oddziałach pełną gotowość bojową - twierdzi ukraiński wywiad. "Żołnierze" są wzywani z urlopów i leczenia, a w rejonie frontu przybywa rebeliantów. Kolejny dzień na ukraińskie pozycje spadały też pociski przeciwnika. Zaostrzający się konflikt wewnętrzny między władzami "Ługańskiej Republiki Ludowej" a Kozakami może przyspieszyć ofensywę rebeliantów.

Zbombardować Iran? Senator proponuje "kilka dni uderzeń z powietrza i morza"

Jeden z najgłośniejszych ostatnio polityków republikańskich i główny krytyk polityki Baracka Obamy wobec Iranu oznajmił, że prezydent USA okłamuje naród. Zdaniem senatora Toma Cottona ewentualne rozwiązanie militarne wobec Teheranu w związku z jego programem atomowym nie byłoby złym wyborem, wbrew temu co twierdzi Biały Dom. Według Cottona wystarczyłoby kilka dni nalotów i sprawa byłaby załatwiona.

Zamach na zlecenie polskiego polityka? Co Roth pisze o katastrofie

Tu-154M mógł zostać zniszczony w wyniku zamachu - pisze niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce o katastrofie smoleńskiej "Zamknięte akta S". Dziennikarz ma opierać się na notatce Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec. Jednak rzecznik BND twierdzi, że takiego dokumentu w zasobach służby nie znaleziono, a sama służba nigdy nie twierdziła, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Dzisiaj publikacja Rotha trafia do niemieckich księgarń.

Litwa zawiesza nadawanie rosyjskiej telewizji

Litewska Komisja Radia i Telewizji wstrzymała na trzy miesiące nadawanie na Litwie rosyjskiego kanału telewizyjnego RTR Planeta. Komisja nadzorująca pracę nadawców orzekła, że rosyjska telewizja podsyca nastroje wojenne i nienawiść, a także narusza zasady emisji.

Wielki plan Putina coraz mniejszy. Tną budżet na wojsko

Budżet rosyjskiego wojska skurczy się jeszcze w tym roku o 157 mld rubli - wynika z poprawek do budżetu państwa głosowanych właśnie w Dumie. To efekt załamania rosyjskiej gospodarki, spowodowanego spadkiem cen ropy i sankcjami. Pierwotnie Kreml zapewniał, że wojsko kryzysu nie odczuje, ale rzeczywistość okazała się nieubłagana.

"To, co stało się w Tikricie, było aktem zemsty". Samosądy po odejściu dżihadystów

Tydzień po odbiciu z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) strategicznego miasta Tikrit, dochodzi tam do licznych grabieży i podpaleń, które uwidoczniły głębokie podziały między plemionami sunnickimi. Część z nich poparła dżihadystów, część się sprzeciwiała. Przedstawiciele służb bezpieczeństwa alarmują, że może to doprowadzić do rozłamów wśród sunnitów na terenach wciąż kontrolowanych przez islamistów.