Wzrasta poparcie Amerykanów dla nalotów na Irak i Syrię

71 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii. W ubiegłym tygodniu operacje lotnictwa poparłoby tylko 54 proc. respondentów - wynika z sondażu wykonanego na zlecenie "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano we wtorek.

"Prowokacyjna akcja" rosyjskich samolotów na Morzu Czarnym

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że żaden rosyjski samolot nie przelatywał niebezpiecznie blisko kanadyjskiego okrętu wojennego pływającego po Morzu Czarnym. O takim "prowokacyjnym" incydencie meldował wcześniej minister obrony Kanady.

"Rosjanie ostrzelali lotnisko w Doniecku". Sytuacja na froncie "nie rokuje dobrze"

Rosyjskie wojska ostrzelały kilkanaście punktów obrony ukraińskiej armii w obwodzie donieckim i ługańskim, wykorzystując do tego moździerze i systemy rakietowe Grad, najcięższy ostrzał miał miejsce na terenie lotniska w Doniecku - napisał ukraiński wojskowy analityk Dmytro Tymczuk we wtorkowy poranek, podsumowując ostatnią dobę walk na ukraińskim froncie. "Widać wyraźnie, że separatyści czekają jedynie na rozkazy z Moskwy i wykorzystują rozejm, razem z rosyjską armią, do przegrupowywania i testowania ukraińskiej gotowości do walki" - dodał.

Rosyjskie MSZ "trolluje" w sieci. Kpią z sekretarzy stanu USA i NATO

Wojna propagandowa między Rosją a Zachodem przenosi się do internetu. Sekretarz stanu USA John Kerry zaprasza wszystkich żyjących swoich poprzedników na rozpoczęcie budowy muzeum dyplomacji USA. Rosyjskie MSZ odpowiada: miejmy nadzieję, że to nie mobilizacja weteranów do kopania okopów.

Pełczyńska-Nałęcz: życzę nowemu ambasadorowi Rosji w Polsce dużo dobrej woli i sukcesów

"Lampka szampana w MSZFR [MSZ Federacji Rosyjskiej - red.] z okazji wyjazdu nowego amb do PL [ambasadora Rosji do Polski - red.],przy okazji 30min rozmowa MinLawrowem [szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem - red.].Zycze nowemu amb dużo dobrej woli i sukcesów" - napisała na Twitterze nowa ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Nowy ambasador Rosji w Polsce to Siergiej Andriejew.

Sekta Putina

Świat potępia Rosję za wojnę na Ukrainie - a w Rosji Putin jest podziwiany. Rosjanie mówią o nim: mądry, odważny, sprawiedliwy - popierają go i wierzą mu. Tak bardzo i tak bezkrytycznie, że wygląda to (z zewnątrz) - jak wielka rosyjska sekta. Zresztą są tacy, którzy z kultu Putina uczynili wręcz religię. Nasza reporterka, Katarzyna Górniak wybrała się w podróż po Rosji - pojechała do Moskwy, ale też do miasteczek i wsi, żeby zrozumieć Rosjan. Zrozumieć, dlaczego są tak wpatrzeni w swojego prezydenta - zarówno młodzi, jak i starzy, mieszkańcy wsi, jak i intelektualna elita. Bardzo trudno znaleźć Rosjanina, który miałby chociaż cień wątpliwości.

Niemiecki "krokodyl" płynie do Izraela

Czwarty zbudowany w Niemczech dla Izraela okręt podwodny wypłynął w poniedziałek z portu w Kilonii i za około 20 dni dotrze do swej macierzystej bazy - poinformowały w poniedziałek izraelskie władze wojskowe.

Epidemia eboli rozprzestrzenia się geometrycznie

Liczba przypadków zachorowań na ebolę wzrasta w Liberii w postępie geometrycznym - ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niej w ciągu najbliższych trzech tygodni wirusem zarazi się w tym kraju wiele tysięcy ludzi.

Irak ma nowy rząd. USA: "kamień milowy" w walce z Państwem Islamskim

Parlament Iraku zatwierdził w poniedziałek wieczorem niemal cały skład nowego rządu przedstawiony przez premiera Hajdera al-Abadiego; zaaprobowano też większość jego programu. Ministra obrony i szefa MSW Abadi przedstawi w przyszłym tygodniu. Po zaprzysiężeniu al-Abadi rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą ws. współpracy obu państw w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Krew, egzekucje i bilet w jedną stronę. Oto kontrpropaganda USA

W odpowiedzi na internetową propagandę Państwa Islamskiego, której celem jest rekrutacja nowych bojowników, także z Zachodu, Departament Stanu USA rozpowszechnia w mediach społecznościowych własne filmy wideo, by zniechęcić młodych do wyjazdu do Iraku i Syrii.

Na ostatniej prostej Szkoci wychodzą na niepodległość? Zmiany w sondażach

Według opublikowanego we wtorek sondażu TNS, liczba zwolenników oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa wzrosła, przy jednoczesnym spadku liczby przeciwników. Referendum w tej sprawie odbędzie się 18 września. Z kolei we wcześniejszym sondażu YouGov po raz pierwszy zwolenników niepodległości było minimalnie więcej niż przeciwników.

"Część przekonania, że świat stał się bezpieczny, powinniśmy odłożyć na półkę"

- Nic tak bardzo nie hamuje agresora jak przekonanie, że ma przed sobą nie ofiarę, ale mocnego przeciwnika - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Odnosząc się do zagrożenia, jakie Rosja tworzy w Europie, prezydent ocenił, że "trzeba porzucić przekonanie, że świat nie pójdzie w złą stronę". NATO zrozumiało to m.in. dzięki Polsce i w tej chwili jednomyślnie uznaje Moskwę za wroga - wyjaśniał dalej prezydent.

Podejrzany pakunek na lotnisku. Ewakuacja terminalu w Luton

Lotnisko Luton na północ od Londynu w poniedziałek wznowiło pracę po kontrolowanym zdetonowaniu przez saperów podejrzanego pakunku. Wcześniej tego dnia z powodu znaleziska zarządzono ewakuację lotniska i na kilka godzin zawieszono wszystkie przyloty.

Poroszenko: mamy porozumienie z krajami NATO ws. dostaw broni

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że Ukraina porozumiała się z kilkoma krajami NATO ws. bezpośrednich dostaw broni. Takie słowa padły podczas jego spotkania z wojskowymi w Mariupolu. Pytany o wypowiedź ukraińskiego prezydenta rzecznik polskiego MON podkreślił, że nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia poza opublikowanym w niedzielę oświadczeniem, w którym zdementowano informację m.in. ws. dostaw broni.

Ukraina z NATO rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym

W północno-zachodniej części Morza Czarnego rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry Sea Breeze 2014 z udziałem sił morskich m.in. Ukrainy i USA. Ich celem jest przećwiczenie działań mających zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w strefie kryzysowej.

"Naszej ziemi nie oddamy nigdy". Poroszenkę w Mariupolu powitał ogień artylerii

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął wizytę w Mariupolu. Tuż przed jego przyjazdem ukraińskie posterunki zostały ostrzelane przez siły rebeliantów i wojska rosyjskie, znajdujące się w położonym ok. 40 km na wschód Nowoazowsku przy granicy z Rosją. W Mariupolu Poroszenko poinformował, że rebelianci przekazali dotychczas, na mocy rozejmu, 1,2 tys. jeńców ukraińskich.

Pancerna grupa na Krymie, "zielone ludziki" w Mołdawii, a Naddniestrze grozi Ukrainie

Ukraińscy sztabowcy obawiają się rosyjskich sił na Krymie, "zielonych ludzików" w Mołdawii i separatystów w Naddniestrzu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony alarmuje, że Rosjanie koncentrują pancerną grupę uderzeniową przy granicy z obwodem chersońskim. Były minister obrony ostrzega zaś, że Rosja nie zrezygnuje łatwo z planu lądowego połączenia z Krymem.

W drodze na szczyt przez czerwoną strefę, gdzie rządzą handlarze kokainą

Polski podróżnik Marcin Gienieczko wykorzystał krótki pobyt w Limie by przygotować się do dalszej podróży. W trakcie czyszczenia, przepakowywania i tułaczki po urzędach zapoznał się w polską ambasador na terenie peruwiańskiej stolicy. Spotkał również legendarnego przewodnika po amazońskiej dżungli, który dotrzyma mu towarzystwa w kolejnym, ryzykownym etapie. Gienieczko planuje bowiem przeprawę przez region, gdzie władzę dzierży nie Peru, a miejscowi handlarze narkotykowi.